respublika.lt

G.Furmanavičius: Apie pandemiją ir išpindėjusias pindas valdžioje (153)

2021 kovo 05 08:00:18
Gintaras Furmanavičius

Visi žinome, kad jau metus laiko pasaulį siaubia nuožmi pandemija ir liga, kuria šiandien serga apie 22 milijonus pasaulio gyventojų iš šiuo metu Žemėje gyvenančių 7,8 milijardo. Tai yra 0,28 procento. Taip pat visi žinome, kad siaučiant tokiai nuožmiai pandemijai kiekvienam iš mūsų yra labai svarbu yra turėti kuo stipresnį imunitetą.

×
nuotr. 1 nuotr.
Gintaras Furmanavičius. Stasio Žumbio nuotr.

 

Įsiveskime į google „imuniteto stiprinimas" ir puslapis gydytojas.lt mums sako, kad iš visų imuniteto stiprinimo būdų pirmasis yra sportas. Toliau ten rašoma: „Imuniteto stiprinimas neapsiriboja visaverčiu maistu ar vitaminais. Norėdami būti atsparesni ligoms, reguliariai sportuokite. Sportas nebūtinai turi būti intensyvus, tačiau pasistenkite nuolat judėti. Pabandykite atrasti širdžiai mielą sporto šaką: galbūt tai plaukimas, o gal norėtumėte laisvalaikį praleisti šokių salėje ar žaisdami tenisą?"

Tačiau, kaip stiprinti imunitetą miela širdžiai sporto šaka, kai „Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimas Nr. 1226 Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo nustato (2.2.6 papunktis):

2.2.6. Draudžiama teikti laisvalaikio, sporto įrenginių eksploatavimo, sporto klubų, kūno rengybos centrų, pramogų, poilsio, baseinų, pirčių (išskyrus viešąsias pirtis, skirtas asmenų higienos poreikiams tenkinti), diskotekų, šokių salių, kino teatrų ir kino klubų paslaugas (toliau - laisvalaikio paslaugos), draudžiamas laisvalaikio paslaugų įstaigų (tiek fizinių, tiek juridinių asmenų) ir laisvalaikio paslaugoms teikti skirtų patalpų lankymas, fizinis lankytojų aptarnavimas ir šių įstaigų (tiek fizinių, tiek juridinių asmenų) nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdomų patalpų nuoma, subnuoma ar panauda, skirta privatiems renginiams, šventėms ar kitiems susibūrimams organizuoti, išskyrus:

2.2.6.1. aukšto meistriškumo sporto pratybas, užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas;"

Toliau į parašytą tekstą nebesigiliname, nes tai neturi prasmės. Kyla klausimas, o kas gi yra tie aukšto meistriškumo sportininkai, kurių išmanusis ir mirtiną ligą, kuria užsikrėtę pasveiksta net 97 procentai ligonių, nešantis virusas neliečia?

Skaitykime Lietuvos Respublikos kūno kultūros ir sporto įstatymą, kuriame sakoma:

„2. Aukšto meistriškumo sportas - asmens fizinės veiklos forma, kai pagal tam tikras taisykles varžantis su kitais asmenimis (individualiai arba komandoje) aukšto meistriškumo sporto varžybose (prireikus pasitelkiant gyvūnus ir (ar) technines priemones) siekiama nugalėti varžovus ir tobulinti savo fizines ir psichines savybes bei įgūdžius, taip pat veikla, kuria tobulinamos asmens fizinės ir psichinės savybės bei įgūdžiai, siekiant tinkamai pasirengti aukšto meistriškumo sporto varžyboms. Aukšto meistriškumo sportu taip pat laikoma asmens veikla, kuri, nors ir neatitinka nurodytų kriterijų, tačiau dėl susiklosčiusių tradicijų ar kitų aplinkybių visuotinai pripažįstama aukšto meistriškumo sportu."

Tačiau sekantis šio įstatymo straipsnis teigia, kad pirmasis sportinės veiklos principas yra lygiateisiškumas:
„3 straipsnis. Sporto principai

Sporto veikla grindžiama šiais principais:

1) lygiateisiškumo; šis principas reiškia, kad visi asmenys, nepaisant jų lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, amžiaus, negalios, religijos ar tikėjimo, seksualinės orientacijos ir socialinės ar ekonominės padėties, turi lygias teises sportuoti; lygiateisiškumo principo pažeidimu nelaikoma atskiros sporto varžybos vyrams, moterims, neįgaliesiems, sporto varžybos pagal amžiaus grupes, dalyvių skaičiaus sporto varžybose ribojimas;"

Tuomet man, kaip darbo Vyriausybėje metu susipažinusiam su teisėkūros principais žmogui vėl kyla klausimas: kokia yra teisės aktų hierarchija ir ar gali Vyriausybės nutarimas paneigti tai, kas parašyta įstatyme. Žiūrime teisės aktų hierarchiją:

1. Konstitucija,
2. konstituciniai įstatymai,
3. ratifikuotos tarptautinės sutartys,
4. įstatymai,
5. kiti įstatymų įgyvendinamieji teisės aktai (Prezidento, Vyriausybės, Konstitucinio Teismo ir kt.).

Akivaizdu, kad aukšto meistriškumo sportininkų išskyrimas prieštarauja įstatyme numatytam lygiateisiškumo principui.

Koks viso šio mano rašinio tikslas? Labai paprastas: aš, kaip ir daugelis jūsų jau penktas mėnuo negaliu lankyti sporto klubo, žaisti su draugais futbolo ar krepšinio, kaitintis pirtyje. Tuo pačiu ir stiprinti savo imuniteto, ką darydavau daugybę metų.

Taigi mano nuomone visa ši kova su virusu yra tik imitacija, nes jei valdžiai išties rūpėtų žmonių sveikata, tos vietos kurios labiausiai sveikatina ir stiprina imunitetą nebūtų uždaromos vienos pirmųjų: baseinai, pirtys, spa, sporto salės, sporto maniežai, sporto klubai.

Dabar jau kovo pradžia, tos vietos jau 5 mėnuo yra uždarytos ir apie jų atidarymą valdžia net neužsimena. Nors daugelyje tų vietų net nebuvo jokių užsikrėtimo atvejų.

Kas gali protingai atsakyti, kodėl visos tos vietos negali dirbti atsižvelgiant į karantino apribojimus, tai yra skiriant 10 kvadratinių metrų vienam žmogui? Juk jeigu sporto kompleksas yra 500 kvadratinių metrų ploto, tai 50 žmonių galėtų saugiai sportuoti. Mums visiems jau atsibodo kalbėti apie minias didžiuosiuose lygesniais už lygius per visus karantinus tapusiuose prekybos centruose, buvimas kuriuose tikrai nedidina visuomenės imuniteto ir atsparumo mirtinam virusui. Tačiau ten saugu.

Vasario mėnesį lyg pasityčiodama Vyriausybė leido nuo 15 dienos sportuoti 1 žmogui lauke su treneriu(!) prie -10 laipsnių temperatūros ir sniego iki kelių. Gal jūs žinote, kokia tai galėtų būti sporto šaka? Man tik sniego kasimas ateina į galvą, bet tam nereikia trenerio, nebent juo įvardinti kastuvą.

Vakar Vyriausybė leido „sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugas atvirose erdvėse, vienu metu teikiamas ne daugiau kaip 5 asmenims, išskyrus dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narius." Kas tai per nesąmonė ir koks jos tikslas?!

Aš nesitikiu iš valdžios jokio atsakymo. Nes valdžiai mažiausiai rūpi mūsų sveikata.
Žinote, kodėl? Atsakymas - vasario 18 dienos Verslo žiniose: „Dėl švelnesnio pandemijos smūgio Lietuvai apkarpytos ES investicijos." O kai ant svarstyklių padėta mūsų sveikata ir ES investicijos, valdžia tikrai neleis mums normaliai gyventi.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (153)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
  • SKIEPAI: nuo šio ketvirtadienio Vilniuje skiepui gali registruotis visoms Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintoms prioritetinėms grupėms priklausantys asmenys – policijos pareigūnai, senjorai, pedagogai, abiturientai (18 metų ir vyresni), dėstytojai, asmenys, kurie turi lėtinių ligų, taip pat slaugantieji neįgaliuosius.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +5 C

-4 +5 C

 

+7 +11 C

+5 +11 C

+11 +16 C

 

+10 +14 C

0-6 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos