respublika.lt

Abejonės dėl tolesnio Ukrainos finansavimo

Publikuota: 2023 spalio 11 13:10:09, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Jeigu JAV nuspręs Ukrainos neberemti, gerokai didesnė karinė ir finansinė našta tektų tam nepasirengusiai ES. EPA-Eltos nuotr.

Vašingtonui patikinus, kad ukrainiečiams ras dar 100 mlrd. JAV dolerių, Briuselis suabejojo JAV galimybėmis.

 

 

Dž.Baidenas nori skirti daug

JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) ruošiasi prašyti Kongreso pritarti didžiausio iš kada nors buvusių karinio ir finansinio paramos paketo Ukrainai skyrimui. Apie tai pranešė „The Telegraph".

Paketas gali siekti 100 mlrd. JAV dolerių. Šių lėšų Kijevui turėtų užtekti iki 2025 metų.

„Didžiojo paketo" koncepciją ryžtingai palaiko daugelis administracijos narių. Ukrainos šalininkai siekia, kad tai būtų vienkartinis įstatymo projektas, leisiantis nebegrįžti prie šio klausimo iki 2024 m. vyksiančių prezidento rinkimų", - „The Telegraph" teigė Baltiesiems rūmams artimas šaltinis. Šiuo meto derinamos rekordinio paramos paketo detalės. Teigiama, kad JAV valdininkai svarsto, kokia ginkluotė gali būti perduoti Kijevui šio paketo rėmuose.

Dž.Baideno administracija patvirtino, kad vienas iš šiuo metu svarstomų variantų yra didžiulio, ilgam laikui numatyto pagalbos paketo ukrainiečiams perdavimas. Oficialūs JAV prezidento atstovai leidiniui paaiškino, kad jokie nauji pasiūlymai Kongresui dėl paramos Kijevui nebus teikiami tol, kol bus išrinktas naujas Atstovų rūmų spikeris. Ankstesnis spikeris, respublikonas Kevinas Makartis (Kevin McCarthy), nuo pareigų buvo nušalintas spalio 3 d.

Rugsėjo 30 d. JAV priėmė laikino Vyriausybės finansavimo projektą, kuriame nebeliko punkto apie paramą Ukrainai. Respublikonai ir demokratai sutarė, kad pagalbos Kijevui klausimas bus aptariamas vėliau. Baltieji rūmai patikslino, kad šiuo metu Vašingtonas kariaujančiai šaliai gali teikti tik trumpalaikę paramą, o ilgalaikio paramos tiekimo klausimas vis dar lieka atviras.

Remiantis laikraščio „The Wall Street Journal" vertinimu, jau lapkritį Kijevas gali sudurti su problema mokant atlyginimus valdininkams. Siekdama spręsti problemą, Ukrainos valdžia planuoja kreiptis į tarptautines finansines organizacijas ir prašyti suteikti kreditus.

Kas kompensuos praradimus?

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Žozepas Borelis (Joseph Borel) pareiškė, kad pastarojo meto įvykiai Vašingtone liudija apie neapibrėžtumą, susijusį su tolesniu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų finansavimu iš JAV pusės. Tokiomis mintimis politikas pasidalino savo tinklaraštyje.

Pasak jo, tai lems, kad ateityje ES turės prisiimti daugiau atsakomybės. „Trumpalaikėje perspektyvoje mes nepajėgsime kompensuoti nutrūkusio JAV rėmimo. Visgi tikimės, kad mūsų draugai ir sąjungininkai greitai ras išėjimą iš šios aklavietės", - nurodė jis.

Ž.Borelis pabrėžė, kad bendri finansiniai Europos Sąjungos ir jos narių įsipareigojimai Kijevui siekia 82 mlrd. eurų, įskaitant ir 25 mlrd. eurų, skirtų karinėms išlaidoms.

Kiek anksčiau pasirodė informacija, kad Ukraina gali likti be paramos iš Amerikos. Jos likimą spręs rinkimų į JAV atstovų rūmus rezultatai. „CBS News" apžvalgininkės Ketrinos Votson (Kathryn Watson) teigimu, mažėjanti parama iš respublikonų pusės atspindi ir bendras Amerikos visuomenės nuotaikas.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
50
F

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -1 C

-10 -3 C

-8 -2 C

-6 -1 C

-8 -4 C

-4 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s