respublika.lt

Nevaikiškos kainos: brangiausi pasaulyje žaislai

Publikuota: 2023 rugpjūčio 27 07:18:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-ELTA nuotr.

Žaislų parduotuvės tėvus gąsdina nekukliomis kainomis. Toli gražu ne kiekviena prekė yra pagal kišenę net vidutines pajamas gaunantiems pirkėjams. Bet pasaulyje yra ir tokių žaislų, kurių sau negali leisti ir labai turtingi žmonės. Šiuos žaislus pagamino garsiausi meistrai, arba jie reprezentuoja garsius prekės ženklus, ir dėl to jų kaina išauga iki debesų. Kolekcininkai už tokius gaminius yra pasirengę pakloti didžiulius pinigus. Tai kokiomis sumomis yra vertinami brangiausi žaislai pasaulyje?

 

Pigiausias iš brangiausiųjų


Pigiausias iš garsiausių pasaulio žaislų yra firmos „Marklin" mini traukinukas, pagamintas tolimais 1906 metais. Beje, gamintojas gyvuoja iki šiol ir gamina vien žaislus. Modelis yra gana nedidelis, traukinio sąstatą sudaro vienas 1-osios klasės vagonas, vagonas restoranas ir vagonas rūkantiesiems su bagažo skyriumi. Kadaise iš garvežio kamino net virsdavo tikri dūmai. Visi stogai pritvirtinti šarnyrais ir yra atverčiami, galima nuodugniai apžiūrėti traukinio vidų. O ten - viskas, kaip ir turi būti: staliukai, minkšti krėslai ir kitos detalės, užtikrinančios patogią kelionę. Nežiūrint gana įspūdingų žaislinio egzemplioriaus matmenų (ilgis apie 3 m), pasivažinėti tokiu traukinuku negalima.

Žaislas iš pradžių buvo sumanytas kaip elitinės universalinės parduotuvės pagrindinės vitrinos papuošalas ir džiugino pirkėjus tikroviškumu. Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse traukinį nupirko turtingos amerikiečių šeimos atstovas. Baigiantis XX a. savininkai nutarė atsikratyti šeimos relikvijos ir išstatė ją parduoti. Nors traukinys senų seniausiai buvo praradęs prekinę išvaizdą, vienas kolekcininkas už jį pasiūlė beveik 180 tūkst. dolerių.

Barbė už 300 tūkstančių ir namukas už pusę milijono


2010 m. „Christie‘s" aukcione buvo parduota brangiausia pasaulyje Barbė. Kompanijos „Mattel" ir australų dizainerio ir juvelyro Stefano Kanturio (Stefano Canturi) unikalus kūrinys - elegantiška dama su kokteiline suknute ir elegantiškais bateliais. Gražuolės rankos ir kojos lankstosi kaip gyvo žmogaus, kaklą puošia „Canturi" kolekcijos vėrinys su rožiniu 1 ct briliantu, o ant piršto žiba žiedas su briliantais.

Tai ir lėmė didžiulę žaislo kainą. Žmogaus, įsigijusio Barbę, pavardė nebuvo paskelbta. Iki tol brangiausias Barbės egzempliorius buvo 1959 m. pagaminta lėlė, kuri 2006 m. buvo parduota už 17 tūkst. dolerių. Visa už „Barbie by Canturi" gauta pinigų suma buvo pervesta krūties vėžio tyrimų fondui.

Kelis kartus brangiau yra vertinamas tokios Barbės namas. Šis pasakiškas 3 m aukščio būstas buvo pagamintas 1930 m. pagal nebyliojo kino Holivudo aktorės Kolin Mur (Colleen Moore) specialų užsakymą.

Žaislinę pilį gamino 700 specialistų: juvelyrai, dailininkai, medžio raižytojai, stiklapūčiai. Lėlės kambarius puošia Volto Disnėjaus (Walt Disney) sukurti paveikslai ir freskos. Salės ir miegamieji prikimšti tikrų brangenybių: mažyčių senovinių statulėlių, miniatiūrinių Biblijų, antikvarinių vazų.

Sietynai inkrustuoti tikrais briliantais, smaragdais, perlais. 1947 m. pilis buvo vertinama puse milijono dolerių. Tačiau nei elitinio žaislo pirkėjo pavardė, nei jo buvimo vieta nebuvo skelbiamos. Kiek Barbės namas kainuotų dabar, taip pat neaišku, nes Čikagos Mokslo ir pramonės muziejus, kur dabar saugoma brangenybė, jo parduoti neketina.

Lėlytės „Madame Alexander Eloise"


Lėlytės „Eloise" - populiariausių dizainerių XXI a. pradžioje labdaros tikslais pagamintas 5 lėlių rinkinys. Lėlės yra papuoštos, „Dior" drabužiais, ‚La Renta" meistrų kailiniais, 9 karatų briliantais, Svarovskio kristalais. Papuošalus su briliantais Eloizoms pagamino „Harry Winston". Būtent dėl to jų kaina išaugo iki 5 mln. dolerių. Jos visos buvo parduotos kolekcininkams, kurie neketina su jomis skirtis, o už jas gautosios lėšos atiteko labdarai: neįgaliesiems, ligoniams, nepasiturinčioms šeimoms.

„Kammer & Reinhardt" lėlės


Lėlės kainą gali kilstelėti ne tik kailiai ir briliantai. Vienos labai kuklios gražuolės kaina pranoko Barbės kainą. „Bonhams" aukcione antikvarinė porcelianinė firmos „Kammer & Reinhardt" lėlė, pažymėta 108 numeriu, buvo parduota už pasakiškus 400 tūkstančių dolerių. Antikvarinių lėlių brangumą lemia ne brangūs papuošalai, o jų unikalumas ir gera būklė. Manoma, kad tos lėlytės buvo sukurtas vienas egzempliorius. Lėlė yra papuošta taip, kaip buvo madinga XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje: balta suknele su nėriniais ir žydra atlasine juosta, dviem kaštoninėmis kasytėmis ir šiaudine skrybėlaite. Lėlės ūgis - 64 cm

Meškiukas Tedis už 2 mln.


Dar vienas kolekcininkų trokštamas žaislas - garsieji meškiukai Tedžiai. Jų galima įsigyti parodose, muziejuose, dailės salonuose ir tiesiogiai iš gamintojų, jie dažnai patenka į aukcionus. Vienas brangiausių „Christie‘s" aukcione parduotų žaislinių meškučių - juodas „Steiff" egzempliorius. Tokių meškiukų kolekcija pasirodė 1912 m. pavasarį po „Titaniko" žuvimo.

Visa Amerika ir Europa gedėjo, todėl kompanija „Steiff" ir išleido 50 tuzinų juodos spalvos meškiukų. Vadinamasis gedulingas pusės metro ūgio meškiukas iš pradžių buvo įvertintas 30 tūkst. svarų. Bet jau 2000 m. žaislas buvo parduotas už 150 tūkst. eurų. Šiandien apie gedulingą meškiuką iš limituoto tiražo svajoja daugybė turtingų kolekcininkų.

2003 m. Bambergo aukcione buvo parduotas pliušinis meškinas „ParaibaTourmaline". Tokį pavadinimą žaislas gavo dėl į jo kūną inkrustuoto 12,68 karatų turmalino. Naujasis savininkas už tokį egzempliorių paklojo 282 tūkst. dolerių. Iš pradžių kaina buvo aukštesnė, 376 tūkst., bet pirkėjų neatsiradus, ją teko sumažinti.

2000 m. vokiečių firma „Steiff" pagamino ypatingą meškiną Tedį, kurio drabužį pasiuvo visame pasaulyje garsaus prekės ženklo „Louis Vuitton" dizaineriai. Šis žaislas pateko į Monake vykusį labdaros aukcioną, kur jį ir įsigijo verslininkas iš Korėjos Džesis Kimas. Šiandien žaislas yra Korėjos pliušinių meškiukų muziejaus Čedžu mieste garbės eksponatas ir yra vertinamas 2,1 mln. dolerių.

Mechaninis „Paukščių gaudytojas" iš 23400 detalių


Pasaulyje yra vienintelis šios mechaninės lėlės egzempliorius, ir ji yra brangiausias mechaninis žaislas, įvertintas beveik 7 mln. dolerių. „Paukščių gaudytoją" (L'Oiseleur) sudaro net 23400 detalių iš šlifuoto plieno. Lėlės autorius - šveicaras Kristianas Baji (Christian Bailly), unikaliam kūriniui paskyręs 15 000 darbo valandų.

Žaislas, 1 m 20 cm ūgio jaunuolis, sveria 55 kg. Paukščių gaudytojas yra nepaprastai puošniai apsirengęs, jo aprėdas yra pasiūtas iš atlaso, šilko ir aksomo, jis moka judinti akis ir lūpas. Mechaninė lėlė groja fleita, o melodijai skambant paukščiai ant jo kairės rankos sukinėja galvutes į šalis. Kai jaunuolis baigia groti, sparnuočiai ima plasnoti sparnais ir čiulbėti.

Jokios elektronikos žaisle nėra, visi judesiai yra išgaunami dėl sudėtingos mechaninės konstrukcijos. Lėlė užvedama tradiciškai - pasukant raktą. Beprotiškai brangus žaislas šiandien yra K.Baji dirbtuvėse Šveicarijoje. „Paukščių gaudytojo" autorius yra pasirengęs bet kada išsiskirti su savo išskirtiniu „kūdikiu". Tiesa, kaina, kaip jau minėta, siekia 7 milijonus dolerių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
9
F

Dienos klausimas

Ar žiūrite žinias per televiziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-9 -1 C

-10 -4 C

-9 -3 C

-6 -1 C

-7 -2 C

-9 -4 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s