respublika.lt

Vienišas riteris V.Bakas, ginkluotas poligrafu (21)

2020 birželio 15 07:00:16
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos“ savaitės žmogus - buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas, o dabar - tik šio komiteto narys Vytautas Bakas. Pageidaujantis būti patikrintas poligrafu - vadinamuoju melo detektoriumi. Tačiau su sąlyga - jog poligrafu būtų patikrintas ir Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis bei jo pavaduotojas Remigijus Bridikis. Kodėl?

×
nuotr. 6 nuotr.
Vytautas Bakas. Stasio Žumbio nuotr.

 

Priešistorė tokia. 2019 m. balandį aukštas VSD žvalgybos pareigūnas informavo tuometinį NSGK pirmininką, teisininką V.Baką apie galimai neteisėtus VSD veiksmus. Renkant 2018-2019 m. informaciją apie diplomatą Vygaudą Ušacką ir kandidato į šalies prezidentus Gitano Nausėdos aplinką. V.Bakas dėl šios informacijos kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Vėliau, supratęs, kad prokurorai nerodo jokio teisinio susidomėjimo, nutarė informaciją paviešinti. Anot V.Bako, taip neleisdamas numarinti pranešėjo informacijos apie galimai neteisėtą įslaptintos žvalgybinės informacijos rinkimą ir perdavimą asmenims, kurie neturėjo teisės su ja susipažinti. Tad tuo metu jau ne „valstiečių“ frakcijos narys, jau ne NSGK pirmininkas, bet eilinis komiteto narys V.Bakas, įkvėptas šių anksčiau išdėstytų pilietinių intencijų, 2020 m. kovo pradžioje pranešėjo jam įteiktą slaptą informaciją paviešino per žiniasklaidos priemones. Taip nustebindamas ne tik kai kuriuos NSGK narius bei visuomenę, bet ir patį VSD tarnaujantį pranešėją. Nes jo vadams bei kolegoms buvo visai paprasta nustatyti pranešėjo asmenybę. Tiesa, pranešėjus Lietuvoje saugo teisinis pranešėjo statusas. Bet vis vien nemalonu, kai kolegos tave demaskuoja, net ir tuo atveju, jei manai esąs teisus.

„Išdavė“ informatorių ar „valstiečius“?

Kilus triukšmui, istoriją ėmė tirti NSGK. Jau vadovaujamas „valstiečio“ teisininko Dainiaus Gaižausko. Komitetas VSD pažeidimų beveik nerado. Tik tiek, jog pasiūlė VSD vadovams, kad šie visada savo pavaldiniams teiktų raštiškus nurodymus. Neapsiribotų vien žodiniais. O šiaip NSGK dauguma nusprendė, jog VSD pareigūnai informaciją apie visų kandidatų į šalies prezidentus aplinką rinko teisėtai. Tačiau pasipiktino, kad V.Bakas esą ne tik paviešino slaptą VSD informaciją, bet ir „išdavė“ juo pasitikėjusį informatorių. Rūstis pasiekė tokį laipsnį, kad gegužės 27-ąją šeši NSGK nariai, priklausantys Seimo valdančiajai koalicijai, kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį. Pageidaudami, kad iš V.Bako būtų atimtas leidimas dirbti su slapta informacija.

Padarė V.Bakui reklamą


Ar pageidavimas pagrįstas? Jei emocijomis, jei noru prieš Seimo rinkimus sutrinti iš „valstiečių“ frakcijos pasitraukusį politinį konkurentą V.Baką, tada toks pageidavimas tinka. Nors ir panašus į asmeninį ar net politinį kerštą. Jei ne su mumis, tai gausi į galvą. Kita vertus, tik VSD pateikia šalies vadovams pažymas, kokiems Seimo ar Vyriausybės nariams neleistina žinoti valstybės paslapčių. VSD net ir po pranešėjo skandalo nesikreipė į V.Pranckietį, kad šis iš V.Bako leidimą atimtų. Vadinasi, nei slaptu emisaru, nei šnipu, nei kurmiu, nei įtakos agentu nelaiko. Tai kurių galų dėl kolegos V.Bako taip baiminasi kai kurie NSGK nariai? Įskaitant ir pirmininką D.Gaižauską? Valstybėje perversmo nebus. Tik Seimo rinkimai artėja. Ir kiekvienas politikas galvoja, kaip jam asmeniškai sublizgėti. Prasiveržti su savo originalia idėja pro koronaviruso debesis, smogą, ūką. Tokį tirštą, kad niekas, išskyrus virusą, neberūpi. Tad NSGK nariai, kreipęsi į V.Pranckietį, kad atimtų iš V.Bako anksčiau minėtą leidimą, suteikė visuomenės kiek primirštam V.Bakui nelauktą, nemokamą reklamą. Patys pasistengė, kad kolega vėl sužibėtų.

Taip tampama vienišais kovotojais už ...

Pirma, kaip ir buvo galima tikėtis, V.Pranckietis atimti iš V.Bako leidimą atsisakė. Solidarizavosi. Kam skriausti „valstiečių“ skriaudžiamą kolegą, kai ir pats esi nukentėjęs nuo „valstiečių“. Galų gale, ir teisinio pagrindo nėra. VSD tyrimas gal dar vyksta, o gal jau nevyksta. Galų gale, tai dabar ir ne taip aktualu. Seimas jau sutiko. kad D.Jauniškis vadovautų VSD ir antrą kadenciją. O piliečių atmintis trumpa. Jei ir buvo koks nors su VSD darbu susietas skandaliukas, jį seniai užgožė „GRIGEO“ vamzdis, medžioklė su lankais ir koronavirusas. Skandaliukas tapo aktualiausias tik Seimo nariui V.Bakui. Tiesa, prieš Seimo rinkimus būtų galima prisiminti ir NSGK tirtą „tulpių pašto“, koncerno „MG Baltic“ bendravimo su politikais istorijas. Jos tirtos ne tik prokuratūros, bet ir NSGK. Bet žmonių atmintys trumpos. Be to, galutinį žodį tars ne V.Bakas, bet teismas. O šit VSD skandaliuką lengvai galima aktualizuoti. Ir originaliai. Net įžūliai. Nes visuomenei įžūli pilietinė drąsa imponuoja. Tai bent! Vienišas kovotojas už teisybę iššaukė į savotišką garbės dvikovą VSD vadovą D.Jauniškį ir jo pavaduotoją R.Bridikį. Vyrus, patikrintus Afganistane. Tegul juos patikrina ne Afganistanas, bet poligrafas. V.Baką - taip pat. Nes V.Bakas leidžia visuomenei iš anksto susivokti, kad jis sako tiesą. Ir tai patvirtintų poligrafas. O D.Jauniškis ir R.Bridikis dėl slapto VSD tikrinimo per rinkimus sakė netiesą. Ir tai patvirtintų poligrafas.

Strategiškai geras ėjimas?


Negi V.Bakas tiki, kad D.Jauniškis ir R.Bridikis įsivels į žaidimą? Pvz., TV laidoje, stebint visai Lietuvai, leisis prijungiami prie poligrafo ir kamantinėjami? Vien todėl, kad Seimo narys V.Bakas antrąkart patektų į Seimą? Baikite juokus. V.Bakas ir pats tokia baigtimi kažin, ar tiki. Tačiau galės viešai kalbėti, kad VSD vadovai jiems mesto iššūkio nepriėmė todėl, kad labai išsigando. Jog išsiduos apsimelavę. O šit pats V.Bakas patikrinimo poligrafu nė kiek nebijo. Nes yra teisus. Ir būtų pasitikrinęs. Tačiau nepasitikrino tik todėl, jog nebuvo įvykdytos jo sąlygos. Nei D.Jauniškis, nei R.Bridikis su juo kartu nesitikrina.

Kita vertus, ar galima kaltinti parlamentarą, kuris norėjo išsiaiškinti, ar VSD per šalies prezidento rinkimų kampaniją veikė visiškai teisėtai? Juk tokio patikrinimo pageidautų bet kokios demokratinės valstybės politikai. Visose demokratinėse šalyse vykdoma parlamentinė slaptųjų šalies tarnybų kontrolė. Ir tai nieko nestebina. Blogiau būtų, jei šalių parlamentai nuspręstų, jog slaptosios tarnybos 100 proc. dirba kaip neklystantys mechanizmai. Be jokių žmogiškojo faktoriaus paklaidų. Taip gerai dirba, kad nereikia jokios parlamentinės kontrolės. Reikia. Ir reikės. Tačiau šįkart ponas, vardu Poligrafas, būtų panaudotas pagal kitą paskirtį. Visuomenei tai patiktų. Net labai. Juk visada smagiau, kai į naujo Seimo rinkimų dramą kas nors įpaišo bent kiek žaismingumo.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (21)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pritartumėte „skiepadienio“ įteisinimui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip elgiatės atšilus orams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
5. Olava STRIKULIENĖ: Ramūnui sapnuojasi prezidentas Gabrielius
6. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
7. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
8. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
9. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
10. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. COVID-19 pandemija valdžiai apsimoka
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Tapinas VS Pukelis (1)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +9 C

-1 +3 C

 

+1 +5 C

+2 +6 C

+2 +8 C

 

+5 +10 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos