respublika.lt

Ar vakcinos nuo Covid-19 tikrai nemokamos?

(129)
2021 lapkričio 08 15:06:10
Marius Jonaitis

Provaldiškos žiniasklaidos priemonės ir sisteminiai politikai mums nuolat argumentuoja, jog turime teisę į nemokamus skiepus. Tačiau pamirštama, jog tie skiepai nebuvo už dyką, jie buvo pirkti už mokesčių mokėtojų pinigus. Beje, sutarčių vertė yra slepiama todėl, šiame straipsnyje bandysime atspėti, kiek mums kainavo stebuklingosios vakcinos.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vakcinos. Asociatyvi pixabay nuotr.

 

Taip taip, jūs teisingai perskaitėte. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atsakymas į klausimą kiek mums kainavo vakcinų įsigijimas buvo lakoniškas: „Sutarčių vertės nėra skelbiamos - taip yra sutarta su gamintojais".

Labai keista politika leidžiant visuomeninius (MŪSŲ VISŲ) pinigus. Apima jausmas, jog du privatūs UAB susitarė tarpusavyje. Tačiau net ir privačios įmonės turi tam tikrą informaciją apie sandorį pateikti mokesčių inspekcijai. O čia - niekuo neribojami ir nekontroliuojami susitarimai ne už privačius, bet visuomeninius pinigus.

Kokius turime skaičius?

Lietuvos Respublikos Vyriausybė yra pritarusi šių vakcinų kiekių įsigijimui (pagal gamintojus):
1. „AstraZeneca" - 1,86 mln. dozių (vakcinos platforma - adenoviruso);
2. „Janssen Pharmaceutica NV" - 0,7 mln. dozių (vakcinos platforma - adenoviruso);
3. „CureVac" - 1,38 mln. dozių (vakcinos platforma - mRnR);
4. „Moderna" - 0,517 mln. dozių (vakcinos platforma - mRnR);
5. „BioNTech & Pfizer" - 9,296 mln. dozių (vakcinos platforma - mRnR);
6. „Novavax" - 0,633 mln. dozių, jei bus sudaryta išankstinė pirkimo sutartis (vakcinos platforma - adjuvantinė);
7. „Valneva" - 0,372 mln. dozių, jei bus sudaryta išankstinė pirkimo sutartis (vakcinos platforma - inaktyvuota vakcina).

Iš viso - 14 milijonų 758 tūkstančiai vakcinos dozių. Kadangi „Novavax" ir „Valneva" minima kaip potenciali įsigyjama prekė, tad ją, laikinai, išimkim kaip įsigytą vakciną. Tada turėsim 13 milijonų 753 tūkstančius vakcinų dozių.

Labai tikėtina, kad už visas (išskyrus 6 ir 7 punkte minimas) vakcinas jau sumokėta. Tik neaišku, kokia kaina. O ji nuolat kintanti.

Pavyzdžiui, 2020 metų gruodį viena Pfizer vakcina kainavo 12 eurų, vėliau kilo iki 15,50 eur, na, o dabar kainuoja 19,50 eurų už dozę. Moderna 2020 metų gruodį kainavo 15,58 eurų, vėliau kiek šoktelėjo iki 16,44 eur, o dabar už vieną dozę reikia pakloti - 22,07 eur (jie norėjo kelti daugiau, net iki 24,66 eur).

Bet mes vis tiek tikime šių korporacijų nuoširdumu mirtinos pandemijos atžvilgiu.

„Janssen" (Johnson & Johnson) vakcina Europos regionui kainavo 7,36 eur, o „AstraZeneca" - 3 eur už dozę. „CureVac" viena dozė kainuoja 10 eur.

Verta paminėti, jog skirtingi regionai moka vis kitą kainą. Beje, Europa moka dar vieną mažiausių kainų. Ironiška, bet Afrikos šalims vakcina yra daug brangesnė.

Verta paminėti, jog vakcinų kainos pateikiamos skirtingomis valiutomis, tad kyla problema jas konvertuojant iš dolerių į eurus (Johnson & Johnson, Moderna), nes nėra aiškių duomenų, kurią dieną vakcinos buvo nupirktos, kada tiksliai keitėsi jų kaina ir koks tada buvo valiutų kursas. Kaip sakoma, kuo toliau į mišką - tuo daugiau medžių. Todėl skaičiavimas, kiek Lietuvos piliečiams kainavo vakcinos nuo COVID-19, tampa labai nedėkingu užsiėmimu.

Bet turim matyti bent kažkokį vaizdą, tad dėliojam preliminarų - optimistinį vaizdą.

„AstraZeneca" - 1,86 mln. dozių X 3 eur = 5,58 milijonai eurų;
„Janssen Pharmaceutica NV" - 0,7 mln. dozių X 7,36 eur = 8,06 milijono eurų;
„CureVac" - 1,38 mln. dozių X 10 eur = 13,80 milijonų eurų;
„Moderna" - 0,517 mln. dozių X 16,44 eur = 8,50 milijono eurų;
„BioNTech & Pfizer" - 9,296 mln. dozių X 15,50 eur= 144,10 milijonų eurų.

Bendroje sumoje gauname 180, 04 milijono eurų. Vėl, būtina pabrėžti, jog čia yra labai apytikslė kaina, atsižvelgiant į bendrą kainos vidurkį šiam regionui. Mes nežinome, kokios vakcinų įsigijimo detalės, nes sutartys nėra viešinamos. Vakcinos galėjo būti kiek pigesnės, bet labiau tikėtina, kad kaina yra didesnė. Be to, ji nėra baigtinė, nes nėra aišku, kiek kainuos „Novavax" ir „Valneva" dozės. O taip pat nežinoma, ar įsigijimai sustos ties dabar suplanuotu 14 milijonų 758 tūkstančiais dozių.

Beje, brangus skaitytojas, tikėtina, jog atkreips dėmesį, kad daugiausiai įsigyta kažkodėl vienos iš brangiausių vakcinų. Turbūt pamenate vakcinavimo proceso pradžioje kilusį skandalą dėl „AstraZeneca" nesaugumo? Taigi taip, kuo vakcina pigesnė - tuo nesaugesnė. Nes gi galimos nuobiros nuo jos nėra tokios saldžios, tad kuo brangesnė - tuo ji saugesnė tampa. Ir galimai tai visai nesusiję su aktyvia JAV įmonės „Pfizer" lobistine veikla. Tiek Lietuvoje, tiek ir PIŠ entuziastingi susibėgimai su jų atstovais JAV yra neabejotini atsitiktinumai. Ta proga verta prisiminti prieš 1,5 mėnesio rašytą straipsnį pavadinimu „Sekite pingus".

Bet eikime toliau. Turime užsakę 14 milijonų 758 tūkstančius dozių. Tai gaunasi , grubiai tariant, po 7 dozes vienam gyventojui (atmetus vaikus ir tuos, kurie nenori ar negali skiepytis). Kiek vakcinų jau atvyko į Lietuvą? O čia jau skirtingi duomenys iš skirtingų institucijų.

Kaip mums teigė SAM atstovas, iki šios dienos (2021 lapkričio 5 d.), į Lietuvą buvo pristatyti šie vakcinų kiekiai (pagal vakcinų pavadinimus):

„Comirnaty" („Pfizer") - 3,41 mln. dozių;
„Spikevax" („Moderna") - 1,25 mln. dozių;
„Vaxzevria" („AstraZeneca") - 495,6 tūkst. dozių;
„Janssen" („Johnson & Johnson") - 336,8 tūkst. dozių.

Suskaičiavus gaunasi apie 5 milijonai 849 tūkstančiai vakcinų. Tačiau skaičiai pradeda neatitikti. Pavyzdžiui, atkreipkit dėmesį į „Spikevax" („Moderna") - 1,25 mln. dozių, kurios jau atkeliavo į Lietuvą, tačiau kai aptarinėjome užsakytas vakcinas, apie kurias informaciją pateikė tas pats SAM atstovas, matome kitą skaičių - „Moderna" - 0,517 mln. dozių. Tai iš kur Lietuvoje atsirado 708 tūkstančiai NEUŽSAKYTŲ „Moderna" vakcinos dozių?

Ieškojau informacijos tikėdamasis, kad gal Lietuvai kažkas jas dovanojo, tačiau ne, niekas mums nedovanoja jokių vakcinų. Čia tik mes jas intensyviai dalinam (donuojam), bet prie to prieisim kiek vėliau.

Sveikatos apsaugos ministerijos pateikta informacija apie į Lietuvą atvykusias 5 milijonus 849 tūkstančius vakcinų dozių neatitinka to paties SAM atstovo duotos nuorodos, kur galima pasitikslinti informaciją apie vakcinas.

SAM atstovas pateikia atvykusių vakcinų skaičius, kuriuos suskaičiavus, gauname tuos 5 milijonus 849 tūkstančius, tačiau jo nurodytame puslapyje teigiama, kad į Lietuvą atvyko 5 505 925 vakcinos. Tad klausimas atviras: kodėl vakcinų skirtumas yra net 343 000 tarp SAM atstovo man siųstos el. paštu ir jo paties nurodytame oficialiame šaltinyje?

Gal jos buvo utilizuotos? Na, pats SAM atstovas teigia, kad per visą vakcinacijos laikotarpį buvo utilizuota 41 tūkst. vakcinos dozių, iš jų dėl pasibaigusio galiojimo laiko - 26,1 tūkst. Ar čia daug ar mažai - nežinom. Pats Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas teigia, kad čia labai nedaug, cituojam: Vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijoms, masinei gyventojų vakcinacijai naudojant daugiadozius vakcinų flakonus, 10-15 proc. vakcinų utilizavimas yra normali praktika. Lietuvoje šis rodiklis siekia tik 1-2 proc.".

Taip pat buvo klausiama apie dovanojamas (donuojamas) vakcinas. Ką pastaruoju metu Lietuva intensyviai daro. SAM atstovas pateikė informaciją, jog šiuo metu Lietuva yra dovanojusi 955 800 vakcinos dozių.

Beje, vėl skiriasi SAM atstovo duoti skaičiai (955 800 vienetų) nuo jo rekomenduotoje nuorodoje nurodytų. Ten rašoma, kad donuota (dovanota) 606 520 vienetų. Panašu, kad čia ir pasimetė tos anksčiau minėtos 343 tūkstančiai vakcinų. Taip intensyviai taškosi vakcinomis, jog jos net srūva per ir pro rankas.

Bet ar tikrai? Tai kodėl SAM atstovas pateikia 5 milijonus 849 tūkstančius gautų ir 955 800 dovanotų vakcinos dozių skaičius. Na, o jo rekomenduotas šaltinis rodo, jog gautos 5 505 925 ir donuotos 606 520 vakcinos. Ar čia man vienam visiškai nesueina galai? Parašykit komentaruose, kaip Jums sekasi skaičiuoti tas nuostabias Dievo dovanas, pirktas už mūsų pinigus.

Kokios išvados? Liūdnokos. Vakcinacija pateikiama kaip ypatingos svarbos šių dienų priemonė, tačiau čia stinga tvarkos, skaidrumo ir aiškumo.

Neaišku kas, kiek ir už ką mokėjo. Neaišku, kokiu principu ir logika vadovaujamasi perkant būtent tokį kiekį (daugiau nei 14 milijonų dozių) vakcinų. Neaišku, kodėl tokiais milžiniškai kiekiais jos dovanojamos. Kodėl 200 000 vakcinos dozių duodamos Latvijai? Ji daug skurdesnė nei mes? Kodėl Taivanui ar Vietnamui siunčia dideles siuntas vakcinų, kurios sumokėtos Lietuvos dirbančiųjų mokamais mokesčiais?

Ir taip nejučiomis, palengva į širdelę smelkiasi nerimas bei įtarimas. Kad visa esmė yra pardavimuose. O jie patogūs, nes nekontroliuojami. Motyvuodami baime ir ypatinga skuba, valdžioje sėdintys pardavimų administratoriai gali prisipirkti daugiau nei reikia vakcinų (kurias po to dovanos) už neįvardintą kainą.

O remiantis mūsų preliminariais bei labai optimistiniais skaičiavimais, visos užsakytos COVID-19 vakcinos Lietuvai kainavo 180 milijonų eurų. Grubiai tariant, visi, nuo kūdikio iki senuko, nuo vakserio iki antivakserio, už tą gėrį sumokėjo mažiausiai 60 eurų. Tad pasaka apie „nemokamą" vakciną išgaruoja kaip garinamas actas.

Tad, draugai, galimai matote dar vieną mūsų vilnos kirpimo akciją.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (129)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUMAŽĖJIMAS: Išmaniųjų telefonų pardavimų pasaulyje augimas 2021-ųjų paskutinį ketvirtį per metus sumažėjo iki 1%, rodo rinkos tyrimų kompanijos „Canalys“ duomenys.
  • SKIRTUMAS: 2021-aisiais šalies verslui suteikta 82% daugiau paskolų nei 2020 m. ir 30% daugiau nei 2019 m.
  • PIKETAS: Koncerno „Achemos grupė“ valdomos didžiausios Klaipėdos uosto krovos kompanijos („Klasco“) profesinė sąjunga planuoja surengti valandos trukmės piketą dėl mažiau nei tikėtasi padidintų darbuotojų atlyginimų.
  • REKORDAI: Sparčiausiai Europos Sąjungoje augančios pieno supirkimo kainos Lietuvoje toliau gerina visų laikų rekordus – vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina stambiesiems ūkiams mūsų šalyje praėjusį gruodį gerokai viršijo Bendrijos vidurkį ir pasiekė 466,62 eurus už toną.
  • TRŪKUMAS: Keliems valdančiosios koalicijos atstovams nebalsavus „už“, Seime pristigo balsų priimti Vyriausybės siūlytą įstatymą dėl privalomo medikų ir socialinių darbuotojų skiepijimo, kuris turėjo įsigalioti nuo vasario vidurio.
  • ATNAUJINIMAS: Praėjusią savaitę planuotas E. sveikatos sistemos atnaujinimas, kuris leis užtikrinti automatizuotą ir kokybišką duomenų apsikeitimą tarp E. sveikatos sistemos ir kitų su sveikatos apsauga susijusių informacinių sistemų, bus atliekamas penktadienio, sausio 21-osios, vakare, praneša Registrų centras ir ragina gyventojus bei sveikatos priežiūros specialistus iš anksto susiplanuoti darbus.
  • REITINGAI: Naujausios tyrimų bendrovės „Gallup“ atliktos apklausos duomenys rodo, kad pritarimo J. Bideno darbui reitingas šiuo metu siekia tik 40 proc., palyginti su 57 proc. jo kadencijos pradžioje.
  • TAUPYMAS: Lietuvos vartotojų optimizmas mažėja: tarptautinės bendrovės „NielsenIQ“ tyrimo duomenimis, daugėja žmonių, ieškančių būdų taupyti kasdienėms reikmėms.
  • SVARSTYMAS: Seimas ketvirtadienį skubos tvarka ketina apsispręsti dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisų, numatančių medikams ir socialiniams darbuotojams taikyti privalomą skiepijimą nuo COVID-19 ligos.
  • SPRENDIMAS: Šveicarija trečiadienį nusprendė atsisakyti atvykstančių į šalį paskiepytų ar pasveikusių žmonių testavimo dėl COVID-19 ir šį sprendimą palankiai vertina šalies turizmo pramonė.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar džiaugiatės, jog Seime nepriimtas privalomas skiepijimas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate Sausio 13-osios minėjimą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +3 C

-2 +2 C

 

-5 0 C

-2 0 C

-2 +1 C

 

-4 -2 C

0-12 m/s

0-13 m/s

 

0-6 m/s