respublika.lt

Drabstomas purvas sukiršino net žydus visas tekstasnuotraukos (151)

2020 liepos mėn. 16 d. 12:02:49
Danas NAGELĖ

Keturi Vilniaus žydų bendruomenės nariai kreipėsi į prezidentą, Seimą bei Vyriausybę, išreikšdami pasipiktinimą Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky bei Amerikos žydų komiteto atstovo Endriu Beikerio (Andrew Baker) veiksmais. Pareiškime teigiama, kad šie du asmenys skaldo Lietuvos visuomenę, nes, nepateikę jokių įrodymų, „netiesiogiai apkaltino legendinį partizanų vadą Juozą Lukšą-Daumantą dalyvavus holokauste“.

×
nuotr. 6 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas.
Apjuodino partizaną


Birželio 30-ąją Seimui paskelbus 2021-uosius partizano Juozo Lukšos-Daumanto metais, jau kitą dieną Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė advokatė F.Kukliansky ir Amerikos žydų komiteto atstovas rabinas E.Beikeris kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, priekaištaudami, esą negali būti pagerbtas žmogus, priklausęs Lietuvos aktyvistų frontui (LAF).

„Berlyne įkurtas LAF buvo iš anksto suformuotas kaip vokiečių sąjungininkas, veikiantis okupuotoje Lietuvoje. Tai buvo organizacija, neslėpusi savo antisemitinės pakraipos, ir tuo didžiavosi, o daugelis jos narių buvo tiesiogiai susiję su Lietuvos žydų persekiojimu ir žudymu. Nepaisant antisovietinės veiklos ir vėlesnio konflikto su nacių valdžia, LAF deklaruota nepriklausomos Lietuvos vizija buvo etniškai „gryna“ tėvynė, kurioje nebūtų vietos žydų tautybės piliečiams. Nors yra abejojančių J.Lukšos-Daumanto kalte dėl karo nusikaltimų ir teigiančių, kad nepakanka tai įrodančių dokumentų, manome, kad Seimui nederėjo skelbti 2021-ųjų J.Lukšos-Daumanto metais“, - rašyta V.Pranckiečiui adresuotame kreipimesi.

Griežtas atsakas

Šią savaitę F.Kukliansky ir E.Beikeris sulaukė griežto atsako. Ir ne iš bet ko, o iš jų pačių tautiečių - Vilniaus žydų bendruomenės narių Chonos Leibovičiaus, Vitalijaus Karakorskio, Dovydo Bluvšteino bei Leo Levo Milnerio. Šie kreipėsi į prezidentą, Seimą bei Vyriausybę, kad būtų įvertinti bandymai perrašyti istoriją.

„F.Kukliansky (Lietuva) ir E.Beikeris (JAV), „Geros valios fondo“ pirmininkai, nepateikę visiškai jokių įrodymų, netiesiogiai apkaltino legendinį partizanų vadą Juozą Lukšą-Daumantą dalyvavus Holokauste. Mes, grupė Vilniaus žydų bendruomenės narių, manome, kad toks neatsakingas elgesys nepriimtinas, skaldantis mūsų valstybės pilietinę visuomenę. Be to, tai ne pirmas F.Kukliansky bandymas kurstyti antisemitines ir tuo pat metu antilietuviškas nuotaikas mūsų valstybėje ir už jos ribų. Pakanka prisiminti jos provokacinį sprendimą uždaryti Lietuvos žydų bendruomenę ir Vilniaus choralinę sinagogą dėl neva litvakams kylančios grėsmės. Nors jokių tos grėsmės įrodymų pateikta nebuvo, kaip ir Lukšos-Daumanto atveju. Iš esmės antisemitiniai buvo ir F.Kukliansky pasisakymai apie neva nelojalią Lietuvos valstybei Vilniaus žydų bendruomenę arba apie tai, kad „žydai nekenčia lietuvių labiau nei lietuviai žydų“, - rašo 4 minėti Vilniaus žydų bendruomenės nariai.

Anot jų, F.Kukliansky ir E.Beikerio pareiškimas iš esmės palaiko „nuolatines Kremliaus propagandos pastangas juodinti lietuvių antinacinio ir antisovietinio pasipriešinimo didvyrius, diskredituoti juos atstovaujančių organizacijų veiklą“.

Dėkit faktus ant stalo

Seimo narys istorikas Arvydas Anušauskas, kuris yra autoritetingas pasipriešinimo laikotarpio tyrinėtojas, sako, kad F.Kukliansky ir E.Beikeris ignoruoja svarbius faktus apie minėtą partizaną.

„Šios interpretacijos eina iš KGB archyvų, iš niekur kitur“, - sakė A.Anušauskas.

Anot jo, J.Lukša-Daumantas nebuvo joks LAF lyderis ir nėra patvirtinta jokia jo narystė. Pasak jo, LAF organizacija apskritai neturėjo narysčių. Seimo narys kviečia F.Kukliansky pasitikrinti savo duomenis archyve.

„Aš pasiūlyčiau Kukliansky paprastą iššūkį. Einam kartu į archyvą, jeigu ji turi tokius duomenis bei nuorodas - kas, kur. Imam tas bylas ir išsiaiškinkim. Kaip ten yra su konkrečiu asmeniu. Čia ne apie LAF kalba, o apie konkretų asmenį J.Lukšą bei jo dalyvavimą. Prašom, aš visuomet pasiruošęs“, - teigė A.Anušauskas.

Beje, ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atstovas Dalius Stancikas interviu „Respublikai“ akcentavo: kai kurių visuomenės veikėjų dabar neigiamai linksniuojamus žinomus pasipriešinimo dalyvius pirmiausiai kompromituoti pradėjo kagėbistai, o dabar tomis KGB klastotėmis ir remiamasi. (Danutės Šepetytės pokalbį su D.Stanciku „Vakaro žiniose“ skaitykite šeštadienį.)

F.Kukliansky pasiaiškinimas

Pati F.Kukliansky, paklausta, kaip vertina savo kolegų iš Vilniaus žydų bendruomenės kreipimąsi, „Vakaro žinioms“ visų pirma atsikirto, kad „jie man visiškai ne kolegos“. Ji sakė kreipimosi nemačiusi, tik žinanti apie jį iš nuogirdų, todėl komentuoti atsisakė. Pasiteiravus, ar Lietuvos žydų bendruomenė arba ji asmeniškai turi duomenų, kad J.Lukša-Daumantas yra susitepęs, ir kodėl, kaip siūlo A.Anušauskas, tiesiai šviesiai nepateikia konkrečių faktų, F.Kukliansky atsakė, kad apie partizaną sužinojo iš leidinio „Jewish Telegraphic Agency“. Jame rašoma, kad partizanas - buvęs LAF narys, o Seimas 2021-uosius paskelbė jo metais.

„Tyrimų jokių mes neatlikome, nes jų jau pakankamai atlikta. 2004 m. Tarptautinė komisija nacių ir sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti išleido tritomį. Pirmame tome apie LAF rašoma užtektinai - kad LAF ideologijoje buvo nacizmo apraiškos, aršus antisemitizmas. Kad J.Lukša-Daumantas buvo LAF narys niekas nė neneigia“, - teigė advokatė.

Priminus, kad, pavyzdžiui, A.Anušauskas sako, jog tokių duomenų nėra, pašnekovė užtikrino, kad net pats Lietuvos gyventojų genocido ir recistencijos tyrimo centras, kuriam, beje, A.Anušauskas vadovavo 1997-2008 m., šį faktą yra patvirtinęs.

„Aš nežinau, dalyvavo J.Lukša-Daumantas holokauste ar ne, tačiau žinau, kas buvo LAF. Lietuvoje yra daugybė žmonių, kurie kovojo už Lietuvos Nepriklausomybę ir kurie nedalyvavo LAF veikloje, todėl ir iškėlėme klausimą, ar verta buvo jo vardu paskelbti 2021 metus. Mes nežinome, ar visi LAF nariai susitepę žydų persekiojimu, tačiau sakome, kad Lietuvai nebuvo būtina LAF narį heroizuoti“, - sakė F.Kukliansky.

Turėkite omenyje

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija F.Kukliansky birželį įtraukė į lobistų sąrašą. Lobistinė veikla - veiksmai, kuriais siekiama daryti įtaką valstybės politikams, valstybės pareigūnams, tarnautojams ar kitiems asmenims, kurie dalyvauja rengiant, svarstant ir priimant teisės aktus. F.Kukliansky „Vakaro žinioms“ sakė, kad lobizmu užsiims ne tik žydų klausimais.

Istoriko, Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininko, Prof. Arūno GUMULIAUSKO komentaras:

„Yra Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir be abejonės mūsų komisija bet kokiu klausimu į jį kreipiasi. Mes nesulaukėme jokių faktų, kad kažkas su J.Lukša-Daumantu būtų nešvaru. Todėl komisija vienbalsiai pritarė, kad 2021-ieji būtų jo metai. Beje, ir visas Seimas tam pritarė beveik vienbalsiai, susilaikė tik Emanuelis Zingeris.

Analogiška situacija buvo ir su Adolfu Ramanausku-Vanagu: kai Seimas 2018 m. paskelbė jo metais, pas mane buvo atvažiavęs pats Simono Vyzentalio centro vadovas Efraimas Zurofas. Pradėjo reikšti nepasitenkinimus, įrodinėjo, kad partizanų vadas buvo žydšaudys. Dabar scenarijus - panašus“, - sakė A.Gumuliauskas.

Anot profesoriaus, ko siekia F.Kukliansky, reikėtų klausti jos pačios.

„Aš tokius dalykus vertinu, kaip neprisidedančius prie istorinės tiesos paieškų ir prie lietuvių-žydų santykių gerinimo. Tą neabejodamas galiu pasakyti. Labai gerai, kad buvo tas naujasis keturių žydų atstovų pareiškimas. Dabar aišku, kad taip galvoja ne visa žydų bendruomenė“, - situaciją įvertino A.Gumuliauskas.

Komisijos pirmininko teigimu, apmaudu, kad bet kokiu atveju J.Lukšos-Daumanto atminimą piktavaliai išgalvotomis istorijomis jau kiek sutepė, o žmogus net negali apsiginti, nes seniausiai paliko šį pasaulį.

„Vyksta informacinis karas. Jame sąmoningai ar nesąmoningai dalyvauja ir kai kurie mūsų piliečiai, kurie siekia vienadienės šlovės. Bet iš tikrųjų dirba prieš mūsų valstybę.

Galiu pasakyti tik tiek, kad F.Kukliansky mūsų komisijos posėdyje tebuvo vieną kartą, kai ją pakvietėme. Daugiau nėra buvusi. Mūsų visos darbotvarkės yra viešos. Jei mato, kad svarstomas klausimas susijęs su žmogumi, kurį ji nori kuo nors apkaltinti, tai tegul ateina į komisiją ir pateikia faktus, o ne viešai reiškia niekuo nepagrįstus įtarimus“, - konstatavo parlamentaras.

Seimo narys neabejoja: jei kas nors išdrįstų viešai paskleisti įtarimus apie kokį nors žydų didvyrį, būtų paverstas blogiečiu visame pasaulyje.

„Aš tik holokausto formuluotę bandžiau paaiškinti ir tai jau tapau kone didžiausiu priešu“, - apmaudo neslėpė A.Gumuliauskas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (151)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip karantino metu rūpinatės kalėdinėmis dovanomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate sostinės Kalėdinę eglutę?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 -3 -5 C

0 -2 C

 

+2 +3 C

  0  -1 C

+2 +3 C

 

 +5 +7 C

0-5 m/s

2-7 m/s

 

2-7 m/s

       

Nuorodos