respublika.lt

D.Kreivys įklimpo? Baikit, juk jis konservatorius!

(368)
Publikuota: 2022 lapkričio 24 16:34:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Eltos nuotr.

Tuo metu, kai Lietuvos piliečiai su siaubu regėjo vis kylančias elektros ir dujų kainas, kai kas iš tų kainų didėjimo tyliai išlošė. Tarp jų ir energetikos ministras Dainius Kreivys, kuriam nubyrėjo pinigų už AB „Ignitis grupė" dividendus. Tiesa, ne tiesiogiai, bet, kaip nustatė LRT tyrimas, per UAB „CATUS", turinčią AB „Ignitis grupės" akcijų. Mat D.Kreivys yra UAB „CATUS" akcininkas, valdantis 40 proc. šios bendrovės akcijų.

 

Grįžkime į šių metų vasarą ir rudens pradžią prieš šildymo sezoną. Energetinė krizė Lietuvoje, o ir visoje Europoje vis labiau įsibėgėja. Piliečiai su baime laukia, kiek dar kils elektros ir gamtinių dujų kainos. Prie sienos remiamas energetikos ministras D.Kreivys kažką bejėgiškai ir nesklandžiai aiškina. Tuo metu Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) baiminasi, kad 2023 metais elektra buitiniams vartotojams gali didėti apie du kartus, o dujos 2,6-2,8 karto.

O ką daro išsigandę žmonės? Vėl tikisi kažką guodžiančio išgirsti iš energetikos ministro! Tad D.Kreivys rugsėjo pabaigoje jau viešai guodžia, kad žmonės gaus kompensacijas, kad kainos bus išdėstytos 5 metams, kad elektros kainų augimas pasieks 21 proc., o dujų kainos - 30 proc.

Kuo brangiau - tuo D.Kreiviui geriau?

Tačiau, ar labai galima pasitikėti Vyriausybės nariu, kuriam per didelės energetikos kainos yra politiškai nenaudingos, tačiau asmeniškai - net labai naudingos.

Politiškai gal ir baiminasi, bijo visuomenės neramumų, kad elektra per daug brangsta, o asmeniškai gal džiūgauja, kad elektra per daug brangsta. O kodėl? O todėl, kad kiekvienas akcininkas yra asmeniškai suinteresuotas, kad įmonė, kurios turi akcijų, gautų kuo didesnį pelną. Nes kuo didesnis pelnas, tuo riebesni akcininkų dividendai. Juk dėl ko žmogus pirko akcijas? Dėl gražaus popieriuko ar riebių dividendų? Atsakymas turbūt visiems aiškus.

Tad D.Kreivys atsidūr4 ganėtinai dviprasmiškoje situacijoje. Nes kuo didesnės energetikos kainos, tuo didesni UAB „Ignitis" pelnai. O kuo didesni UAB „Ignitis" pelnai, tuo didesnius gali išmokėti dividendus AB „Ignitis grupė" akcininkams. Tarp jų - ir UAB „CATUS", kurios 40 proc. akcijų turi D.Kreivys. Tad ko per daug stengtis, kad elektros kainos mažėtų?

Įsisukęs ir viceministras

Premjerė Ingrida Šimonytė nemato nieko blogo, kad D.Kreivys per UAB „CATUS" turi AB „Ignitis grupės" akcijų. Pagrindinė priežastis, kodėl premjerė nemato nieko blogo - UAB „Ignitis" ir AB „Ignitis grupę" , valdančią 100 proc UAB „Ignitis" akcijų, prižiūri ne Energetikos ministerija, kuriai vadovauja D.Kreivys, bet Finansų ministerija, kuriai vadovauja Gintarė Skaistė.

Tačiau ten patogiai įsitaisęs finansų viceministras, tiesiogiai kuruojantis „Ignitis grupę", Gediminas Norkūnas. Jis - taip pat „Ignitis" akcininkas! Opozicija jau prašo įvertinti galimą viceministro G.Norkūno interesų konfliktą bei energetikos ministro D.Kreivio potencialų privatų interesą planuojant ir vertinant įmonės „Ignitis grupė" investicinius projektus.

Riebus kąsnis

Taip, pagrindinė „Ignitis grupės" akcininkė - valstybė - tikrai per Finansų ministeriją valdo 74,99 proc. įmonės akcijų. Tačiau niekas neįtikins šalies piliečių, kad Energetikos ministerija yra visiškai nesusijusi su šalies energetika! Nes jei taip būtų, nereikėtų ir Energetikos ministerijos.

Be to, demokratinėje valstybėje nedera visiškai neįvertinti ir smulkiųjų bendrovės akcininkų - institucinių investuotojų, valdančių 16,63 proc. „Ignitis grupės" akcijų ir mažmeninių investuotojų, kurių akcijų dalis sudaro 8,38 proc. Šie akcininkai taip pat turi balsą. Tad 2022 m. rugsėjo 23 d., kai piliečiai su nerimu savo sąskaitose regėjo tik augančias elektros, dujų kainas, visuotinis „Ignitis grupės" akcininkų susirinkimas nusprendė išsimokėti dividendus už pirmąjį 2022 m pusmetį. Iš viso 46 170 711,04 Eur. Aišku, didžiausias dividendų kąsnis teko pagrindinei akcininkei - valstybei. Tačiau pelningai veikiančiose įmonėse turėtų nemažai nubyrėti ir smulkesniems akcininkams.

O UAB „Ignitis" yra pelninga bendrovė. 2021-aisiais jos pajamos, nurodytos finansinėje ataskaitoje, siekė 876 mln. Eur. Bendrovė uždirbo 73 proc. daugiau nei 2020 m. Nes tokia politika nustatyta Sauliaus Skvernelio Vyriausybės 2020 m. rugsėjo 2 d. nutarime. Jame nutarta, kad AB „Ignitis grupės" išmokami dividendai neturi būti mažesni nei 85 mln. Eur ir kasmet turėtų didėti ne mažiau nei 3 proc.

Tad nieko keisto, kad smulkieji akcininkai, tarp jų ir netiesiogiai D.Kreivys, „Ignitis grupės" akcijomis susigundė. Ir tikėtina, jog pirko ne po vieną, nes viena paprasta vardinė akcija šiuo metu gavo tik 0,624 Eur dydžio dividendą. Tad kai dauguma gyventojų galvojo, ar nevertėtų žiemai išjungti šaldytuvą, rečiau skalbti, nejungti televizoriaus, „Ignitis grupės" akcininkai džiaugėsi savo papildomomis pajamomis už akcijas.

Aišku, viskas teisėta. Tačiau, jei valdančioji koalicija deklaruoja vertybinę politiką, neaišku, kas yra didesnė vertybė. Jokios įtarimo dėmelės netemdoma ministro reputacija ar asmeniniai eurai už „Ignitis grupės" akcijas? Tuo metu, kai net ir 90 metų pensininkės įsiskolina už elektrą 19 tūkst. Eur! Tad klausimas apie vertybinę valdančiųjų politiką lieka ganėtinai atviras...

Ministras užuomarša

Tai, jog D.Kreivys yra verslo valdymo konsultacijas teikiančios bendrovės „CATUS" akcininkas, nėra jokia paslaptis. Apie tai D.Kreivys 2021 m. deklaravo Valstybinei tarnybinės etikos komisijai (VTEK). Nurodydamas, jog jo ir „CATUS" ryšio pradžia - nuo 1997 m. sausio 2 d. Be to, 2020 m. gruodžio 8 d. gavo iš šios bendrovės paskolą. Tiesa, privačių interesų deklaracijoje, pateiktoje Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) 2020 m., prieš Seimo rinkimus, D.Kreivys nurodo, kad jo ryšio pradžia su „CATUS" - 2012 m. birželio 4 d. ir 2012 m. rugsėjo 15 d. gavo iš jos 161 tūkst. Eur paskolą. Apsiriko nurodydamas ryšį net penkiais metais?

O štai 2007 m. prieš savivaldybių rinkimus pateiktoje VRK deklaracijoje apie „CATUS" neužsimena. Nors VTEK pats teigia, jog ryšys su šia bendrove užmegztas dar 1997 m. Tačiau nieko stebėtino. Ministras turi daug interesų. Per UAB „CATUS", kaip nurodo savo deklaracijose VRK, yra susijęs ir su „CATUS" dukterinėmis įmonėmis - AB „Specializuota komplektavimo valdyba", AB „SKV VALDA" (dabar - AB „Norteo"), UAB „Makveža", UAB „Statybų gausa", AB „Silikatas", UAB „Silikato karjeras" ir UAB „Banga plius". Kai įmonių tiek daug, ministras gali kai ko ir neatsiminti.

Komentuojbuvęs aplinkos ministras, Eksparlamentarų klubo prezidentas Henrikas ŽUKAUSKAS:

Čia yra absoliuti dviprasmybė bei neskaidrus savo viešų ir privačių interesų deklaravimas. Ministrui šito negalima daryti. Atėjo konservatoriai į valdžią, pasisakydami už skaidrumą, švarumą, o kai liečia juos pačius, taiko absoliučiai dvejopus standartus, nors kitiems skaičiavo suvalgytus kotletus.

Kiek prisimenu, kai ūkio ministras Eugenijus Maldeikis (dirbęs Rolando Pakso vyriausybėje - aut. past.) važiavo į Maskvą, kur ieškojo energetikos resursų ir ne pats sugalvojo apsistoti „Kempinski" viešbutyje, vos grįžęs už tai turėjo atsistatydinti.

Aš nesuvokiu, kaip energetikos ministras gali dirbti po tokių apgavysčių. Maža to, kai krito elektros kainos, labai keistai nuskambėjo ir I.Šimonytės bei D.Kreivio pasisakymas, kad gyventojai šio kainų kritimo nepajus. Kodėl nepajus? Šito aš visai nesuprantu, jeigu politikai dirba Lietuvai, Lietuvos žmonėms, tautai.

Jei Energetikos ministerija niekaip negali paveikti energetikų, gal yra visiškai nereikalinga? Galima ir taip sakyti, bet kiekvienu atveju ministerija, vadovaujama ministro, vykdo politiką, o politika siekia, kad piliečiams būtų geriau. Tam ir reikalingi ministrai, juk ne sau dirba. Jei sau - dirbtų UAB-e, bet tai pagal Konstituciją negalima.

Be to, D.Kreivys ne tik ministras, jis ir Seimo narys, o Seimo nariai kontroliuoja vykdomąją valdžią, tai yra, ir Energetikos ministeriją. Vadinasi, D.Kreivys, būdamas Seimo nariu, pats kontroliuoja savo veiklą, tuo pat metu nematydamas, kad turi „Ignitis grupės" akcijų. Tai visiška nesąmonė. Visai šiai istorijai išaiškėjus, D.Kreivys jau šiandien turėtų parašyti atsistatydinimo pareiškimą.

Prezidentūros komentaras

Energetikos krizės kontekste tokio pobūdžio informacija yra labai rimtas reputacijos šešėlis finansų ministerijai, valdančiai didžiausios valstybės kontroliuojamos bendrovės „Ignitis grupė" akcijas. Būtent šiandien kaip niekad svarbu, kad sprendimai dėl energetikos būtų priimami skaidriai, kad reguliuojant ūkinę veiklą būtų apginti visuomenės ir vartotojų interesai. Todėl ši situacija privalo būti nedelsiant ištirta atsakingų institucijų, privalo būti atsakyti visi klausimai ir priimta atitinkama politinė atsakomybė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
191
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (368)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate Lenkijos ūkininkų protestą Lietuvos pasienyje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +1 C

-1 +2 C

-3 +2 C

+1 +6 C

+4 +8 C

+4 +7 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-5 m/s