respublika.lt

Vakcinų kritiko nutildyti nepavyks

(254)
Publikuota: 2024 birželio 05 17:34:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Biomedicinos mokslų daktaras Rimas Jankūnas. Irmanto Sideravičiaus nuotr.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentas, Sveikatos teisės instituto vadovas, biomedicinos mokslų daktaras Rimas Jankūnas, skeptiškai vertinęs vakcinas nuo COVID-19, įsiutino ne vieną šių vakcinų garbintoją. Įskaitant sveikatos apsaugos ministrus. R.Jankūnas ir dabar turi ką kritikuoti, pavyzdžiui, Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO), kurios planus vadina pavojingais. Gali būti, kad valdžios kritikas pats bandys eiti į valdžią, dalyvauti Seimo rinkimuose, bet galutinio sprendimo dar nėra.

 

R.Jankūnui ne naujiena eiti prieš srovę. 2007 m. būdamas Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininko pavaduotoju, šios tarnybos Vaistų registracijos skyriaus vedėju pranešė Europos Komisijai, kad panaikinamos vieno vaisto, pavadinkime jį X, rinkodaros teisės. Mat šis vaistas, kuri protegavo tuometinė Lietuvos valdžia, neatitiko Europos Sąjungos vaistų saugumo reikalavimų.

Tačiau Lietuvoje už tokį akibrokštą R.Jankūnas buvo išvarytas iš VVKT ir tik teismo grąžintas į darbą. Tąkart vis ieškota, kas už R.Jankūno stovi, gal atstovauja šio vaisto plėtra nesuinteresuotai farmacijos įmonei. Bet nieko nerado. R.Jankūnas atstovavo tik sau. Be to, Lietuva, nesutikusi atsisakyti abejotino vaisto, pralaimėjo bylą ES teisingumo teisme. Tad R.Jankūnas buvo teisus, nors jo ne visada lengva ir patogu klausytis.

Pavyzdžiui dabar, kai kalba apie vakcinas arba Pasaulio sveikatos organizaciją.

PSO ketina priimti teisinių dokumentų paketą, kad kilus bet kokiai pandemijai galėtų perimti iš konvenciją pasirašiusių valstybių pandemijos valdymo ir vakcinų gamybos bei pirkimo kontrolę. Tokią konvenciją dar turėtų ratifikuoti valstybių parlamentai. Tačiau ar PSO bandymas labiau kontroliuoti pasaulio valstybes nėra pavojingas?

"Taip, apie PSO reikia kalbėti, nors tai bando nutylėti politikai, - patikino R.Jankūnas. - Mano nuomonė apie tai yra bloga ir labai bloga. Tai didžiulis pavojus, nes PSO jau parodė savo nekompetenciją per „kovidą". Žinant, kad PSO 87 proc. lėšų yra iš privačių rėmėjų - organizacijų ir asmenų, tai žiūrėkime, ką mes turime, jeigu tas pats žmogus gali turėti ir farmacijos kampanijos akcijų, ir žiniasklaidos priemonių akcijų, ir remti PSO, kurios priemonės per pandemiją būtų valstybėms privalomos! Tai būtų baisus vaizdas.

Tiesa, PSO jau sušvelnino savo pradinį projektą, bet principas išliko. Tegul ir rekomendacijų lygyje, bet norėtų į savo rankas perimti vakcinų tvarkymą bei paskirstymą. Taip pat su pandemijos likvidavimu susijusių vaistų tvarkymą iš pradžių planavo, tikėjosi perimti, bet panašu, kad nepavyks, todėl koregavo tas taisykles. Taip pat planavo apibrėžti, kas yra dezinformacija apie pandemiją, kad galėtų su ta dezinformacija kovoti. Bet mes puikiai suprantame, kad „kovido" metu didžiausias dezinformacijos šaltinis buvo būtent mūsų Sveikatos apsaugos ministerija ir Vyriausybė. Vien ko verta frazė, kad kovidinės vakcinos 100 proc. apsaugo nuo sunkių infekcijos formų. Visiška kvailystė! Gėdingas melas! Bet visa tai buvo skelbiama".

- Įdomu, kokia sisteminė žiniasklaida būtų išdrįsusi Vyriausybę kritikuoti. Juk piliečiams kalte įkalta, kad mūsų šventąsias vyriausybes kritikuoja tik „vatnikai", Kremliaus „agentai" ir plokščiažemininkai. O jei PSO būtų leista užgniaužti kritiką, paskelbti ją dezinformacija, tai ne tik eiliniai žmonės, bet ir valstybės nedrįstų PSO prieštarauti?

- Dabar yra daug prieštaraujančių PSO veiklai. Ne tik Afrikos valstybėse, bet ir Europoje, Amerikoje. PSO veiklą kritikuoja JAV 49 senatoriai ir 24 gubernatoriai. Senatorius Ronas Johnsonas (JAV Senato Krašto saugumo ir vyriausybinių reikalų komiteto pirmininkas, - aut. past.) organizuoja aukščiausio lygio susitikimus dėl PSO veiklos per pandemiją, kuriuose dalyvauja apie 20-ies šalių atstovai. Manau, ir Lietuvoje, jeigu mes paklaustume daugelio žmonių, tai nežinau, į kurią pusę nusvirtų svarstyklės vertinant PSO.

- Lietuvos generalinė prokuratūra nuo gegužės 14-osios ėmė tirti, ar nebuvo nusikalstamos veiklos Lietuvai perkant vakcinos daugiau nei 11 mln. dozių už daugiau nei už 230 mln. Eur, bet daugiau nei 2,5 mln. dozių, kainavusių 46,5 mln. Eur, paprasčiausiai sunaikinant. Kokią prognozuotumėte šio tyrimo baigtį?

- Kaip baigsis tyrimai, aišku, ne man spėlioti. Ką galvoju? Be abejo, pirmas kaltinamasis turėtų būti EK, kuri, nežinau, ar dėl korupcinių priežasčių, ar dėl nekompetencijos pasirašė labai nepalankias Europos gyventojams sutartis. Kodėl taip tvirtai sakau? Nes tada jau buvo pakankamai duomenų, klinikiniai vakcinų tyrimai jau buvo prasidėję. Jeigu milijardus mokate už tyrimus, tai pareikalaukite iš farmacijos kompanijų, kad pagrindinis rodiklis, ką jūs privalote nustatyti - tai mirties rizika. Ar klinikiniai tyrimai šį tikslą turėjo? Neturėjo! Be to, tyrimai privalo būti ilgalaikiai, kad žinotume, kas bus toliau, po kelerių metų. Per ilgalaikius tyrimus turi būti išaiškinti svarbiausi dalykai - kaip nuo vakcinų keičiasi širdies-kraujagyslių, autoimuninių ligų ir pan. rizika. Aš sakau, kad iš EK pusės kažkas buvo visiškai nemokšiška, nors puikiai žinau, kad Europos vaistų agentūroje (EVA) tikrai yra kvalifikuotų specialistų. Todėl manęs niekas neįtikins, kad EVA buvo tokia kvaila, kad galėjo pasirašyti, kad vakcinos saugios, vien iš kvailumo.

- Jei ne kvailumas, tai lėmė kažkokios kitos priežastys?

- Būtent! Ir atsakymus turi duoti prokuratūra. Tik ne visi tai nori suprasti. Vien dėl to, kad sakau, jog EK galimai pasirašė su farmacijos kompanijomis korupcinę sutartį, oponentai pateikia „argumentą", kad ES yra puiku, nes yra laisva ekonomika ir joje galima laisvai judėti. Arba kaltina, kad aš prieš ES ir NATO. Ir prie ko čia tas NATO?

- Suprantu, kad Europos prokuratūra dėl vakcinų pirkimo turi ką veikti Briuselyje. Bet ką tirti Lietuvoje?

- Lietuvoje irgi yra ką tirti. Lietuva turėjo uždavinėti EK klausimus, o ne pasiduoti panikai. Pradžioje, aišku, kyla panika, tai žmogiška, bet kas buvo toliau? Buvo toliau perkami milžiniški to šlamšto, vadinamu vakcinomis, kiekiai. Kaip atsitiko, kad net pernai buvo metams nupirkta du milijonai dozių už daugiau nei 70 milijonų eurų, bet panaudota tik apie 55 000 dozių. O utilizuota tada kiek? O kokiu būdu utilizuota? Kas utilizavo? Kur utilizavimo dokumentai? Yra kalbų, kad valstybinė įmonė, kuri atsakinga už utilizavimą, gavo sunaikinti tik mažą kiekį vakcinų. O kur kitos dozės? Gerai, kažką padovanojo, o kur kitos? Čia jau Lietuvos prokuratūros darbas išsiaiškinti.

- Gal tik popieriuje „pirko" ir „utilizavo"?

- Yra toks įtarimas. Kitas klausimas - kam pirkti tiek dozių, iš anksto žinant, kad jų apie 90 proc. teks išmesti? Panašu, kad yra įsipareigojimai tą šlamštą pirkti dar kelerius metus. Čia jau yra Lietuvos prokuratūros tyrimo objektas.

- Manote, kad ištirs? Juk valdžioje tektų ne vieną papurtyti!

- Čia ir atsakymas į jūsų klausimą. Juk ir Staliną ne tada pasmerkė, kada jis darė blogus darbus. Ne, tada jį garbino. Stalinas buvo garbinamas tol, kol turėjo jėgos.

- Lietuvoje įprasta, kad aktyvūs, valdžią kritikuojantys asmenys galiausiai patys susiruošia į valdžią. Gal ruošiatės į Seimą?

- Nežinau. Rimtai nežinau. Manau, kad priimdamas sprendimą būčiau labai įtakojamas gerbiamo Igno Vėgėlės apsisprendimo. Tegul jis viską ramiai susidėlioja nespaudžiamas - ir tada nusprendžia. Aišku, kad jam padėsiu ir jį palaikysiu bet kokiu atveju.

- Eitumėte su I.Vėgėle į Seimą?

- Panašu, kad tikriausiai taip. Priklausys nuo situacijos. Jei būsiu savarankiškas savo sprendimuose ir nebus politinių užsakymų, tai viskas tvarkoje.

- O jei J.Vėgėlė pasirinks eiti į Seimą su „valstiečiais"? Juk būtent „valstietis" Aurelijus Veryga reikalavo, kad žmonės gamtoje dėvėtų kaukes.

- Taip, tas sprendimas buvo labai blogas, jį labai kritikavau, bet A.Veryga dalį savo klaidų jau pripažino. A.Veryga, skirtingai nei dabartinis sveikatos apsaugos ministras, yra žmogus, o ne lėlė. Su juo galima diskutuoti. O aš reikalavimo lauke dėvėti kaukę niekada nesilaikiau, nes buvo draudžiama vaikščioti lauke be kaukės, o aš ir nevaikščiojau. Važinėjau dviračiu ir bėgiojau.

 

 

 

 

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
471
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (254)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip dirbate - iš namų ar vykstate į darbo vietą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +23 C

+11 +18 C

+11 +18 C

+15 +23 C

+17 +23 C

+18 +24 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-6 m/s