respublika.lt

Dantų protezai: jų tipai ir pasirinkimas

2019 rugsėjo 17 16:45:15
respublikos inf.

Dantų protezavimas, atliekant dantų atkūrimą, kasmet tobulėjanti technologija. Šiuolaikinė odontologija žengia į priekį itin sparčiai, tad savo klientams siūlo vis platesnį paslaugų pasirinkimą. Jeigu Jums taip pat reikalingi dantų protezai, galite rinktis iš skirtingų protezų tipų. Jų šiandien yra visokių. Žinoma, geriausiai apsispręsti gali padėti Jūsų gydytojas, tačiau naudinga žinoti, kokį pasirinkimą galite turėti. Odontologijos klinikos „Papadent“ vadovas, gydytojas-odontologas Tomas Stumbrys aptarė skirtingų dantų protezų tipus ir jų savybes.

×
nuotr. 4 nuotr.
Odontoligijos klinikos „Papadent“ nuotr.

 

Vis dar tiki mitais

Gydytojas-odontologas Tomas Stumbrys sako, kad daugybė žmonių, išgirdę apie dantų protezus, pirmiausia įsivaizduoja vandens stiklinę su joje saugomais išimamais protezais. „Toks vaizdas, pirmiausia, asocijuojasi su senyvo amžiaus žmonių problema, kai susiduriama su dantų netekimu. Tačiau šiandien dantų protezai yra daug pažangesni. Pavyzdžiui, žmonės ne visada supranta, kad vieno danties atkūrimas vainikėliu taip pat yra protezavimas. Nes protezai nebūtinai turi būti išimami ir nebūtinai naudojami tik tada, kai atkuriami viso žandikaulio dantys. Savo odontologijos klinikoje pacientams siūlome kelių skirtingų tipų protezus. Visi jie - patikrinti, nes gaminami pažangiausiose dantų technikų laboratorijose. Tai leidžia įrodyti pacientams, kad gajūs mitai apie protezus - jau praeitis“. - sako odontologijos klinikos vadovas Tomas Stumbrys.

Gydytojas sako pastebintis gerėjančias tendencijas dantų protezavimo srityje. Lietuvoje kasmet mažėja žmonių, manančių, kad atkurti prarastų dantų nebūtina. Nors tai yra pavojingas sprendimas, galintis atnešti dar liūdnesnių rezultatų. Neatkūrus danties ar net kelių, keičiasi kitų dantų padėtis, ilgainiui jie ima krypti, nes šalia neturi atramos. Taip pat tirpsta žandikaulio kaulas, atsiranda rizika netekti ir daugiau dantų.

Išimami dantų protezai

Tai protezai, apie kuriuos žino visi pacientai. Kartais manoma, kad pasirinkimas yra tik toks. Tačiau tai netiesa. Visgi, išimami protezai pasirenkami tuomet, kai ieškoma pigaus ir greito būdo atkurti dantis. Svarbu žinoti, jog šių laikų išimami protezai yra daug pažangesni ir kokybiškesni nei anksčiau naudoti. Dažniausiai jie būdavo gana kieti, o dėl to gali trinti, sukelti nepatogumą valgant ir net skausmą. Šiandien išimami protezai yra minkšti, dažnai gaminami iš silikono. Prie jų lengva priprasti, todėl tokie protezai nesukelia nemalonaus jausmo ar nepatogumo.

Dantų protezavimas vainikėliais

Gydytojas-odontologas Tomas Stumbrys jau minėjo apie dantų protezavimą vainikėliais. „Tai atvejai, kai pacientas būna netekęs vieno danties arba jis yra stipriai pažeistas. Tuomet vietoj tikrosios šaknies, gali būti įsriegiamas implantas arba įstatomas kaištis, o ant jo tvirtinamas vainikėlis. Tai šiuolaikiškas ir ilgaamžis sprendimas, nes vainikėlis dėvisi kartu su kitais dantimis, todėl tarnauja daugybę metų. Populiariausi - cirkonio keramikos vainikėliai, kurie yra itin tvirti, o jų savybės leidžia atkurti natūralaus danties įspūdį“, - sako odontologas.

Kai trūksta vieno ar kelių dantų, taip pat galima pasirinkti protezavimą tiltais. Dalis pacientų vis dar galvoja apie tai, jog dantų atkūrimui naudojami tiltai, kurie buvo įprastas sprendimas daugybę metų. Tačiau odontologas Tomas Stumbrys sako, jog šiandien tai vis rečiau pasitaikantis sprendimas: „Dažniausiai dantų protezavimas tiltais pasirenkamas tik tuomet, kai reikia tvarkyti tiltą, kuris jau prieš daug metų buvo pritaikytas ir pagamintas pacientui.“

Protezavimas ant implantų

Kai pacientas netenka daug dantų, o jo žandikaulio kaulas yra tvirtas, patogiausias ir geriausias pasirinkimas - dantų protezavimas ant implantų. Išimami ar fiksuojami dantų protezai pasirenkami tuomet, kai nėra kaip kitaip pritvirtinti protezo. O implantas suteikia stabilumo ir daugiau garantijų. Pirmiausia todėl, kad pats implantas tarsi atstoja natūralią danties šaknį. Jis įsriegiamas į žandikaulį, o ant jo tvirtinami reikalingi protezai.

Dantų protezavimas ant implantų galimas ir tuomet, kai žandikaulio kaulas yra sunykęs. „Mūsų odontologijos klinikoje jau seniai taikoma dantų implantavimo ir protezavimo procedūra „All-On-4“. Tai reiškia, kad į žandikaulį įsriegiami vos 4 implantai, o ant jų tvirtinamas viso žandikaulio protezas. Jau kitą dieną pacientas gali džiaugtis gražia šypsena“, - sako odontologijos klinikos „Papadent“ vadovas Tomas Stumbrys. Jis sako, jog pacientai kartais kuklinasi rinktis implantus, nes mano, kad tokio dantų protezavimo kaina yra jiems neįkandama. Tačiau specialistas tikina, jog odontologijos klinika savo klientams visuomet paruošusi patrauklių pasiūlymų, o implantai yra ilgalaikė investicija. Dažniausiai, su garantija visam gyvenimui.

Laikraščių prenumerata internetu

  • UŽPUOLIMAS: Pietryčių Norvegijoje mažiausiai trys žmonės penktadienį buvo sužaloti, iš jų vienas – sunkiai, per šaltuoju ginklu ginkluoto užpuoliko ataką, pranešė policija.
  • MAISTAS: Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu padėties, plėtojantis karui Ukrainoje.
  • SKIEPAI: Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo COVID-19
  • ATLEIDIMAS: Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) vadovas sako, kad planas atleisti beveik 2 tūkst. darbuotojų nesikeičia, nors geležinkelininkų profesinė sąjunga teigė, kad atleista gali būti mažiau darbuotojų.
  • SANDORIAI: Konstituciniam Teismui (KT) išaiškinus, kad išimtiniais atvejais savivaldybės gali vidaus sandoriais pirkti kai kurias paslaugas, privatus verslas tikisi daugiau pergalių teisminiuose ginčuose dėl tokių sandorių.
  • ATOSTOGOS: Lietuvių keliavimo įpročiai grįžta į priešpandeminę būklę – rezervuota daugiau nei pusė vasaros kelionių užsakymų: vis dėlto prognozuojama, kad šiemet atostogų kainos turėtų kilti apie 10 proc.
  • LOGISTIKA: Krovinių gabenimo ir ekspedijavimo grupė „Arijus“ šiemet ketina parduoti įmonę Baltarusijoje ir pasitraukti iš šios rinkos.
  • PAJAMOS: Valstybės įmonė „Regitra“ praėjusiais metais gavo 24,5 mln. eurų pajamų – 8% daugiau nei 2020 metais.
  • OBELISKAS: Palangoje nebeliko sovietinio obelisko su sovietiniais simboliais – kūju ir pjautuvu, ketvirtadienio rytą socialiniame tinkle pranešė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.
  • VIEŠBUČIAI: Koncernas „Achemos grupė“ skelbia investavęs 600.000 eurų į viešbučio „Palangos vėtra“ atnaujinimą, taip pat 800.000 eurų į Klaipėdos viešbučius „Old Mill Hotel“ ir „Old Mill conference“.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sveikatos priežiūros tinklo reforma bus naudinga, ar sukels dar daugiau problemų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +17 C

+8 +14 C

 

+7 +11 C

+10 +25 C

+7 +12 C

 

+11 +15 C

0-5 m/s

0-7 m/s

 

0-6 m/s