respublika.lt

Kokius merus turėsime 2023 metais?

Net 89,5% apklaustųjų mano, kad merai turi būti renkami tiesiogiai.

(0)
Publikuota: 2021 spalio 05 08:30:00, Marius Jonaitis
×
nuotr. 1 nuotr.
Rinkimai. Eltos nuotr.

Dar 2019 metais, grupelė, kurią daugumoje sudarė tuometiniai opozicijai priklausiusi Seimo grupė, kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT). 46 praėjusios kadencijos parlamentarai, daugiausia - konservatoriai, bet buvo keli liberalai bei Darbo ir tuometinės Tvarkos ir Teisingumo partijų nariai, norėjo išsiaiškinti ar buvo galima Lietuvoje įteisinti tiesioginius merų rinkimus nepakeitus Konstitucijos.

 

 

2021 metų balandžio balandžio 19 dieną Konstitucinis Teismas išaiškino, jog 2014 metais birželio 26 dieną priimti savivaldos įstatymo pakeitimai prieštarauja Konstitucijai. Konkrečiai 119 jos punktui (10 skirsnis, vietos savivalda ir valdymas).

Tuometinis KT pirmininkas Dainius Žalimas (kurio pačio kadencija jau buvo pasibaigusi) paskelbė, kad 2015 ir 2019 metų įvykę savivaldos merų tiesioginiai rinkimai buvo antikonstituciniai, nes prieštaravo Konstitucijoje įtvirtintai vienpakopiai savivaldos sistemai.

 Vienpakopiai, nes 119 Konstitucijos straipsnyje, išvis, neminima mero institucija:

119 straipsnis

Savivaldos teisė laiduojama įstatymo numatytiems valstybės teritorijos administraciniams vienetams. Ji įgyvendinama per atitinkamas savivaldybių tarybas.

Savivaldybių tarybų nariais Lietuvos Respublikos piliečius ir kitus nuolatinius administracinio vieneto gyventojus pagal įstatymą ketveriems metams renka Lietuvos Respublikos piliečiai ir kiti nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai, remdamiesi visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise, slaptu balsavimu.

Savivaldos institucijų organizavimo ir veiklos tvarką nustato įstatymas.

Lietuvos Respublikos įstatymams, Vyriausybės bei savivaldybės tarybos sprendimams tiesiogiai įgyvendinti savivaldybės taryba sudaro jai atskaitingus vykdomuosius organus.

Kadangi situacija gavosi kiek keista, tai Konstitucinis Teismas pareiškė, kad jo išaiškinimas, Teisės aktų sistemoje, įsigalios tik nuo 2023 metų gegužės 3 dienos. T.y kai baigs galioti 2019 metais, tiesioginių rinkimų metu, išrinktų merų įgaliojimai. Nes kitu atveju turėtume absurdišką padėtį kai miestus valdytų neteisėti merai, tad ir jų sprendimai taptų neteisėtais.

Beje Konstitucinis Teismas nekvestionuoja tiesioginių merų rinkimų, o tik tai, kad nėra atitinkamų Konstitucinių pataisų. 2014 metų birželio 26 dieną tokios pataisos nebuvo atliktos. Jeigu Seimas iki 2023 metų savivaldos rinkimų paskelbimo pakeis Konstituciją (tam reikia, kad už atitinkamas pataisas du kartus, su ne mažesne nei trijų mėnesių pertrauka, balsuotų daugiau kaip du trečdaliai Seimo narių, t. y. bent 94 parlamentarai), tai savivaldos rinkimai vyks su tiesioginiais merų rinkimais. Jeigu nebus padaryti reikiami Konstituciniai pokyčiai - bus grįžta prie ankstesnės (iki 2015 metų savivaldos rinkimų) situacijos kai išrinkta taryba, iš savo tarpo, rinks naują merą.

Visuomeninė nuomonė gan aiškiai stoja tiesiogiai renkamų merų pusėn. Prezidentūros užsakytos visuomenės nuomonės apklausoje, kurią vykdė „Vilmorus" (2021 balandžio 8-17 dienomis), vienas iš klausimų buvo apie tiesioginius merų rinkimus. Net 89,5% apklaustųjų manė, kad merai turi būti renkami tiesiogiai.

Taip pat 72,4% būtų labiau paskatinti dalyvauti savivaldos rinkimuose jeigu būtų galimybė pačiam rinkti miesto merą.

Įdomus faktas, kad tiesioginiai mero rinkimai padidino gyventojų pasitikėjimą savivaldą. 2014 metais 42% Lietuvos gyventojų pasitikėjo vietos valdžia. 2015 metais įvyko pirmieji tiesioginiai mero rinkimai, na o iki 2020 metų rugpjūtį pasitikėjimas savivalda paaugo net 17%, iki 59%.

 Savivalda, šiomis dienomis, žmonės pasitiki daug labiau negu Seimu ir Vyriausybe.

Taip pat pakilo ir vietos savivaldų rinkimų aktyvumas. 2007 metais savivaldos rinkimuose dalyvavo tik 41,3% rinkimų balso teisę turinčių piliečių. Įvedus tiesioginius merų rinkimus 2015 metais, rinkėjų aktyvumas šoko iki 47,17%, na o 2019 metais ūgtelėjo iki 47,80%. 

Pavyzdžiui, Šiauliuose aktyvumas 2007 m. sudarė viso labo 34.56 proc. rinkėjų aktyvumo, o jau 2019 m. siekė 43.68 proc. Klaipėdos mieste, kuriame rinkėjų aktyvumas daugelį savivaldos rinkimų buvo mažiausias, 2007 m. rinkimai prie balsadėžių sukvietė tik 30.56 proc. rinkėjų, o 2019 m. jau 38.88 proc.

 Akivaizdu, jog tiesiogiai renkamų merų idėją visuomenė remia. Dar daugiau, tai skatina ir rinkėjų politinį aktyvumą. O be to esamą mero statuso modelį remia ir Lietuvos savivaldybių asociacija - jam pritarimą išreiškė net 58 (iš 60) savivaldybių merai. 

Formaliai, kaip ir, visos partijos yra už tiesioginius mero rinkimus tik diskusijos kyla kaip turi būti apibrėžtos miesto valdytojo funkcijos. Opozicijoje esančios partijos, bei Laisvės partija, pasisako už esamą ir jau įprastinį modulį, t.y, kad keičiant Konstituciją merų funkcijos išliktų nepakitusios. Tuo tarpu valdančiosios partijos, TS-LKD ir Liberalų sąjūdis, siekia silpninti mero instituciją bei labiau sustiprinti tarybos, o konkrečiau, partijų galias.

Kaip kalbama, konservatoriams netenkina tokia situacija, kad jie nekontroliuoja didžiųjų miestų, tad negalėdami „įeiti per duris (laimėti merų postų rinkiminiu keliu) bandoma patekti per  langą (per partinius-koalicinius susitarimus gauti miesto aukščiausią valdžią)".

TS-LKD, beje, buvo tarp tų kurie nepalaikė tiesioginių merų rinkimų įstatymo balsavimo metu 2014 metų birželio 26 dieną. Kaip teigė tuometinė Seimo narė, konservatorė, Rasa Juknevičienė, kuri pasisakė prieš naujos redakcijos įstatymą sakydama, kad visuomenė tiesioginių merų rinkimams dar nesubrendusi.

Visuomenė vis bręsta, bręsta ir niekaip nesubręsta taip kaip norėtų ją matyti save konservatoriais vadinantys asmenys.

Kokie veiksmai atliekami Seime, jog būtų išsaugota galimybė žmonėms rinkti sau patinkantį merą tiesiogiai? 2021 birželio 15 dieną Seime buvo užregistruotas Konstitucijos pakeitimo įstatymo projektas, kuriuo būtų įteisinti tiesioginiai savivaldybių merų rinkimai ir išsaugotas dabartinis savivaldos modelis. Inicijavo socialdemokratų partija, iniciatyvą palaikė 38 Seimo nariai iš įvairių parlamentinių frakcijų.

2021 birželio 22 dieną, išsiskyrus Seimo narių nuomonėms kaip turi būti apibrėžtas mero statusas, iniciatyva, po pateikimo buvo atmesta. Pataisos grąžintos iniciatoriams tobulinti.

Kas netiko? Valdantieji konservatoriai ir liberalai norėtų, kad tiesiogiai renkamas meras būtų vykdomosios valdžios institucija. Tuo metu opozicija siekia, kad išrinktas savivaldybės meras būtų savivaldybės tarybos narys, jos pirmininkas ir savivaldybės vadovas. 

Respublika.lt pakalbino Seimo narį Mindaugą Puidoką ir Kalvarijos savivaldybės merą Vincą Plikaitį.

Seimo narys Mindaugas Puidokas 


Aš pats palaikau nuo 2015 metų puikiai veikiančią tiesioginių mero rinkimų sistemą. Žmonės ją palaiko, pasitikėjimas ta institucija auga. Tačiau konservatoriai, matyt, turi savų politinių interesų. Turbūt netinka populiarios ir žmonių palaikomos miestų savivaldos į kurias jie patys nesugeba patekti kaip valdanti jėga.

Dabar Seime niekaip nepriimamas konkretus sprendimas dėl mero statuso, tačiau linkstama prie kompromiso, kad, vis tik, tiesioginiai merų rinkimai turėtų išlikti.

Kalvarijos savivaldybės meras Vincas Plikaitis

Esu vienas iš daugelio merų kurie mano, jog būtinai turi likti tiesioginiai merų rinkimai. Žmonių, o ne tik tarybos narių, delegavimas į miesto vadovo postą prideda daugiau atsakomybės už savą kraštą. O ir merai jaučiasi daug tvirčiau turėdami žmonių paramą o ne tik saujelės politikų.
Būtinai turi išlikti galimybė žmonėms turėti tokį miesto vadovą, kuris labiausiai atitinka jų interesus.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s