respublika.lt

Lytinio švietimo diktatas iš Europos Parlamento visas tekstas (39)

2019 lapkričio 29 11:41:43
Justina GAFUROVA

Europos Sąjunga nori reguliuoti vis daugiau mūsų gyvenimo sričių. Pavyzdžiui, pamokyti, kaip vaikams pasakoti mokykloje apie lyčių lygybę ir homoseksualumą. Lietuvoje tėvai baiminasi, kad lytinis švietimas gali tapti propaganda, o itin religinga Lenkija iš Europos Parlamento jau sulaukė viešo pasmerkimo. Tačiau lenkų valdžia vis tiek gina savo tradicijas. Kaimynai ne pirmą kartą ES parodo savo vertybinį stuburą, o mes?

×
nuotr. 10 nuotr.
EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

 

Reikia mokyti visko

Neseniai EP posėdyje buvo priimta dar viena Lenkiją smerkianti rezoliucija. Joje kritikuojamas įstatymo projektas, pagal kurį nepilnamečių lytinis švietimas Lenkijoje būtų prilygintas pedofilijos skatinimui ir pripažintas nusikaltimu. Pasiūlytos šalies Baudžiamojo kodekso pataisos numato iki trejų metų įkalinimo bausmę mokytojams ir kitiems asmenis, viešinantiems informaciją apie nepilnamečių lytinius santykius.

EP smerkia siekį Lenkijoje skleisti klaidingą informaciją apie lytinį švietimą, jį stigmatizuoti ir uždrausti. Europarlamentarai ragina šalies parlamentą nepriimti siūlomo įstatymo pakeitimo.

Pateiktoje rezoliucijoje EP ypač atkreipia dėmesį į švietimo sveikatos srityje ir lytinio švietimo svarbą, pirmiausia mergaitėms ir jauniems gėjų, biseksualų, transseksualų, lesbiečių ir interseksualų asmenims, kurie patiria itin didelį neteisingumą. Taip pat pabrėžia, kad jaunų žmonių švietimas turi apimti mokymą apie santykius, pagrįstus lyčių lygybe, sutikimu ir abipuse pagarba, kaip būdą užkirsti kelią lyčių stereotipams, homofobijai, transfobijai ir smurtui dėl lyties bei su tuo kovoti.

EP nariai pabrėžia, kad informacijos ir švietimo apie lytį bei seksualumą stoka kelia pavojų jaunų žmonių saugumui ir gerovei ir daro juos labiau pažeidžiamus.

Labiau skleisti „europines“ vertybes galėtų visuomeninės organizacijos. O tam jos turėtų būti tinkamai finansuojamos ES lygiu - 2021-2027 teisių ir vertybių programa ar kitais ES bandomaisiais projektais, ragina EP.

Tėvams negalima primesti vertybių

Vienintelis iš Lietuvos europarlamentarų prieš Lenkiją smerkiančią rezoliuciją balsavęs Valdemaras Tomaševskis „Vakaro žinioms“ sakė, kad įstatymo iniciatyvą Lenkijoje EP suprato neteisingai. Laisvės atėmimo bausmę griežtinti siūloma už pedofiliją, ne už lytinio švietimo mokymą. „Buvo paimti atskiri sakiniai iš konteksto ir neteisingai interpretuoti faktai. Už lytinį švietimą bausmių ten nenumatyta. Apie lytinį švietimą įstatyme kalbama tiek, kad tėvai turėtų pirmumo teisę apsispręsti dėl to, ko bus mokomi jų vaikai. Jiems negali būti primesta, kaip jie turi auklėti vaikus. Be to, įstatymą pasiūlė Lenkijos piliečiai, tai nėra valdančiosios daugumos iniciatyva, kaip buvo bandoma parodyti. Tai yra demokratijos taisyklė. Tad ta rezoliucija daugiau buvo liberalių politinių pažiūrų ėjimas“, - sakė V.Tomaševskis.

Jis priminė, kad švietimas yra sritis, kurioje teisė tvarkytis yra palikta Bendrijos narėms: „Todėl tai buvo tam tikras kišimasis į valstybės vidaus politiką. Tai buvo tam tikrų politinių grupių iniciatyva, daugiausiai liberalų ir kraštutinių kairiųjų. Tai nėra visa ES, tai yra mažuma, kuri yra labai aktyvi, kartais net agresyvi. EP yra daug blaiviai mąstančių žmonių, kurie nepalaiko tokių iniciatyvų.“

Visgi, europarlamentaras sakė pastebintis panašių apraiškų ir Lietuvoje. „Man yra tekę aiškintis EP, kuriame buvau pateikęs mūsų poziciją, kad Lietuvoje tėvai nori auklėti vaikus pagal savo įsitikinimus. Esame krikščioniška šalis ir mums tam tikri dalykai yra nepriimtini. Stipri tradicinė šeima yra krikščioniškos vertybės, kurias palaiko visuomenė.

Labai blogai, kad Lietuvoje partija, kuri, be mūsų, savo pavadinime taip pat turi žodį, susijusį su krikščioniškosiomis vertybėmis, šia tema rūpinasi mažai. Dar daugiau, jų lyderis pasisako už vienalytes santuokas. Nors tai krikščionims nepriimtina. Šeima yra vyro ir moters santuoka ir taškas. Yra norinčių tai pakeisti.

Kai kurios ES politinės grupės diktuoja tai, kad tradicinė šeima yra atgyvena, kelia triukšmą net „lygioje vietoje“. Tokios liberalių požiūrių grupės turi didelį finansavimą, kartais juos finansuoja verslo struktūros, turinčios ryšių žiniasklaidoje. Tad jie gali pasirodyti garsūs, tačiau visuomenės palaikymo jie neturi“, - sakė V.Tomaševskis.

Europietiški standartai

„Už“ rezoliuciją balsavusi Vilija Blinkevičiūtė sako pritarianti joje išsakytiems argumentams. „Pagal ratifikuotus tarptautinės teisės aktus Lenkija yra prisiėmusi įsipareigojimus sudaryti galimybes gauti lytinį švietimą ir informaciją - taip pat ir apie seksualinio išnaudojimo bei prievartos rizikas - ir kovoti su lyčių stereotipais visuomenėje. Tai daryti įpareigoja ir Pasaulinės sveikatos organizacijos patvirtinti lytinio švietimo Europoje standartai. Dėl tokio neatsakingo sprendimo gali nukentėti vaikų lytinio švietimo dalyviai ir tėvai“, - „Vakaro žinioms“ sakė europarlamentarė.

Pasak jos, Europos Sąjunga remiasi bendromis vertybėmis ir įsipareigojimais, kurie yra įtvirtinti sutartyse bei ES teisės aktuose. „Todėl Europos Parlamentas turi teisę ir pareigą išsakyti savo poziciją dėl galimų pažeidimų. Ir tai buvo ne kartą padaryta“, - sakė V.Blinkevičiūtė. Ir pridūrė, kad EP pateikta rezoliucija nėra teisės aktas ir neįpareigoja Lenkijos keisti savo švietimo sistemą.

Lietuvos tėvų forumo tarybos narės Jolantos LIPKEVIČIENĖS komentaras:

Lytinis švietimas yra reikalingas vaikams, tačiau viskas priklauso nuo to, kieno rankose jis bus. Kokie bus to žmogaus ketinimai ir įsitikinimai. Lenkijos visuomenė į tai pažiūrėjo kaip į grėsmę, o Lietuvoje lytinis švietimas važiuoja buldozeriu ir niekas per daug į tai nesigilina. Nesusimąstoma, kodėl ES smerkia už lytinio švietimo atsisakymą, bet nesmerkia už mažiausius atlyginimus Bendrijoje, nediktuoja reikalavimų vaikus ugdyti patriotiškais žmonėmis.

Šiandien, jeigu mūsų tėvai daugiau pasigilintų į tai, kaip dėstomas lytinis švietimas jų vaikams, informacija pradžiugintų tikrai ne visus. Pavyzdžiui, esu susidūrusi su situacija, kai švietimo įstaigoje įgyvendinus projektą, buvo palikta rekomendacijos anglų kalbos, geografijos, kitų dalykų mokytojams. Tėvų organizacijai paprašius leisti susipažinti su palikta metodika, buvo atsakyta, kad tai pažeistų autorines teises. Mes leidžiame vaikus į mokyklą ir negalime susipažinti su medžiaga, pagal kurią bus mokomi mūsų vaikai. Kaip ir nesame priimami į seminarus, kuriuose lytinio švietimo švietėjai pasakoja pedagogams, kaip dirbti. Ne visi tėvai drįsta su vaikais kalbėti lytinio švietimo temomis, todėl pasitiki ugdytojais. Tad ne tik su vaikais, bet ir su tėvais bei pedagogais turi dirbti žmonės, kuriems svarbiausia vertybės, o ne projektai ir iš to uždirbami pinigai. Kitaip ir toliau bus trinami tapatybės skirtumai, vadovaujantis socialine inžinerija, konstruojamas belytis žmogus.

Visa tai daroma labai išmaniai, kai skambiais pavadinimais kuriami projektai, organizuojamos stovyklos, kuriose vaikai maitinami genderizmu ir skatinami patirti pirmą lytinę patirtį su tos pačios lyties atstovu. Propaganda įtraukia vaikus į tam tikrą eksperimentą, tokia ideologija ir požiūris pastaruoju metu tampa tam tikru mados reikalu.

Net nevyriausybinės organizacijos, kurios turėtų ginti visuomenę ir ją šviesti, taip pat skirstomos pagal tai, kokias vertybes palaiko.

Blogiausia, kad mūsų valstybė čia nesiima jokio vaidmens. ES užduodamam tonui mūsų politikai linkę tarnauti. Matau, kaip iki tol atrodę vienminčiai kolegos vengia klausimų apie vienalytes santuokas. Pasirodo, jau ne prestižas pasakyti garsiai, kad man vertybė yra tradicinė šeima. Nes būsi palaikytas atgyvena.

Kaip balsavo Lietuvos europarlamentarai

Lenkiją smerkiančiai rezoliucijai pritarė: Petras Auštrevičius, Vilija Blinkevičiūtė, Andrius Kubilius, Aušra Maldeikienė, Juozas Olekas, Viktoras Uspaskichas.

„Prieš“ balsavo Valdemaras Tomaševskis.

Susilaikė: Rasa Juknevičienė, Liudas Mažylis, Stasys Jakeliūnas ir Bronis Ropė.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (39)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PADARINIAI: pietinėje Belgijos dalyje – prancūzakalbėje Valonijoje – prasidėjo šiukšlių krizė - po smarkių potvynių, kilusių liepos 14-16 dienomis, regione perpildyti visi sąvartynai, ir statybinių šiukšlių kalnai ėmė dygti nenaudojamoje automobilių magistralėje A601.

  • KOVA: antradienį Graikijos ugniagesiai kovoja su dideliu miško gaisru šiauriniame Atėnų priemiestyje, jo dūmai juntami šalies sostinėje - ugnis šėlsta Dioniso municipaliteto miško masyve, netoli Galinio kaimelio, rajone tarp Stamatos ir Rodopolio gyvenviečių.
  • STIPRUS: pirmadienį Indonezijoje, prie Sulavesio salos pakrantės, įvyko 6,2 balo žemės drebėjimas, pranešė JAV geologijos tarnyba, tačiau perspėjimų dėl cunamio grėsmės nebuvo.
  • KOSMOSE: šeštadienio vakarą virš pietinės Norvegijos naktinį dangų nušvietė didelis meteoritas, sukėlęs bangą pranešimų net iš Švedijos apie pastebėtą dangaus kūną, pranešė vietos žiniasklaida.
  • SIAUTĖJA: miškų gaisras, kilęs už maždaug 100 km į vakarus nuo Barselonos, sunaikino 1 100 hektarų miško ir dirbamos žemės, sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Katalonijos miškų komisija.
  • GĄSDINO: Filipinus šeštadienį supurtė stiprus žemės drebėjimas, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS), tačiau jis įvyko giliai po žeme, todėl vietos pareigūnai teigė nesitikintys daug žalos.

  • SKĘSTA: potvyniams apėmus dalį Vidurio Kinijos teritorijos, penktadienį, pasitelkiant savadarbius tiltus, buvo evakuojami kaimų gyventojai - tai daroma dėl šalies rytinės pakrantės link artėjančio taifūno, kuris gali sukelti dar didesnius potvynius.
  • TRANSPORTAS: Europoje antrą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padvigubėjo naujų elektra varomų transporto priemonių pardavimai, penktadienį nurodė Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA).
  • ATIDARYMAS: Grikapalyje penktadienį buvo atidaryta didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW - platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35-40 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia kaliniams, priklausomiems nuo narkotikų, vietoj pagalbos dalinti švirkštus ir adatas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jeigu Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už kurią partiją balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +22 C

+16 +22 C

 

+15 +21 C

+21 +29 C

+19 +28 C

 

+18 +20 C

0-9 m/s

0-10 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos