respublika.lt

Sąjūdis budina LRTnuotraukos (63)

2018 spalio mėn. 23 d. 13:15:11
Justina GAFUROVA

Vakar prie Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) pastato mitingavo keli šimtai piliečių, reikalaujančių nutraukti LRT sistemingai vykdomą pažiūrų ir nuomonių cenzūrą. Mitinguotojai reikalavo grąžinti žodžio laisvę į nacionalinio transliuotojo eterį.

×
nuotr. 18 nuotr.
Protestuotojai nemano, kad visuomeninis transliuotojas yra laisvas ir nepriklausomas. Stasio Žumbio nuotr.

 

Diskusijai nesiryžo

Tarp kelių šimtų mitingo dalyvių buvo galima išvysti įvairaus amžiaus atstovų. Mitinguotojai rankose laikė plakatus su užrašais: „Smegenų plovimas - ne misija“, „LRT nepriklausomas - Lietuvai netarnauja“, „Mėgstamiausia laida: „Į vienus vartus“. Tačiau šalimais būriavosi ir maždaug 10 kartų mažesnė save kontrmitingo dalyviais prisistatančių žmonių grupelė. Daugiausiai - jaunuolių. Čia buvo galima išvysti ir vaivorykščių spalvų vėliavą, dažnai naudojamą lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų teisėms atstovaujančių organizacijų. O šalia ir kontrmitingo organizatorių - Lietuvos liberalaus jaunimo organizacijos - vėliava. Ginantys nuomonę, esą LRT jokios cenzūros nėra, „Vakaro žinioms“ jaunuoliai komentuoti savo poziciją atsisakė. Gal nelabai turėjo ką. Mat viso mitingo metu jaunuoliai tik bandė trukdyti mitinguotojams, visai pamiršę konkrečius argumentus. O gal tiesiog nežinojo, kokią misiją jie turėtų atlikti. Iš jaunimo pusės retsykiais pasigirsdavo šūksniai „nieko keisti nereikia“, per megafoną buvo vis sušunkama „Propaganda“, „Lietuva! Landsbergis!“.

Prieš mitingą „Vakaro žinių“ kalbintas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, filosofas Vytautas Radžvilas sakė dialogo su kitą poziciją užimančiais mitinguotojais nesitikintis: „Diskusija negalima. Galima būtų nebent iškelti klausimą, kokiu stebuklingu būdu taip greitai buvo gautas leidimas šiam mitingui. Bet niekingiausia tai, kad šiandieninė nomenklatūra neišdrįsta stoti prieš mus, o vietoj savęs pakiša politiškai nebrandų jaunimą. Tai apgailėtina.“

Po kelių minučių minioje pasirodžiusi LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė tarsi patvirtino filosofo žodžius. Pasisveikinusi su mitinguotojais, o tada trumpai atsakydama į klausimus žiniasklaidai, iš kurių du pateikė LRT žurnalistės, LRT vadovė atmetė kaltinimus cenzūra. „Jūs esate LRT žurnalistė ir galėtumėte atsakyti į klausimą, ar kada nors kas nors čia ką cenzūravo. Man regis, kad tikrai ne“, - į LRT žurnalistės klausimą atsakė vadovė. Paklausta, ar ketina išklausyti mitingo dalyvių, atsakė, kad tai leis padaryti čia esantiems LRT žurnalistams. Nepalikusi vilties diskusijai M.Garbačiauskaitė-Budrienė suskubo grįžti į pastatą.

Pasigedo nacionalinių vertybių

Keli šimtai mitinguotojų renginį pradėjo tylos minute Sausio 13-osios aukoms pagerbti. Tuomet mitingą moderuojantis politologas, Patriotinio jaunimo sambūrio „Pro Patria“ atstovas Dovilas Petkus kvietė skirtingų sričių atstovus apžvelgti LRT veiklą. Psichologė Eglė Mirončikienė atkreipė dėmesį, kad LRT eteryje nesijaučia paramos Konstitucijoje įtvirtintai šeimai, sudarytai iš vyro ir moters. „Mes už prigimtinę šeimą, o ne vienalytes santuokas, genderinę ideologiją ir LGBT propagandą. Mes už tautinio tapatumo stiprinimą, o ne multikultūrinimą, už pagalbą savo piliečiams, o ne migrantų importą. Mūsų krauju aplaistyta televizija tapo politikų valdomos viešosios nuomonės formavimo priemone. Sąjūdžio metais, skanduodami „Lietuva!“, tūkstančiai žmonių gynė LRT, kaip laisvo žodžio ruporą, į pasaulį atvertą langą. Dabar stovime čia, reikalaudami susigrąžinti LRT“, - mitinge sakė E.Mirončikienė.

Į mitingo dalyvius kreipęsis lituanistikos ekspertas Artūras Judžentis sakė, kad valstybinės kalbos saugojimas turėtų būti nacionalinio transliuotojo vertybe: „Svarbu, kaip kalba suvokiama, kas apie ją sakoma ir kaip ji pateikiama. LRT laidose lietuvių kalbos komisija nuolat menkinama, o tokia skleidžiama nuomonė nukreipta ne tik prieš mūsų tautą, bet ir prieš tautos įsteigtą Lietuvos valstybę. Reikia suprasti, kad taip siekiama suskaidyti tautą į individus ir padaryti ją globalios euražmogių bendrijos dalimi. Neleiskime niekinti lietuvių kalbos ir tyčiotis iš ją prižiūrinčių kalbininkų.“

Apžvelgdamas LRT transliuojamas žinias iš pasaulio, politologas Valentinas Žemgulys pastebėjo, kad visos tarptautinės naujienos LRT praleidžiamos pro vieną filtrą. „Užsienio naujienų srityje vykdoma informacijos blokada. LRT „Panoramos“ užsienio naujienų segmente informacija perleidžiama per šališką, angažuotą tinklą. Pavyzdžiui, šioje laidoje niekada nepamatysite pranešimų apie beveik visoje Europoje pastarąjį dešimtmetį vykusius masinius judėjimus, kurių dalyviai vieningai pasisakė prieš vis labiau bujojančią abortų kultūrą ir homoseksualių asmenų santuokas. Vietoj to mums brukami reportažai apie radikalias feministes Amerikoje, vulgariais lozungais protestuojančias prieš prezidentą Donaldą Trampą (Donald Trump)“, - sakė V.Žemgulys.


Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, filosofas Vytautas RADŽVILAS:

- Tai, ką matome šiandien, mums yra nuobodžiai pažįstama. Lygiai taip prieš 30 metų, kai mes siekėme atsiimti Lietuvos radiją ir televiziją, mums kišo pagalius į ratus tie, kurie norėjo ir toliau manipuliuoti mūsų Tauta. Jie rengė parodomąsias akcijas, teatrališkus kontrmitingėlius, bet žinome, kad į istorijos nebūtį nuėjo jie, o šiandien čia esame mes. Deja, šiandien tenka sugrįžti, nors net košmariškiausiame sapne tada nebuvo galima įsivaizduoti, kad reikės kovoti dėl teisės laisvai pasakyti nuomonę vietoje, iš kurios nuo 1988 m. rudens sklido laisvos Lietuvos balsas. Vietos, dėl kurios prie Televizijos bokšto žuvo mūsų broliai ir seserys.

Tuo metu, kai sekama sėkmingos Lietuvos pasaka, LRT nenorima kabėti apie tai, kad milijonas mūsų brolių ir seserų šiandien yra ne savo Tėvynėje. Jie ten atsidūrė todėl, kad Lietuvą užvaldę išnaudoja ir skurdina saujelė žmonių. Jiems pavyko užvaldyti ir mūsų protus. Kryptinga propaganda galima sunaikinti žmogaus protą, atsakomybę, sąžinę ir valią. Esame verčiami primityvių vartotojų visuomene. Tai, kas vyksta LRT, yra Lietuvos visuomenės ištautinimas ir išvalstybinimas. O tai reiškia, kad ne tik daromas nusikaltimas tautai, bet ir visai valstybei. Rengiama intelektualinė, moralinė ir politinė dirva tam, kad į Lietuvą vėl grįžtų Putino ereliai. Jam šiandien reikia, kad Lietuva būtų primityvių vartotojų visuomenė, kuri nežino, ką reiškia būti oria tauta ir nepriklausoma valstybe.

Šiandien, kai virš Lietuvos telkiasi geopolitinės audros debesys, mums reikalingas nacionalinis transliuotojas, iš kurio sklinda tiesos žodis. Tiesa ne tik gydo sielas, bet ir veda į tikrąją laisvę. Aš tikiu, kad šis mitingas, lygiai taip kaip vienas mitingas prieš 30 metų, galiausiai išliks Tautos atmintyje. Neabejoju, kad ateityje bus pasakyta, kad šiandien galų gale prasidėjo tikrasis Lietuvos budimo ir atgimimo lūžis. Čia prasideda tikrasis kelias į laisvę. Mes privalome kategoriškai reikalauti permainų. Jeigu reikės, ši akcija privalės tapti nuolatine. Mes rasime būdų ir priemonių, kad Lietuva būtų laisvų žmonių šalis. Mes kovosime ir laimėsime. Tepadeda mums Dievas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (63)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar taupote pinigus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 C

 -1 C

 

 -1 C

+1 +3 C

 0 +2 C

 

   0 +1 C  

0-3 m/s

  2-7 m/s

 

0-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2158 PLN - 4.5385
RUB - 91.1009 CHF - 1.0773
GBP - 0.8905 NOK - 10.3308

Nuorodos