respublika.lt

Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje - vis dar pirma

2018 gegužės 25 14:20:44
Ieva Urbonaitė-Vainienė, Elta

Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje - vis dar pirma. Tai konstatuota Ekonominio bendradarbiavimo pasaulio organizacijos (EBPO) ataskaitoje, kuri paskelbta penktadienį. Lietuvos sveikatos politikai teigia, kad skaičiai atspindi praeitį, įvedus alkoholio kontrolės priemones situacija keičiasi.

×
nuotr. 1 nuotr.
Pagal alkoholio vartojimą Lietuva pasaulyje - vis dar pirma, sveikatos politikai žada kitokį vaizdą. Eltos nuotr.

 

Kaip Eltai komentavo sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, metų pradžioje įsigaliojusios alkoholio vartojimo mažinimo priemonės, remiantis tarptautine patirtimi, yra veiksmingos.

„Alkoholio prieinamumo mažinimas, kainų didinimas, reklamos nebuvimas yra pagrindiniai veiksniai, lemiantys mažesnį jo vartojimą. Šiandien jau matome, kad šios priemonės veikia, pavyzdžiui, naujovė dėl akcizų, kuri rodo, kad daugelio alkoholinių gaminių pardavimai mažėja“, - sakė ministro patarėja.

Kita vertus, naujos priemonės priimtos visai neseniai. Pasak L. Bušinskaitės-Šriubėnės, reikia šiek tiek laiko, kad būtų matomi aiškesni rezultatai ir teigiamas jų poveikis. O jis tikrai jaučiamas.

„Tikimasi, kad sprendimai pasiteisins, nes analogiškos priemonės veikia užsienio šalyse, kur fiksuojamas teigiamas jų poveikis“, - sakė ji.

Penktadienį Eltos skelbtoje EBPO ataskaitoje apie alkoholio vartojimą atkreipiamas dėmesys, kad Lietuvoje vienas vyresnis nei 15 metų gyventojas 2015 metais vidutiniškai suvartojo 15,2 litro alkoholio. Tai daugiau nei bet kurioje kitoje EBPO šalyje.

Antroje vietoje pagal vartojimą esanti Belgija nuo Lietuvos atsilieka 2,6 litro vienam asmeniui per metus, o paskutinėje vietoje esančiame Izraelyje, pasak organizacijos, alkoholio suvartojama 2,6 litro. Tuo metu visoje EBPO vienas gyventojas vidutiniškai suvartoja 9 litrus alkoholio.

Ataskaitoje tarptautiniai ekspertai akcentuoja, kad Lietuvoje daug žmonių miršta dėl širdies ir kraujagyslių ligų, savižudybių, kepenų ligų. EBPO sveikatos padalinio vadovė Francesca Colombo teigė, kad tai lemia ir lietuvių gyvenimo būdas, ir sveikatos sistema.

„Sveika gyvensena nėra tarp geriausių“, - Lietuvos žurnalistams Paryžiuje sakė F. Colombo. Ji sutiko, kad gyvenimo trukmė Lietuvoje trumpesnė ir dėl alkoholio bei tabako vartojimo.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotojos Gražinos Belian EBPO ekspertų išvados nenustebino.

„Lietuvoje alkoholio vartojimas mažėja nuo 2012 metų, bet tas mažėjimas vienam asmeniui nuo 15 metų amžiaus per metus - labai neryškus, po 300-500 mililitrų per metus. Mūsų tai nedžiugina, pokyčių norėtųsi didesnių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis 2016 metais Lietuvoje alkoholio vartojimas sudarė 15,2 litro absoliutaus alkoholio, tenkančio vienam asmeniui nuo 15 metų amžiaus. Buvome įvardyti kaip labiausiai alkoholį vartojantys pasaulyje, mat Europa labiausiai alkoholį vartojantis regionas, o Europoje pirmaujanti - Lietuva”, - Eltai sakė G. Belian.

Kaip pabrėžė departamento atstovė, vienas skaičius nedaug sako, tad reikėtų pasižiūrėti, ką rodo rodikliai, susiję su alkoholio vartojimu Lietuvoje.

„Pagal alkoholinę psichozę, alkoholinę kepenų cirozę, pagal sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuva taip pat tai antra, tai trečia bendrijoje. Visuomet esame pirmame sergamumo šiomis ligomis dešimtuke”, - sakė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja.

Nuo sausio 1 dienos įsigaliojusios alkoholio kontrolės priemonės, G. Belian nuomone, netruks duoti vaisių.

„Nuo 2016 m. lapkričio 16 dienos uždraudus skelbti apie alkoholio akcijas, sumažėjo spontaninių alkoholio pirkimų gavus į telefoną žinutę apie nulaidą ir pan. Neabejotinos įtakos turėjo ir nuo sausio 1 dienos stipriai padidinti alkoholio akcizai”, - sakė G. Belian.

Oficialių duomenų, kaip tai 2017 metais paveikė alkoholio pardavimus, dar nėra, bet G. Belian tikisi, kad tikrai pamatysime daug geresnį vaizdą, nei EBPO paskelbė penktadienį.

Laikraščių prenumerata internetu

  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
  • PAŽEIDĖJAI: Per tris mėnesius sostinėje priverstinai nuvežtos 755 ne pagal kelių eismo taisykles paliktos transporto priemonės – 480 iš neįgaliesiems skirtų vietų.
  • SPAUDA: Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, susisiekimo ministras sako, jog kainas didinti reikia, tačiau kartu ketinama keisti žiniasklaidos rėmimo modelį.
  • MAISTAS: Seimas nutarė nesvarstyti siūlymo taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą visiems maisto produktams.
  • AKCIZAI: Deklaruotos visų akcizinių prekių akcizų įplaukos per penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 4,3% – iki 640 mln. eurų, pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija.
  • TVARKA: Ilgąjį Joninių savaitgalį dirbs gausesnės policijos pajėgos – jos užtikrins viešąją tvarką masiniuose renginiuose, organizuos reidus neblaiviems ir viršijantiems greitį vairuotojams išaiškinti.
  • POSĖDŽIAI: Pirmadienį, birželio 27 d., šaukiami nenumatyti Seimo plenariniai posėdžiai - juos sušaukti nutarė Seimo valdyba.
  • RIBOJIMAI: Europos Komisija patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.
  • PRAMONĖ: Seimo narys Kęstutis Masiulis siūlo krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui skatinti ukrainiečių gynybos pramonės perkėlimą į Lietuvą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar skiepytumėtės nuo beždžionių raupų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+15 +24 C

+18 +27 C

 

+18 +25 C

+28 +32 C

+31 +35 C

 

+27 +29 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-4 m/s