respublika.lt

Vasara vaikams žada būti turininga

(0)
Publikuota: 2023 gegužės 21 13:40:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 8 nuotr.
Organizatoriai stengiasi, kad kiekviena nauja stovykla būtų kitokia, negu buvusi prieš tai, nes dalis vaikų kasmet sugrįžta. Stovyklų organizatorių archyvų nuotr.

Netrukus pasibaigs mokslo metai ir daliai tėvelių tikrai kils klausimų - kuo užimti daug laisvo laiko turinčias savo atžalas. Vienas tokių variantų galėtų būti vaikų vasaros stovyklos, kurios džiugina savo gausa ir įvairove.

 

Vietą parinko gamta

Pasimatuoti laukinę gamtą ir susitikti su jos stichijomis siūlantis Alvydas Šnapštys patikino, kad vietą pirmą kartą organizuojamai stovyklai parinko pati gamta.

„Kadangi auginu bites, prieš penketą metų ieškojau vietos, kur pastatyti bičių šeimynas. Tuomet pamatęs sodybą Daugirdėnuose (Raseinių raj.) ir ją supantį grožį, net neišdrįsau nusileisti nuo kalno, nes suabejojau, kad jos gyventojai mane priims. Visgi grįžau, susipažinau, o vėliau ir įsigijau sodybą, į kurią šiemet kviečiame vaikus, - pasakojo organizatorius. - Jie laukiami viename gražiausių ne tik Lietuvos, bet ir Europos kraštovaizdžių, kur susikerta Dubysos ir Perkūnravio upės. Aplinkui stūkso išraiškingos kalvos, driekiasi puikūs Dubysos slėniai, nekalbant jau apie čia gyvenančių paukščių ir žvėrių įvairovę.

Sodyba įsikūrusi Dubysos regioniniame parke, kuriame galima rasti 805 iš 1300 Lietuvoje augančių augalų - medžių, krūmų, žolių ir k.t. Raseinių rajone yra 13 piliakalnių, keturi iš kurių yra kelių kilometrų spindulių nuo Daugirdėnų. Taip pat visai netoli įsikūręs Betygalos miestelis, išsaugojęs vieną seniausių paminklų Vytautui Didžiajam, yra Ugonių kaimas, kuriame buvo skelbtas, tačiau nepatvirtintas Mergelės Marijos apsireiškimas ir pan."

Vietovės išskirtinumas lėmė ir stovyklos programą, kurioje numatytos Oro, Ugnies, Vandens, Žemės ir Taikliosios akies dienos.

„Stovykloje vaikai ne tik bus supažindinti su stichija, bet ir mokomi su ja susidraugauti - pasirūpinti apsauga nuo prasto oro, plaukti vandeniu grožintis puikiai turistinėms iškyloms tinkančios Dubysos krantais, apžiūrėti žemėje augančius augalus, susipažinti su senovinėmis ugnies apeigomis ir t.t. Taip pat numatyta daug judrių žaidimų, sportinių varžybų, - programą apžvelgė A.Šnapštys. - Siūlome tai, kas tiesiog yra būtina per daug laiko prie kompiuterių praleidžiančiam jaunimui. Juolab kad ir PSO yra nurodžiusi, jog nejudėjimas organizmui kenkia labiau negu rūkymas."

Pasiteiravus apie nuotaikas prieš debiutą, organizatorius patikino, kad jos - optimistinės.

„Kadangi stovyklas vaikams perka tėvai (kaina - 359 eurai), orientuojamės į tą auditoriją, kuri supranta, jog vaikams reikia aktyvaus poilsio ir gamtos. Be to, stovyklos kokybei svarbu ne tik idėja, bet ir žmonės, kurie ją organizuoja. Galiu pasidžiaugti, kad mes surikome puikią komandą, kurioje yra dailės pedagogė, knygų vaikams iliustratorė Sigita Laurynaitienė (ji teptuko pagalba gamtą „parvedė" į pastato vidų), gydytoja, psichologė Sandrija Kudirkaitė, ugniagesys, priešgaisrinės saugos specialistas Arvydas Vitas, žolininkas Marius Lasinskas ir kiti. Numatyti ne tik užsiėmimai, bet ir paskaitos, terapijos valandėlės ir daugybė kitos, į paauglius orientuotos, veiklos.

Matome, kad auga susidomėjimas mūsų veikla, todėl planuojame, kad stovyklos bus tęstinės. Taip pat galvojame, kad rudenį pradėsime organizuoti ir savaitgalines stovyklas. Pirmiausia jos bus orientuotos į jaunąją auditoriją, o vėliau, jeigu bus poreikis, bandysime suburti ir suaugusiuosius", - ateities planais pasidalino A.Šnapštys.

Sveika gyvensena

Ne pirmus metus „Svajonių stovyklą" organizuojanti asociacijos „Mes" vadovė Jurgita Pocienė pasidžiaugė, kad Trakų rajone vyksianti tradicinė stovykla bus kitokia.

„Vaikų poilsiu rūpinamės kasmet, tačiau stengėmės, kad kiekviena stovykla būtų naujas nuotykis, nes yra nemažai tokių, kurie sugrįžta, - pasakojo organizatorė. - Tad šį kartą stovykloje darbuosis nuostabi aktorė ir pedagogė Asta Baukutė. Pagrindinė stovyklos tematika bus susijusi su teatru ir vaidyba. Taip pat maudysimės, mėgausimės meno terapijomis ir būtinai leisimės į žygį."

Pasiteiravus apie stovyklautojus, J.Pocienė patikslino, kad laukiami vaikai nuo 7 iki 14 metų, kurie supranta, kad stovykloje galioja tam tikra tvarka.

„Kaip ir ankstesniais metais, stovyklos laikotarpiui mobilieji telefonai keliaus į seifą ir vaikai jais galės pasinaudoti tik kartą per pamainą - ketvirtadienį, kai gaus ir perskaitys tėvelių prieš stovyklą paliktus laiškus. Telefonai vaikams nėra būtini, nes jų saugumu rūpinsis stovyklos vadovai. Taip pat per savaitę bus pamiršti nesveiki užkandžiai, kuriuos pakeis natūralus, vietoje gaminamas maistas. Galiu užtikrinti, kad atvykusių lauks pilnos veiksmo bei įspūdžių dienos", - optimizmo nestokojo organizatorė.

Ji papasakojo, kad kiekviena diena prasidės sportu, tuomet bus dienos tikslų formavimui skirtas laikas, o po jo prasidės edukaciniai užsiėmimai arba ekskursijos. Visa tai įskaičiuota į stovyklos kainą - 321 euras. Popietinei dienos daliai numatyti žaidimai, istorijų kūrimas ir gal net naktiniai žygiai. Pasidomėjus ar vaikams toks tempas nėra per greitas, J.Pocienė patikino, kad ne.

„Šiuolaikinių vaikų gyvenimo tempas ir jų noras viską spėti tik greitėja. Jie nebegeba skaityti knygų ar žiūrėti senų filmų, nes jiems tai yra per lėta. Mes rūpinamės, kad vaikai neturėtų kada neturėti ką veikti. Kai atsiranda neturėjimas ką veikti ir nėra priežiūros, vaikai gali visko prisigalvoti. Todėl mūsų užduotis - parinkti įdomias veiklas. Nebūtinai visos turi būti aktyvios, bet reikia, kad vaikai visuomet turėtų krypti. Tai nereiškia, kad jie bus muštruojami. Jeigu kažkas pajaus poreikį pailsėti, jis visuomet galės tai padaryti", - apibendrino J.Pocienė.

Skatinama bendrystė

Taip pat Trakų rajone vyksiančios karinės stovyklos „Toras" organizatorius Robertas Šiuška patikslino, kad stovyklos organizuojamos trečius metus.

„Rengiant stovyklą buvo įvairių skaičiavimų dėl jos kainos, tačiau įvertinę aplinkybių visumą nusprendėme jos nedidinti (334 eurai/pamaina), nes tikimės, kad tai leis daugiau šeimų išsiųsti savo atžalas kitaip praleisti atostogas, - sakė organizatorius. - Prieš stovyklos pradžią pateikiame bendrą programą, tačiau kasmet jos realizavimas keičiasi ar būna papildomas naujais žygiais ar maršrutais, nes į stovyklą sugrįžta apie 50 proc. joje buvusių paauglių. Nekintantis išlieka vienintelis dalykas - saugaus elgesio taisyklės, nes tik susipažinę su jomis, vaikai gauna ekipuotę ir ginkluotę. Vėliau vyksta pamokos, skirtos ginklų naudojimui ir sudaroma galimybė, kartu įgyjant bazinių maskuotės ar stebėjimo postų įrengimo žinių, juos išbandyti „realiomis" lauko sąlygomis."

Kalbėdamas apie naujoves, R.Šiuška prasitarė, kad planuoja organizuoti „vienparį" (taip žargonu vadinamos parą laiko trunkančios pratybos).

„Žinios neduos naudos, jeigu nebus aišku, kaip jas pritaikyti praktikoje. Būtent todėl paaugliai vieną naktį praleis miške be palapinių ir kitų patogumų. Jiems patiems teks sugalvoti, kaip uždegti laužą ar išfiltruoti vandenį gėrimui, - pasakojo jis. - Visgi visi supranta, kad vaikų negalima perspausti, todėl visuomet numatomi planai B ir C bei papildomos saugumo priemonės. Jeigu bus tokie, kuriems bus per sunku, juos transportas nugabens atgal į pagrindinę stovyklą. Tokias užduotis visuomet rengiame atsižvelgdami į pamainos pajėgumus, nes būna tokių, kuriuos tenka parvežti, tačiau pasitaiko ir tokių, kurie po paros miške grįžta dainuodami."

Organizatorius pabrėžė, kad ypač puikiai atlikdamos užduotis pasirodo merginos.

„Kartais jos būna net stipresnės ir ištvermingesnės už berniukus bei visuomet yra kovingiau nusiteikusios. Tikėtina, taip yra todėl, jog paauglės nori įrodyti aplinkiniams, kad gali būti stiprios ir savarankiškos, - svarstė R.Šiuška. - Visgi pabrėšiu, kad mokydami vaikus išgyvenimo, nerengiame jų karui, nesame susiję su jokia civiline ar kitokia ruošyba ir stovykloje nebūna jokių politinių valandėlių. Karinė tematika buvo pasirinkta todėl, kad ji kelia stiprius vidinius iššūkius bei skatina vaikų draugystę, bendrystę, pasitikėjimą vienas kitu ir moko veikti komandoje. Mūsų tikslas, formuoti draugiškas, empatiškas asmenybes, o ne karius."

Pagrindas - medicininė tematika

Mažosios Medicinos mokyklos įkūrėja Gintarė Aleknienė papasakojo, kad trečius metus vykstančios stovyklos šiemet bus organizuojamos 8 miestuose - Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Palangoje, Panevėžyje, Marijampolėje, Gargžduose ir Šilutėje. Priklausomai nuo miesto, stovyklos kaina yra 169-249 eurai.

„Tikimės, kad viskas klostysis sklandžiai. Edukatorės su mumis dirba jau ne pirmus metus. Darbuotojai - kompetentingi, turintys didelę patirtį darbe su vaikais ir medicinos srityje, - atviravo ji. - Vaikai atvyksta į stovyklą nuo 8 val. ryto ir su mumis laiką leidžia iki pat 17.30 val., bet stovykloje nenakvoja. Siūlome daug skirtingų stovyklų temų, todėl kiekvienas gali atrasti ir išsirinkti pagal savo poreikius.

Stovyklautojai pagal amžių yra išskirstyti į skirtingas pamainas ir tematikas. Visos praktinės ir kūrybinės veiklos yra pritaikytos pagal vaikų amžių, svyruojantį nuo 5 iki 16 m., ir gebėjimus."

Vadovė patikslino, kad Lietuvos mokykla buvo įkurta 12 metų JAV gyvuojančios ir sėkmingai 15 šalių veikiančios „Little Medical School" pavyzdžiu.

„Bendradarbiaujame su pedagogais, sveikatos priežiūros lyderiais ir bendruomeninėmis organizacijomis, siekdami įkvėpti sveiką vaikų gyvenimo būdą, - sakė G.Aleknienė. - Kol kas Lietuvoje esame vieninteliai vykdantys veiklas vaikams medicinos temomis, todėl prieš pradedant veiklą per karantiną pastebėjome tokį poreikį. Tikimės jog mūsų stovyklų vaikai pasisems naujų įspūdžių, naujų patirčių ir žinių, linksmai ir prasmingai praleis laiką."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar vaistinėje, be Jums reikalingų medikamentų, perkate ir tai, ką pasiūlo papildomai vaistininkas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +16 C

+11 +17 C

 

+15 +19 C

+20 +26 C

+19 +26 C

 

+15 +18 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-7 m/s