respublika.lt

Abejotini fondai penėsis žmonių pinigais (17)

2019 lapkričio 05 07:00:10
Justina GAFUROVA

Seime vyksta diskusijos dėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paruošto Nevyriausybinių organizacijų (NVO) plėtros įstatymo projekto. Skelbiama, kad nauji pakeitimai reglamentuos, kas yra NVO, o kas ne. Ir, žinoma, kas turi teisę gauti finansavimą. Ar nebus taip, kad iš visų NVO, bus atsijotos tik valdžiai „patogios“ organizacijos?

×
nuotr. 10 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

 

Teikdama įstatymo pakeitimo siūlymus, ministerija tikina, kad iki šiol galiojantis įstatymas nėra pakankamai išsamus ir aiškus, nepavyksta valdžiai suskaičiuoti, kiek organizacijų Lietuvoje iš tiesų veikia. Todėl tikslinama NVO sąvoka, numatant, kas bus atsakingas už NVO politiką ir finansavimą. Įstatymo projekte, kurio dalis įsigaliotų jau nuo kitų metų pradžios, numatoma įkurti NVO fondą, kurį administruotų pati ministerija. O sprendimus dėl strateginių programų krypčių ir lėšų paskirstymo priims fondo taryba, veikianti prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Ji sudaroma iš valstybės institucijų ir įstaigų, skėtinių nacionalinių nevyriausybinių organizacijų ir Lietuvos savivaldybių asociacijos pasiūlytų atstovų. Iš viso - 10 narių. Pagal numatytą tvarką, pusė tarybos narių gali būti valdžios atstovai, o kita pusė - skėtinės nevyriausybinės organizacijos. Fondo pinigai būtų skiriami NVO organizacijų stiprinimui.

Ministerija skaičiuoja, kad tokiam fondui įkurti ir jo veiklai užtikrinti reikės 3-5 mln. eurų per metus. Papildomų lėšų taip pat reikės naujai Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos funkcijai - apie 150 tūkst. eurų.

Tikimasi, kad priėmus siūlomus pakeitimus, „pirmą kartą Lietuvoje bus įmanoma aiškiai ir detaliai apskaičiuoti, kiek finansavimo iš biudžeto lėšų tenka nevyriausybinėms organizacijoms. Patobulintas reglamentavimas padės sustiprėti, nes valstybės ištekliai, skiriami pilietinei visuomenei stiprinti, iš tiesų pasieks numatytą visuomenės grupę.“

Su projektu pateikiamame aiškinamajame rašte, kuriame prašoma nurodyti gautus specialistų vertinimus, rekomendacijas ir išvadas, nurodoma, kad rengimo procese dalyvavo pati Nevyriausybinių organizacijų taryba. Taip pat paminėtas VšĮ „NVO teisės institutas“ bei programos „Kurk Lietuvai“ dalyviai.

Jau dabar baiminamasi, kad nauji siūlomi pakeitimai suteiks papildomas privilegijas stambioms NVO, kurios galės gauti finansavimą ir formuoti NVO sektoriaus politiką. Daliai mažesnių NVO užsivers galimybės vadintis NVO ir dalyvauti konkursuose dėl finansavimo.

Situaciją komentuoja žurnalistas Algimantas RUSTEIKA:

Kodėl įstatymą reikia keisti ir kodėl dabar? Sužinok, kada ir kur vaikšto pinigai - suprasi viską. Ateina nauji milijonai, kuriuos bus galima įsisavinti. Ir tie, kurie tiek metų ramiai rupšnojo projektus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei kitų šeimininkų ganyklose, susirūpino, kad „prie Gitano Nausėdos“ neatsirastų problemų.

2019 m. spalio 23 dieną veiklą pradėjo Aktyvių piliečių fondas (APF), kuris „pilietinei visuomenei Lietuvoje stiprinti ir pažeidžiamoms grupėms įgalinti“ išdalins 9 mln. eurų. Atspėkit iš 3 kartų, kas tuos pinigus dalins? Ogi vien Džordžo Sorošo (George Soros) žmonės. Lietuvoje APF veiklą administruos nevyriausybinių organizacijų - VšĮ „Atviros Lietuvos Fondas“, VšĮ „OSFL projektai“ ir VšĮ „Geri norai“ - konsorciumas.

Taigi - tos pačios stambiosios NVO, jau turinčios gerosios praktikos. Ir kur nepažvelgsi - vis matyti veidai. Štai į Lietuvą prieš porą metų sugrįžusiame Dž.Sorošo produkte - Atviros Lietuvos fonde - dalininke šiltai įsitaisiusi Rūta Kačkutė, naujai iškepta Nacionalinio muziejaus direktorė, buvusi Dalios Grybauskaitės patarėja.

VšĮ „OSFL projektai“ irgi seni pažįstami, administravę Dž.Sorošo įkurtą Pagalbos fondą, kuriame darbavosi ilgametė Atviros Lietuvos fondo direktorė Diana Vilytė, po to padirbėjusi ir valdiškų milijardų dalybas prižiūrinčios Viešųjų pirkimų tarnybos vadove, kiti buvę ištikimi Dž.Sorošo finansinio įtakos įrankio - Atviros visuomenės instituto - žmonės.

VšĮ „Geri norai“ įgyvendintų projektų pavadinimai: „Socialinių lyderių pusryčiai“, „Gerų idėjų vakarėlis“, „NVO įsitraukimas į valstybės valdymą socialinio verslumo srityje“… Ir atstovauja, be abejo, skandinavams - Švedijoje įkurtam socialinio verslo inkubatoriui „Reach for Change“, todėl pinigų dalybas administruoti tinkami, nes lėšos irgi ateina skandinaviškos.

„Aktyvių piliečių fondo“ pinigus šie aktyvūs piliečiai dalins, be abejo, labai skaidriai ir atsakingai, ir tikslai surašyti labai gražūs. Tik nori nenori tarp frazių apie pilietiškumus, aktyvizmus, socialines įtrauktis, žmogaus teises ir kitas abrakadabras praslysta ir tai, kas patyrusį biurokratinių tekstų skaitovą iškart verčia pastatyti ausis.

Tuo labiau kad į Vyriausybinės komisijos, sprendžiančios dėl skandinaviškų pinigų dalybų NVO, sudėtį įtrauktas Gėjų lygos pirmininkas Vladimir Simonko, vaikų atiminėjimo įstatymo stūmikės - Elena Urbonienė - NVO vaikams konfederacijos direktorė, Kristina Stepanova - „Žiburio“ fondo direktorė, dabar besidarbuojanti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje. Tėvų organizacijų atstovų joje nėra.

Bus skatinamas organizacijų, atstovaujančių pažeidžiamų visuomenės grupių interesams, aktyvumas - na, supratot ar ne? Ir svarbiausia - planuojama 10-15proc. įgyvendinamo projekto biudžeto skirti net ne vykdomiems projektams, o pačių organizacijų „gebėjimų stiprinimui“. Ką tai gali reikšti - protingi supras, o kitiems aiškinti beprasmiška.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRATYBOS: vidaus reikalų ministerija bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas trečiadienį surengė tikrinimą, kaip Lietuvoje veikia gyventojų informavimo ir perspėjimo sistema - visoje šalyje 15 val. buvo įjungtos sirenos, gyventojai buvo perspėti žinutėmis į mobiliuosius telefonus, Lietuvos radijo ir televizijos eteryje ištransliuotas tekstinis ir balsinis perspėjimo pranešimas.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos