respublika.lt

Klausiame valdžios: Gal dėl solidarumo susimažinsite algas? visas tekstasnuotraukos (82)

2020 balandžio mėn. 18 d. 13:35:34
Danas NAGELĖ

Japonijos ir Naujosios Zelandijos politikai solidarizuojasi su gyventojais, dėl koronaviruso netekusiais dalies savo pajamų, ir susimažino algas 20 proc. Lietuvoje daugybė žmonių irgi neteko didelės dalies savo pajamų, tai gal politikai ketina solidarizuotis?

×
nuotr. 16 nuotr.
Dainiaus Labučio, Stasio Žumbio nuotr.

 

Puikus pavyzdys

Japonijos valdančiosios ir opozicinės partijos susitarė 20 proc. sumažinti abejų parlamento rūmų deputatų algas solidarizuojantis su šalies gyventojais, kurių pajamos mažėja dėl koronaviruso plitimo. Ši priemonė galios metus. Japonijoje analogiškų priemonių jau buvo imtasi 2011 m., kai Honšiu salos šiaurės rytai smarkiai nukentėjo nuo cunamio ir avarijos Fukušimos atominėje elektrinėje.

Naujosios Zelandijos ministrų kabineto narių ir valstybinių įstaigų bei žinybų vadovų darbo užmokestis irgi bus sumažintas penktadaliu. Šis vyriausybės žingsnis leis „sulyginti nuo pandemijos nukentėjusių šalies piliečių pajamas“.

Nemato poreikio


Lietuvos politikai tyli, apie jokį algų susimažinimą nekalba, todėl „Vakaro žinos“ pačios kreipėsi į juos. Visų pirma kreipėmės į visus ministrus, taip pat į prezidentą. Gal pasinaudos gera mintimi. Atsakymų sulaukėme ne iš visų.

Nustebino prezidentas Gitanas Nausėda, kalbėjęs žmonėms apie gerovės valstybę. Jo atstovas Antanas Bubnelis, nors ir žadėjo pateikti prezidento poziciją, per porą dienų taip nieko ir neatsakė.

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Tomas Beržinskas atsakė, jog Vyriausybė yra visiškai pasiruošusi krizei, iš anksčiau sukaupusi didžiulį rezervą, be to, numačiusi galimybę skolintis itin palankiomis sąlygomis.

„Todėl šiandien poreikio taupymui nėra, lėšų kompensacijoms ar kitoms išmokoms pakanka. Dėl šios priežasties Vyriausybė nesvarsto nei apie biudžetinio sektoriaus atlyginimų, nei apie pensijų, nei apie kitų išmokų mažinimą“, - teigė T.Beržinskas.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė atsakė, kad ministerija nenumato inicijuoti pataisų, susijusių su algų susimažinimu, „pakeitimus, matydamas poreikį, galėtų inicijuoti pats Seimas“.

„Susisiekimo ministras negauna Seimo nario atlyginimo - jis gauna susisiekimo ministro atlyginimą, bet atlieka tiek ministro, tiek Seimo nario funkcijas. Siūlytume klausimą adresuoti didžiųjų frakcijų vadovams ar Seimo valdybai“, - tokį atsakymą į klausimą, ar Jaroslavas Narkevičius sutiktų gauti mažesnę algą, atsiuntė jo atstovai.

Užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus atstovė taip pat akcentavo, esą Vyriausybė yra sukaupusi rezervą, tad nesvarsto galimybės sumažinti darbuotojų algas.

„Esu pasirengęs susimažinti atlyginimą tiek, kiek nuspręs Seimo valdyba, Vyriausybė ar sutars partijos“, - atsakė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika. Pats ką nors siūlyti irgi, akivaizdu, neketina.

Ne ministrų reikalas

Vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės atstovai pareiškė, kad tokia iniciatyva turėtų gimti Seime, ne Vyriausybėje. Energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno ir švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus atstovai priminė, kad jų šefai nėra Seimo nariai, todėl pasiūlė kreiptis į parlamentą, nors buvo klausiama, gal jie patys inicijuos tokias pataisas.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius teužsiminė, kad Vyriausybė parengė ekonomikos skatinimo ir paramos priemonių paketą, kad būtų galima padėti gyventojams. Finansų ministras Vilius Šapoka buvo dar lakoniškesnis: „Sprendimų dėl biudžeto peržiūros ir darbo užmokesčio fondo mažinimo nėra priimta.“

„Šiuo atveju siūlytume klausti parlamento valdančiųjų frakcijų. Ministras Linas Kukuraitis nėra Seimo narys ir negalėtų pasisakyti parlamentarų vardu“, - toks atsakymas atėjo iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Vis tik įdomiausias atsakymas atėjo iš Kultūros ministerijos, ji paaiškino, kad Vyriausybės narių algos dydį nustato Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymas. Ministras Mindaugas Kvietkauskas nėra Seimo narys, todėl įstatymo pataisų Seime inicijuoti esą negalėtų.

Ministrai nusišneka

Na, kad jau visi ministrai pasiuntė žurnalistus į Seimą, tai klausiame parlamentarų. Ir prašom - socialdemokratas, teisininkas Julius Sabatauskas kategoriškai paneigė teiginius, esą ministrai Seime negali inicijuoti pataisų, susijusių su algų mažinimu.

„Tai - netiesa. Yra keli subjektai, galintys inicijuoti įstatymus: Seimo nariai, Vyriausybė, prezidentas ir 50 tūkst. piliečių grupė“, - paaiškino teisininkas.

Pasak J.Sabatausko, algų susimažinimą būtų galima vertinti ir kaip solidarumo išraišką, ir kaip populizmą.

„Tarp kitko, 2009 m. Seime buvo dukart sumažinti atlyginimai. Pirmą kartą - nukirpus bazinį dydį, kuris iki šiol nepasiekė buvusio lygio, ir dar buvo mažinami atlyginimai valstybės tarnautojams ir ypač politikams. Mums iki šiol jie neatstatyti. Jei dabar kiltų iniciatyva algas sumažinti 20 proc., gal ir būtų galima sutikti, tačiau tokiu atveju atsirastų ir populistinių siūlymų jas mažinti 80 ar 90 proc.“, - kalbėjo J.Sabatauskas.

Populizmas?


Konservatorių frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma, kaip ir J.Sabatauskas, neprižadėjo inicijuoti pataisų dėl politikų algų sumažinimo.

„Pritarčiau tokiam sumanymui - pavyzdžiui, susimažinti, kaip Japonijoje, 20 proc. Tačiau mes, kaip frakcija, jau pasiūlėme per karantiną atsisakyti lėšų, kurias Seimo vadovai gauna reprezentacinėms išlaidoms, bei lėšų parlamentinėms išlaidoms. Nes dabar žmonės, kurių individuali veikla yra sustabdyta, išgyvenimui gauna keliskart mažesnę sumą nei Seimo nariai parlamentinėms išlaidoms. Į tai tikrai reikia reaguoti, o mes išlaidas dabar galime iš algos apsimokėti. Juo labiau kad tų išlaidų dabar yra mažiau, nes susitikimų negalima rengti. Aišku, liko vykimo į posėdžius išlaidos, biuro, įrangos nuomos išlaidos ir pan., tų išlaidų nepanaikinsi, nes yra sudarytos ilgalaikės sutartys“, - kalbėjo J.Razma.

„Socdarbiečių“ frakcijos seniūno pavaduotojas Vytautas Kamblevičius tokias J.Razmos kalbas išjuokė.

„Opozicija mane iš viso stebina. Dabar, kai vyksta tokie dalykai, ji užsiiminėja destrukcija, bando Tautą klaidint, save vadina didvyriais, Tautos gelbėtojais. Gal taip ir galima elgtis, bet tik ne dabar. Populizmo viršūnė tas bandymas pasinaudoti karantinu ir neva raginti solidarizuotis. Jei kas nors siūlys mažintis algas, frakcija rinksis ir tarsis“, - tvirtino V.Kamblevičius.

Nėra ką gelbėti


„Valstiečių“ frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Jarutis irgi niekuo nenorėjo įsipareigoti nei savo, nei frakcijos vardu.

„Kol kas frakcijoje nebuvo kalbama, nes frakcija ir nesirenka, nebuvo normalaus susitikimo. Su vienu kitu tik telefonais pabendraujame. Mano galva, tie, kas siūlo kažką politikams sumažinti, užsiiminėja populizmu, juo labiau kad per tą karantino mėnesį niekas nesugriuvo. Jei pasaulį tai išgelbėtų - tai pirmyn, prisidėsiu prie to. Juo labiau kad pusės lėšų parlamentinėms išlaidoms neišleidau, jos grįš į biudžetą, nes nei gėlių nėra kam teikti, nei dovanų“, - apgailestavo parlamentaras.

Liberalų sąjūdžio atstovas, Seimo valdybos narys Jonas Liesys „Vakaro žinioms“ raportavo, kad nebuvo kalbėta apie būtinybę solidarizuotis su tais, kuriuos karantinas nuskurdino.

„Aš tik tiek pasakysiu: kai Seime buvau 2008-2012 m., mes algas susimažinom su perspektyva, kad jos bus grąžintos. Susimažinom solidariai, tačiau mums niekas negrąžino, o teisėjams ir visiems kitiems grąžino“, - nusivylė liberalas.

Komentuoja visuomenininkas Valdas VIŽINIS:

„Mes seniai svajojame, kad Lietuva būtų žmonių valstybė, o ne politikų, kurie yra išrenkami ir jau galvoja, kad bus taip, kaip jie pasakys. Politikai negali būti nutolę nuo juos išrinkusios visuomenės. Žmogus, valstybė turi būti politikų galvose. Politikai privalo būti kartu su žmonėmis, kai jiems yra blogai, o ne būti aukščiau jų. Dabar mes kalbame, kad dažnas žmogus gali atsidurti žemiau skurdo ribos vos po mėnesio karantino, tai gerbiami politikai turėtų solidarizuotis su jais ir susimažinti pajamas. Solidarizuotis, o ne vaidinti dievus bei sprendėjus“, - akcentavo V.Vižinis.

Anot jo, klaiku, kai, neskaitant solidžios algos, kiekvienas parlamentaras net ir dabar gauna po 1087 eurus vien vadinamoms parlamentinėms išlaidoms, o, pavyzdžiui, pajamų dėl karantino netekę savarankiškai dirbantys asmenys iš valstybės tegaus po 257 eurus.

„Nesakau, ką reikia mažinti - tas parlamentines išlaidas ar algas. Tai - nesvarbu. Svarbiausia, kad politikai turėtų valios solidarizuotis, nuo to ir jiems patiems būtų geriau, nes kada nors vis tiek turės grįžti į visuomenę. Reikės žiūrėti žmonėms į akis“, - sakė visuomenininkas.

Pašnekovą piktina politikų pasiteisinimas, esą jie nesiūlo susimažinti algų, nes tai būtų populizmas.

„Aš tai iš viso nesuprantu, kodėl yra blogai būti su žmonėmis, o ne aukščiau jų, duoti tai, ko nori žmonės. Ypač dabar, kai yra sunku. Dabar yra bėda, todėl kartu žmonėmis turime būti visi, nors dėl to ir būsime vadinami populistais“, - reziumavo V.Vižinis.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (82)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATVIRTINTA: Kėdainių rajono merui Valentinui Tamuliui patvirtinta koronaviruso infekcija.
  • RUSIJOJE: praėjusią parą užregistruota 290 mirčių nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19), bendras su infekcija siejamų mirčių skaičius šalyje išaugo iki 25 242.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar pritariate karantino įvedimui labiausiai paveiktuose miestuose, rajonuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar eisite balsuoti antrajame Seimo rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +11 C

+10 +13 C

 

+7 +11 C

 +13 +15 C

+13 +14 C

 

 +11 +13 C

3-8 m/s

1-6 m/s

 

1-6 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1852 PLN - 4.5740
RUB - 91.4095 CHF - 1.0715
GBP - 0.9075 NOK - 10.9315

Nuorodos