respublika.lt

Basakojės mamos nusileisti nežada: atėjo išgirsti atsakymo iš Prezidento Renginio organizatorės konstatuoja: netekome vilties, kad kas nors išeis (482)

2021 lapkričio 24 17:00:00
Vidmantas Misevičius ir Danas Nagelė

Vyriausybė ne tik nesiteikė išgirsti basomis prieš savaitę Vinco Kudirkos aikštėje stovėjusių ir taip prieš Galimybių pasą 12-mečiams protestavusių mamų, bet dar ir atvirai iš jų pasityčiojo. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys viešai taikias piketuotojas prilygino ginkluotoms teroristėms. Atsakydamos į tai, mamos trečiadienį prie Prezidentūros surengė naują akciją, kurios simboliu tapo „labai pavojingas ginklas" - baltas balionas.

×
nuotr. 15 nuotr.
Basakojų mamų balionų akcijos prie Prezidentūros akimirkos. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.
Ministrą gąsdins balionais

Likus kelioms dienoms iki planuotos akcijos, Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė savo paskyroje socialiniame tinkle dar kartą priminė niūrią Lietuvos realybę:

„Mielos mamos ir mieli tėčiai, mielos močiutės ir mieli seneliai, juk mes tikrai negalime užsimerkti prieš neteisybę ir savivalę? Prieš amoralią ir visuomenės pamatus griaunančią politiką?

Diskriminuojami vaikai. Vyriausybė, pasitelkusi karo retoriką, kursto patyčias, krizes visuomenėje ir šeimose. Vyriausybė nesiklauso tautos. Nesikalba, nediskutuoja, nesitaria. Jiems atrodo, kad visus sprendimus geriausiai gali priimti jie vieni. Tie, kurie neturi širdies!

Vyriausybės reakcija į praėjusią savaitę vykusias „Basų mamų" akcijas - atsakymas raštu. Leiskite pacituoti: „Patikiname, kad Ministrė Pirmininkė, Vyriausybės nariai gauna daug ir įvairių visuomenės nuomonių, pasiūlymų, ir jie visi, nepriklausomai nuo jų turinio kritiškumo, yra vertinami. Vyriausybės sprendimai priimami tik išanalizavus galimas rizikas, tariantis su sričių ekspertais, remiantis patikimais duomenimis ir analitikų įžvalgomis". Tiesa, kokie tie duomenys, kokios įžvalgos ir kas jas pateikė, LRV atsiųstame laiške nenurodoma.

Girdime, kaip Premjerė kalba apie vakcinas, vadindama jas „sidabrinėmis kulkomis", o sveikatos apsaugos ministras taikiai protestuojančias mamas bando pavadinti sprogmenimis ginkluotomis teroristėmis. „Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys, kalbėdamas viešai ir naudodamas karo retoriką tvirtino, jog mamos žaidžia su sprogmenimis. Atsakydamos jam mes pasirinkome taikaus protesto simbolį - baltą balioną. Ministre, nesprogdinkite mūsų vaikų vaikystės", - sakė mamos".

Jos taip pat kvietė tokias pat protesto akcijas rengti visoje šalyje. Tie, kurie negalėjo prisijungti konkrečiu akcijos laiku, buvo kviečiami visą dieną prie Prezidentūros ir miestų savivaldybių palikti po žvakelę, taip simboliškai uždegant Prezidentui šviesą veikti.

Dar kartą buvo kreiptasi ir į šalies vadovą: „Gerbiamas Prezidente, ši Vyriausybė suskaldė ir supriešino visuomenę. Nepaisant įvestų diskriminacinių ir segregavimo priemonių suaugusiems ir vaikams, pandemijos suvaldyti jiems nepavyksta. Naudojama „bizūno" politika ir karo retorika nuolat gąsdina visuomenę. Jūs esate vienintelė viltis! Pasinaudokite savo galiomis, stabdydamas šią antikonstitucinę veiklą".

Atėjome išgirsti atsakymo

„Vakaro žinioms" V.Jankauskaitė-Milčiuvienė patikslino, kad trečiadienį prie Prezidentūros buvo susirinkta dėl kelių priežasčių.

„Pirmiausia tai - simbolinis atsakymas apie ginklus prakalbusiam A.Dulkiui, todėl atėjome „apsiginklavusios". Taip pat norime išgirsti prezidento nuomonę, nes po pokalbio nebuvo jokio atsakomojo ryšio, negavome atsakymo ir į nusiųstą laišką. Galiausiai norime prezidentą paraginti ir „uždegti jam šviesą veikti", todėl atsinešėme ir žvakučių". Prezidentas turi nemažai įstatymais jam deleguotų galių, tad belieka jomis pasinaudoti, - sakė akcijos iniciatorė.

Pasiteiravus, kokių veiksmų bus imtasi, jeigu institucijos vėl nuspręs „negirdėti", jauna moteris pasiūlė neskubėti.
„Įpratau taip gyventi, kad padarau mažą žingsnelį ir tada žiūriu, ką daryti toliau. Neatmeskime, kad situacija gali pasikeisti ir į gera, tuomet nieko daryti nebereikės. O kol kas viešiname savo poziciją, rūpinamės jos sklaida ir džiaugiamės, kad pritraukiame naujus žmones. Visas procesas yra tarsi gyvas organizmas, tad iš anksto kažką nuspręsti būtų sudėtinga", - atviravo V.Jankauskaitė-Milčiuvienė.

Beje, nepaisant to, kad pastaruoju metu Lietuvoje atsirado nemažai visuomeninių judėjimų, apie jungimąsi su jais ji teigė negalvojanti.

„Gal ir reikėtų vienytis, tačiau mūsų tikslai kiek skiriasi. Judėjimas „Už Lietuvos vaikus" yra orientuotas būtent į juos, tačiau mes nesiekiame tapti monopolininkais. Jei kažkas pritaria mūsų idėjoms, kviečiame akcijas organizuoti savo miestuose ar rajonuose, o mes piketuosime prie pagrindinių, sostinėje esančių, institucijų. Pirmoji mūsų akcija parodė, kad ši sistema veikia - skirtinguose vietose vykstančias akcijas vienija bendra idėja, jos įgauna panašių bruožų. Mūsų tikslas nėra masinės eitynės. Mes nešame žinią mažomis, tačiau visoje Lietuvoje vykstančiomis akcijomis. Ir kadangi žinia orientuota valstybinėms institucijoms, darome tai jų darbo metu, nes jei darbo dienomis jos stengiasi mūsų „negirdėti", tai ką jau bekalbėti apie savaitgalius?.." - retoriniu klausimu/pastebėjimu pokalbį baigė V.Jankauskaitė-Milčiuvienė.

Kiek ilgai Prezidentūra laikys basas mamas ant sniego?

Jau 1 minutė: Basos mamos stovi ant sniego prie Prezidentūros.

Akcija prasidėjo, susirinko apie pusšimtis žmonių. Ketvirtadalis - palaikantys vyrai.

Jau 2 minutės: Basos mamos stovi ant sniego prie Prezidentūros.

3 minutė: Basos mamos stovi ant sniego prie Prezidentūros.

Dauguma vyrų nėra džentelmenai. Atsirado tik vienas, kuris iš minios patiesė striukę po kojomis basoms mamos.

4 minutė: Basos mamos stovi ant sniego prie Prezidentūros.

5 minutė: Basos mamos stovi ant sniego prie Prezidentūros.

6 minutė: Basos mamos stovi ant sniego prie Prezidentūros.

7 minutė: Basos mamos stovi ant sniego prie Prezidentūros.

Mamos apsiauna batus. Tačiau atsakymų iš Prezidentūros nesulaukia.

8 minutė: Gaila, iš Prezidentūros niekas neišėjo. Matyt, ne tos moterys. Ne iš LGBT. Paprastos mamytės gimdančios vaikus.

22 minutė: Mamos vis dar nesėkmingai laukia atsakymų prie Prezidento rūmų.

41 minutė: Vis dar laukiama atsakymų iš Prezidentūros, bet iš baltųjų rūmų niekas neišeina.

Renginio organizatorės konstatuoja: netekome vilties, kad kas nors išeis.

Protestavusios mamos Klaipėdoje:

Panevėžyje: 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (482)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KONVENCIJA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad vertinant dėl Stambulo konvencijos Seime tvyrančias įtampas yra akivaizdu, jog teikti konvenciją ratifikavimui šiuo metu būtų labai rizikinga.
  • EKONOMIKA: Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė įsitikinusi, kad Lietuvos ekonomika per COVID-19 pandemiją nenukentėjo, todėl valstybei reikėtų galvoti ne apie atsigavimą, o tolesnį augimą.
  • UŽSTATAS: Buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui bus grąžintas 25.000 Eur užstatas, antradienį galutinai nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas.
  • VAKCINOS: Dabartinės vakcinos nuo COVID-19 sunkiai susidoros su omikron atmaina, o sukurti naują veiksmingą skiepą prireiks kelių mėnesių, JAV vakcinų gamintojos „Moderna“ vadovas sakė laikraščiui „Financial Times“.
  • MEDIENA: Valstybinė miškų urėdija pirmadienį skelbė, kad pasibaigus medienos pardavimo aukcionui 2022 m. pirmajam pusmečiui, matomas didelis medienos poreikis rinkoje – planuojamas 238 mln. eurų uždarbis.
  • DUJOS: Gamtinės dujos gyventojams, priklausomai nuo suvartojimo, nuo sausio brangs 27–36%.
  • ŪKIAI: Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, ūkių skaičius Lietuvoje per 10 metų sumažėjo 34 proc ir labiausiai sumažėjo ūkių, turinčių 2–5 ha, 1–2 ha ir 5–10 ha naudojamų žemės ūkio naudmenų (palyginti su 2010 m. – atitinkamai 52, 48 ir 34 proc.).
  • IŠLAIDOS: Per „Juodojo penktadienio“ išpardavimų dieną (lapkričio 26 d.) „Swedbank“ klientai apsipirkdami interneto parduotuvėse šįmet išleido bent 7,6 mln. eurų ir palyginus su praėjusių metų „Juoduoju penktadieniu“, interneto parduotuvėse išleista suma išaugo 19 proc., o lyginant su analogiška 2019-ųjų diena – užfiksuotos 2 kartus padidėjusios išlaidos.
  • PLĖTRA: Antradienio rytą prasidės Lietuvos žemės ūkio rūmų tarybos posėdis, kuriame bus aptariamas visam kaimui ir žemės ūkiui svarbus klausimas – Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginis planas.
  • POLITIKA: Vertinant Lietuvos politiką Kinijos ir Taivano atžvilgiu, dabartinę Lietuvos poziciją palaikė 34% apklaustųjų, nepalaikė – 41%, o dar 26% neturėjo nuomonės.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote naujos koronaviruso atmainos „Omikron"?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +3 C

-7 +1 C

 

-2 +5 C

-6 +1 C

-4 +2 C

 

-1 +2 C

0-9 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s