respublika.lt

Prabangos prekė, be kurios neįsivaizduojame gyvenimo

2022 liepos 24 09:08:55
Parengė Milda KUNSKAITĖ

Tik įsivaizduokite, kad atsibudote pasaulyje, kuriame nėra tualetinio popieriaus. Košmaras, tiesa? Be šio daikto sunku įsivaizduoti patogų gyvenimą. Žinoma, žmonės jau seniai pamiršo, kad taip buvo ne visada. Šiuolaikiniame pasaulyje tualetinis popierius - neabejotinai viena būtiniausių prekių. O kaip senais laikais, prieš jam atsirandant, įvairiuose Žemės rutulio kampeliuose buvo sprendžiama ši intymi problema? Pasirodo, labai kūrybingai ir įvairiai. Netikėčiausi būdai spręsti kūno švaros ir higienos klausimą senovėje - mūsų apžvalgoje.

×
nuotr. 1 nuotr.
Prabangos prekė, be kurios neįsivaizduojame gyvenimo. EPA-Eltos nuotr.

 

Senovės Roma


Didžiosios senovės imperijos piliečiai naudojosi prietaisu, vadinamu tersorium, tai yra, lazdele, prie kurios galo buvo pritvirtinama kempinė. Tie pagaliukai paprastai buvo statomi į indą su sūriu vandeniu arba acto skiediniu. Jų būdavo ir privačiuose namuose, ir viešuosiuose tualetuose. Taip, Senovės Romoje būta ne tik garsiųjų pirčių, bet ir viešųjų tualetų. Tai buvo patalpos su ilgais marmuro suolais, kuriuose vienodu atstumu viena nuo kitos buvo iškaltos atitinkamos skylės. Vykstant gamtiniam procesui buvo galima šnekučiuotis su kaimynais. Be viso kito, šios vietos buvo „lyčiai neutralios"!

Senamadiškesniems ir neturtingiems romėnams tekdavo tenkintis molinėmis šukėmis. Gerai, jei jos būdavo be aštrių kraštų, kitaip grėsė pavojus susipjaustyti brangią kūno dalį. Nepaisant panašių praktikų trūkumų, reikia pripažinti, kad romėniška kempinių ant pagaliukų tradicija iš šio sąrašo yra bene higieniškiausia.

Afrika ir Artimieji Rytai


Visame pasaulyje skurdžiausi gyventojų sluoksniai naudodavosi rankomis. Nors ir nehigieniška, užtat pigu, patikima ir praktiška. Idealiu atveju rankos po visko būdavo plaunamos tekančiu vandeniu upėje. Dažniausiai ten buvo pilamos ir žmogaus gyvybinės veiklos atliekos. Čia galime prisiminti, kad dažnai yra sakoma „o anksčiau vandenį žmonės gerdavo tiesiai iš upių, ir nieko". Ką gi, nieko...

Kai kuriose Afrikos ir Artimųjų Rytų dalyse iki šiol yra išlikusios senovinės tualetų versijos. Žemėje būdavo iškasama duobė, o virš jos surenčiamas tiltelis, šalia statomas indas su vandeniu rankoms nusiplauti. Beje, dėl to, kad visada būdavo šluostomasi kaire ranka, prie jos prilipo „nešvarios" etiketė. Kaire sveikintis arba valgyti net ir dabar yra laikoma nepadoru.

Amerika


Tradicija naudotis tualetiniu popieriumi į šį žemyną atkeliavo tik XIX a. Iki tol ir kolonistai, ir senieji amerikiečiai vietoj jo naudojo kukurūzų burbuoles! Žinoma, tikdavo ir kitos natūralios medžiagos - lapai, samanos, žievė, bet būtent kukurūzai buvo vertinami labiausiai, be to, jie buvo ir prieinamiausi. Net po to, kai čia tapo prieinamas tualetinis popierius, daugelis amerikiečių dar ilgai pirmenybę teikdavo laiko patikrintam būdui apsišvarinti.

Senovės Graikija


Senovės graikai naudodavo molinių indų šukes, kurias vadino pessoi. Graikai nebūtų graikai, jeigu nebūtų sugalvoję labai sąmojingo būdo žiauriai atkeršyti: jeigu graikas turėjo priešą, jo vardas būdavo užrašomas ant molinės šukės, skirtos patys suprantate, kam. Tos šukės buvo vadinamos ostrakon (iš čia kilo terminas „ostrakizmas" - valstybei pavojingų piliečių ištrėmimas slaptu balsavimu, jų vardus užrašant ant ostrakonų).

Analogiškai būdavo naudojamos ir jūros kriauklės. Toks metodas - vienas nehigieniškiausių ir pavojingiausių: aštriais kriauklės arba šukės kraštais buvo galima susižeisti.

Tolimoji šiaurė


Inuitai, gyvenę už poliarinio rato, higienos tikslais naudodavosi vienu prieinamiausių resursų - sniegu. Nepaisant visų nepatogumų ir tokio būdo nuožmumo, jis yra gan higieniškas. Be to, tokia procedūra neįtikėtinai atgaivina! Atšiaurus kraštas - žiauroki papročiai.

Japonija ir Kinija


Senovėje japonai ir kinai elgdavosi panašiai kaip romėnai: medinę lazdą arba bambuko gabalą apvyniodavo audinio skiaute. Ne itin patogu, tikriausiai todėl būtent Kinijoje VI a. buvo išrastas tualetinis popierius.

O kaip grėsmingieji vikingai?

Rūstūs Šiaurės kariai vietoj šiuolaikiniam žmogui įprasto tualetinio popieriaus paprastai naudodavo avių vilną. O jūreiviai šiam tikslui pritaikydavo šlapias virves, kurios paskui kabodavo nukarusios nuo borto ir taip būdavo dezinfekuojamos.

Nepaisant to, kad šiandien visur naudojamas tualetinis popierius, prieinamas bet kuriame pasaulio kampelyje, šiuolaikinė visuomenė vis dėlto pirmenybę teikia vandeniui. Pastaruoju metu labai išaugo bidė pardavimai. Šiuose santechnikos įrenginiuose yra patogių priedų, kad būtų galima patogiai apsiprausti ir net apsidžiovinti. Vanduo - išties higieniškiausias būdas kūnui apšvarinti, taigi, nieko naujo išradinėti ir nereikia.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • VALDYMAS: Parlamente registruotas siūlymas laikinai įvesti tiesioginį valdymą Lietuvos futbolo federacijoje prieštarautų Konstitucijai, teigia Seimo teisininkai.
  • VILKAI: Naujam medžioklės sezonui Aplinkos ministerija siūlo nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą ir jo neskirstyti rajonais.
  • REKORDAS: Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos gydytojai dar pavasarį pasiekė Lietuvos rekordą – vos per 7 valandas daugiau nei 700 žmonių išmokė atlikti pradinio gaivinimo veiksmus.
  • BOMBOS: Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų išminuotojai penktadienį Radviliškio rajone neutralizavo durpyne rastas aviacines bombas.
  • SIUNTOS: Tarptautinių skubių siuntų bendrovės „DHL Express“ paslaugos kitąmet Lietuvoje vidutiniškai brangs 13,9 proc., pranešė įmonė.
  • KOMPENSACIJA: Kaip pranešė Lietuvos energetikos agentūra, jos paskelbtas kvietimas teikti paraiškas kompensuoti dalį įsirengiamų privačių elektromobilių įkrovimo prieigų išlaidų pirmosiomis savaitėmis pritraukė 461 susidomėjusių gyventojų.
  • ORKESTRAS: Rugsėjo 24 d., 19 val. koncertu Nacionalinėje filharmonijoje 62-ąjį sezoną pradės Lietuvos kamerinis orkestras - sezono pradžios proga orkestras koncertuos su vienu žymiausių dabarties lietuvių pianistų Andriumi Žlabiu.
  • IDĖJOS: Vilniaus savivaldybė kviečia architektus dalyvauti architektūros idėjų konkursuose keturioms naujoms ugdymo įstaigoms: vaikų darželiams Šnipiškėse ir Balsiuose bei planuojamoms statyti progimnazijoms Pavilnyje ir Perkūnkiemyje.
  • ELEKTRA: Estijos valstybinės perdavimo tinklų operatorės „Elering“ generalinis direktorius Taavi Veskimagis pareiškė, jog jei Baltijos šalių elektros sistema būtų staigiai atjungta nuo Rusijos sistemos, prireiktų 8,5 teravatvalandžių dujų elektrinėms kūrenti, o dabartinėmis rinkos kainomis toks dujų kiekis atsieitų 1–1,5 mlrd. eurų.
  • PANDEMIJA: Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys penktadienį pareiškė, kad „iš medicininio požiūrio“ koronaviruso pandemija yra įveikta.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikalinga autobusams stoti tuščiose stotelėse?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+3 +9 C

 

+7 +10 C

+12 +15 C

+12 +16 C

 

+13 +15 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s