respublika.lt

Į Kongo Demokratinę Respubliką atvyko 15 iš JAV išsiųstų migrantų

(1)
Publikuota: 2026 balandžio 17 21:54:00, Viljama Sudikienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Penktadienį Jungtinės Tautos (JT) patvirtino, kad penkiolika žmonių atvyko į Kongo Demokratinę Respubliką, išsiųsti iš Jungtinių Amerikos Valstijų vykdant griežtas imigracijos kampanijas. Vietos šaltinis teigė, kad jie yra iš Peru ir Ekvadoro. 

 

 

Naktį į penktadienį į Kinšasą atvykę asmenys yra pirmieji pagal susitarimą išsilaipinę Kongo Demokratinėje Respublikoje (KDR) – tai dar viena Afrikos valstybė, sutikusi priimti iš JAV išsiųstus migrantus. Prezidentui Donaldui Trumpui pernai sugrįžus į Baltuosius rūmus, jo administracija derėjosi dėl kelių išsiuntimo susitarimų, nepaisydama griežtos žmogaus teisių grupių kritikos. 

Šalys, priimančios deportuotus asmenis, paprastai pateikia mažai informacijos apie jų likimą. Dažnai tie žmonės nėra iš šių šalių. 

Vašingtonas anksčiau išsiuntė užsieniečius į Pusiaujo Gvinėją, Ganą, Ruandą, Pietų Sudaną, Kamerūną ir Esvatinį. 

KDR paprašė Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) padėti migrantams, pranešė JT agentūra. 

„KDR vyriausybė paprašė TMO suteikti humanitarinę pagalbą 15-ai migrantų, kuriuos Jungtinės Valstijos išsiuntė į KDR balandžio 17 d.“, – naujienų agentūrai AFP sakė JT agentūros atstovas, bet nepateikė išsamios informacijos apie migrantų pilietybes. 

„Be pagalbos, pagrįstos poreikiais ir konkrečiais vertinimais, TMO taip pat gali pasiūlyti pagalbą savanoriškai grįžti tiems migrantams, kurie to prašo, laikydamasi savo įgaliojimų ir taikomų teisinių sistemų“, – sakoma pranešime.

Septynios moterys ir aštuoni vyrai atskrido iš Jungtinių Amerikos Valstijų lėktuvu, kuris nusileido prieš pat vidurnaktį sostinės Ndžilio oro uoste, teigė šaltinis, artimas Kongo prezidentūrai. Anot jo, šie asmenys kilę iš Peru ir Ekvadoro. 

Pasak informuotų šaltinių, netrukus į Kinšasą turėtų atvykti kiti Jungtinių Valstijų išsiųsti migrantai, grupėmis po maždaug 50 asmenų per mėnesį. Kol kas nežinoma, kiek iš viso migrantų priims KDR.

Vašingtono ir kelių Afrikos šalių susitarimu siekiama greitai išsiųsti migrantus iš Amerikos prieš juos grąžinant į jų kilmės šalis, teigė vienas iš šaltinių. 

Su Kongo Demokratine Respublika buvo susitarta po sandorio, atvėrusio kelią Vašingtonui gauti prieigą prie turtingų šalies mineralinių išteklių, labai svarbių elektronikos pramonei. Mainais JAV tarpininkavo derybose, kuriomis siekiama užbaigti daugelį metų trunkantį konfliktą rytinėje KDR dalyje, nors sustabdyti kovas dar nepavyko.

Neskaidrūs susitarimai

Susitarimo dėl imigracijos paskelbimas KDR buvo staigmena, nes jis buvo sudaromas nepakankamai skaidriai, sakė Albertas Malukisa, Kongo analitinio centro „Ebuteli“ tyrimų direktorius. Jo teigimu, neaišku, ką KDR finansiškai gaus mainais. Tačiau jis teigė, kad Kinšasa save pateikia kaip „pavyzdingą partnerę“, kuri ir toliau naudosis JAV parama. 

Balandžio pradžioje KDR ryšių ministerija teigė, kad šalies iždas nepatirs jokių finansinių išlaidų, nes logistinę ir techninę paramą teiks JAV vyriausybė. Valdžia taip pat teigė, kad pasirengta įrengti priėmimo patalpas ir teikti priežiūrą, apsvarstytos kelios galimos migrantų priėmimo vietos. 

Penktadienį policijos pareigūnai buvo dislokuoti prie vienos iš šių vietų, už kelių kilometrų nuo Kinšasos oro uosto, pranešė AFP žurnalistas. 

Pasak Pasaulio banko, dauguma Kinšasos – miesto, kuriame gyvena daugiau nei 17 mln. žmonių – gyventojų neturi prieigos prie tekančio vandens ar elektros, o beveik trys ketvirtadaliai KDR gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos. 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip manote, ar dėl JAV, Izraelio ir Irano karo bei pabrangusių degalų, trąšų iškils maisto kainos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar reikia statyti mečetę Vilniuje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +6 C

+1 +7 C

+1 +8 C

+8 +13 C

+10 +15 C

+10 +12 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s