respublika.lt

A.Veryga liepė skubiai izoliuoti visas tekstasnuotraukos (58)

2020 kovo mėn. 25 d. 12:00:02
Justina GAFUROVA

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, vadovaudamas ekstremalių situacijų centrui, kone kasdien siunčia raštus su naujai priimtais sprendimais vaistinėms, gydymo įstaigoms, savivaldybėms. Nuo vakar įsigaliojo nauja prievolė savivaldybėms - paruošti visas reikalingas patalpas priverstiniam iš užsienio grįžusių gyventojų karantinui. O oro uostų ir jūrų uosto savivaldybių vadovams teks galvoti, kaip organizuoti visų atvykstančių karantinavimą ir „paskirstymą“ po gimtuosius miestus.

×
nuotr. 15 nuotr.
Eltos nuotr.

 

Tokį sprendimą A.Veryga priėmė pirmadienį, o jau kitą dieną jis turėjo įsigalioti. Kai kurie merai į tai reagavo itin audringai. Dar neseniai savivaldybėms teko sukti galvas, kaip aprūpinti savo medikus apsaugos priemonėmis. Dalis miestų vadovų patys kreipėsi į verslą, ėmė ieškoti įsigyti plaučių ventiliavimo aparatų. Vilniaus ir Klaipėdos miestai suskubo ir anksčiau nei planavo ministerija pasiruošti mobiliųjų punktų atidarymui. Tačiau leidimus išduoti buvo delsiama, o po dviejų dienų paaiškėjo, kad tyrimams reikalingų reagentų atsargos valstybėje beveik išseko. „Vakaro žinios“ kalbino šiuo metu koronaviruso kovoje aktyviausias savivaldybes ir jų vadovus.

Sužinojęs apie prievolę savivaldybėms karantinuoti atvykstančius iš užsienio, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius neslėpė nepasitenkinimo ir viešai išplatino prašymą tokį sprendimą atšaukti. Jis kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį, atkreipdamas dėmesį į tai, kad A.Verygos sprendime nurodoma visoms gydymo įstaigoms informuoti savo savivaldybių administraciją apie lengvus COVID-19 ligonius, kad šie būtų pervežti į savivaldybės jiems parūpintas patalpas. „Drįstu priminti, kad pasaulyje gydytojų bendruomenės konsensusas yra toks, jog apie 60 procentų sergančių šiuo virusu gali ir turi gydytis namuose saviizoliacijoje, apie 30 procentų - hospitalizuojami ir turi būti prižiūrimi gydytojų, o apie 10 procentų reikia intensyvios terapijos. Šios proporcijos yra pagrįstos ir logiškos“, - kreipimesi rašo R.Šimašius.

Jo nuomone, verčiant visus sergančiuosius apgyvendinti centralizuotai, eikvojami gydytojų ir finansiniai ištekliai, o žmonės vengs atlikinėti COVID-19 testus, nes žinos, kad iš savo saugios aplinkos saviizoliacijoje, net nesant simptomų, bus perkeliami į nežinomą aplinką. „Epidemiologų teigimu, COVID-19 persirgs apie du trečdaliai visos visuomenės narių, taigi, jei tai pasitvirtintų, teoriškai, beveik 2 milijonai Lietuvos gyventojų turėtų būti perkelti iš savo namų. Net jei persirgtų dvigubai mažiau gyventojų, tai vis tiek sudarytų milijoną apgyvendinimų ne namuose“, - rašė R.Šimašius.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis antradienį informavo, kad sostinės savivaldybė imasi viešbučiuose izoliuoti visus asmenis, grįžusius iš užsienio. Jo teigimu, viešbučius saugos pareigūnai, prireikus, ir policija. Visus žmones Vilniaus oro uoste pasitinka visuomenės sveikatos specialistai, grįžusieji iš užsienio turi pildyti anketas, o kariškiai jiems paduoda informacinius lapelius apie ministro įsakymą dėl privalomosios izoliacijos. Antradienį pasitikti žmonės buvo išvežti karantinavimui į „Urbihop“ viešbutį.

P.Poderskis neslėpė, kad nepatenkintų tokiomis priemonėmis keliautojų buvo. Pasak jo, radus tinkamas išimtis ir sprendimus, bus siekiama didelę dalį žmonių iš viešbučio atiduoti į kitas savivaldybes arba karantinavimo vietas namuose.

Su koronaviruso grėsme pirmieji šalyje susidūrė Šiauliai. Įgyvendinant A.Verygos sprendimą, čia gyventojai informuoti, kad Šiaulių mieste keleivius vežanti bendrovė „Busturas“, gavusi informacijos apie grįžtančių šiauliečių grupes, sutartu laiku nusiųs savo autobusą į Vilniaus arba Kauno oro uostą. Kelionės autobusu kainą padengs Šiaulių miesto savivaldybė. Šiauliečiai galės savo namus pasiekti išdezinfekuotame autobuse, jiems numatoma pasiūlyti ir apsaugos priemones.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas pranešė, kad jis jau sulaukia gyventojų kreipimųsi. Štai viena moteris informavo merą, kad iš užsienio grįžusį sūnų iš Vilniaus turėtų parvežti draugas. Jiems saviizoliacijai moteris užleis savo butą, todėl prašo, kad jaunuoliai nebūtų priverstinai karantinuoti Vilniuje. Kaip tokiais atvejais padėti žmonėms, reikės spręsti ne vienam merui.

Su „Vakaro žiniomis“ kalbėjęs Šiaulių miesto meras A.Visockas neslėpė, kad nėra viskuo patenkintas. Tačiau pykčiams, kaip pats sako, laiko nėra. „Nežinau, ar nors vienas meras yra patenkintas medikų aprūpinimu. Aš esu labai nepatenkintas. Bet turime gyventi čia ir dabar. Kol kas galime pasidžiaugti, kad turime mažai infekuotų žmonių ir labai tikiuosi, kad neturime užsikrėtusių medikų. Kol kas situaciją padėjo spręsti verslas, o savaitės pabaigoje visi mūsų medikai turės reikalingas apsaugos priemones. Turime ir reagentų, galės pradėti veikti mobilus punktas. Manau, ir šis klausimas netrukus išsispręs.

Manau, kad čia suveikė netikėtumo faktorius. Greičiausiai nebuvo pagalvota apie milžiniškų lėšų skyrimą ir milžiniškų apsaugos priemonių pirkimus. Jeigu Vyriausybė būtų skyrusi milžiniškus pinigus priemonių įsigijimui, jie būtų „užbombarduoti“, kad švaisto pinigus. Juk pernai metų pabaigoje A.Verygai nusprendus perkelti į rezervą 200 mln. privalomojo sveikatos draudimo lėšų, konservatoriai svarstė kreiptis į Konstitucinį Teismą, o Seimo narė Ingrida Šimonytė paklausė ministro, kam jis ruošiasi, kad įšaldo tokias dideles lėšas“, - svarstė Šiaulių meras.

Jis sako, kad Lietuva - nėra iš tų, kurios su pandemija kovoja blogiau nei kitos šalys: „Man atrodo, kad mes elgiamės pagal situaciją ir viskas bus padaryta tinkamai. Mes lygiuojamės į tokias šalis kaip Vokietija. Bet ten kanclerė ir pati izoliavosi, nes bendravo su užsikrėtusiu gydytoju. Jeigu šią šalį laikome pavyzdžiu ir ten nutinka tokia situacija, gal gana vieniems į kitus mėtyti kaltinimus? Turime visi kartu ieškoti išeičių, kaip šia liga persirgti kiek įmanoma švelniau.“

Klaipėdos miesto savivaldybės meras Vytautas Grubliauskas naują A.Verygos sprendimą prilygino absurdui. „Keltais sugrįžusius keleivius Klaipėdos savivaldybė turės nuvežti į apgyvendinimui numatytas vietas ir ten atlikti „išskirstymo“ misiją. Tikiuosi, kad kolegos palangiškiai pasirūpins į Palangos oro uostą sugrįžusiais keleiviais. Vilniečius į Vilnių, kauniečius į Kauną, zarasiškius į Zarasus ir t.t., klaipėdiečius paliekant viešbutyje. Kol kitos savivaldybės susiorganizuos, atvažiuos, parsiveš, tol pagyvens pas mus, o tą laiką mes rūpinsimės ir jų maitinimu. Kilnu. Na, viską dar suprasčiau, bet kai visa tai įgyvendinti, organizuoti lieka tik kelios valandos, tai panašėja į absurdą... Jau nebeabejoju - tie, kas tuos įsakymus leidžia, neturi žalio supratimo, kad tuos įsakymus kažkam... reikia įgyvendinti“, - kritikos negailėjo meras.

Jis ir anksčiau neslėpė, kad nuolat pasiekiantys nauji dokumentai iš ministerijos, miestui kovoje su koronaviruso protrūkiu nepadeda. „Ministre, su visa pagarba, supraskite, žmonės dirba, kad spėtų susivokti tokioje gausybėje potvarkių ir sprendimų, o tada dar turi paruošti atsakymus. Gal Vilniuje dėliojant sprendimus atrodo, jog žaidžiate intelektualų pokerį. Bet kai gauname informaciją, paaiškėja, kad pliekiamas eilinis „durnius“. Neturime tam žmogiškųjų resursų“, - kiek anksčiau sakė V.Grubliauskas.

O Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis teigė, kad gyventojų karantinavimui numatytų lėšų nebepakanka. Buvo suplanuota išleisti 108 tūkst. eurų, bet dabar susidaro jau 700 tūkst.

Vakar po pietų paskelbti viešbučiai, kuriuose bus karantinuoti žmonės: „Morena“, „Vėtra“, „Fridricho pasažas“, MB „Taknoma“, UAB „Verslo vertikalė“, „Ibis Klaipėda“, „Amberton“, „Navalis“, „Bohema“, „Hostel Kubu3“.

Kauno rajono, kuriame veikia tarptautinis Kauno oro uostas, meras Valerijus Makūnas „Vakaro žinioms“ sakė, kad jo savivaldybė pasirengusi įgyvendinti naujas tvarkas ir tam išnaudos tiek resursų, kiek reikės. „Noriu patikinti, kad priimsime ir karantinuosime visus. Įsakymus reikia vykdyti ir mes juos vykdysime. Gal ir būtume kitos nuomonės, bet mes padarysime viską, kad šiuos žmones nuvežtume į reikalingas vietas. Tuos, kurie bus mūsų rajono gyventojai, apgyvendinsime visam reikalingam laikotarpiui, jeigu sutarsime, kad savivaldybės pasirūpintų savo gyventojais, nuvešime ar perduosime izoliuotis į jų savivaldybę. Esame pajėgūs užtikrinti visų šiandien parskrendančių 250 piliečių karantinavimą. Apgyvendinsime viešbučiuose, turizmo sodybose ir kitur.

Toks yra ekstremalių situacijų operacijų centro vadovo sprendimas ir diskusijų tikrai neturime kelti. Esame pasirengę sprendimą vykdyti. Artimiausiomis dienomis laukiame ir daugiau reisų. Valdome informaciją, kursime partnerystes dėl transporto užsakymo. Manau, bendrausime ir su policija, ir su kariškiais“, - patikino meras V.Makūnas.

Nauju koronaviruso židiniu galinčios tapti Ukmergės meras Rolandas Janickas „Vakaro žinioms“ sakė taip pat jaučiantis valstybės pagalbą ir manantis, kad situaciją suvaldyti sugebės. Reaguojant į tai, kad mieste gali būti daug užsikrėtusių žmonių, čia jau sprendžiama dėl mobilaus patikros punkto atidarymo. „Šiandien visi medikai yra aprūpinti visomis priemonėmis. Toliau dirbame su rėmėjais, taip pat patys atlikome apsaugos priemonių rinkinių užsakymą iš Kinijos, dėl priemonių bendradarbiaujame ir su ekstremalių situacijų valdymo centru. Situacija sudėtinga, tačiau dirbame ir nepanikuojame. Žinoma, poreikis didžiulis, o kainos Lietuvoje spekuliatyvios. Tačiau tai, ko labiausiai reikia, perkame, net ir brangiau“, - sakė R.Janickas.

Ukmergės meras sakė kritikos centrui neturintis: „Nesijaučiame palikti vieni. Priemonių kiekiai riboti visur. Mes galvojame ne tik apie medikų apsaugą, bet ir apie tokių darbuotojų, kurie teikia žmonėms būtiniausias paslaugas. Šiuo metu laukiame reikalingų reagentų, kad būtų ištirti visi blogai besijaučiantys ir visi medikai. Tikimės gauti greitų testų, kuriais galėtų pasinaudoti dirbantys medikai. Dabar ne laikas politikuoti ir rodyti nepasitenkinimą. Jeigu galimybių nėra, ieškome alternatyvų. Savivalda tam ir dirba - kad rastų kitų būdų.“

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (58)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
6. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
7. O jeigu karas?
8. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
9. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
10. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
11. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
12. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
13. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
14. Ką atnešė Žiurkės metai
15. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
16. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
17. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone
18. „Swedbank“ siekia sužlugdyti sanatoriją?
19. Ko verta patvirtinta naujosios Vyriausybės programa
20. Rašytojas Rimantas Povilas Vanagas: Ir žirnis šaukė: aš globalus, aš globalus!
21. Nevisavertiškumo kompleksas
22. Valdžia be diplomo, vadinasi, - nekvalifikuota
23. Valdžia nurašė vienišus žmones
24. Nenorintiems skiepų ruošiamas botagas?
25. Absurdiškas biurokratizmas: nuomotis „Litexpo“ - per brangu, atsiimti Žvėryno infekcinę - neapsimoka

Dienos klausimas

Ar jūsų savivaldybė pakankamai rūpinasi judėjimo zonų priežiūra - sniego valymu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar savaitgalį pasidžiaugėte gausiu iškritusiu sniegu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-20 -18 C

-17 -16 C

 

-10 C

-13 -11 C

-10 -7 C

 

-12 -8 C

0-2 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2124 PLN - 4.5379
RUB - 89.0900 CHF - 1.0805
GBP - 0.8894 NOK - 10.3108

Nuorodos