Europarlamentaras Dainius Žalimas kreipėsi į teisėsaugą dėl galimai dirbtinio intelekto suklastotos protesto už „Laisvą žodį" dalyvės nuotraukos. Ją balandžio 28-ąją feisbuke paviešino „Nemuno Aušros" lyderis Remigijus Žemaitaitis. Nuotraukoje moteris laiko plakatą su vulgariu užrašu.
D.Žalimui taip pat užkliuvo R.Žemaitaičio prierašas post scriptum po nuotrauka. Anot D.Žalimo, viena protesto dalyvių taip žeminama vulgariais komentarais.
D.Žalimas dėl šio įrašo feisbuke bei galimai suklastotos nuotraukos siūlo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo ir šmeižto.
Europarlamentaras taip pat kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, kad inicijuotų R.Žemaitaičiui apkaltą dėl šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo, dezinformacijos skleidimo ir moterų žeminimo lyties pagrindu.
O kaip visa tai vertina R.Žemaitaitis?
„Tegul jisai (Žalimas) skundus rašo, jeigu neturi, ką veikti žmogus, - atsakė R.Žemaitaitis. - Nei ta nuotrauka mūsų, nei ką. Jūs puikiai žinote, kad ta nuotrauka ne mūsų. Tiktai ja pasidalinome, o kas tenai ją sukūrė, tegul ir aiškinasi, nes nei mes darėm, nei mes ten kūrėme kažką.
Yra sukurtas toks paveikslas feisbuke. Buvo iš pradžių tikra nuotrauka, o dabar sako, kad ta nuotrauka padirbta. Kilo dabar ažiotažas, visi puolė rašyti, kaip neva aš išsidirbinėju. Sako - Jėzus Marija, reikia jį pulti. Tai aš labai paprastai į visa tai žiūriu - ir viskas!"
- Bet jus kaltina ir dėl post scriptum apie merginą, kuri laiko plakatą...
- Tai palaukite, o kokio turinio yra plakatas? Tai ne šiaip sau turinys, o šiurpinantis, pasišlykštėjimą keliantis dalykas. Tam ir yra post scriptum, kad reaguotum į tokius pasisakymus, kurie, mano galva, peržengia bet kokias padorumo ribas.
- Negaliu nesutikti. Padorumo standartai jau seniai skirtingi. Kai per Šeimų maršą kelios mergytės mosikavo balionus-falus prieš pagyvenusių moterų nosis, teisėsauga į tai nekreipė jokio dėmesio.
- Taip, joms - nieko, viskas normalu. Lietuvos prezidentą irgi gali nupiešti, išvadinti nusileidusiu, rodyti nulinkusį balioną, pasakyti, kokia yra Putino sperma ir panašiai.
Bet, pasirodo, tai nėra viešosios tvarkos pažeidimas. Nors man atrodo, kad tokie plakatai kaip tik sukelia akivaizdų viešosios tvarkos pažeidimą. Čia net nėra ką kalbėti!
- O kaip į post scriptum bei nuotrauką reaguoja koalicijos partneriai? Pritaria jums ar prašo ramintis?
- Kiekvienas turime savo poziciją. Nei aš jiems kažką turiu sakyti, nei jie turi man kažką sakyti, nes tai yra mūsų asmeninė gynybinė pozicija.
Jeigu tu matai, kad iš tavęs tyčiojasi ir daro šlykščius dalykus, tai reikia, kad visuomenė apie tai sužinotų. Reikia kovoti tokiomis pat priemonėmis.
Kitas dalykas - reikia parodyti, kaip tas elitas vadinamasis elgiasi ir kokią patyčių bei bendravimo kultūrą jisai skatina.
- Jus pagal savo turto deklaracijas bei partinę įtaką taip pat galima priskirti elitui, bet suprantu, kad kalbate apie kitokį, galimai spalvotesnį elitą ir atitinkamus nuomonės formuotojus. Taip vadinamą „Vilniaus burbulą".
- Taip, jiems daug leidžiama, nes jie mano esantys aukščiau kitų. Ir visuomenė juos toleruoja. Jeigu visuomenė jiems pasakytų „ne", uždėtų „stop" ženklą, nesidalintų, neremtų ir panašiai, tada jie susiprastų. Priešingu atveju mes nieko nepadarysime. Murkdysimės ir murkdysimės.
- Bet koalicijos partneriai socialdemokratai nėra linkę aštriau prieš „Vilniaus burbulą" pasisakyti!
- Jie ir nepasisakys, nes kad pasisakytum, reikia turėti stiprų politinį stuburą ir valią. Bijo, nes tuojau nuomonių formuotojai juos užpuola ir užmėto.
Tai ir išsigąsta - kaip čia bus? Kaip čia reaguoti reikės? O kadangi mes („Nemuno Aušra"), nebijom, tai ir darom!
- Gal prieš savivaldybių rinkimus dumsite nuo socialdemokratų kuo toliau? Kad labiau išsiryškintumėte kaip visiškai atskira politinė jėga?
- Manau, kad tikrai nepasitrauksime iš koalicijos. Aišku, visokių čia gali būti nuomonių - dėl kokio nors Vyriausybės nutarimo ar koks keliukų finansavimas gal netiks, bet reikia nesivelti į šituos dalykus ir tiesiog dirbti savo darbą.