respublika.lt

Šveicarijai abejojant, Europa didins ginklų Ukrainai tiekimą

Publikuota: 2023 kovo 05 13:22:27, Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
ES šalys, kad galėtų ne tik papildyti rezervus, bet ir toliau remti Ukrainą, keis savo ekonomikos modelį. Asociatyvi Eltos nuotr.

Neseniai Šveicarijoje surengta apklausa parodė, kad maždaug pusė šalies piliečių nepritaria ginkluotės į Ukrainą siuntimui. Tuo pat metu Europos Komisija parengė planą, pagal kurį Europos Sąjungos šalys turėtų pereiti prie karo meto ekonomikos.

 

Nuomonės išsiskyrė

Šveicarijos gyventojų nuomonė prieštaringu klausimu dėl šveicariškos amunicijos siuntimo į Ukrainą išsiskyrė: 50 proc. apklaustųjų tam pritaria, o 46 proc. - ne, rodo nauja apklausa.

Apklausa, kurią užsakė žiniasklaidos grupė „Tamedia", pasirodė trečiadienį, prieš parlamento debatus dėl to, ar turėtų būti keičiamas įstatymas, kad būtų galima tiekti šaudmenis.

Šveicarijos vyriausybė uždraudė Vokietijai ir kitoms valstybėms perduoti šveicariškus šaudmenis Ukrainai, motyvuodama neutralia šalies pozicija. Tai įrašyta ir Šveicarijos karinės technikos tiekimo sutartyse. Kitos, Kijevą siekiančios paremti šalys, leidžia suprasti, kad, jei pozicija nesikeis, ateityje jos gali pradėti pirkti šaudmenis iš kitų šalių.

Tai paskatino du parlamento komitetus siūlyti keisti įstatymą ir buvo pateikta nemažai pasiūlymų. Tačiau prieš bet kokius pakeitimus gali būti rengiamas referendumas, o tai reikštų, kad bet kokių licencijų šaudmenų perdavimui galima tikėtis ne anksčiau kaip 2024 metais.

Apklausoje, kurioje dalyvavo daugiau kaip 27 tūkst. respondentų, tokiam perdavimui ypač nepritarė jaunesni žmonės. Už tai balsavo tik 36 proc. jaunesnių nei 35 metų amžiaus asmenų, o tarp vyresnių nei 65 metų amžiaus asmenų šis skaičius išaugo iki 66 procentų.

Didins gamybą

EK parengė ES ekonomikos perėjimo nuo taikos prie karo meto, projektą. Šie, su parama Ukrainai susiję, pokyčiai turėtų būti realizuoti per tris etapus, informuoja leidinys „Der Spiegel".

Remiantis planu, pirmasis etapas numato Ukrainai tiekiamos amunicijos, įskaitant ir 155 mm kalibro sviedinius, apimčių didinimą. Antras - bendrus amunicijos ir ginkluotės Europos šalių kariuomenės pirkimus, taip ne tik papildant savo rezervus, bet ir, ilgalaikėje perspektyvoje, užtikrinant paramą Ukrainai. Trečiajame, atsižvelgiant į pasikeitusią saugumo situaciją, numatyta tris kartus didinti artilerijos sviedinių gamybos apimtis, karinei pramonei pasiunčiant aiškų signalą apie tai, kokia yra paklausa.

Leidinys nurodo, kad nors planas ir parengtas, ES šalys su juo dar nebuvo supažindintos.

Antroje vasario pusėje ES užsienio politikos vadovas Žozepas Borelis (Josep Borrell) teigė, kad Ukraina gauna užtektinai ginklų, tačiau mažai amunicijos. Jis pabrėžė, kad ES šią problemą privalo išspręsti per savaitę. ES URM vadovai turėtų susitikti kovo 6-7 dienomis ir suderinti papildomos ginkluotės bei amunicijos tiekimo Kijevui klausimus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
13
F

Dienos klausimas

Ar dalyvaujate savo miesto Kalėdinės eglės įžiebimo šventėse?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-9 -4 C

-8 0 C

-10 -2 C

-7 -2 C

-6 -1 C

-5 -2 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s