respublika.lt

Europos „perliukai“ spindi anapus Atlanto

2022 kovo 18 17:54:47
Arūnas ABROMAITIS

Eurolygos klubuose randasi vis mažiau jaunų krepšininkų, sugebančių savo komandose vaidinti svarbius vaidmenis, gauti daug žaidimo minučių. Iš dalies tai paaiškinama milžiniška konkurencija, fizine jėga paremtu žaidimo stiliumi, prie kurio raumenų dar neužsiauginusiems jaunuoliams sunku prisitaikyti. Tačiau yra ir kita priežastis - Europos talentai labai jauni išvažiuoja į NBA. Šiuo metu ten žaidžia pusantros dešimties ne vyresnių nei 22 metų europiečių. Tiksliau, vieni tikrai žaidžia, o kiti „trina" suolelius.

×
nuotr. 1 nuotr.
Europos „perliukai“ spindi anapus Atlanto. EPA-Eltos nuotr.

 

Neprilygstamas vokietis

Norint suskaičiuoti, kiek jaunų europiečių žaidžia NBA, iš pradžių reikia apibrėžti, kuriuos krepšininkus vadinti jaunais. Europoje tradiciškai naudojama 22 metų riba. Pavyzdžiui, ne vyresni nei šio amžiaus žaidėjai pretenduoja į Eurolygos „Kylančios žvaigždės" prizą.

Nubrėžus šią ribą, tarp jaunuolių jau nepatenka ketvirtą sezoną NBA žaidžiantis ir triskart „Visų žvaigždžių" rungtynėse dalyvavęs slovėnas Luka Dončičius, kuriam vasario 28 d. sukako 23-eji. Nepatenka ir „Los Angeles Clippers" gretose įsitvirtinęs vokietis Aizėja Hartenštainas (Isaiah Hartenstein) ar „Miami Heat" klube kartais pasižymintis turkas Omeras Jurtsevenas (Omer Yurtseven). Jiems taip pat po 23-ejus.

Suskaičiavome, kad šiuo metu NBA klubų sudėtyse yra 15 ne vyresnių nei 22 metų europiečių, atliekančių labai skirtingus vaidmenis. Dalis jų yra pasirašę vadinamąsias dvipuses sutartis, numatančias „migraciją" tarp pagrindinės komandos ir dublerių ekipos. Didesnę laiko dalį jie praleidžia tarp dublerių.

6 taškų arba didesnį rezultatyvumo vidurkį turi tik penki jaunieji europiečiai. Tarp jų savo statistika ryškiai išsiskiria vokietis Francas Vagneris (Franz Wagner). 20-metis 208 cm ūgio puolėjas iki patekimo į NBA nebuvo labai gerai žinomas Europoje, nes dvejus metus studijavo Mičigano universitete. „Orlando Magic" pernai nepagailėjo vokiečiui 8-ojo naujokų biržos šaukimo ir tikrai nenusivylė.

Pasirašęs sutartį su „Magic", Francas atsidūrė vienoje komandoje su ketveriais metais vyresniu broliu Moricu Vagneriu (Moritz Wagner), kurį iškart pranoko pagal visus svarbiausius statistikos rodiklius. Su 15,3 taško vidurkiu lygos naujokas yra antras rezultatyviausias „Magic" krepšininkas. Sezono pradžioje jis retai palikdavo aikštelę be dviženklio taškų skaičiaus. Pavyzdžiui, gruodį visos F.Vagnerio rungtynės buvo dviženklės, o „Milwaukee Bucks" klubui jis atseikėjo net 38 taškus. Tiesa, kovą vokietis atrodo kiek išsikvėpęs su 13,1 taško vidurkiu.

Prancūzams nesiseka

Kitas ryškus debiutantas yra 19-metis turkas Alperenas Šengiunas (Alperen Sengun), praėjusį sezoną pasižymėjęs tėvynėje - Stambulo klube „Galatasaray", o vasarą 16-uoju šaukimu pakviestas į „Houston Rockets". Svarbiausi skaičiai - 9 taškai ir 5,1 atkovoto kamuolio - kol kas neatrodo įspūdingi, tačiau milžinišku turko potencialu niekas neabejoja. Aikštelėje A.Šengiunas gali daryti viską, todėl yra lyginamas su kitais universaliais aukštaūgiais iš Europos - lietuviu Domantu Saboniu, serbu Nikola Jokičiumi, juodkalniečiu Nikola Vučevičiumi. Net ir tarp jaunų NBA žaidžiančių europiečių A.Šengiunas yra pats jauniausias, o į tai reikia atsižvelgti, vertinant jo statistiką.

Toliau rikiuojasi keli jaunieji europiečiai, NBA pasiekę vidutiniokų statusą, bet į žvaigždes kol kas nepretenduojantys. Vienas iš tokių - 21-erių puolėjas iš Izraelio Denis Avdija. „Washington Wizards" puolėjo vidurkiai praėjusį sezoną buvo 6,3 taško ir 4,9 atkovoto kamuolio, šį - 7,4 taško ir 5 atkovoti kamuoliai. Rodikliai truputį pagerėjo, bet D.Avdija kaip buvo, taip ir liko tik svarbus rotacijos žaidėjas, ne daugiau. Beje, čia reikia priminti, kad Izraelis, nors geografiškai nėra Europos valstybė, yra įtrauktas į Europos krepšinio sistemą. Todėl D.Avdiją priskiriame prie europiečių.

Daug tikėtasi iš prancūzo Kiliano Hejeso (Killian Hayes), užpernai 7-uoju šaukimu pakviesto į „Detroit Pistons". Debiutinį sezoną įžaidėjui sugadino traumos, dėl kurių pavyko sužaisti tik 26 mačus. Šį sezoną K.Hejesas žaidžia daug daugiau, dažnai pradeda rungtynes starto penkete, tačiau svarbiausi rodikliai (6,1 tšk., 4,2 rez. perd.) yra netgi prastesni nei prieš metus. Viena ir 20-mečio bėdų yra prastas pataikymas. Bendras jo taiklumas siekia tik 36 proc., tritaškių metimų - 26 proc.

Kitas 20-metis prancūzas NBA lygoje yra Teo Maledonas (Theo Maledon), atstovaujantis „Oklahoma City Thunder" ekipai. Jo karjera kol kas primena K.Hejeso atvejį. T.Maleono rodikliai (5,2 tšk., 1,5 rez. perd.), palyginti su praėjusiu sezonu, suprastėjo. Ir suprastėjo smarkiai, maždaug dvigubai.

Jaunų Prancūzijos krepšininkų bandymai šturmuoti NBA šiuo metu apskritai labiau pasižymi kiekybe, o ne kokybe. Ivas Ponsas (Yves Pons) turi dvipusę sutartį su „Memphis Grizzlies", bet žaidžia retai. Labai perspektyviu laikytas Seku Dumbuja (Seku Doumbouya) šį sezoną vos po poros rungtynių buvo atleistas iš „Los Angeles Lakers". Džeilenas Hoardas (Jaylen Hoard) neįsitvirtino „Thunder", Žoelis Ajajis (Joel Ayayi) - „Wizards" sudėtyje.

Dalis jaunųjų prancūzų yra, sakykime, pusiau europiečiai. K.Hejesas ir Dž.Hoardas turi tiek Prancūzijos, tiek JAV pilietybes. K.Hejeso tėvas yra amerikietis, motina - prancūzė. Jis gimė JAV, Floridoje, tačiau užaugo Prancūzijoje. I.Ponsas gimė Haityje, bet jo krepšinio pilietybė - Prancūzijos.

Laukiami Oklahomoje

T.Maledonas - ne vienintelis jaunas europietis „Thunder" gretose. Panašu, kad Oklahomos klubas daug dirba šiapus Atlanto, ieškodamas čia talentų. Šalia T.Maledono Oklahomoje žaidžia 20-metis serbas Aleksejus Pokuševskis ir 21-erių čekas Vitas Krejčis. Lieso ir išstypusio A.Pokuševskio (jo ūgis - 213 cm) taškų vidurkis, palyginti su praėjusiu sezonu, sumažėjo nuo 8,2 iki 6,7. V.Krejčiui šis sezonas yra debiutinis, iš pradžių jis apskritai beveik nežaidė.

Krinta į akis, kad, sezonui įsibėgėjant, trijų „Thunder" jaunuolių rodikliai gerėja. Pavyzdžiui, A.Pokuševskis kovą renka po 12 taškų ir 7,3 atkovoto kamuolio. Pagerėjo ir T.Maledono statistika, o V.Krejčis bent jau pradėjo nuolat žaisti. Tai nereiškia, kad trys jaunuoliai ūmai pakilo į aukštesnį lygį. Tiesiog „Thunder" Vakarų konferencijoje užima priešpaskutinę vietą, į nieką nepretenduoja ir purena dirvą kitam sezonui.

Kitokia yra 21-erių ispano Sančio Aldamos (Santi Aldama) padėtis. Lygos naujokas priklauso stipriai „Grizzlies" komandai, yra vienas iš dublerių ekipos lyderių, o ir NBA čempionate jo statistika (3,3 tšk., 2,4 atk. kam.) nėra tokia jau prasta, bet vieta sudėtyje atsiranda retai. NBA rungtynėse aukštūgis nesirodė nuo sausio pabaigos.

Laukiantys progos

Kartais „prasimušti" trukdo didelė konkurencija jaunuolio pozicijoje. „Indiana Pacers" pirmoje sezono pusėje vidurio puolėjų grandyje turėjo D.Sabonį ir Mailsą Ternerį (Myles Turner), todėl trečią sezoną NBA žaidžiantis kartvelas Goga Bitadzė dažnai net nepakildavo nuo suolelio. Dabar D.Sabonis yra iškeistas į „Sacramento Kings", o M.Terneris - traumuotas, ir G.Bitadzės statistika vis gerėja.

Kitas aukštaūgis iš Sakartvelo - Sandro Mamukelašvilis - bando įsitvirtinti „Bucks" sudėtyje. Jis yra gimęs Niujorke, bet užaugęs Tbilisyje. Nors po studijų S.Mamukelašvilis biržoje pakviestas tik 54-uoju šaukimu, įprastai nieko gero nežadančiu, čempionų klube kartvelas kartais sulaukia progos. Šį sezoną jis jau sužaidė 36 rungtynes.

Sužaistų mačų skaičiaus S.Mamukelašviliui gali pavydėti tiek trečią sezoną NBA šturmuojantis vokietis Izaakas Bonga (Isaac Bonga) iš „Toronto Raptors", tiek du lygos naujokai - portugalas Neemijas Kueta (Neemias Queta) iš „Kings" ir juodkalnietis Markas Simonovičius iš „Chicago Bulls". Juos treneriai prisimena labai retai. Net Ispanijos atstovas Usmanas Garuba, vadintas vienu perspektyviausių Europos krepšininkų, kol žaidė Madrido „Real", kol kas neranda vietos NBA autsaiderio - „Rockets" - gretose.

NBA čempionate šį sezoną šiek tiek pažaidė ir vienas jaunas lietuvis. 21-erių Deividas Sirvydis šiaip jau atstovauja „Pistons" dublerių ekipai, bet gruodžio 26 d. jis sulaukė šanso - dešimties dienų sutarties. Deividas, epizodiškai rungtyniavęs NBA ir praėjusį sezoną, spėjo sužaisti 3 rungtynes, kuriose jo vidurkiai buvo 1 taškas ir 2 atkovoti kamuoliai. Trumpai sutarčiai pasibaigus, „Pistons" nepanoro jos pratęsti.

Jaunieji NBA europiečiai (iki 22 metų)

 

 • Franz Wagner (Vokietija, „Orlando Magic") - 70 rungtynių, 15,3 taško, 4,6 atk. kam., 2,9 rez. perd.
 • Alperen Sengun (Turkija, „Houston Rockets") - 60 rungtynių, 9 tšk., 5,1 atk. kam., 2,4 rez. perd.
 • Deni Avdija (Izraelis, „Washington Wizards") - 67 rungtynės, 7,4 tšk., 5 atk. kam., 1,7 rez. perd.
 • Aleksejus Pokuševskis (Serbija, „Oklahoma City Thunder") - 52 rungtynės, 6,7 tšk., 4,8 atk. kam., 1,5 rez. perd.
 • Killian Hayes (Prancūzija, „Detroit Pistons") - 54 rungtynės, 6,1 tšk., 3,1 atk. kam., 4,2 rez. perd.
 • Goga Bitadzė (Sakartvelas, „Indiana Pacers") - 42 rungtynės, 5,5 tšk., 3,2 atk. kam., 0,9 rez. perd.
 • Theo Maledon (Prancūzija, „Oklahoma City Thunder") - 41 rungtynės, 5,2 tšk., 2,1 atk. kam., 1,5 rez. perd.
 • Vitas Krejčis (Čekija, „Oklahoma City Thunder") - 16 rungtynių, 4,1 tšk., 1,8 atk. kam., 1 rez. perd.
 • Santi Aldama (Ispanija, „Memphis Grizzlies") - 27 rungtynės, 3,3 tšk., 2,4 atk. kam., 0,5 rez. perd.
 • Sandro Mamukelašvilis (Sakartvelas, „Milwaukee Bucks") - 36 rungtynės, 3,1 tšk., 1,8 atk. kam., 0,4 rez. perd.
 • Neemias Queta (Portugalija, „Sacramento Kings") - 10 rungtynių, 2,1 tšk., 1,9 atk. kam., 0,4 rez. perd.
 • Markas Simonovičius (Juodkalnija, „Chicago Bulls") - 9 rungtynės, 1,9 tšk., 1,1 atk. kam., 0 rez. perd.
 • Usman Garuba (Ispanija, „Houston Rockets") - 16 rungtynių, 1,4 tšk., 2,3 atk. kam., 0,5 rez. perd.
 • Isaac Bonga (Vokietija, „Toronto Raptors") - 15 rungtynių, 0,8 tšk., 0,5 atk. kam., 0,3 rez. perd.
 • Yves Pons (Prancūzija, „Memphis Grizzlies") - 8 rungtynės, 0,6 tšk., 0,8 atk. kam., 0 rez. perd.

 

 

Laikraščių prenumerata internetu

 • ATAKOS: Kibernetinės atakos prieš Lietuvos institucijas ir verslą nuslopo, bet ekspertai pasirengę jų atsinaujinimui, sako Nacionalinio kibernetinio saugumo centro laikinasis vadovas Jonas Skardinskas.
 • TARNYBA: Nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą baigė 800 karių, jie papildė kariuomenės aktyvųjį rezervą.
 • PALMĖS: Verslininkas Antanas Bosas ir jo sutuoktinė Daina Bosas laimėjo bylą teisme dėl iš kito verslininko įsigytų bei neprigijusių palmių.
 • KREPŠINIS: Panevėžio „Lietkabelio“ komanda pradėjo rikiuoti gretas artėjančiam sezonui: LKL vicečempionai pratęsė sutartį dar dvejiems metams su kapitonu Vyteniu Lipkevičiumi.
 • PASIENIS: Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas tvirtina, kad, atsižvelgiant į lengvėjančią situaciją Lietuvos–Baltarusijos pasienyje, kai sumažėjęs migrantų, norinčių patekti į Lietuvą, srautas, yra mažinamas ir sienos apsaugos pajėgų skaičius.
 • FINANSAVIMAS: Krašto apsaugos ministerija penktadienį pranešė patrigubinusi šaulių finansavimą, lėšų skirta ginklams, ekipuotei, įrangai įsigyti.
 • ARCHITEKTŪRA: Lietuvoje nuo kitų metų bus teikiami Nacionaliniai architektūros apdovanojimai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kokybiškiausią Lietuvos architektūrą.
 • DEKLARAVIMAS: Žemės ūkio ministerija primena, kad liepos 8 dieną baigiasi žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo terminas.
 • TRANZITAS: Europarlamentaras Petras Auštrevičius tikina gavęs atsakymą iš Europos Komisijos dėl Kaliningrado tranzito - galutinis sprendimas dėl šio klausimo nėra priimtas.
 • VIZITAS: Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda liepos 2–4 dienomis su darbo vizitu lankysis Filadelfijoje, JAV.
Daugiau

Dienos klausimas

Jeigu valstybė mokėtų kas mėnesį 1000 Eur už nieką, papildomai dirbtumėte?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +20 C

+13 +22 C

 

+15 +20 C

+22 +25 C

+23 +27 C

 

+19 +23 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-6 m/s