respublika.lt

Izraelis kaip kelrodė žvaigždė mūsų vakserių vyriausybei? Izraelio sveikatos ministro teigimu skiepų pasų tikslas yra paspausti greičiau pasiskiepyti, o patys ribojimai neturi jokios epidemiologinės logikos. (219)

2021 spalio 01 07:02:39
Marius Jonaitis

Nuo spalio 3 dienos keičiasi Izraelio „Žaliojo paso" (Lietuviškojo „Galimybių paso" analogo) tvarka.

×
nuotr. 1 nuotr.
Skiepai. Kauno klinikų nuotr.

 

Kaip rugsėjo mėnesį surengtoje spaudos konferencijoje pareiškė Izraelio vyriausiasis COVID - 19 pareigūnas, profesorius, Salmanas Zarka: „ Atnaujiname pilnai paskiepyto žmogaus sąvoką". Šiuo metu, Izraelyje, į pilnai paskiepyto žmogaus sąvoką patenka tik turintys tris skiepus.

Bet reikia pradėti iš pradžių. Izraelis buvo pirmoji valstybė kuri pradėjo masinę vakcinaciją. Jos pradžia laikoma 2020 metų gruodžio mėnuo. Tuometinė B. Netanyahu vyriausybė buvo labai artima „Pfizer", net jiems pateikė visus besiskiepijančių asmenų sveikatos duomenis, na o naujoji Bennetto vyriausybė jau kalba apie perėjima prie „Moderna" vakcinos. Matyt vyksta kažkokios užkulisinės derybos.

Bet kuriuo atveju, masinė vakcinacija Izraelyje vyko sparčiausiai. Todėl ta šalis, ilgą laiką, buvo pateikiamas kaip pavyzdys. Kompanija „Pfizer" vasario pabaigoje leido sau ją pavadinti „pasaulio laboratoriją". Izraelis, prasidedant vasarai, jau panaikino daugumą apribojimų bei „žaliojo paso" (kurį Izraelis pradėjo naudoti vienas pirmųjų) galiojimą.

Tačiau jau liepos ir rugpjūčio mėnesį pradėjo sklisti žinios apie naujas viruso bangas bei padidėjusius sergamumus Kovidu. Įdomiausia žinia ta, jog dar iki šių metų vasario pabaigos dauguma suaugusiųjų Izraelio gyventojų buvo gavę abi „Pfizer-BioNTech" vakcinos dozes.

Šiuo metu, gavusių abi vakcinos dozes yra apie 80% vyresnių nei 12 metų amžiaus šalies piliečių. Nevakcinuotų grupes, pagrinde, sudaro Izraelyje gyvenančios arabų ir žydų ortodoksų bendruomenės.

Liepos pabaigoje pasirodė Izraelio sveikatos apsaugos ministerijos paskelbta informacija, jog „Pfizer" vakcinos nuo Covid-19 veiksmingumas birželio ir liepos mėnesiais tebuvo vos 39%. Nors pavasarį, kaip buvo teigiama, jų veiksmingumas siekė net 95%. Ir nors ekspertai įspėjo, kad šie vertinimai dar nėra moksliškai įrodyti, automatiškai, sekė politinis sprendimas.

Nuo rugpjūčio pirmosios dienos prasidėjo masinė šalies gyventojų revakcinacija trečiuoju skiepu. Skiepijimas ėjo etapais, pradžiai vyresni ir labiau sergantys asmenys, na o dabar skiepijami visi kurie tik yra 12 metų arba vyresni.

Revakcinacijos tempai, kaip ir pradinės vakcinacijos, vėl yra įspūdingi. Per mepilnus du mėnesius revakcinaciją gavo apie 3,3 milijonai gyventojų. Tačiau dar milijonas nesirevakcinavosi.

Kad paskubintų šį procesą vėl atnaujino „žaliojo paso" galiojimą, kuris, nuo spalio 3 dienos (sekmadienio), tiems kurie nesusibedė trečiosios vakcinos uždarys begalę normalaus gyvenimo galimybių.

Kad „žaliojo paso" (neabejotinai taip yra ir su Lietuvoje galiojančiu „Galimybių pasu") paskirtis yra tik kaip prievartinis spaudimas skiepytis patvirtino ir Izraelio sveikatos ministras Nicanas Horovicas. Ironiška, bet jam tas gavosi netyčia, nes tą faktą jis pasakė dar nežinodamas, kad yra tiesioginiame eteryje. Vyro teigimu skiepų pasų tikslas yra paspausti greičiau pasiskiepyti, o patys ribojimai neturi jokios epidemiologinės logikos.

Beje, verta žinoti, jog net Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO), dar 2020 metų balandžio mėnesio savo ataskaitoje rašė, kad „šių dokumentų naudojimas gali padidinti viruso plitimo mastą", kadangi „žmonės, kurie mano turintys imunitetą, gali ignoruoti sveikatos ekspertų rekomendacijas".

Kaip matome, tiek Izraelio tiek ir Lietuvos atveju, PSO buvo teisus.

Tad, tiek izraelietiškas „Žaliasis pasas" tiek ir lietuviškasis - „galimybių pasas" neturi nieko bendro su medicina ir viruso plitimo valdymu. Tai yra politinė priemonė priversti žmones sparčiau vakcinuotis.

Izraelietiškas „žaliasis pasas" funkcionuoja labai panašiai kaip ir lietuviškasis analogas. Be jo negalima lankytis kavinėse, muziejuose, universitetuose, viešbučiuose, maldos namuose kuriuose susirenka daugiau negu 50 asmenų ir t.t.

Tad nuo spalio 3 dienos, apie milijonas asmenų Izraelyje, pretenduoja tapti nepilnaverčiais. Net jeigu ir turi dvi vakcinas.

Revakcinuotis reikės net jeigu asmuo turėjo dvi vakcinas ir dar papildomai persirgo Covid-19. Jei nerevakcinuosis - negalės naudotis „Žaliuoju pasu"

Dar įdomi, kol kas tik Izraelyje galiojanti naujovė, yra ta, jog vaikai, iki 12 metų, turi testuotis. Jų testas galioja 7 dienas ir jie įgyja galimybę naudotis „žaliuoju pasu".

„Žaliasis pasas" galioja 6 mėnesius. Įdomu kodėl būtent tokį laiką?

Į šį klausimą atsakymą pateikia naujasis Izraelio Covid-19 vyriausiasis pareigūnas Salmonas Zarka. Jis teigia, kad: „„Panašu, kad, jeigu išmoksime ketvirtosios bangos pamokas, turime ruoštis naujoms bangoms, sukeltoms naujų atmainų, pavyzdžiui, naujausios iš Pietų Amerikos. Svarstydami tokį scenarijų ir galvodami apie antikūnus, panašu, kad kas kelis mėnesius - tai gali būti kartą metuose ar kas pusmetį - mums prireiks naujos dozės", rugpjūčio mėnesį mėnesį profesorius teigė „The Times of Israel".

O taip pat jau Izraelio žmones nuteikinėja ketvirtąjai dozei „Atsižvelgiant į faktą, kad virusas niekur nedingo ir nedings, būtina ruoštis ketvirtajai vakcinos dozei", radijo stočiai „Kan" kalbėjo Salmanas Zarka.

Jeigu manote, jog čia tik Izraelis kvailioja tai siūlome prisiminti dar vasario mėnesį „Pfizer" ištartus žodžius apie „Pasaulio laboratoriją".

Lietuvoje jau irgi skinasi kelią trečioji vakcinos dozė. Ją, šiuo metu, jau pasiskiepijo kiek daugiau negu 26 000 asmenų. Tačiau čia ne pabaiga, toli gražu...

„Tai turėtų tapti pastoviu procesu. Tame yra ir pliusų, ir minusų, ir tai kelia klausimus iš medicininės pusės. Politikams bus sunku žmones ne tik vieną kartą įtikinti, bet ir vėliau. Tačiau aš manau, kad situacija išlieka gana kritiška, dėl to reikia tikėtis, kad visuomenė bus pasiruošusi toliau dalyvauti ir visiems kartu stengtis išeiti iš šios krizės" 2021 metų rugpjūčio 19 dieną teigė toks „Teisingumo ir viešojo valdymo reformų ekspertas" Dovydas Vitkauskas.

Susisiekėme su profesoriumi hematologu, habilituotu mokslu daktaru Eduardu Vaitkumi.

Profesoriau, kaip Jūs pakomentuotumėte Izraelio atvejį, ir ar tai nauja, pasaulinė, tendencija? Ar šią politiką patvirtino Europos vaistų agentūros arba Pasaulio sveikatos organizacijos institucijos?

Kiekviena šalis vadovaujasi taip kaip jai atrodo. Aišku, šiuo atveju visos pasuka panašiu keliu - nuolatinės vakcinacijos. Nors jau yra nemažai tyrimų, jog natūralus imunitetas yra daug efektyvesnis negu įgytas Covid-19 skiepų pagalba. Tame pačiame Izraelyje buvo vykdytas eksperimentas, kuriame dalyvavo apie 18 000 žmonių, ir paaiškėjo, kad gavę abu skiepus rizikuoja 13 kartų didesne tikimybe susirgti negu tie kurie įgijo natūralų imunitetą.

Dar reikia atskirai paminėti tą vadinamąjį „Galimybių pasą" (arba kitą Europinį jo analogą), kuris yra diskriminacinis. Jis ne tik pažeidžia žmonių Konstitucines teises, bet yra neefektyvus siekiant suvaldyti virusą ir jo plitimą. Dar daugiau, jo įvedimas kaip tik didina susirgimų atvejus. Tą rodė jau ir ankstesnė kitų šalių praktika, bet Lietuvoje, piktybiškai, į tai nebuvo atsižvelgiama. tad akivaizdu, jog šios ir kitų valdžių tikslas yra ne žmonių sveikata. O kažkokie kiti interesai.

Deja, bet šie procesai vyksta nepriklausomai nuo to kokia valdžia bebūtų. Ar Dulkys, ar Veryga, jie visi elgiasi labai panašiai.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (219)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GINČAS: Lenkija yra „pasirengusi dialogui“ ginče su Briuseliu dėl ES teisės viršenybės, tačiau atmeta „šantažą“, ketvirtadienį pareiškė ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, atvykęs į ES aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame dominuoja šis klausimas.
  • SIŪLYMAS: Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Lukas Savickas siūlo Darbo kodekse nustatyti, kad ne tik viešojo sektoriaus, bet visiems darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus atostogoms vaikui prižiūrėti, būtų nustatoma sutrumpinta 32 valandų per savaitės darbo laiko norma, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.
  • FACEBOOK: „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad pasiekė susitarimą su kai kuriais Prancūzijos laikraščiais dėl mokėjimo už naujienų turinį, kuriuo dalijasi jo vartotojai.
  • INICIATYVA: Vokietija kartu su kitomis keturiomis valstybėmis narėmis (Suomija, Nyderlandai, Portugalija ir Slovėnija) ėmėsi iniciatyvos sukurti Europos Sąjungos greitojo reagavimo pajėgas.
  • RŪKYMAS: Net 51,4 proc. apklaustų suaugusių rūkalių ar vartojančiųjų bedūmius gaminius nurodo nežadą jų atsisakyti.
  • MOKESTIS: Nuo ketvirtadienio privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir ją apmokėti, pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).
  • FORUMAS: Ketvirtadienį Vilniuje prasideda dvi dienas truksiantis tarptautinis, jau trečiasis, transporto inovacijų forumas „Transportas ir logistika 2050“, kurį organizuoja Susisiekimo ministerija ir Transporto inovacijų asociacija.
  • REFERENDUMAS: Trečiadienį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) paskelbė neatšaukiantis anksčiau priimto sprendimo dėl Referendumo įstatymo bylos, kuriuo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) buvo įpareigota referendumo iniciatyvinei grupei išduoti parašų rinkimo lapus, pagal šiuo metu Seime svarstomą, tačiau dar nepriimtą Referendumo įstatymo redakciją.
  • REKTORIUS: Vilniaus Gedimino technikos (VILNIUS TECH) Taryba penkerių metų kadencijai išrinko naują rektorių. Juo tapo prof. dr. Romualdas Kliukas.
  • DARŽELIS: Šiuolaikinės architektūros beveik 2 tūkst. kv. metrų pastate įrengta net 12 darželinukų grupių, kurias galės lankyti 206 vaikai ir tai bus vienas moderniausių vaikų darželių Kauno regione.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar gali žmonės, pripažinti kaltais dėl nesunkių ir apysunkių nusikaltimų, dirbti pareigūnais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Prezidentas G. Nausėda vetuos įstatymą dėl testavimo apmokėjimo iš darbuotojų kišenės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +11 C

+3 +9 C

 

+1 +7 C

+4 +9 C

+5 +9 C

 

+4 +7 C

0-13 m/s

0-8 m/s

 

0-4 m/s