respublika.lt

Neringa Venckienė nuteista, tačiau bausmę jau atliko (134)

2021 liepos 08 21:15:16
Darius ČIUŽAUSKAS

Kalta. Tai šiandien konstatavo Neringai Venckienei iškeltą baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Panevėžio apygardos teismas. Buvusi teisėja ir Seimo narė nuteista realia beveik dviejų metų laisvės atėmimo bausme. Tačiau už grotų jai keliauti nereikės, nes bausmę jau atliko būdama suimta. Nepaisant to neabejojama, kad tai tik pirmasis Temidės nuosprendis dar ilgiai truksiančiame teisminiame procese.

×
nuotr. 5 nuotr.
Vakar už trijų nusikaltimų padarymą nuteista buvusi teisėja ir Seimo narė Neringa Venckienė dėl skirtos bausmės ašarų neliejo ir patikino, kad nepalankų teismo nuosprendį skųs ir toliau bandys įrodyti, kad visi jai pareikšti. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Liks laisvėje

Panevėžio apygardos teismas 50-metę N.Venckienę pripažino kalta dėl trijų jai inkriminuotų nusikaltimų - trukdymo antstolei, pasipriešinimo policininkui, fizinio skausmo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo (sudavė į veidą Laimutei Stankūnaitei). Už tai jai skirta subendrinta 1 metų 9 mėnesių ir 6 dienų laisvės atėmimo bausmė. Baudžiamoji byla dėl teismo sprendimo (nesusijusio su bausme) nevykdymo nutraukta, suėjus apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminui.

N.Venckienei į įkalinimo įstaigą keliauti nereikės. Į laisvės atėmimo bausmę įskaičiavus suėmime praleistą laiką, teismas nusprendė, kad nuteistoji bausmę jau atliko. Panaikintos ir viso N.Venckienei skirtos už suėmimą švelnesnės kardomosios priemonės - 10 tūkstančių eurų užstatas, asmens dokumento paėmimas ir periodinė registracija policijoje.

Valstybinį kaltinimą palaikęs Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Darius Jakutis siekė, kad N.Venckienė laisvės netektų 2 metams ir 6 mėnesiams.

Teismas tik iš dalies tenkino keturių nukentėjusiaisiais pripažintų asmenų ieškinius. L.Stankūnaitei priteisti 6300 (prašė 20 tūkst. eurų), antstolei Sonatai Vaicekauskienei - 3000 (beveik 29 tūkst.) eurų. Policininkui Mindaugui Gušauskui bus atlyginta 500 eurų (2000) neturtinė žala bei priteistos 5 procentų metinės palūkanos nuo šios sumos, skaičiuojant nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos iki visiško žalos atlyginimo.

N.Venckienė valstybei privalės kompensuoti ir jos ekstradicijos iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) į Lietuvą išlaidas - 6849,29 euro.

L.Stankūnaitės dukros 50 tūkstančių eurų dydžio ieškinys paliktas nenagrinėtas.

Po teismo nuosprendžio N.Venckienė atskleidė, kad jau yra sumokėjusi L.Stankūnaitė net kelias dešimtis tūkstančių eurų.

Nusikalto

Konstatuota, kad N.Venckienė padarė keturias nusikalstamas veikas, kurių viena (teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymas) yra baudžiamasis nusižengimas, dėl kurio jau suėjo apkaltinamojo teismo nuosprendžio priėmimo senaties terminas. Kiti - nesunkūs, tyčiniai ir baigti nusikaltimai.

Teismo įsitikinimu, iki šiol visuomenės nepamirštas 2012 metų gegužės 17 dienos įvykis (vykdydami teismo sprendimą pareigūnai iš N.Venckienės šeimos namų Garliavoje paėmė mažametę dukterėčią ir perdavė mamai L.Stankūnaitei) iš esmės išprovokuotas pačios N.Venckienės neteisėtais veiksmais, dangstantis jos kaip teisėjos imunitetu, kieme susirinkusia gausia sekėjų minia ir net mažamete mergaite.

N.Venckienė savo tyčiniais veiksmais sąlygojo tai, kad teismo sprendimą teko vykdyti prievarta. Dėl to sukeltas didžiulis ažiotažas, sužaloti keli asmenys ir sugadintas jos tėvų turtas. Už tai, teismo įsitikinimu, atsakinga yra tik pati N.Venckienė.

„Nors kaltinamoji teisiama pirmą kartą ir pagal įstatymą jai galėtų būti skirta su areštu arba terminuotu laisvės atėmimu nesusijusi bausmė, tik skyrus laisvės atėmimo bausmę N.Venckienė bus tinkamai nubausta. Bus tinkamai įvertintas jos padarytų nusikalstamų veikų pobūdis, jų pavojingumas visuomenei, jos pačios kaip asmenybės įtaka 2012 metų gegužės 17-osios įvykiui ir jo metu sukeltoms pasekmėms. Tik taip bus užtikrintas teisingumo principo įgyvendinimas" - konstatavo nuosprendį paskelbęs Panevėžio apygardos teismas.

Kaltę neigia

Savo kaltę griežtai neigianti N.Venckienė teismo prašė baudžiamąją bylą apskritai nutraukti dėl senaties terminų, o to nepadarius - išteisinti ją dėl visų inkriminuotų veikų ir atmesti visus pareikštus civilinius ieškinius.

Prieš nuosprendžio paskelbimą tardama paskutinį žodį N.Venckienė sakė, kad yra kaltinama tuo, ko nepadarė. Atkreipė dėmesį, jog jau sumokėjo Kėdainių teismo skirtą baudą dėl teismo sprendimo nevykdymo. Todėl mano, kad nuteisti dėl teismo sprendimo nevykdymo antrą kartą yra neteisėta.

Prisimindama 2012 metų gegužės 17 dienos įvykius Garliavoje N.Venckienė tikino, kad tiek nukentėjęs pareigūnas, tiek L.Stankūnaitė meluoja apie jiems suduotus smūgius. Namo viduje daryti vaizdo įrašai neva įrodo ne tik tai, bet ir liudija, kad prievarta vartojama būtent prieš vaiką ir prieš ją pačią.

Pasak N.Venckienės, buvo pažeistas jos, kaip tuometinės Kauno apygardos teismo teisėjos, imunitetas. Pagal tuo metu galiojusius įstatymus niekas neturėjo teisės patekti į jos gyvenamąją vietą be Seimo ar Prezidento sutikimo, juo labiau, suvaržyti jos laisvės.

Baudžiamąjį persekiojimą vykdžiusio prokuroro D.Jakučio veiksmus N.Venckienė atvirai vadina ciniškais ir neteisėtais. Jos įsitikinimu, prokuroras nepateikė visos informacijos JAV institucijoms, nes tokiu atveju pastarosios tikrai nebūtų sutikusios su N.Venckienės ekstradicija į gimtinę.

Bylinėjimasis nesibaigė

Panevėžio apygardos teismo nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui. Vakar N.Venckienė patikino, kad šia galimybe tikrai pasinaudos.

„Esmė yra tai, kas ten įvyko. Galima vertinti kaip tik nori, tačiau vaizdo įrašai aiškiai parodė, kad jokių spyrių nebuvo. L.Stankūnaitės tikrai nespardžiau. Nesuprantu, negi teisėjų kolegiją viso to nematė. Tokie liudytojai, kaip L.Stankūnaitė ir tie, kurie atėjo su antstole S.Vaicekauskiene, meluoja jų nauda. Dukterėčia nebuvo apklausta nei ikiteisminio tyrimo metu, nes teisme. Aš jos net nemačiau. Dalyvavau visose teismo posėdžiuose", - sakė N.Venckienė.

N.Venckienė leido aiškiai suprasti, kad žinant visas aplinkybes, kitoks nuosprendis, kaip tik apkaltinamasis ir negalėjo būti paskelbtas.

„Aš galiu suprasti teisėją. Jis tikrai negadins savo karjeros dėl manęs. Pažiūrėkite į Valantiną (buvęs generalinis prokuroras bei Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas ir pirmininkas, nesenai Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju tapęs Algimantas Valantinas - autor. pats.) ir visus kitus, jie visi karjeras dėka šios bylos padarė", - tikino N.Venckienė.

Paklausta dėl ateities planų, šiuo metu niekur nedirbanti N.Venckienė tik juokėsi ir neatviravo. Tačiau patikino, kad teisėjos darbo nė kiek nepasiilgo.

„Ką veiksiu? Galėsite socialiniuose tinkluose perskaityti. Teisėjos darbo tikrai nesigailiu. Net jei ir pakviestų, atgal neičiau. Dirbant sąžiningai, šis darbas tikrai nėra vertas gyvenime tokio vargo", - sakė N.Venckienė.

Sulaikyta JAV

Į Seimą išrinkta buvusi teisėja N.Venckienė į JAV išvyko 2013 metais, prieš pat teisinės neliečiamybės praradimą. 2014 metų spalį Kauno apylinkės teismas patenkino Kauno apylinkės prokuratūros prašymą ir leido ją už akių suimti.

Iš pradžių N.Venckienė kaltinta net 39 nusikaltimų padarymu. Tačiau galiausi liko tik minėti keturi. Už Atlanto ji sulaikyta 2018 metų vasario 22 dieną, o kitų metų lapkritį pargabenta į Lietuvą. Uždaryta Kauno tardymo izoliatoriuje, iš kurio netrukus paleista skyrus kardomąsias priemones.

Teismas pažymėjo, jog N.Venckienė suprato, kad jos kaip teisėjos ir kaip Lietuvos Respublikos Seimo narės imunitetas neapsaugos nuo baudžiamosios atsakomybės. Todėl pabėgo iš Lietuvos ir ilgą laiką slapstėsi JAV, akivaizdžiai tikėdamasi, kad Lietuvai ji taip ir nebus išduota.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (134)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RENTGENAS: Muitinės departamentas iš kinų perka rentgeno aparato įrengimą Kenos muitinėje pasienyje su Baltarusija.
  • ŠILDYMAS: Visoje Lietuvoje rugsėjo mėn. už šilumą mažiausiai moka AB „Kauno energija" aptarnaujami vartotojai (3,26 ct/kWh su PVM), daugiausiai – UAB „Litesko" filialo „Biržų šiluma" aptarnaujami vartotojai (9,01 ct/kWh su PVM).
  • DEPORTACIJA: JAV valdžia pradėjo deportuoti daugelį iš daugiau kaip 12 tūkst. migrantų, kirtusių sieną iš Meksikos Siudad Akunjos ir įsirengusių stovyklą šalia Teksaso Del Rijaus.
  • PAKEITIMAS: Įstatymo projekte numatytas Darbo kodekso pakeitimas numato „mamadienius“ ir „tėvadienius“ suteikti šeimoms, auginančioms 2 ir daugiau vaikų iki 16 m.: priėmus šį teisės aktą šeimų, galinčių pasinaudoti „mamadieniais“ ir „tėvadieniais“, padidėtų 34,6 tūkst. iki 131,6 tūkst.
  • SAVIŽUDYBĖ: Praėjusią savaitę, įtariama dėl patirto mobingo, nusižudė Respublikinės Vilniaus Lazdynų universitetinės ligoninės medikas.
  • PINIGAI: Labiausiai per metus (2021 metų rugpjūčio mėnesį, palyginti su 2020 metų rugpjūčio mėnesiu) brango būstas, vanduo, elektra, dujos ir kitas kuras – 13,7 proc.
  • INFLIACIJA: Rugpjūčio mėnesį metinė infliacija, pasiekusi 5,3 proc. žymą, užfiksavo didžiausią rezultatą nuo 2009-ųjų.
  • SULAIKYMAI: Per savaitgalį vykusius antikarantininius protestus Australijoje suimti 200 žmonių.
  • ENERGIJA: Vilniaus transformatorių pastotėje pirmadienį bus pristatyta pirmoji regione vieno megavato galios perdavimo tinklo eksperimentinė baterija.
  • GIRTUMAS: Vilniuje prie vairo girta sustabdyta televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė pripūtė 2,36 prom. ir atsidūrė areštinėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar manote, kad mitingai prieš valdžią vyksta dėl to, jog organizatoriai patys siekia valdžios?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +6 C

+2 +6 C

 

+4 +8 C

+5 +13 C

+5 +12 C

 

+9 +12 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos