respublika.lt

„Via Lietuva“: elektroninė rinkliava užtikrins, kad už kelius bus mokama pagal nuvažiuotą atstumą

(4)
Publikuota: 2026 birželio 26 15:07:56,
×
nuotr. 1 nuotr.
Elektroninė rinklaiva už kelius. Vialietuva.lt nuotr.

Elektroninė kelių rinkliavos sistema „Via Toll“ (anksčiau vadinta e-tollingu), kuri nuo kitų metų pakeis dabartinę vinječių sistemą, nulems, jog vežėjai už naudojimąsi mokamais keliais atsiskaitys pagal faktiškai nuvažiuotą atstumą, skelbia valstybinių kelių operatorė „Via Lietuva“.

 

 

Pasak bendrovės, rinkliavą bus galima apskaičiuoti keliais būdais. Vežėjai galės naudotis mobiliąja programėle, transporto priemonėse įrengtais OBU įrenginiais ar kitais integruotais sprendimais, o neturintieji išmaniojo telefono savitarnos portale galės įsigyti vienkartinį maršruto bilietą.

Teigiama, kad „Via Toll“ sistema turės sąsają su „Regitros“ duomenų baze, todėl įvedus Lietuvoje registruotos transporto priemonės valstybinį numerį jos techniniai duomenys bus užpildomi automatiškai. Atsižvelgdama į transporto priemonės parametrus ir mokamais keliais nuvažiuotą atstumą, sistema kiekvienos kelionės metu apskaičiuos mokėtiną rinkliavą.

Anot „Via Lietuvos“, mokestį susimokėti bus galima elektronine bankininkyste, mokėjimo ar kuro kortelėmis bei naudojantis Europos elektroninės rinkliavos paslaugų teikėjų sprendimais – galimybės atsiskaityti grynaisiais pinigais nebus.

Teigiama, jog rinkliavos kontrolę užtikrins maždaug 600 stebėjimo taškų tinklas – kameros realiuoju laiku tikrins, ar transporto priemonė važiuoja su įjungta programėle, OBU įrenginiu arba turi įsigytą maršruto bilietą.

„Via Lietuva“ taip pat nurodo, kad iki sistemos įsigaliojimo 2027 m. sausio 1 d., vežėjams bus sudaryta galimybė ją išbandyti 1–2 mėnesiais anksčiau.

Pradėjus veikti „Via Toll“, nebeliks dabar naudojamų vinječių. Iki 2026 m. liepos 1 d. bus galima įsigyti visų rūšių vinjetes, o vėliau – tik vienos dienos, savaitės ir mėnesio. Metines vinjetes įsigiję vežėjai, sistemai pradėjus veikti, galės kreiptis dėl kompensacijų už nepanaudotą jų dalį.

Nors keisis rinkliavos apskaičiavimo tvarka, kaip praneša kelių operatorė, jos dydį ir toliau lems transporto priemonės svoris, emisijų klasė ir naudojamų degalų rūšis. Teigiama, jog M2, M3, N1, N2 ir N3 kategorijų elektromobiliams bei vandeniliu varomoms transporto priemonėms bus taikoma 75 proc. kelių naudotojo mokesčio lengvata.

„Via Lietuva“ skaičiuoja, kad įdiegus naująją sistemą kasmet bus surenkama apie 110 mln. eurų kelių naudotojo rinkliavos.

ELTA primena, kad 2026–2028 m. biudžeto projekte numatytas Kelių fondo finansavimas šiais metais siekia 178,8 mln eurų.

Iš viso keliams šiemet skirta 815,5 mln. eurų – iš jų 436,6 mln. eurų sudaro Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšos, ES finansinė parama – 200,1 mln. eurų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Partnerių ir užsakomasis turinys (Respublika.lt už šį turinį neatsako)
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar per šio savaitgalio karščius planuojate išvykas, ar liksite namuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Koks jūsų požiūris į imigrantus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +22 C

+14 +25 C

+18 +27 C

+25 +29 C

+26 +34 C

+28 +34 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s