respublika.lt

Treji prezidento metai: iššūkiai ir klupdė, ir grūdino

(326)
Publikuota: 2022 liepos 18 04:30:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Prezidento Gitano Nausėdos inauguracija 2019-ųjų liepos 12 d. Tada niekas net sapnuose negalėjo regėti, kokie iššūkiai laukia naujojo S.Daukanto aikštės rūmų šeimininko. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda nuo liepos 12-osios pradėjo skaičiuoti jau ketvirtuosius savo kadencijos metus. Kaip sekėsi? Ar sieks antros kadencijos? O jei siektų, ar akiratyje jau matosi, kokios asmenybės galėtų 2024-aisiais konkuruoti su juo per prezidento rinkimus?

 

2019-ųjų vasarą, kai G.Nausėda pradėjo eiti savo pareigas, Europa dar atrodė pakankamai taikinga. O Lietuvoje, jei kas ir nebuvo itin taikingi, tai per prezidento rinkimus nelaimėjusios Ingridos Šimonytės simpatikai. Pradedant konservatoriais ir pačia įvairiausia liberalia publika. Na, dar prieš likusią Europą šiaušėsi (ir toliau šiaušiasi) mūsų žemdirbiai. Gaunantys iš Briuselio per mažas išmokas. Lyginant su turtingesnių šalių ūkininkais. Šiaip G.Nausėdos kadencija atrodė būsianti gana taikinga. Kilniai, pagarbiai kuriant ir, be abejo, nesukuriant Gerovės valstybės. Vienijant ir, be abejo, nesuvienijant šalies žmonių bei jų sugalvotų partijų. Būtent tokio darbo su maloniomis, oriomis, oficialiomis išvykomis į užsienio valstybes, matyt, tikėjosi ir naujasis Lietuvos prezidentas. Norėjo gerbti šalies piliečius ir pats jaustis gerbiamas. Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Taip ir buvo maždaug pusmetį. Piliečiai džiaugėsi, kad jų prezidentas aukštas, gražus ir kartu su savo žmona Diana labai gražiai atrodo bendrose nuotraukose su kitų valstybių vadovais. Tačiau gražios ateities miražas netruko subliūkšti.

„Koronos" išbandymas

Na, ir ką tu, žmogau, padarysi, jei vietoj Gerovės valstybės staiga išlenda koronavirusas. O prezidentas - ne medikas. Būtent tada žmonės pajuto, o gal tik taip nusprendė, kad šalies prezidentas kažkur laikinai dingęs. Žmonės vos ne kasdien matė tuometinį sveikatos apsaugos ministrą, „valstietį" Aurelijų Verygą. Pandemijos prognozes socialiniuose tinkluose sukruto skelbti vos ne visi garsiausi „baltieji chalatai", šalia jų - keli matematikai, o ekonomistas G.Nausėda tylėjo. Gal galvojo, kad trūksta medicininio išsilavinimo. Nors iš tiesų pradžioje pritrūko „politinio išsilavinimo". Politikui, kai visuomenė išsigandusi, pakaktų tik rodytis, kalbėti, raminti, guosti. Demonstruoti - aš su jumis. Sveikas. Ir neapsijuokti su mažais berniukais. Klausinėjančiais prezidento, ar mes pasveiksime, arba koks jūsų ūgis. Tai buvo komunikacijos klaidos. Kaip ir nuolatinis, iki šiol G.Nausėdos kalbose kartojamas „mes". Šis žodis nesukelia iliuzijos, kad mes - tai visuomenė. Veikiau sukelia iliuziją, jog G.Nausėda kalba kaip absoliutus monarchas. O jei „mes" - prezidentūros komanda, vėlgi nėra išmintinga. Tarsi G.Nausėda būtų savo komandos pastumdėlis. Neturintis savo nuomonės.

Laviravimo išbandymas

Bet netiesa. Valstybės vadovas savo nuomonę turi. Jis iš tikrųjų linkęs žmones ne priešinti, bet vienyti. Netgi tada, kai jų pažiūros nebūtinai sutampa su G.Nausėdos pažiūromis. Nesunku pastebėti, jog prezidentas ir jo žmona yra tradicinės šeimos šalininkai. Tačiau kai G.Nausėda pernai pasveikino „Didžiojo šeimos gynimo maršo" dalyvius, sulaukė aršios valdančiųjų kritikos. Prezidentui teko priimti ir išklausyti mamą, kuri turi LGBT bendruomenei priklausančią dukrą. Teko įtikinėti, kad užjaučia, supranta visus. Būtent tas „visus" yra keblus dalykas. Nes tenka laviruoti. Nenuviliant nei tradicinės šeimos šalininkų, nei palaikančių LGBT lūkesčius. Taip pat teko laviruoti tarp skiepų priešininkų ir skiepų šalininkų. Piktintis valdančiųjų bandymu demonizuoti ir persekioti nepasiskiepijusius. Pačiam neslepiant, jog yra ir tradicinės šeimos, ir skiepijimosi šalininkas. Tad niekas negalėtų pasakyti, kad G.Nausėda neturi savo nuomonės ar vengia ją pademonstruoti. Ką tik vėl patvirtino. Savo parašu pripažinęs, jog Vytautas Landsbergis buvo mūsų valstybės vadovu.

Vos atslūgus pandemijai, iš Baltarusijos užgriuvo neteisėti imigrantai. Tad G.Nausėda per visus trejus kadencijos metus neturėjo ramaus atokvėpio. Nebent palengvėjo dabar, kai jau galima važinėti į užsienį. Tai tikra atgaiva, kai gali džiaugtis valstybei ir pirmam asmeniui demonstruojama pagarba. O namie G.Nausėdai niekada lengva nebuvo. Ir turbūt nebus.

Vidaus politikoje prezidentams sužibėti nelengva. Vyriausybėms niekada nepatinka, kai S.Daukanto aikštė kišasi. Nebent prezidentas valdantiesiems tik nuolankiai pritaria. Nemanau, kad G.Nausėda yra labai patenkintas buvusio ir esamo Ministrų kabineto sudėtimi. Anksčiau jam itin neįtiko Jaroslavas Narkevičius, dabar - Arūnas Dulkys. Atvirai. Neatvirai - I.Šimonytė ir Gabrielius Landsbergis. Nėra abipusės simpatijos. Nes sunku jausti simpatiją tiems, kurie atvirai vaizdavo, kad prezidentas - tuščia vieta ir veržte veržiasi jį pakeisti Europos Vadovų Taryboje.

Paauglystė ar jau branda?

O kaip sekėsi užsienio politikoje? Atsparumo valdantiesiems būta. Ypač kai po rinkimų 2020 m. Baltarusijoje fiasko Audronius Ažubalis ir Andrius Kubilius ėmė viešai kalbėti, kad Sviatlaną Cichanouskają galėtume vadinti išrinktąja Baltarusijos prezidente. O G.Nausėda Jungtinės Karalystės televizijai „Sky News" kalbėjo abejojantis, ar S.Cichanouskaja yra opozicijos lyderė. Na, ir kas dabar teisus? Kad ir kaip būtų, Lietuvos valstybės dieną per vėliavų pakėlimo ceremoniją Baltarusijos „prezidentė" nesėdėjo prezidiume šalia Moldovos legitimios prezidentės.

Visuomenei ilgai nebuvo aišku, kas iš tikrųjų vykdo šalies užsienio politiką. Gabrielius Landsbergis su Žygimantu Pavilioniu, Audroniu Ažubaliu, I.Šimonyte ar prezidentas G.Nausėda. Nebuvo aišku nei per nelegalų krizę, nei per įvykius Baltarusijoje, nei įvedant sankcijas šiai šaliai. Piliečiai iš tikrųjų pajuto G.Nausėdos lyderystę, kai prasidėjo karas Ukrainoje. Būtent dabar mūsų šalies prezidentas demonstruoja tvirtą stuburą. Niekas užsienyje neabejoja, kad Lietuva yra ištikima Ukrainos draugė. Jau neliko blaškymosi. Šalies prezidento neklausinėja maži berniukai, ar jis užstos Ukrainą, ar sužeistieji kariai pasveiks. Taip pat nereikia laviruoti, kai tenka kalbėti ir su „maršistais", ir su „Pride" paradų šalininkais. G.Nausėda, klupinėjęs vidaus politikoje, šalies užsienio politikoje galutinai „išsigrynino". Būtent dabar. Kai kalbama ne apie Taivaną, bet Ukrainą.

Ar G.Nausėda turėtų rimtų konkurentų, jei siektų antros kadencijos? Apklausos rodo, kad realiausia konkurente jam galėtų tapti Dalia Grybauskaitė. Nors kol kas G.Nausėda prieš ją pirmauja. Matyt, visuomenė galvoja, jog, kai visa aplinka aplink Lietuvą alsuoja karu, vertingesnis šalies vadovas yra tas, kuris kvailai neprovokuoja. Tiesa, dar yra laiko pasirodyti viešumoje ir kitiems galimiems G.Nausėdos konkurentams. O jų tikrai bus. Dabar tik slapčia skaičiuojančių savo šansus. Viena aišku, kad visuomenė kol kas pageidauja G.Nausėdos. Tad ieškokime konkurento - G.Nausėdos klono. Tai reikštų, kad šalies prezidente 2024-aisiais netaps moteris. O ir klonai turi šansų tik tada, kai rinkimuose nedalyvauja pats originalas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (326)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s