respublika.lt

Ministrų sutuoktiniai - nuo sandėlininkų iki vadovų

(127)
Publikuota: 2022 spalio 08 15:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus, Eltos nuotr.

Didelio susidomėjimo sulaukė žinia, kad Lietuvos ambasadore Italijoje tapo Dalia Kreivienė - energetikos ministro Dainiaus Kreivio sutuoktinė. Nieko čia nebūtų keisto, jei ne faktas, kad ambasadorius skiria ir atleidžia šalies prezidentas, tačiau Vyriausybės (kurios narys yra ir D.Kreivys) teikimu, pritarus Seimo Užsienio reikalų komitetui. „Vakaro žinios" pasidomėjo, kuo gi užsiima kitų ministrų sutuoktiniai. Paaiškėjo įdomių faktų.

 

D.Kreivys naujausią deklaraciją pateikė dar pernai sausio 6 d., todėl joje sutuoktinė Dalia pristatoma vis dar kaip Užsienio reikalų ministerijos vieno iš departamentų direktorė. Nurodoma, kad ministerijoje ji dirbti pradėjo 1998-aisiais. Be to, kad yra Seimo narys, ministras ir konservatorių partijos vicepirmininkas, D.Kreivys taip pat nurodo, kad nuo 1997 m. yra UAB „Catus" akcininkas, iš šios bendrovės 2020 m. gruodžio 8 d. gavo paskolą: tada, kai jau žinojo, kad bus ministru, nes šiame poste prisiekė po trijų dienų.

Įdomu tai, kad D.Kreivys, Seimo narių paklaustas, ar pasinaudojo tarnybine padėtimi ir ar „nesuveikė" pigesnės elektros prekybos centrui „Moki-veži", pareiškė, kad ten nedirba. Iš tikro nedirba, tik per firmas-tarpininkes „tėra" vienas šio prekybos tinklo akcininkų. Mat Registrų centro duomenimis, 65 proc. prekybos tinklą „Moki-veži" valdančios UAB „Makveža" akcijų priklauso įmonei „Catus", kurios 40 proc. akcijų turi D.Kreivys.

„Vakaro žinios" pasidomėjo, kaip sekasi kitų ministrų sutuoktiniams. Tačiau benagrinėjant pateiktas viešųjų ir privačių interesų deklaracijas, paaiškėjo ir kitų įdomių faktų, su kuriais pasidaliname su savo skaitytojais. Tiesa, kai kurie faktai gali būti ir pasikeitę, nes kai kurie ministrai deklaracijas pateikė prieš metus ar net kadencijos pradžioje, bet ne esminiai, nes tokiu atveju tai turėtų būti deklaruota.

Beje, reikia paminėti, kad ši Vyriausybė darbą pradėjo 2020 m. gruodžio 11 d., o tie ministrai, kurie dar ir į Seimą yra išrinkti, kaip parlamentarai prisiekė tų pačių metų lapkričio 14 d.

Kai kurie ministrai antrąsias savo puses ir į renginius atsiveda, ir oficialiai pristato. Kiti - net feisbuke nuotraukų linkę nerodyti.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis nurodo, kad žmona Austėja Landsbergienė yra UAB „Kibirkštis" direktorė bei akcininkė, UAB Karalienės Mortos mokykla, VšĮ „Vaikystės institutas" ir UAB „Vaikystės sodas" švietimo projektų koordinatorė, neįvardinto užsienio juridinio asmens direktorė. G.Landsbergis ryškiai didžiuojasi esantis konservatorių partijos pirmininku, nes toje pačioje deklaracijoje tai nurodo net dukart.

Finansų ministrės Gintarės Skaistės vyras Audrius Skaistys nuo pernykštės sausio 7-osios yra Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Teisės departamento direktorius. Daugiau duomenų apie jį nepateikiama. O pati G.Skaistė nurodo esanti UAB „Motis" akcininkė (nuo 2002 m.), o nuo 2000 m. - UAB „Tesuma" akcininkė. Tiesa, žiniasklaidoje A.Skaisčio pavardė mirgėjo prie galimai neteisėto naudojimosi valstybės žeme istorijos.

Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės sutuoktinis Edgaras Stanišauskas (pagal pernai sausį pateiktus ministrės duomenis) yra užsienio valstybėje registruotos bendrovės „Tanganyika Minerals LTD" vadovas (nuo 2020 m. rugsėjo 1 d.). Nuo tų pačių metų gruodžio jis dar užsiima ir individualia veikla - konsultacine verslo ir kito valdymo veikla. A.Armonaitė apie save rašo, kad yra ministrė, Seimo narė, Laisvės partijos pirmininkė bei asociacijos „Sąjūdis prieš Astravą" kolegialaus valdymo organo narė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai vadovaujančios Monikos Navickienės vyras Mindaugas Navickas - UAB „Saulės sprendimai" direktorius bei UAB „LITLAB" akcininkas (nuo 2018 m. kovo). Apart to, kad dar yra konservatorė bei parlamentarė, M.Navickienė nurodo, kad 2020 m. gruodžio 8 d. pardavė automobilį. Suprantama: kodėl nepardavus, jei kaip ministrei priklauso tarnybinė mašina, o ir kaip Seimo narė ji galėtų automobilį nuomotis už visų mūsų pinigus - už lėšas vadinamoms parlamentinėms išlaidoms. Beje, savo parlamentinių išlaidų deklaracijoje ji nesibodi nurodyti, kad mokesčių mokėtojų pinigus kaip Seimo narė leidžia ir taksi paslaugoms, viešojo transporto bilietams, transporto priemonės eksploatavimui, techninei priežiūrai, remontui.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė pernai rugsėjį deklaravo, kad jos vyras Raimondas Šiugždinis yra ne tik UAB „MAREX Boats" generalinio direktoriaus pavaduotojas (nurodoma, kad „ryšio pradžios data - 2003-01-23), bet ir UAB „PLASTOLITAS" direktorius („ryšio pradžios data - 1995-04-24"). Taip pat sutuoktinis yra Lietuvos buriuotojų sąjungos kolegialaus valdymo organo narys, o sąjunga teikia paraiškas Sporto fondui. Taip pat ministrė, kuri eina ir seimūnės pareigas, deklaruoja, kad neįvardintas kitas artimas asmuo turi ryšių (nenurodomi) Lietuvos sunkiosios atletikos federacijoje.

Krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko žmona Lina Anušauskienė - Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos kultūrinės veiklos specialistė. Priešingai nei kolegos, A.Anušauskas kažkodėl nedeklaruoja, kad yra ir Seimo narys (negi gėda?), tačiau neslepia, kad yra konservatorius bei asociacijos „Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto ALUMNI draugijos" narys. Ir dar priduria, kad pernai spalį sutuoktinė pardavė automobilį. O ministrienė dažnai žiba spaudoje.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė apie save tenurodo, kad yra dar ir seimūnė bei konservatorė, o jos vyras Gintas Petrus - UAB „TJ GROUP" vadybininkas bei UAB „Petrus drinks" akcininkas. Žmonėms jis geriausiai žinomas kaip Dakaro lenktynininkas.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis turi žmoną Ritą Skuodienę, kuri yra UAB „Citco Fund Services Lithuania" Fondų apskaitos departamento vadovė (nuo 2021 m. liepos 1 d.). Ministras nurodo, kad nuo 2020 m. rugsėjo buvo Vilniaus universiteto darbuotojas, tačiau dieną prieš prisiekdamas ministru šių pareigų atsisakė. Kaip ir VšĮ „Versli Lietuva" kolegialaus valdymo organo nario pareigų. Tačiau tebėra Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Alumni draugijos narys. Apie žmoną dar paslaptingai užsimena, kad ji yra neviešinamos bendrijos kolegialaus valdymo organo narė.

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska (Ewelina Dobrowolska) deklaraciją pateikė 2021-ųjų pradžioje, kai savo pavardę ir vardą dar rašė ne su „w", o su „v" raidėmis. Tad jos vyras Daniel Dobrovolskij nuo 2020 m. rugpjūčio 21 d. yra UAB „TELTONIKA EMS" sandėlininkas. Ministrė dar nurodo esanti seimūnė, nuo 2010 m. liepos iki 2020 m. spalio 30 d. teikusi teisines paslaugas VšĮ „Europos žmogaus teisių fondas". (Tikrai nesuklydome, nuotraukoje E.Dobrovolska savo vestuvių dieną.)

Aplinkos ministro Simono Gentvilo žmona Šarūnė Gentvilienė - UAB „Baltijos technologijų institutas" plėtros koordinatorė (nuo 2020 m. spalio 8 d.), akcininkė ir valdybos narė, taip pat Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos kolegialaus valdymo organo narė. Pats ministras, kuris yra ir Seimo narys bei Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas, priklauso ir Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijai, tiesa, šiuo metu savo narystę yra suspendavęs. Jis taip pat - asociacijos „Lietuvos humanistai" narys, orientavimosi sporto klubo „O! Klaipėda" narys, Klaipėdos orientavimosi klubo „KOPA" narys, Klaipėdos senamiesčio gyventojų bendruomenės narys. Kartu su sutuoktine 2020 m. spalio 1 d. iš „Swedbank" pasiėmė paskolą namo statybai, 2021 m. lapkritį mėnesio gavo paskolą iš privataus asmens, šiemet rugpjūčio 22 d. juridiniam asmeniui pardavė „Volkswagen Tiguan", o po dviejų dienų pasiėmė lizingo paskolą iš „Swedbank lizingas".

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko žmona Vilma Navickienė - UAB „MERCK SHARP & DOHME" klinikinių tyrimų kokybės vadybininkė, užsienyje registruotos UAB „Merc&Co Inc New Com", taip pat užsienyje registruotos UAB „Organon and Co" bei lietuviškos UAB „Vėjo projektai" akcininkė, VšĮ „Tibeto namai" dalininkė. Ministras nurodo, kad iki tapdamas ministru jis nuo 2019 m. gegužės 6 d. buvo UAB „Elektrinio transporto sistemos" bei UAB „Vėjo projektai", kurios akcijų turi žmona, darbuotojas. Ir dar nurodo 2015 m. pabaigoje sudaręs žemės ūkio paskirties žemės panaudos sutartį (negaunant nuomos mokesčio).

Kultūros ministro Simono Kairio žmona Deimantė Kairienė - UAB „Nuova Capital" projektų vadovė. S.Kairys - Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas bei Lietuvos šaulių sąjungos narys, 2015 m. iš SEB banko pasiėmęs būsto kreditą, kurį galutinai atiduos 2049-aisiais. Iki 2024 m. kovo pabaigos jis dar mokės ir už 2017 m. sudarytą lizingo sutartį (pirko automobilį) SIA „UniCredit" Lietuvos filialui. Žmona, reikia manyti, važinėja kitu automobiliu, nes 2020 m. gegužę mašiną penkeriems metams išsinuomojo iš UAB „BRC finance".

Sveikatos apsaugos ministerijai vadovaujančio Arūno Dulkio žmona Dalia Dulkienė nuo 2001 m. darbuojasi Lietuvos banke - pristatoma kaip jo specialistė. Pora šiemet gegužę įstojo į Lietuvos šaulių sąjungą, A.Dulkys dar yra ir Lietuvos ekonomistų sąjungos narys, 2017 m. su UAB „Luminor lizingas" sudaręs lizingo sutartį automobiliui įsigyti, o pernai sausio 30-ąją įteikė piniginę dovaną dukrai.

Jis deklaruoja, kad žmonos mama dirba Kazlų Rūdos PSPC gydytoja, tėvas - UAB „Reginos optika" direktorius, teta - Raseinių rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistė, žmonos sesuo - Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos gydytoja vaikų hematologė, sesers vyras - LSMU Chirurgijos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojas ir lektorius, taip pat - LSMU įgyvendinamo Europos socialinio fondo finansuojamo projekto vykdytojas, o kito projekto vyresnysis specialistas.

„Galimas deklaruojančiojo dalyvavimas priimant sprendimus", - nurodoma deklaracijoje, pateiktoje šiemet gegužės viduryje.

Premjerė Ingrida Šimonytė nenurodo nei sutuoktinio, nei sugyventinio, nei partnerio (ne tik sutuoktinius, bet ir kitą statusą turinčius gyvenimo palydovus reikia deklaruoti). Pati nurodo esanti Seimo narė, neviešinamos sodininkų bendrijos narė, 2020 m. birželio 19 d. iš UAB „Moller Auto Savanoriai" pirko „Volkswagen T-Cross", nes dieną prieš tai su SEB banku tam reikalui sudarė lizingo sutartį, o 2018 m. kovo 19 d. iš to paties SEB gavo būsto paskolą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
86
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (127)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar eisite valgyti į „Michelin" įvertintus restoranus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+7 +17 C

+12 +19 C

+14 +21 C

+20 +23 C

+19 +26 C

+21 +25 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s