respublika.lt

Pakartotinės COVID-19 infekcijos didina rimtų sveikatos problemų tikimybę

2022 lapkričio 11 06:00:00
Živilė Aleškaitienė, Elta

Žmonėms, kurie sirgo COVID-19 daugiau nei vieną kartą, du ar tris kartus išauga tikimybė turėti įvairių rimtų sveikatos problemų, palyginti su tais, kurie sirgo tik vieną kartą, rodo ketvirtadienį paskelbto pirmo didelio tyrimo rezultatai.

×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

 

Daugkartinių užsikrėtimo atvejų padaugėjo, nes pandemija tęsiasi, o virusas mutuoja į naujas atmainas, tačiau ilgalaikis pakartotinio užsikrėtimo poveikis sveikatai kol kas nėra aiškus.

JAV mokslininkai teigė, kad jų naujasis tyrimas, paskelbtas žurnale „Nature Medicine“, yra pirmasis, kuriame nagrinėjama, kaip pakartotinis užsikrėtimas didina sveikatos sutrikimų riziką po ūmių ligos atvejų ir ilgojo COVID-19.

Tyrėjai analizavo 5,8 mln. žmonių nuasmenintus medicininius įrašus iš JAV Veteranų reikalų departamento nacionalinės sveikatos priežiūros duomenų bazės.

Daugiau nei 443 tūkst. žmonių bent kartą turėjo teigiamą COVID-19 testą nuo 2020 metų kovo 1 dienos iki šių metų balandžio.

Beveik 41 tūkst. žmonių iš šios grupės sirgo COVID-19 daugiau nei vieną kartą. Daugiau nei 93 proc. iš jų buvo užsikrėtę du kartus, 6 proc. – tris, o beveik 1 proc. –keturis. Likę 5,3 mln. niekada nesirgo koronavirusine infekcija.

Mokslininkai, palyginę skirtingų grupių asmenų sveikatos būklę, nustatė, kad „pakartotinai užsikrėtusiems žmonėms padidėja įvairių nepalankių sveikatos problemų rizika“, – AFP sakė Vašingtono universiteto Sent Luise epidemiologas ir tyrimo vadovas Ziyadas Al Aly.

Pakartotinai užsikrėtusiems žmonėms du kartus išaugo pirmalaikės mirties tikimybė ir tris kartus – hospitalizacijos dėl ligos poreikis, nei tiems, kurie nebuvo užsikrėtę pakartotinai, parodė tyrimas. Taip pat daugiau nei tris kartus dažniau jiems pasireiškė širdies ir plaučių problemos.

Pakartotinė infekcija taip pat prisideda prie smegenų, inkstų ligų ir diabeto, teigiama tyrime. Be to, tokių sveikatos problemų pavojus gali didėti su kiekvienu užsikrėtimu.

Artėjant galimam COVID-19 pakilimui kalėdinių atostogų metu Z. Al Aly paragino žmones dėvėti kaukes ir taip saugotis. Taip pat jis paragino valdžios institucijas dėti daugiau pastangų stabdant COVID-19 plitimą.

„Pakartotinis užsikrėtimas vyksta dėl to, kad dabartinė mūsų vakcinų strategija neužkerta kelio infekcijos perdavimui, – sakė jis. – Manau, kad pakartotinės infekcijos tęsis tol, kol neturėsime vakcinų, kurios blokuotų perdavimą, užtikrintų ilgalaikę apsaugą ir būtų veiksmingos nuo įvairių atmainų“.

Autoriai pažymėjo, kad tyrimas turėjo apribojimą – dauguma dalyvių veteranų buvo vyresnio amžiaus baltaodžiai vyrai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
11
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s