respublika.lt

Neįprastas laidojimas JAV: palaikus paverčia kompostu, iš jų išaugina medžius

Publikuota: 2023 kovo 12 20:32:00, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Tradicinis palaikų laidojimas karste laikomas jau pasenusia tradicija. EPA-Eltos nuotr.

JAV sparčiai populiarėja ekologiškomis vadinamos mirusiųjų laidojimo paslaugos. Vienos įmonės siūlo per keletą savaičių palaikus paversti kompostu, kitos - iš jų išauginti medį, dar kitos - palaikus paversti milteliais arba laidoti juos be balzamavimo ir karsto, leidžiant jiems natūraliai suirti.

 

Palaikai virsta kompostu

2013 m. rašydama baigiamąjį darbą universitete pirmosios mirusiųjų kompostavimo įmonės JAV įkūrėja Ketrina Speid (Katrina Spade) tyrė metodus, kuriuos ūkininkai taiko kompostuoti gyvūnus. Moteris nustatė, kad juos galima taikyti ir žmonių kūnams, rašo „The Guardian".

K.Speid įkurtos palaikus kompostuojančios įmonės „Recompose" technologija yra tokia pati, kaip ir dešimtmečius naudota utilizuoti kritusius naminius gyvulius, o Vašingtono valstijos universiteto atlikti tyrimai parodė esą ją saugu taikyti ir mirusiems žmonėms.

Palaikus dedant į šešiakampį plieninį cilindrą su natūraliomis medžiagomis, pavyzdžiui, šiaudais ir medžio drožlėmis, naudojant šilumą ir deguonį, pagreitinamas mikrobiologinį procesas, kurio metu kūnas virsta kompostu.

Kūno minkštieji audiniai, veikiant mikroorganizmams, visiškai suyra per 30 dienų. Kaulai ir dantys šio proceso metu nesuyra, todėl jie susmulkinami atskirai, naudojant specialią įrangą, o vėliau sumaišomi su likusia dirvožemio dalimi, rašo „Euronews".

Naujasis dirvožemis paliekamas dar maždaug 30 dienų, kad stabilizuotųsi ir išdžiūtų. Tik tada jis atiduodamas artimojo šeimai.

Galutinis rezultatas - maždaug kubinis metras sauso, puraus derlingo substrato, kuris mažai kuo skiriasi nuo parduodamo sodininkystės prekių parduotuvėse.

„Idėja grįžti į gamtą itin tiesioginiu būdu ir vėl įsilieti į gyvenimo ir mirties ratą iš tiesų yra labai graži", - naujienų agentūrai AFP atsiųstame pranešime sakė K.Speid.

Įmonė „Recompose" siūlo šią paslaugą įsigyti už 7000 JAV dolerių (6613 Eur) - tai atitinka vidutinę kremavimo kainą - 6971 JAV dolerį (6586 Eur).

Veikia šešiose JAV valstijose

Per kelerius metus vien Vašingtone atsirado mažiausiai trys palaikus kompostuojančios įmonės. Kai kurios iš jų gavo milijoninį finansavimą iš rizikos kapitalo įmonių. Verslininkai sako, kad ši pramonės šaka yra gyvybingesnė nei bet kada anksčiau, nes į ją įsitraukia vis daugiau valstijų.

Tradicinių laidotuvių rinkos vertė JAV siekia 20 mlrd. dolerių (17,9 mlrd. Eur), todėl nenuostabu, kad aptariama laidojimo inovacija sudomino investuotojus.

Šiuo metu mirusiųjų kompostavimas JAV įteisintas šešiose valstijose: Vašingtone, Kolorade, Oregone, Vermonte ir Niujorke. Pastarojoje valstijoje šis laidojimo būdas legalizuotas sausį. Rugsėjį tokią laidojimo praktiką įteisinantis įstatymas priimtas ir Kalifornijoje, tačiau jis įsigalios tik 2027 m.

„Euronews" duomenimis, kol kas Europoje mirusiųjų palaikų kompostavimo paslauga neteikiama. Palaikų kompostavimas kritikos sulaukia iš Katalikų Bažnyčios, kuri mano, kad toks laidojimo būdas nėra pakankamai pagarbus žmogaus kūnui po mirties.

Yra ir daugiau alternatyvų

Žmonių kompostavimas - ne vienintelė alternatyva įprastam laidojimui. Žinomi ir kiti laidojimo būdai. Pavyzdžiui, akvameracija - 28 JAV valstijose įteisintas procesas, kurio metu kūnas paverčiamas skysčiu, o tada milteliais. „Žaliasis laidojimas", kai kūnai laidojami be balzamavimo ar karsto ir laikui bėgant leidžiama jiems natūraliai suirti, yra įteisintas beveik visose valstijose, tačiau skiriasi įstatymai dėl to, kur kūnas gali būti laidojamas, rašo „The Guardian".

Niujorke įkurtas laidojimo startuolis „Transcend" žada po mirties žmonių kūnus paversti medžiais, o savo reklamoje pabrėžia tikslą masiškai atsodinti miškus ir laidoti ekologiškai. Įmonės įkūrėjas ir generalinis direktorius Metju Komanas (Matthew Kochmann) sako, kad į laidojimo industriją atėjo po to, kai susimąstė apie dvasinę prigimtį: „Galvojau apie tai, kad po mirties norėčiau tapti medžiu, ir supratau, kad nėra jokių galimybių tai padaryti."

Įmonės „Transcend" atliekamame procese kūnas palaidojamas ekologiškuose biologiškai skaidžiuose lininiuose audekluose ir unikaliame grybų praturtintame dirvožemyje, o virš jo į žemę pasodinamas jaunas medelis. Įmonė teigia, kad grybai veikia stebuklingai ir užtikrina tiesioginį ryšį tarp maistingomis medžiagomis turtingo kūno ir medžio šaknų sistemos, kad kūnas tiesiogine prasme taptų medžiu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
10
F

Dienos klausimas

Ar žiūrite žinias per televiziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-10 -5 C

-5 -2 C

-9 -4 C

-8 -3 C

-7 -2 C

-10 -5 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s