respublika.lt

„Geri vaikai tėvų nelanko“: šūkis prajuokino ne visus visas tekstas (50)

2020 balandžio 24 11:55:35
Danutė ŠEPETYTĖ

Iš pradžių nekaltas juokelis paskleidžiamas žmonėse, kartojamas vėl ir vėl, užtvirtinamas autoritetų lūpomis ir nepastebimai vieną gražią dieną jis ima ir nebesukelia nei juoko, nei diskusijų, - taip juokelio forma įteigta tiesa apsigyvena tarp mūsų. Neatmestina, kad taip gali nutikti ir reklaminio šūkio „Geri vaikai tėvų nelanko“, išvairavusio į viešąsias erdves, atveju, juo labiau kad pandemijos metu formuojama negatyvi moralė senukų atžvilgiu.

×
nuotr. 6 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

 

Reklaminis stendas „Geri vaikai tėvų nelanko“, užmatytas Ukmergėje, papiktino garsų fotomenininką Arūną KULIKAUSKĄ; jis jau aštunti metai, kai grįžęs su šeima iš Amerikos, gyvena to paties rajono Samantonių kaime. Reklamos nuotrauką įdėjus į internetą, iškart pasipylė žiežirbos.

- Kodėl jūs neperskaitėt šito šūkio linksmai, kaip jis greičiausiai ir buvo sumanytas?

- Man patinka juodasis humoras, bet viena yra pajuokauti draugų kompanijoje ir visai kas kita jį ištraukti į viešumą, kur jis įgyja daug rimtesnę potekstę. Panašų efektą pasiektum iškėlęs didelį plakatą su užrašu „Dievo nėra“.Čia irgi bus toks pat humoras, bet ar verta, ar negana ardyti mūsų etiką, moralę ir mūsų gyvenimus. Ar reikia sergančiam vėžiu sakyti, kad jo dienos suskaičiuotos, ar reikia sakyti mamai, kad ji galbūt greitai mirs… Koks čia juodasis humoras, - čia yra etikos, moralės destrukcija.

- Manot, per vieną ausį įeina, pro kitą neišeina?

- Viskas lieka mumyse. Atrodo, pamirštum, bet prisimeni būtent tai. Net kiekviena mūsų mintis palieka pėdsaką mūsų elgesyje, kiekviena mažiausia mintelė.

- Reklamos „Geri vaikai tėvų nelanko“ nuotrauką palydėjot prierašu „imitacinės valstybės grimasos“. Galite paaiškinti?


- Čia tokie spąstai. (Juokiasi.) Daug kas muistosi, kai pavartoju šitą terminą. Dar gyvendamas Amerikoje pastebėjau, kaip daugelis dalykų Lietuvoje imituojama išoriškai, nesigilinant, koks jų turinys yra iš esmės, norint sudaryti įspūdį, kad einame koja kojon su visu pasauliu. Staigiai sukratomas koks nors panašus fasadas, ir pasaulis patiki mumis, kad mes gyvename panašų gyvenimą.

Sakysim, kai pasaulyje išpopuliarėjo rudasis cukrus, reklamuojamas kaip sveikesnis produktas už baltąjį, atvažiavęs į Lietuvą sužinojau, kad kai kurie vaišindavo svečius kava su rudu cukrumi, kuris iš tikrųjų buvo baltas, tik prieš tai pakaitintas keptuvėj, vadinasi, dar kenksmingesnis.

Aš manau, kad valstybinis imitavimas prasidėjo dar A.Brazausko laikais, kai valdantiesiems staigiai norėjosi praturtėti ir kartu sudaryti įspūdį, kad valstybė tvarkosi teisingai. Buvo kuriamos įvairios veiklą imituojančios įmonės, įstaigos, krovusios turtus ir leidusios atrodyti prieš pasaulį švariomis rankomis. Šita tradicija yra įleidusi gilias šaknis, ir šiandien, be imituojamos valstybinių įmonių veiklos, norma yra tapęs pinigų įsisavinimas valstybiniu mastu.

Žmonės kritikuoja mane, kad taip galvoju, kad kalbu, o man širdį skauda.

- Rudojo cukraus metafora išduoda, kad imitacijos visų pirma apgauna mus, Lietuvos gyventojus.


- Būtent. Dabartiniai valdantieji, man atrodo, pirmieji pradėjo ardyti tas struktūras ir užtat tebėra nuožmiai puolami. Žinoma, ne visada jiems tai sekasi. Jau kažkur rašiau, kad Aurelijui Verygai reikia išskirti pieno nemokamai dėl nuodingų sąlygų dirbant su opozicija. Visa, ką jis daro nuo pat paskyrimo, jis daro per sunkų, klampų opozicijos puolimą.

Nenoriu politikuoti, politizuoti, kokią įtaką tautos moralei turi aplinkybė, kad vagis yra tapęs norma, kad visa valstybė, ypač Vilnius, užpiltas neuždirbtais pinigais. Aš vėl būsiu nepopuliarus, bet didelės Vilniaus dalies neapykantą valdantiesiems siečiau su tuo, kad jai tapo sunkiau įsisavinti neuždirbtus pinigus, t.y. tapo sunkiau gyventi. Bet išdrįsęs tai pavadinti vogimu, būsi užpultas iš visų pusių; jie esą duodami tam, kad būtų įsisavinami.

Tas pat dėjosi ir sovietmečiu, kada vagystė iš kolūkio ar gamyklos nebuvo nuodėmė. Iš to laiko ateina ir imitavimo tradicijos: jau Antanas Sniečkus imitavo kukurūzų auginimą - laukų pakraščius apsėdavo kukurūzais, vidury augindavo kviečius. Ta pati tendencija pasireiškia ir reklamoje: anksčiau plakatai skelbė, kad „komunistų partija - mūsų garbė ir sąžinė“ (iš tikrųjų buvo šiukšlė akims ir išskyrus tarnystę ideologijai, nieko nereiškė), šiandien absurdiški man atrodo šūkiai, skelbiantys, kad gydytojai arba prekybcentrio kasininkės yra šių dienų didvyriai. Labai liūdnai atrodo ir imituojama kultūra…

- Koks šioje sistemoje šių dienų komjaunuolių, apie kuriuos vis užsimenate, vaidmuo?

- Tai yra tie patys persiorientavę vakarykščiai klapčiukai. Verbalinis juokas: anksčiau buvo komjaunimas, dabar jaunimas.com. Kad ir kaip ten būtų, mano svarstymuose nėra piktumo, tik liūdesys. Jei matai kelią ir bandai parodyti, būsi puolamas ir dar tau rodomąjį pirštą nukąs… Reikia visiems bendrai, bendromis jėgomis žvaigždę pamatyt.

- Per septynerius metus, manau, tiek ir tiek prisižiūrėjote dangaus. Kokių savybių reikia, kad išdrįstum pradėti gyventi kaime, kaip jūs?

- Nežinau. Tiesiog atsiverti ir mylėti gyvenimą. Nebijoti. Žmones kausto baimė pasielgti taip, kaip nepatiks aplinkiniams, baimė būti apkalbėtam, baimė dėl savęs (aš už tų durų nesu buvęs) ir pan., ji - mūsų visų stabdis ir pykčių priežastis. Be kita ko, baimė ir stresas - labiausiai imuninę sistemą silpninantys veiksniai. Tad šiandien panikuodami dėl viruso, klojame jam kelius savęsp.

- Kokių patogumų prisigyvenote per tą laiką?

- Jau turim tekantį vandenį, nes pačioj pradžioj jo nebuvo, turim tris tvenkinius, jau viską, ką reikėjo ir buvo įmanoma suremontuoti, suremontavau, įsitaisėm saulės baterijas, kurios mums šildo vandenį…. Mes gyvename natūralioje aplinkoje, valgome švarų maistą, gydomės savo medumi, bičių duonele, valgome žoleles ir juokiamės laimingi. Ir jeigu Lietuva nustotų bėgti paskui blizgučius ir liautųsi siaubingai teršti savo aplinką, galėčiau sakyti gyvenąs kaip rojuje. Praktiškai tam, kad visa tai, ką turiu čia, Samantonyse, turėčiau Amerikoje, man reikėtų ne vieno milijono banke ir vos ne milijono einamųjų lėšų. Maža to, kiekvienais metais tektų susimokėti (priklausomai nuo vietos Niujorko atžvilgiu) apie šimtą tūkstančių mokesčių. Tie amerikiečiai, kurie paveldi dvarus su žeme, pasilieka kokį trupinį, o visa kita atiduoda valstybei, nes mokesčiai iš karto juos papjautų.

- Ar lazda tebėra nuolatinis jūsų palydovas? Ar tai reiškia, kad bet kada ji gali jus išvesti į kelionę?

- Kai manęs klausia, ką man reiškia lazda, sakau, mano lazda reiškia lazdą, ir nieko daugiau. Nei mušt, nei gintis ja nesirengiu.

Kaip ji atsirado? Sakysim, kartą Niujorke, beeinant gatve apėmė keistas jausmas, kad mano kelyje kažko trūksta ir man dingtelėjo: jei būtų lazda, Niujorke ir ne tik Niujorke eidamas jausčiausi, kad einu per Žemę. Labai gerai jautiesi su ja, ir viskas.

Nes kad ir ką sakyčiau, tebus tik žodžiai, kurie ryt gali pasikeisti, nes gyvenimas nėra tiesus tartum liniuotė, kiekvienąkart kitaip sureaguoji į pasaulį. Ir vakar, kai pravažiavau plakatą apie „gerus vaikus, kurie tėvų nelanko“, apsisukau, grįžau, nufotografavau, nes man atrodė dvasinė klaikuma, kad mes jau galime šitaip viešai rašyt. Aš suprantu jo atsiradimo logiką ir priežastis, suprantu komjaunuolišką entuziazmą, bet tiek šita logika, tiek entuziazmas šiuo atveju yra žlungančios moralės ženklai.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (50)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar ketinate švęsti Jonines?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur slepiatės nuo tropinių karščių, užklupusių Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+21 +27 C

+22 +29 C

 

+18 +27 C

+31 +35 C

+21 +35 C

 

+23 +30 C

0-6 m/s

0-7 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos