respublika.lt

Teismas priminė valdžiai, kas yra protestas

(0)
Publikuota: 2021 liepos 13 12:41:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Vilniaus savivaldybę apskundęs Raimondas Grinevičius sako, kad teismo išaiškinimas bus naudingas visiems, ketinantiems protestuoti. Stasio Žumbio nuotr.

Vilniaus apygardos administraciniam teismui konstatavus, kad sostinės savivaldybės sprendimas neišduoti leidimo „Didžiojo šeimos gynimo maršo" protesto akcijai birželio viduryje yra neteisėtas, akcijos organizatoriai džiaugiasi: nors sprendimas priimtas pavėluotai, pradėta formuoti teismų praktika, kad protesto akcijos negali būti draudžiamos.

 

Savivaldybės draudimą teismui apskundęs ir bylą laimėjęs vienas iš Šeimų maršo organizatorių Raimondas Grinevičius „Vakaro žinioms" sakė:

„Tikslas buvo, kad teismas skundą nagrinėtų skubos tvarka ir išspręstų klausimą iki įvykstant renginiui. Bet kadangi dėl mums nežinomų aplinkybių nuspręsta, jog byla nebus nagrinėjama pagreitinto proceso tvarka, viskas užsitęsė. Tačiau sprendimas vis tiek itin reikšmingas ateičiai. Ir ne tik mums, bet ir visai Lietuvai."

Pasak jo, teismo sprendime įvardinta mažiausiai 10 itin svarbių ateičiai punktų, kurių pagrindinius pašnekovas paminėjo.

„Tais punktais galės remtis bet kokių protestų organizatoriai, mat teismas nusprendė, pavyzdžiui, kad su savivaldybe nebūtina derinti, ar galima rengti protesto akciją. Pasirodo, savivaldybė rengia pasitarimą vien todėl, kad tiek ji, tiek policija susidarytų vaizdą, kokia reikalinga pagalba, kokios reikalingos sąlygos, kad įvertintų situaciją, kuo valstybiniai subjektai gali prisidėti prie teisėto visuomenės nuomonės išreiškimo.

Kitas labai svarbus teiginys: organizatoriai pasirenka vietą, laiką, maršrutą ir protesto būdą, savivaldybė absoliučiai neturi teisės nieko pakeisti. Prisimenate, per gegužės 15 d. mitingą mums buvo kalbama, kad ant scenos negali pasirodyti jokie meno kolektyvai. Mes motyvavome, kad tai yra menininkai, kurie irgi protestuoja. Vis tiek aiškino, kad negalima. Pasirodo, negalima nurodinėti. Kitaip tariant, pats mitingo organizatorius turi teisę pasirinkti, ar tai bus dainuojantis mitingas, ar, kaip Ispanijoje, - pomidorai mėtomi", - vardino R.Grinevičius.

Pašnekovas įvardino ir dar vieną itin svarbią teismo tezę: galima grėsmė valstybės ir visuomenės saugumui savaime nėra prielaida uždrausti protesto akcijas. Tik valstybės ar savivaldybės institucijos privalo užtikrinti, kad protesto akcijos metu būtų žiūrima, jog ta grėsmė būtų užkardyta.

„Prieš tai turi išduoti leidimą, o po mitingo už saugumo reikalavimų nesilaikymą galima nubausti organizatorius arba nutraukti mitingą, jei kažkas pamato, kad nesilaikoma reikalavimų. Tačiau iš anksto uždrausti negalima.

Labai puikūs teismo akcentai, kurie, tikiuosi, labai padės „Šeimų sąjūdžiui" ar kitiems protesto akcijų organizatoriams ateityje", - džiūgavo R.Grinevičius.

Praėjusį sekmadienį „Šeimų sąjūdis" Druskininkų savivaldybėje surengė akciją „Apsaugok Lietuvos sieną", pusantro šimto žmonių protestavo prieš nelegalių migrantų atvykimą į Lietuvą. Šis renginys sulaukė premjerės Ingridos Šimonytės kritikos. Ji pripažino, kad protestuoti demokratinėje šalyje galima, tačiau esą bet kokie susibūrimai prie valstybės sienos trukdo pareigūnų darbą.

„Problema, kada protestas atsitraukia pareigūnus nuo pagrindinio darbo, kurio dabar yra labai daug. Tikrai pareigūnai dabar turi, ką veikti. Ir jeigu dar tuo pačiu metu pareigūnams reikia rūpintis, kad nebūtų kažkokių provokacijų, dalykų, kurie baudžiami pagal atitinkamus kodeksus. Jeigu kažkam rūpi pareigūnų darbas, tai nereikėtų jiems užkrauti dar daugiau", - vakar LRT radijui teigė ministrė pirmininkė.

R.Grinevičius buvo ir šio mitingo organizatorius. Pasak jo, protestas surengtas dėl Vyriausybės neįgalumo sprendžiant migrantų krizę, o premjerės pasisakymą pavadino melagingu.

„Dėmesio atkreipimo akcija vyko leistinoje zonoje toliau nuo pasienio. Norint protestuoti draudžiamoje zonoje prie pat sienos, reikia prieš 10 dienų pateikti prašymą Krašto apsaugos ministerijai. Kadangi protestas gimė spontaniškai ir laiko nebuvo, su Druskininkų savivaldybe suderinta vieta nedraudžiamoje zonoje. Jokio pasieniečių trukdymo nebuvo, nes mus prižiūrėjo policijos ekipažas. Tik trys asmenys vienu automobiliu nuvažiavo į vieną pasienio užkardą padėkoti pasieniečiams ir paguosti, kad valstybė pastatė į tokią padėtį. Ir pasiūlėme savo pagalbą, jei tokios reikės. Pabendravome labai geranoriškai, ir viskas", - sakė R.Grinevičius.

Artimiausi planai - protesto akcija Vilniuje rugsėjo 10 d., jau gautas ir leidimas. Akcija prasidėtų eitynėmis nuo Katedros iki Seimo, kuris tądien pradės rudens sesiją. Tačiau kadangi rugsėjo 10-oji - penktadienis, daugybė žmonių prašo akciją daryti rugsėjo 11-ąją - per išeiginę. Dėl galutinės datos organizatoriai neapsisprendė, leidimas išduotas 10 dienai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar tikite Amerikos prezidento Donaldo Trampo pažadu užbaigti karą Ukrainoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kuo pasibaigs protestai Sakartvele?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -3 C

-6 +4 C

-2 +5 C

-6 +4 C

-4 +3 C

0 +4 C

0-8 m/s

0-9 m/s

0-10 m/s