respublika.lt

Grožio paslaugos negalią turintiems žmonėms

(0)
2022 birželio 11 18:17:46
Edita Aksomaitienė, „Šiaulių krašto“ žurnalistė

Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Danutė Jakubkienė užsibrėžė tikslą atidaryti savo grožio saloną, kuris būtų pritaikytas ir negalią turintiems žmonėms. Pradžią jau padarė: karantino laiku baigė kirpėjų kursus, pietiniame miesto rajone išsinuomojo laikiną vietą darbui, pakanka ir klientų, kuriuos artimieji apsikirpti atveža ne vien iš Šiaulių.

×
nuotr. 2 nuotr.
Pareigūnei kelrode į plaukų kirpimo verslą tapo jos sūnus Justas

 

Neįgalų 21 metų sūnų globojanti pareigūnė, atsakingas pareigas policijoje sėkmingai suderinanti su darbu kirpykloje, sako asmeniškai patyrusi, kokia tuščia yra grožio paslaugų psichinę ir fizinę negalią turintiems žmonėms niša.

Nuotykis išaugo į rimtą užsiėmimą

Jei pavyktų apsirūpinti kirpyklos įranga, kuri būtų pritaikyta aptarnauti neįgalius žmones, Danutės salonas darbą pradėtų greičiau - šeima prie Auksinio berniuko įsigijusi patalpas ir būtent jose galvoja įrengti kirpyklą. Bet įranga - speciali kirpimo kėdė su klientą prilaikančiais diržais, pritaikyta kriauklė, specializuoti baldai - kainuoja nepigiai, todėl kol kas tenka pataupyti.

Kol taupo, išsinuomojusi laikinas patalpas pietiniame mikrorajone, D.Jakubkienė dirba kas antrą darbo savaitės vakarą ir kas antrą savaitgalį.

„Sakau tiesiai, jei pati neturėčiau vaiko su Dauno sindromu, net nežinočiau, kad esama problemos, kur tokį žmogų apkirpti", - sako pareigūnė.

Sūnaus Justo plaukus paprastai pati nukirpdavusi mašinėle namuose. Juokiasi, nuskutusi dažniausiai pagaudavo save pagalvojant, kad toks „stiliukas" - kaip „iš zonos".

Dėl to vieną dieną atėjo mintis susirasti plaukų kirpimo kursus pradedantiesiems, sužinojo, kad tokį kursą galėtų praeiti Šiaulių darbo rinkos mokymo centre.

„Atėjo kartą ukrainietis vilkiko vairuotojas į Darbo rinkos mokymo centro kirpyklą pasigražinti. Sako, tą pataisyk, aną. Parodžiau plakatą: mokykla, todėl, kaip išeis, taip ir nukirpsiu", - prisimena D.Jakubkienė praktinius plaukų kirpimo užsiėmimus.

Paskui, sako, „pasiaukojo" kolegė, tiksliau, paaukojo savo plaukus, leisdama juos nudažyti sruogelėmis. Klientu tapo ir komisariato vadovas - dėl koronaviruso uždarius kirpyklas, radęs išeitį apsikirpti pas besipraktikuojančią pavaldinę.

Iš pradžių, sako, kursai buvo lyg nuotykis pandemijos laiku praskaidrinti nuotaiką ir tuo pačiu išmokti apkirpti artimuosius. Bet tas „nuotykis" D.Jakubkienei po truputį pradėjo patikti, pakišdamas mintį apie užsiėmimą pagelbėti sveikatos problemų turintiems žmonėms.

Visi būdai priimtini

Kirpykloje ji laukia ne tik įvairias negalias turinčių žmonių, kuriems apsilankymas tradiciniame grožio salone - misija beveik neįmanoma dėl fizinės ar psichinės sveikatos. Arba dėl to, kad sveikus klientus aptarnaujančios kirpėjos labai dažnai nesiryžta priimti, D.Jakubkienės žodžiais, neretai diskomfortą grožio paslaugos atvykusiems aplinkiniams keliančių „nepatogių" žmonių, kuriems reikia skirti daugiau laiko, daugiau kantrybės, daugiau žinių, neretai ir medicininių.

Ponia Danutė mielai aptarnauja ir žmones, turinčius kompleksų dėl, pavyzdžiui, odos žvynelinės, galvos deformacijos ir kitų.

„Mano klientų emocijos būna įvairios: nuo garsaus juoko iki klykimo, nuo šokimo iš kėdės ir vaikščiojimo po patalpą iki grubaus kategoriško atsisakymo kirptis tik įpusėjus darbą. Pastebėjau, kad daugumą autistų neigiamai veikia kirpimo mašinėlė, tada jiems į rankas paduodu įjungtą plaukų džiovintuvą, kurio ūžimas užslopina mašinėlės garsą".

Būna, kad klientas atsisako sėsti į kirpėjo kėdę, nori vaikščioti, tada tenka kirpti vaikštant iš paskos arba tiesiog stovintį, o mažesnįjį užkėlus ant kėdės.

„Pastatau ant taburetės, paleidžiu muziką. Klientas šoka, o aš jį kerpu", - toks procesas su pasekmėmis - netyčia sukarpytais pirštais.

Sunkesni psichikos ligoniai dėmesį gali sutelkti vos 15-20 minučių - tai laikas, per kurį kirpėja turi baigti darbą.

Buvo, kad vieną močiutę po insulto teko apkirpti iš abiejų pusių prilaikant jos artimiesiems.

Klientus kartais tenka „jaukintis" ir pagyrimais, ir vaišėmis - štai vienas mėgsta šokoladinius saldainius, o kitas jų pakęsti negali, užtat noriai valgo guminukus. Kiekvieną, ne pirmą kartą apsilankantį, Danutė įsimena ir stengiasi pamaloninti.

„Kai per keletą kartų pavyksta prisipratinti, rasti kontaktą, mano klientai manęs nebebijo, o kerpant mažiau muistosi, mažiau blaškosi", - sako pareigūnė, paslaugą ligoniams teikianti už simbolinį mokestį.

Ji dėkinga ligonių artimiesiems, kurie kartais užsirašo pas ją grožio paslaugoms.

„Aš gi nekvaila, suprantu, kad jie tai daro norėdami man šiek tiek kompensuoti už pagalbą, o tikrai ne todėl, kad būčiau didelė meistrė", - sako moteris.

Darbas nei psichologiškai, nei fiziškai nelengvas. Bet, anot pašnekovės, teikiantis pasitenkinimą gavus rezultatą ir pamačius palengvėjimą ligonį atlydėjusio artimojo akyse.

„Kai po darbo policijoje ,,baterija" būna net raudona nuo įtampos, atėjus į saloną, organizmas tiesiog nusiramina ir pasikrauna teigiama emocija: kas tie mano rūpesčiai palyginus su mano klientų ir jų artimųjų problemomis", - sako 25 metus policijoje dirbanti bendruomenės pareigūnė.

Šiuo metu Danutė jau turi netoli trijų dešimčių pastovių klientų su Dauno sindromu ir jį lydinčiomis ligomis, su šizofrenija, autizmu, raidos sutrikimais. Keli klientai į D.Jakubkienės kėdę atvyksta net iš Klaipėdos. Tai, pasak pašnekovės, parodo, kad grožio paslaugų sfera sunkiems ligoniams yra uždara, o problema egzistuoja valstybiniu lygiu.

„Žinau, kad tokius ligonius kerpa patys artimieji. Kaip moka, taip kerpa, pati taip darydavau. Bet ar tokie žmonės nenusipelnė būti gražūs ir tvarkingi?", - svarsto D.Jakubkienė.

Pareigūnė teigia neketinanti sustoti. Jei viskas klostysis, kaip sumanyta, nuosavą kirpyklą per artimiausius penkerius metus tikrai turės - užsibrėžė tikslą ir jo laikysis.

„Kai kerpi sveiką, tik judrų, išdykusį vaiką, gali jo paprašyti pasėdėti ramiai, gali net subarti. O kai kerpi ligonį, žinai, kad jis elgsis, kaip pats norės, ir kitaip nebus. Kodėl aš tai darau? Nežinau, negaliu pasakyti. Gal dėl to, kad žmonėms to reikia".

Gamta padarė savo

Šiaulių rajone, Daunorų kaime, naujame name įsikūrusioje policijos pareigūnės Danutės ir matininko Egidijaus Jakubkų šeimoje - du vaikai. Dvylikametė Luka puiki mokinė, sportininkė.

21-erių Justas lanko Šiaulių specialiojo ugdymo centrą „Spindulys", yra dalinai savarankiškas, namuose turi pareigų nupjauti žolę, pasirūpinti avių ūkiu ir numylėtine keturkoje Smala, atlikti kitus nesudėtingus darbus.

D.Jakubkienei buvo vos 20 metų, kuomet iš medikų išgirdo diagnozę: sūnus gimė turėdamas Dauno sindromą.

„Po gimdymo niekas nepaaiškino, kodėl naujagimį iškart išnešė net neparodę. Suvokiau, kad kažkas yra negerai, niekas iš pradžių nesakė, kad liga - genetinė, minėjo tik, kad nesveika širdis".

Galiausiai iš gydytojo A.Domarko išgirdo: „Gamta padarė savo..."

„Vaikams su Dauno sindromu būdinga turėti ir dar vieną ligą, maniškis gimė su širdies yda", - atvirai apie šeimos patirtį kalba Danutė.

Vilniaus medikai nedramatizavo - patarė širdies operacijai atvažiuoti po septynių mėnesių, vaikui pastiprėjus.

„Aš labiau buvau pikta negu liūdna dėl to, kas įvyko. Sunku susivokti, daug klausimų - mažai atsakymų. Po Justo širdelės operacijos pirmąkart pravirkau. Iš laimės. Vaiko negalia mums buvo antrame plane, svarbiausia, kad gyventų".

Operacija pavyko. Šeimos gyvenimas pamažu stojo į vėžes. Žinoma, tos vėžės buvo kiek kitokios negu įprastose šeimose, kuriose auga sveiki vaikai.

Dabar visa Jakubkų šeima daug keliauja. Justas, kaip ir Luka, labai mėgsta sportuoti, ypač gerai jaučiasi vandenyje.

Moteris džiaugiasi, kad Justas neatsitvėręs tyla, nors Dauno sindromu sergantys žmonės linkę tylėti - už tai šeima dėkinga visada palaikiusiems draugams, pagalbą teikusiems specialistams.

 

Laikraščių prenumerata internetu

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • APKLAUSA: Naujausia 2022 m. GLOBSEC tendencijų ataskaita rodo, kad Lietuvos gyventojai neabejoja dėl savo šalies geopolitinės krypties: 57% jų pritaria, kad Lietuva būtų Vakarų dalimi, o 88% palaiko narystę ES ir NATO.
  • MOKĖJIMAI: Padalinį Lietuvoje turintis Latvijos bankas „Citadele“ pranešė, kad nuo rugpjūčio 20 d. nutrauks aptarnavimą visų mokėjimų į Rusiją ir Baltarusiją bei iš šių valstybių.
  • PAGALBA: Pagal dvi turizmo sektoriui skirtas pagalbos dėl COVID-19 priemones, Ekonomikos ir inovacijų ministerija verslui paskirstė 1,7 mln. eurų nuo pandemijos nukentėjusiam verslui: beveik 1,4 mln. eurų sudaro kompensacijos apgyvendinimo paslaugų teikėjams, per 300.000 eurų – subsidijos kelionių organizatoriams.
  • PREKYBA: Mažmeninės prekybos mažėjimas balandį ir gegužę rodo, kad įsibėgėjusi infliacija ima riboti gyventojų galimybes pirkti, sako ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
  • SPRAGOS: Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad po kibernetinės atakos prieš Lietuvos institucijas taisomos spragos, o prieš šį išpuolį buvo stebimas intensyvus sistemų skenavimas, vykdomas išpuolių rengėjų.
  • DUJOS: Seimas priėmė įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama apsaugoti Lietuvos gamtinių dujų tiekimo sistemą nuo nacionaliniam ir energetiniam šalies saugumui grėsmę keliančių valstybių, visų pirma, Rusijos: dujų importas į Lietuvos dujų perdavimo sistemą ir suskystintųjų gamtinių dujų terminalą iš tokių šalių bus uždraustas.
  • KROVINIAI: Naujasis „Lietuvos geležinkelių“ generalinis direktorius Egidijus Lazauskas tiki, kad jo vadovaujamai įmonei pavyks diversifikuoti krovinių vežimo verslą ir po kelerių metų atstatyti šiemet dukart smukusį krovinių srautą.
  • NAUJAGIMIS: Kaune, ligoninėje esančiame gyvybės langelyje, pirmadienį rastas paliktas 10 parų naujagimis.
  • REKORDAS: Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paskelbė, jog pirmadienį apie 15 val. Kretingos automatinėje meteorologijos stotyje oras įkaito net iki 32,6 laipsnių karščio - tokios kaitros Lietuvoje nebuvo jau 75 metus.
  • RAŠYTOJAI: Birželio 28-30 dienomis Vilniuje vyks II-asis Pasaulio lietuvių rašytojų suvažiavimas - jo renginiuose dalyvaus 25 rašytojai, vertėjai, literatūros kritikai iš 15 šalių.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar esate vairavęs neblaivus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+19 +27 C

+18 +28 C

 

+18 +24 C

+21 +32 C

+23 +31 C

 

+27 +29 C

0-7 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s