respublika.lt

Opozicija siekia, kad žiniasklaidos savireguliacijos institutas nebūtų reguliuojamas valstybės institucijų ir politikų

2022 lapkričio 24 12:24:00
Jadvyga Bieliavska, Elta

Siekiant išlaikyti svarbiausias laisvos žiniasklaidos vertybes – nepriklausomumą, savireguliaciją ir žodžio laisvę, Seimo opozicija ragina užtikrinti, kad savireguliacijos institutas nebūtų reguliuojamas valstybės institucijų, politikų ar atskirų visuomenės informavimo priemonių iniciatyva.

×
nuotr. 1 nuotr.
Opozicija siekia, kad žiniasklaidos savireguliacijos institutas nebūtų reguliuojamas valstybės institucijų ir politikų. Eltos nuotr.

 

Tuo tikslu  opozicinėms frakcijoms atstovaujanti 12 parlamentarų grupė  įregistravo naują pasiūlymą Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms. Šiuo pasiūlymu Seimas raginamas grįžti prie darbo grupėje išdiskutuotų ir bendrą sutarimą tarp organizacijų radusių įstatymo projekto nuostatų, numatančių Visuomenės informavimo etikos komisijos (VIEK) formavimo modelį.

Pasiūlymo autoriai siūlo į įstatymą įrašyti, kad „po vieną savo atstovą į Visuomenės informavimo etikos komisiją  deleguoja Asociacijos nariai, vieną atstovą – LRT, tris narius – Medijų taryba. Kandidatus Medijų tarybai teikia universitetai, vykdantys žurnalistikos studijų programą“.

Tokį pasiūlymą teikia Seimo nariai Aurelijus Veryga, Arvydas Nekrošius, Aušrinė Norkienė, Agnė Širinskienė,  Asta Kubilienė, Kęstutis Vilkauskas,  Rita Tamašunienė, Guoda Burokienė, Giedrius Surplys, Beata Pietkiewicz, Rasa Budbergytė, Orinta Leiputė.            

Beje, šis naujas pasiūlymas neleido  Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms atsirasti ketvirtadienio Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkėje, nes Kultūros komitetas dar nespėjo jo apsvarstyti.

Tuo tarpu Seimo Kultūros komitete svarstomas Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimo projektas numato, kad „Komisiją sudaro 9 nariai: 3 narius bendru sutarimu skiria Asociacijos nariai, vienijantys viešosios informacijos rengėjus ir skleidėjus, 2 narius bendru sutarimu skiria Asociacijos nariai, vienijantys žurnalistus, vieną narį – LRT, 3 narius skiria Medijų taryba. Kandidatus į Komisijos narius Medijų tarybai teikia universitetai, vykdantys žurnalistikos studijų krypties studijų programas. Asociacijos nariai ir LRT savo atstovus skiria valdymo organų sprendimu“.

Kaip ELTA jau skelbė, daugiau kaip 100 žiniasklaidos priemonių, žiniasklaidos grupės, 9 žiniasklaidos priemones atstovaujančios asociacijos bei daugiau kaip 500 žurnalistų vienijančios profesinės sąjungos kreipėsi į visas Seimo frakcijas, prašydamos nesvarstyti ir nepriimti Kultūros komiteto teikiamų projektų, kuriais siūloma pertvarkyti žiniasklaidos savireguliacijos institutą – Visuomenės informavimo etikos komisiją (VIEK).

„Tam prašoma užkirsti kelią, nes projektai pakoreguoti tik pagal visuomeninio transliuotojo LRT pasiūlymus, neįsiklausius į kitas organizacijas ir eliminuojant Seimo darbo grupėje parengtą kompromisinį VIEK pertvarkos modelį, priimtiną Lietuvos žurnalistų ir leidėjų organizacijoms“, – teigiama Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) pranešime žiniasklaidai.

Jei būtų pritarta Kultūros komiteto pateiktoms Visuomenės informavimo pataisoms,  anot IŽA, komisijoje nebeliktų daugumos žiniasklaidos organizacijų atstovų.

„Būtent todėl susivienijusi žiniasklaida prašo Parlamento grįžti prie Seimo darbo grupėje sutartos VIEK pertvarkos koncepcijos, pagal kurią šią komisiją sudarytų VIEA deleguojamų organizacijų atstovai, 1 LRT ir 3 Medijų tarybos atstovai. Žiniasklaidos nuomone, būtent šis darbo grupėje sutartas modelis atstovauja šalies visos žiniasklaidos interesus, o ne pagal LRT norus patobulinta koncepcija“, – rašoma pranešime.

ELTA primena, kad 2021 m. gegužės 19 d. Seimo valdyba sudarė darbo grupę dėl viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų veiklos reglamentavimo ir savitvarkos institucijų sistemos peržiūros. Jos parengtomis Visuomenės informavimo įstatymo pataisomis siekiama  atnaujinti žiniasklaidos savireguliacijos ir savivaldos sistemą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s