respublika.lt

Demokratijos saulėlydis: taikūs mitinguotojai buvo išvaikyti jėga Sulaikyti 26 žmonės (plius Prezidento Rolando Pakso kalba) (2862)

2021 rugpjūčio 14 14:55:00
Dobilas Sinkevičius

Rugpjūčio 10 d.  prasidėjo mitingas prie Seimo, kuriame organizatorių duomenimis dalyvavo tūkstančiai žmonių iš visos Lietuvos. Protesto akciją organizuoja visuomenininkai, nepriklausantys jokioms politinėms partijoms ar judėjimams.

×
nuotr. 81 nuotr.
Mitingas prie Seimo. Redakcijos nuotr.

 

Jau iš pačio ryto socialiniuose tinkluose buvo galima rasti aktyvistų įrašų iš visos Lietuvos, pradėjusių judėti Vilniaus link. Žmonės į sostinę vyko tiek autobusais, tiek savais automobiliais. Respublika.lt duomenimis į vakar dienos mitingą važiavo daugiau kaip 100 autobusų iš visų Lietuvos regionų.


Protestuoti į Vilnių visuomenė renkasi dėl naujo režimo, kurį nori įvesti konservatorių ir liberalų vyriausybė. Šiandien posėdžiaujantis Seimas, neeilinės sesijos metu, planuoja suteikti papildomas galias kariuomenei, o trečiadienį Vyriausybė ketina įvesti aibę ribojimų nepaskiepijusiems ar nepersirgusiems COVID-19 (be galimybių paso) asmenims.


Kviečiame stebėti tiesioginę protesto akcijos transliaciją Respublika.lt portale.

08:40 Nors mitingas dar neprasidėjo, aikštelė prie Seimo jau beveik pilna. Žmonės į aikštelę plūsta iš visų Seimo prieigų. Į darbą einantys Seimūnai pasitinkami gausiais švilpimais ir garsiniais signalais.09:00 Mitingas prasidėjo. Astra Genovaitė Astrauskaitė paskelbė akcijos pradžią, paprašė susirinkusiųjų laikytis drausmės, o Seimo valdantiesiems konservatoriams pažėrė kritikos ir išvadino „liberalfašistine šaika". Prie Seimo susirinko jau tūkstančiai žmonių, o atvykstančiųjų srautai dar nesibaigė. Ant scenos lipa pirmieji kalbėtojai.

 

09:17 Pirmieji kalbėtojai ant scenos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai: Dainius Kepenis ir Valius Ąžuolas išreiškė palaikymą mitingo dalyviams nuo didžiausios opozicinės jėgos. Dabartinius Vyriausybės veiksmus sulygino su antrojo pasaulinio karo metu vykusiu genocidu. Minia skanduoja: „Vyriausybę lauk, Vyriausybę lauk".

Policija informavo, kad nori stabdyti mitingą dėl 75 m. atstumo nuo Seimo nesilaikymo. Susirinkusieji skanduoja „Gėda".

09:21 Protestas tęsiasi. Ant scenos lipa „darbietis" Aidas Gedvilas.

09:39 Ant scenos lipa mitinguotojus palaikantys Seimo nariai ir visuomenės aktyvistai, tarp kurių ir visuomenininkė Nida Vasiliauskaitė. Taip pat protesto dalyvių palaikyti atvyko Europos parlamento narys, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskich. 

10:22 Po visuomenininkų pasisakymo žodį taria Europos parlamento narys Viktoras Uspaskich, kuris yra pažadėjęs tęsti mitingus, kol Lietuvoje diskriminaciniai sprendimai bus atšaukti. V. Uspaskich pareiškė, kad mitingai turi tęstis iki galo, kad niekas negali pasodinti visuomenės „ant adatų" per prievartą ir pareiškė palaikymą mitingo dalyviams: „Aš su Jumis". Minia šaukia „Ačiū".

10:30 Seimas skęsta dūmuose, mitingo dalyviai reikšdami nepasitenkinimą valdančiųjų veiksmais paleido dūminius ir garsinius signalus, minia švilpia, skanduoja „Seimą lauk, Seimą lauk".

 

 

10:36 Kalbėtojai toliau lipa ant scenos, pasisako juvelyrė Jurga Lago.

10:50 Ant scenos lipa prof. habil. dr. Eduardas Vaitkus.

11:20 Ant scenos užlipęs parlamentaras, Tautos ir Teisingumo sąjungos pirmininkas Petras Gražulis pareiškė, kad žmogaus kūnas yra neliečiamas ir taškas. Taip pat politikas paragino ir toliau rinktis kol valdantieji atsistatydins. Minia šėlsta: „Lietuva bus laisva, Lietuva bus laisva".

11:39 Į Seimo prieigas vis dar renkasi žmonės, atmosfera toliau kaista, 75 m. atstumo ribą nuo Seimo mitinguotojai ignoruoja.

11:54 Mitingo organizatorė Astra Genovaitė Astrauskaitė atkirto protestą sustabdyti norinčiai policijai: „Tai paskutinis derinimas su Jumis". Į sekančius protestus mitinguotojai planuoja rinktis patys. Minia šėlsta, vėl skanduoja „Seimą lauk, Seimą lauk".

12:09 Protestuotojai sugiedojo Lietuvos himną. Seimas vėl atakuojamas dūmais ir garsiniais signalais. Reikalaujama Landsbergio išėjimo (patikslinta kurio nebuvo, tačiau specialusis korespondentas spėja, kad Vytauto). Taip pat kviečiama ir Šimonytė (iškart suprantama kuri - PIŠ). Trečioji kviečiama į areną KGB rezervisto Čmilio dukra, Seimo pirmininkė V. Čmilytė - Nielsen. 

 

14:51 Mitingas tęsiasi, po visuomenininkų kalbų ir saviveiklininkų pasirodymų toliau ant pakylos pasisako organizatoriai ir Seimo nariai. Pagrindinė mitingo organizatorė Astra Genovaitė Astrauskaitė pareiškė: „Lukiškių kalėjimą vėl reikia atidaryt, ten vieta paruošta dabartinei vyriausybei".

14:53 Protestuotojai motyvuojasi ir skanduoja: „Mano sieloj šiandien šventė, mano sieloj šiandien šventė" ir reikalauja Seimo atsistatydinimo toliau. Ant scenos lipa Seimo narys Valdemaras Valkiūnas.

15:53 Mitingas įgauna naujas formas. Protestuotojai tiesia gyvą žmonių grandinę aplink Seimą ir toliau reikalauja Seimo ir Vyriausybės atsistatydinimo: „Seimą lauk".

16:00 Vyksta Seimo apgultis, protestuotojai peržengė nustatytą 75m ribą ir apsupo Seimą. Išeinančius seimūnus pasitinka šūksniai: „Seimą lauk, gėda gėda gėda..". Seimas vėl skęsta dūmuose.

16:30 Mitingas baigėsi. Protestuotojai pasiuntė aiškią žinutę valdžiai: „Seimą lauk". Portalo Respublika.lt kalbinti akcijos dalyviai žada nesustoti ir vykti į visas pasipriešinimo akcijas tol, kol nebus atšauktas „rūšiavimo fašistinis režimas". Organizatorių duomenimis mitingo dalyvių skaičius viršijo 10 000 asmenų.

Po protesto akcijos likę mitinguotojai vis dar būriuojasi prie Seimo prieigų ir skanduoja „Gėda, Seimą lauk", išeinantys iš darbo seimūnai palydimi garsiniais signalais ir skanduotėmis.

16:55 Protestuotojai nesiskirsto. Užblokuota Seimo narių automobilių stovėjimo aikštelė. Išvažiuoti iš Seimo vidinio kiemo nebeįmanoma. Minia skanduoja „Vagys lauk, vagys lauk".

17:35 Neoficialiais Respublika.lt duomenimis, valdantieji planuoja atsiųsti atstovą iš Seimo susitikti su protestuotojais. Kas išeis į susitikimą kolkas neaišku, tačiau žinoma, jog Seimo salėje vis dar yra Vytauto Landsbergio anūkas Gabrielius Landsbergis, Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen ir kiti valdančiųjų atstovai. Įėjimai į Seimą ir toliau yra užblokuoti.

17:45 Portalo Respublika.lt duomenimis Seimo prieigose yra ribojamas internetas, visos tiesioginės transliacijos - blokuojamos.

18:35 Seimo nariai nori išeiti iš parlamento rūmų, tačiau visi įėjimai užblokuoti.

18:43 Seimo nariai užblokuoti automobilių aikštelėje, negali pajudėti. Minia šaukia „Gėda, gėda gėda".

Užblokuota konservatoriaus Sergejaus Jovaišos mašina aptaškyta maisto produktais.

 

   

18:52  Seimūnams nepavyksta išvykti iš aikštelės, išlipę iš automobilių sprunka atgal į Seimą.

Taip pat savo automobilyje užsibarikadavo kitas konservatorius Andrius Navickas.

Konservatorius Andrius Navickas taip pat spruko atgal į Seimą.

19:05 Policija stiprina pajėgas prie trečiųjų Seimo rūmų.

19:25 Keletas nepabijojusių Seimo narių šiuo metu bendrauja su mitinguotojais, tarp kurių Vaida Giraitytė, Beata Petkevič, Petras Gražulis, Simonas Gentvilas, Mindaugas Puidokas, Vytautas Juozapaitis.

Mitinguotojai toliau niekur nesitraukia, budi prie visų Seimo įėjimų.

19:40 Policija davė įspėjimą taikiems mitinguotojams trauktis nuo Seimo vidinės aikštelės. Mitinguotojai trauktis neketina ir stiprina pajėgas.

20:00 Nausėda prašo mitinguotojų leisti išeiti Seimo nariams iš parlamento.

„Demokratija nėra anarchija

Taip, piliečiai gali protestuoti ir reikšti savo nuomonę;

Taip, politikai neturėtų kabinti piliečiams etikečių, o argumentuoti ir aiškinti savo sprendimus, net jei tai atima daug laiko, energijos, o kartais net gali atrodyti beviltiška.

Tačiau demokratija nėra anarchija. Žodžio laisvė nėra laisvė įžeidinėti, o protesto laisvė nėra smurto laisvė.

Lietuva susiduria su didžiuliais iššūkiais ir mūsų pyktis, mūsų susiskaldymas yra tai, kas silpnina valstybę labai atsakingu metu. Nepateisinu Seimo užblokavimo. Kviečiu civilizuotai - be užgauliojimų ir užsipuolimų - leisti Seimo nariams išeiti iš parlamento pastato.",- socialinio tinklo paskyroje teigė G.Nausėda.

20:35 Atvyko specialiosios pajėgos tramdyti taikių mitinguotojų.

20:45 Policija naudoja specialiąsias pajėgas - dujas, vandenį prieš taikius mitinguotojus, girdisi šūviai.

Policija toliau naudoja specialiąsias priemones prieš taikius mitinguotojus, tarp kurių yra senjorų ir mažamečių vaikų (ašarinės dujos, skydai, šaunamosios priemonės).

Skanduojama: „Šimonytę lauk".

Atvyko greitoji pagalba, mažiausiai 2 žmonės yra sužeisti, tarp jų yra moteris, kuriai atliktas dirbtinis kvėpavimas.

21:15 Taikūs protestuotojai atisklaupė prieš policijos pareigūnus ir giedojo Lietuvos himną.

21:30 Respublika.lt duomenimis sulaikyta žinoma visuomenininkė Nendrė Černiauskienė, dirbanti Seimo nario Valkiūno padėjėja. Moteris šiuo metu yra po operacijos, jai galimi sveikatos sutrikimai.

Mitinguotojai dainuoja Eurikos Masytės kūrinį „Laisvė”.

 

   

21:35 Atvyksta papildomos policijos pajėgos prieš taikius protestuotojus.

Tarp mitingo dalyvių vis dar yra šeimų su mažais vaikais ir senjorų.

Respublika.lt duomenimis atvyko specialiosios pajėgos ORKA. Taikūs akcijos dalyviai nuo policijos ginasi stovėdami pakėlę rankas.

21:50 Prieš taikius protestuotojus vėl panaudotos specialiosios priemonės - ašarinės dujos, signalinės raketos. Į Seimo vidinį kiemą įvažiavo autobusiukas - galimai išvežti Seimo narių.

Respublika.lt portalo duomenimis sulaikyta visuomenininkė, Lietuvos šeimų sąjūdžio tarybos narė Adelina Sabaliauskaitė. Kodėl atvyko autobusas pasiimti Seimo narių - duomenų nėra.

22:05 Stiprėja ne tik policijos pajėgos: dieną išsiskirstę mitinguotojai grįžta prie Seimo ginti taikių mitingo dalyvių. Visi įvažiavimai prie Seimo yra užblokuoti spec.pajėgų, žmonėms teks automobilius palikti toliau.

22:15 Respublika.lt duomenimis prie Seimo grįžta net šeši autobusai dienos metu mitinge dalyvavusių protestuotojų.

Atvyksta vandens patrankos.

22:50 Protesto dalyviai nesiskirsto, laukiama, kas bus toliau.

23:10 Vienas autobusas paliko Seimą.

23:23 Protesto dalyviai užblokavo policijai kelią.

23:40 Į susirinkusius prie Seimo kreipėsi prezidentas Rolandas Paksas, siųsdamas žinutę, kad dabar mažiausiai ko reikia Lietuvai, tai kraujo praliejimo ir kovų tarp savų. Turi vykti dialogas, privalo visos pusės išklausyti viena kitą. Prie Seimo šiuo metu vyksta riaušės, skrieja akmenys į policijos automobilius, policijos pajėgos naudoja specialiąsias priemones. Protestuotojai gieda Lietuvos himną.

23:50 Riaušės baigėsi, žmonės toliau taikiai stovi Seimo aikštelėje, policija nesitraukia.

00:10 Į Seimo aikštelę vis dar renkasi žmonės iš įvairių Lietuvos regionų. Pilietinė visuomenė ginasi.

00:20 Mitinguotojų skaičius auga, žmonės plūsta iš visos Lietuvos, Respublika.lt specialiajam korespondentui pavyko pakalbinti naujai atvykusius žmones iš: Šilutės, Marijampolės, Nemenčinės, Vilniaus ir kitų Lietuvos miestų.

00:45 Mitingas vyksta toliau, žmonės dainuoja patriotinius kūrinius, policija nesitraukia.

01:35 Policija egzamino neišlaikė: bemaž po valandos tylaus stovėjimo, pradėjo garsinių priemonių sprogdinimus ir atakuoti minią ašarinėmis dujomis.

Policija vaiko žmones iš Seimo prieigų, reikalauja pereiti į kitas gatves.

01:53 Policija aptveria gatvę stop juostomis, uždaro visas Seimo prieigas.

02:10 Policijos pajėgos išvaikė taikius protestuotojus, panaudoję spec. priemones. Mažiausiai du žmonės buvo sužeisti, vienam jų (moteriai) buvo atliktas dirbtinis kvėpavimas.

Mažiausiai du žmonės sulaikyti 48val. (Seimo nario Valkiūno padėjėja Nendrė Černiauskienė ir Lietuvos šeimų sąjūdžio tarybos narė Adelina Sabaliauskaitė). Joms pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Organizatorių duomenimis dienos metu mitinge dalyvavo daugiau kaip 10 000 protestuotojų.

08:33 Iš viso sulaikyti 26 žmonės, jiems pradėti ikiteisminiai tyrimai, tarp jų Seimo nario Valkiūno padėjėja Nendrė Černiauskienė ir Lietuvos šeimų sąjūdžio tarybos narės Adelina Sabaliauskaitė ir Vitolda Račkova.

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2862)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • APDOVANOJIMAI: Pirmadienį Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) apdovanoti Tokijo olimpinėse žaidynėse prizines vietas užėmę sportininkai, jų treneriai ir medikai.
  • TVORA: 400 kilometrų ilgio tvorą pasienyje su Baltarusija norėtų statyti 12 įmonių.
  • POLIGONAS: Naujasis karinis poligonas turėtų atsirasti Rūdninkuose, pirmadienio posėdyje nusprendė prezidento Gitano Nausėdos vadovaujama aukščiausius šalies pareigūnus vienijanti Valstybės gynimo taryba (VGT).
  • AUTOMOBILIAI: Sausį-rugsėjį Lietuvoje pirmą kartą įregistruoti 109609 naudoti lengvieji automobiliai, t.y. 2,6% mažiau nei atitinkamu laikotarpiu 2020 m. (112588 vnt.),o vidutinis jų amžius siekė 11,2 metų.
  • UNESCO: Kitais metais paaiškės, ar istorinė Kauno teritorija – Žaliakalnis drauge su Naujamiesčio teritorija pateks į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
  • BVP: Trečiąjį metų ketvirtį Kinijos bendrasis vidaus produktas augo lėčiau, nei buvo prognozuojama, fiksuotas - 4,9% augimas.
  • METAVISATA: Socialinės žiniasklaidos milžinė „Facebook“ sekmadienį paskelbė, kad per ateinančius penkerius metus Europos Sąjungoje (ES) sukurs 10 tūkst. naujų aukštos kvalifikacijos darbo vietų, kad padėtų kurti vadinamąją metavisatą, kuri ištrintų ribas tarp fizinio ir skaitmeninio pasaulio.
  • BALSAVIMAS: Buvusio premjero Juri Ratas vadovaujama Centro partija Taline gavo 45,2% balsų ir gaus 38 mandatus 79 vietas turinčioje miesto tarnyboje, o antra liko dabartinės premjerės Kajos Kallas centristinė Reformų partija, gavusi 18% balsų ir 15 vietų.
  • SKRYDŽIAI: Skandinavijoje vidaus reisais skrendančiuose lėktuvuose nuo pirmadienio nelieka kaukių prievolės.
  • PATAISOS: Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė skubos tvarka teikiamoms Elektros energetikos, Gamtinių dujų ir Energijos išteklių rinkos įstatymų pataisoms, tai leis VERT paskirstyti išaugusią elektros kainą vartotojams iki 2027 m. pabaigos, ją pakeliant tik iki 20 proc.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar baudos už svetimo Gpaso naudojimą Jums atrodo adekvačios?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Planuojama įvesti iš darbuotojų lėšų apmokamą testavimą. Kaip planuojate elgtis?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +3 C

+5 +13 C

 

+11 +15 C

+5 +9 C

+11 +15 C

 

+11 +15 C

0-5 m/s

0-9 m/s

 

0-11 m/s