respublika.lt

Kalbama apie sienos su Baltarusija uždarymą

Publikuota: 2023 liepos 29 13:36:38, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Kaimyninėms šalims vis didesnį nerimą kelia į Baltarusiją atvykstantys nauji „Wagner“ daliniai. EPA-ELTA nuotr. i

Į Baltarusiją atvykstant vis naujiems „Wagner" daliniams, lenkai teigia pasiruošę atremti bet kokias provokacijas, Lietuva prabilo apie galimą sienų uždarymą.

 

 

Stiprina pozicijas Baltarusijoje

Į Baltarusiją atvyko 12-oji „Wagner" samdinių kolona. Ją sudaro mažiausiai 50 transporto priemonių, pranešė portalas „rbc.ua", remdamasis stebėjimo grupe „Belaruski Gajun".

Kolona į Baltarusiją įvažiavo per kontrolės postą Poniatovka (Rusija) - Zvenčatka (Baltarusija). Ji greitkeliu P122 judėjo į Čausus (Mogiliovo sritis).

Ją sudarė mažiausiai 50 transporto priemonių: 5 šarvuotieji automobiliai „Ščiuka" („Čekan"); 3 benzinvežiai; autobusas; 17 vilkikų; ne mažiau kaip 3 automobilvežiai; 6 sunkvežimiai „KamAZ"; 2 greitosios pagalbos automobiliai; pikapai ir lengvieji automobiliai.

Tai - mažiausiai antroji „Wagner" kolona, įvažiavusi į Baltarusiją su šarvuotaisiais automobiliais. Po nesėkmingo „Wagner" vadeivos Jevgenijaus Prigožino maišto dalį samdinių buvo nuspręsta išsiųsti į Baltarusiją.

Dabar ten yra daugiau kaip 3,5 tūkst. „muzikantų". Liepos 20 d. buvo pranešta, kad Baltarusijos specialiosios pajėgos ir samdiniai rengs bendras pratybas.

Lenkai pasirengę atsakyti

Lenkija darys viską, ką gali, kad atremtų provokacijas ar agresiją, naujienų agentūrai PAP sakė ministro pirmininko pavaduotojas Jaroslavas Kačinskis (Jaroslaw Kaczynski).

Prie rytinės NATO sienos Lenkija susiduria su vis didėjančiu migrantų skaičiumi, dalį jų Baltarusija tyčia siunčia siekdama daryti spaudimą Europos Sąjungos migracijos politikai. Nerimą kelia ir Rusijos privačios „Wagner" kariuomenės kovotojų antplūdis į Baltarusiją.

J.Kačinskis pavadino pabėgėliams supaprastintą sienos kirtimą Lenkijos puolimu ir kaltino Baltarusiją valdantį Aliaksandrą Lukašenką bei Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. Lenkija ir toliau stiprins sieną su Baltarusija, pabrėžė jis.

Nuo 2022 m. Lenkija pastatė 5,5 metro aukščio tvorą 186 kilometrų ruože palei maždaug 400 kilometrų ilgio sieną.

Vis dar neaišku, kokia yra iš Rusijos į Baltarusiją perkeltų „Wagner" kovotojų misija, teigė Lenkijos slaptosios tarnybos koordinatoriaus atstovas Stanislovas Zarynas (Stanislaw Zaryn). „Turime rengtis tam, kad jie bus panaudoti prieš Lenkiją", - pridūrė jis. Lenkijos kariuomenė jau permetė dalį karių iš šalies vakarų į rytus.

Vidaus reikalų ministras Mariušas Kaminskis (Mariusz Kaminski) teigė, kad „Wagner" samdinių Baltarusijoje yra Asipovičių poligone ir kitame poligone netoli Bresto. Jis pabrėžė, kad grupę „Wagner" sudaro nusikaltėliai, paleisti iš Rusijos kalėjimų, o jų rankos suteptos krauju. „Susiduriame su žmonėmis, kurie yra labai pavojingi. Stebime, kur jie yra ir ką ketina daryti", - sakė M.Kaminskis.

Tačiau jis pabrėžė, kad „Wagner" nariai į Baltarusiją atvyko be sunkiosios technikos, todėl jų karinė reikšmė gana menka ir bet kuri moderni NATO kariuomenė, tokia kaip Lenkijos, neabejotinai pajėgi greitai susitvarkyti su tokio tipo formuote.

Lankydamasis Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis (Mateusz Morawiecki) sakė, kad vien nuo šių metų pradžios į Lenkiją iš Baltarusijos mėgino patekti daugiau nei 16 tūkst. nelegalių migrantų.

„Tai ne pokštas, ne keli neteisėti bandymai kirsti šią sieną, tai suplanuota Baltarusijos ir Rusijos akcija, kuria siekiama sugriauti taiką ir tvarką, - kalbėjo premjeras. - Daugiau nei dvejus metus Lenkija patiria hibridinę ataką prieš rytinę sieną." Pasak M.Moravieckio, tai yra aiškus signalas, kas būtų nutikę prie mūsų rytinės sienos, jeigu ji nebūtų apsaugota.

2021 m. Lenkija patyrė didžiulį spaudimą prie Baltarusijos sienos, kai į šalį mėgino patekti tūkstančiai migrantų. Varšuva dėl krizės kaltino Baltarusijos valdžią, kad ji skraidina migrantus iš Artimųjų Rytų ir Afrikos, viliodama juos melagingu pažadu lengvai patekti į ES.

Galimas sienų uždarymas

Jei kiltų provokacijos Baltarusijos pasienyje, Lietuva, Lenkija ir Latvija galėtų imtis bendrų sprendimų uždarant sieną, teigė Lietuvos vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius.

„Svarstymai yra realūs", - teigė viceministras, komentuodamas Lenkijos vidaus reikalų ministro M.Kaminskio pareiškimą. Pastarasis šią savaitę paklaustas, ar svarstomas sprendimas uždaryti sienos su Baltarusija kirtimo punktus, atsakė, kad tokia galimybė būtų derinama su Lietuva ir Latvija.

Pasak A.Abramavičius, Baltarusijoje identifikuota apie 1200 „Wagner" samdinių.

„Jeigu vertinsime A.Lukašenkos pasakymus, kad jie turistaus į Lenkiją, suprask su ginklais pasivaikščios, visus įbaugins ir grįš. Lenkijos tuo neįbauginsi. Kaip karinė jėga tai Lenkijai didelio pavojaus nesudaro", - svarstė viceministras.

Kita vertus, negalima atmesti įvairių provokacijų pasienyje su Baltarusija tikimybės.

„Tai gali būti kažkokios grupuotės, pabėgėlių ar neteisėtų migrantų pavidalu permestos, siekiančios sukelti taškinius neramumus. Tokiu atveju valstybės, jau patiriančios neteisėtos migracijos spaudimą, aktyvuotų bendradarbiavimo galimybę", - aiškino A. Abramavičius. - Sienos uždarymo galimybė egzistuoja. Klausimas, kiek toli eis Baltarusijos režimas, be abejo susiderinęs su Rusijos režimu. Kokie bus „Wagner" suteikti įgaliojimai."

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
31
F

Dienos klausimas

Koks Jūsų namuose šildymo būdas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-9 -1 C

-10 -4 C

-9 -3 C

-6 -1 C

-7 -2 C

-9 -4 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s