respublika.lt

Vyriausybė nusprendė: Lietuvoje skelbiamas karantinas atšaukiamos religinės apeigosnuotraukos (44)

2020 kovo mėn. 14 d. 23:10:24
Benas Brunalas, Lukas Blekaitis, Valentina Gudienė, Elta

Šeštadienio vakarą surengtame Vyriausybės posėdyje nuspręsta, kad Lietuvoje bus skelbiamas dviejų savaičių karantinas. Karantinas įsigalios pirmadienio vidurnaktį.

×
nuotr. 2 nuotr.
Premjeras Saulius Skvernelis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Šalyje daugėjant patvirtintų užsikrėtusių koronavirusu atvejų, S. Skvernelio vadovaujama Vyriausybė šeštadienį susirinko aptarti situacijos ir tolesnių veiksmų kovojant su Europoje pastaruoju metu sparčiai plintančia pandemija.

Kiek anksčiau šeštadienio vakare surengtoje spaudos konferencijoje ministras pirmininkas detalizavo, kaip įvedus karantiną keisis gyvenimas šalyje.

Ministrų kabinetas sutarė, kad įvedus karantiną būtų apribotos galimybės įvažiuoti į šalį, o tie, kurie įvažiuos – turės būtinai izoliuotis. Taip pat nustatytas reguliavimas keliaujantiems šalies viduje. Siūloma tarpmiestinių autobusų ir traukinių intensyvumą dalinai riboti. Kruizinių laivų patekimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą bus draudžiamas.

Įvedus karantiną, bus stabdomi visi vieši renginiai šalyje, apribotos planinės operacijos, išskyrus tas, kurios yra neatidėliotinos. Taip pat uždraustas lankymasis stacionariose socialinėse įstaigose bei kalėjimuose.

Įvedus karantiną turės būti perorganizuoti planiniai skiepijimai, atidėtos odontologijos paslaugos, išskyrus būtinosios medicininės pagalbos užtikrinimą.

Dėl švietimo įstaigų naujų priemonių, nei yra įvesta dabar, neturėtų būti imtasi.

Viešbučių, sanatorijų veikla nėra stabdoma, tačiau veiklos draudimas įsigaliotų teikiant reabilitacijos, SPA paslaugas, jei šios nesusijusios su gydymo paslaugomis.

Dėl vaistinių veiklų atskirų apribojimų neturėtų būti. Bus siekiama įgalinti saugesnes prekybos formas, galinčias leisti minimalizuoti kontaktą tarp klientų ir vaistinės darbuotojo.

Taip pat bus siūlomas Lietuvos valstybės ir savivaldybių įstaigoms, taip pat valstybės įmonėms taikyti nuotolinio darbo organizavimą. Tokia pati rekomendacija taikoma ir privačiam verslui.

Bus uždrausta visų kavinių, barų, maitinimo įstaigų veikla, išskyrus galimybę teikti maisto išsinešimui paslaugą.

Kartu bus uždrausta parduotuvių (išskyrus maisto prekių, kitų buitinių prekių parduotuvių, vaistinių) veikla. Taip pat bus uždrausta galimybė naudotis grožio paslaugas teikiančių įstaigų veikla – kirpyklomis, grožio salonais. Į draudimų sąrašą pateko ir lošimų namų veikla.

Ministrų kabinetas ragina Lietuvos dvasininkus koronaviruso grėsmės akivaizdoje neorganizuoti pamaldų maldos namuose.

Kaip teigė premjeras, Vyriausybė po savaitgalio ketina tvirtinti ekonomikos skatinimo planą, kurio vertė nemažiau nei milijardas eurų.

Lietuvos vyskūpai: paskelbus karantiną, viešos pamaldos nevyks

Vėlyvą šeštadienio vakarą Lietuvos vyskūpai pranešė, kad Vyriausybei nusprendus nuo pirmadienio šalyje skelbti karantiną dėl koronaviruso grėsmės, viešos pamaldos bažnyčioje nevyks.

„Tikinčiųjų dvasinis gėris – aukščiausias Bažnyčios rūpestis. Lygiai taip pat Bažnyčiai rūpi ir tikinčiųjų saugumas ir sveikata. Dėl šios priežasties Lietuvos vyskupai, atsižvelgdami į Lietuvos Vyriausybės sprendimą skelbti karantiną visoje šalyje nutarė, kad nuo kovo 16 d. 0 val. iki tol, kol galios Vyriausybės paskelbtas karantinas, nebevyks jokios viešos pamaldos. Vyskupai dar kartą ragina tikinčiuosius neiti į bažnyčias, bet stebėti kunigo aukojamas šv. Mišias per TV, internetą, klausytis radijo transliacijų. Apsaugokime save ir kitus, ypač pagyvenusio amžiaus žmones! Stebėdami kunigo aukojamas šv. Mišias per TV ir melsdamiesi namuose, galite priimti dvasinę šv. Komuniją ir vienytis maldoje“, - rašoma Lietuvos Vyskupų Konferencijos (LVK) išplatintame pranešime spaudai.

Šeštadienį vykusiame Vyriausybės posėdyje nuspręsta, kad Lietuvoje nuo pirmadienio bus skelbiamas 15 parų karantinas šalies mastu. Nors karantino metu visi vieši renginiai yra draudžiami, bažnyčiai tėra adresuojma rekomendacija pamaldų neorganizuoti. 

LVK pranešime pabrėžiama, kad bažnyčios lieka atviros privačiai maldai bei būtiniausiems asmeniniams tikinčiųjų patarnavimams. Laidotuvės, krikštai ar kiti sakramentai bus teikiami dalyvaujant tik artimiausiems šeimos nariams.

„Drauge raginame dar daugiau atsidėti privačiai maldai namuose: skaityti Šventąjį Raštą, prisimindami Jėzaus Kančią mintimis eiti Kryžiaus kelią, daugiau laiko skirti bendrai maldai šeimoje. Internetinės komunikacijos būdu šeimos ir pavieniai asmenys gali jungtis į maldos grupes ar švęsti Dievo Žodžio pamaldas. Išnaudokime šį laiką, kuomet negalime būti kartu fiziškai, maldai už sergančius ir kenčiančius – tai padės mums labiau vienytis su Jėzumi Gavėnios kelyje.

Viešpats ir šiuo išbandymų metu dovanoja mums ne vieną galimybę Jį atrasti iš naujo. Telydi kiekvieną iš mūsų tikėjimo kupina viltis! Teužtaria mus švč. Mergelė Marija – Ligonių Globėja ir Krikščionių Pagalba!“, - rašoma pranešime.

S. Skvernelis teigia Lietuvos piliečiams suderinęs humanitarinį koridorių per sienas uždariusią Lenkiją

Premjeras teigia, kad šalies piliečiai norintys grįžti į nuo pirmadienio karantiną skelbiančią Lietuvą, susidurs su tikru iššūkiu. Tačiau, tikina ministras pirmininkas, visiems į šalį grįžti norintiems valdžia padės.

Premjeras užsiminė, kad lietuvių grįžimas sausumos transportu per sienas jau penktadienį uždariusią Lenkiją yra preliminariai suderintas su šios kaimyninės valstybės valdžia.

„Sugrįžti bus iššūkis. Kalbant ypatingai apie mūsų kaimyninę Lenkiją. Po ilgų diskusijų mes gavome patvirtinimą – preliminarų tiesa – kad sausumos transportu 72 valandų humanitarinis koridorius bus padarytas“, - šeštadienio vakarą žurnalistams sakė premjeras. 

„Norint grįžti bus iššūkis, tačiau (...) mes darysime maksimaliai viską, kad padėtume žmonėms sugrįžti, jeigu bus organizuotos grupės – ieškosime būtų kaip parskraidinti arba parvežti“, - kalbėjo S. Skvernelis.

Vykusiame Vyriausybės posėdyje nuspręsta, kad Lietuvoje nuo pirmadienio bus skelbiamas 15 parų karantinas šalies mastu. Pasibaigus terminui, karantino laikotarpis galės būti pratęstas.

Vyriausybė ruošia priemonių planą verslui: atidės mokesčių mokėjimą, suteiks garantijų

Vyriausybė pirmadienį ketina pristatyti priemones, kurios skatintų ekonomiką bei padėtų verslui, kurį paveikė plintantis koronavirusas. Finansų ministras Vilius Šapoka teigia, kad į priemonės įtrauktas ne tik rezervų panaudojimas, bet ir galimybė valstybei daugiau skolintis.

„Situacija neeilinė, todėl ekonominis atsakas bus labai ryžtingas ir beprecendentis. Turime sutelkti visus reikiamus resursus visuomenės sveikatos apsaugai, tai bus padaryta naudojant valstybės ir vyriausybės rezervą, jei reikia, pasiskolinant, atšildant PSDF rezervo lešas“, – Vyriausybės posėdyje šeštadienio vakare sakė V. Šapoka.

Anot ministro, papildomi resursai bus naudojami užimtumo užtikrinimui ir socialinėms garantijoms.

„Čia taikysime solidarumo principą ir su verslu tikrai dalinsimės šitą naštą. Eilė priemonių – aktyvios darbo rinkos priemonės, įvairios dotacijos priemonės, ilgalaikio nedarbo fondo panaudojimo galimybės“, – teigė V. Šapoka.

Taip pat Vyriausybės posėdyje pristatytos priemonės verslo likvidumui užtikrinti.

„Mokesčių atidėjimas, išieškojimų stabdymas, galimybė atleisti nuo žemės ir NT mokesčių, garantijos dėl bankų paskolų apyvartinėms lėšoms, dalinis palūkanų kompensavimas“, – sakė finansų ministras.

Reikiamus projektus didinant skolinimosi ir garantijų limitus ketinama pateikti pirmadienį.

„Čia reikės Seimo pritarimo, bet, manau, abejonių niekam nekyla, kad tos priemonės yra būtinos“, – pridūrė jis.

S. Skvernelis: įvestas karantinas laidotuvių ir vestuvių neuždraus

Vyriausybės nuo pirmadienio skelbiamas karantinas visos šalies mastu vestuvių ir laidotuvių neuždraus, tačiau, akcentuoja premjeras S. Skvernelis, organizatoriams tai bus tikras iššūkis.

„Apribojimų vestuvėms ir laidotuvėms nėra. Tai bus tam tikras iššūkis realizuojant vestuvių pokylį – kur tai padaryti, bet apribojimų ir draudimų dėl vestuvių ir laidotuvių šiuo atveju nėra“, - po šeštadienio vakarą vykusio posėdžio tikino Vyriausybės vadovas.

Vykusiame Vyriausybės posėdyje nuspręsta, kad Lietuvoje nuo pirmadienio bus skelbiamas 15 parų karantinas šalies mastu. Pasibaigus terminui, karantino laikotarpis galės būti pratęstas.

S. Skvernelis: bent dar vienas posėdis Seime yra būtinas

Premjeras S. Skvernelis šeštadienio vakarą paskelbęs, kad ketinama skelbti karantiną visoje šalyje, teigia, jog Seimo nariai turi susirinkti bent į dar vieną posėdį.

„Seime antradienį teiksime konkrečius įstatymo projektus, kuriuos skubiai reikia priimti. Jeigu jie bus priimti tai, manau, kad Seimo posėdžiai kuriam laikui taip pat pasibaigs“, - Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje sakė ministras pirmininkas.

Premjero teigimu, Seimas nėra masinis renginys todėl parlamentas dėl svarbių sprendimų privalo susirinkti.

„Įstatymų leidėjas privalo vykdyti savo funkcijas, jeigu tai yra būtina. Šiuo atveju, bent dar vienas posėdis Seime yra būtinas ir reikalingas“, - pabrėžė premjeras.

Europoje vis intensyviau plintant koronavirusui, „valstiečiai“ ketvirtadienį užsiminė apie siūlymą Seimui į posėdžius nesirinkti artimiausias dvi savaites. Tai ketvirtadienį žurnalistams pranešė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Seimas kitą savaitę, kaip ir buvo numatyta, ketina rinktis į plenarinius posėdžius.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, pristatydamas parlamentarams kovo 17 d. posėdžių darbotvarkę, kvietė atsisakyti kai kurių, galbūt mažiau aktualių, klausimų ir orientuotis į įstatymų projektus, susijusius su ekstremalios padėties suvaldymu.

Situaciją dėl koronaviruso telefonu aptarė Lietuvos ir Lenkijos premjerai

Premjeras S. Skvernelis telefonu kalbėjo su Lenkijos ministru pirmininku Mateuszu Morawieckiu ir aptarė situaciją dėl koronaviruso.

S. Skvernelis paprašė Lenkijos premjero užtikrinti galimybę Lietuvos Respublikos piliečiams sudaryti sąlygas grįžti į Lietuvą per Lenkijos teritoriją.

Lenkijos Vyriausybė patikino spręsianti šį klausimą. Pasak Vyriausybės spaudos tarnybos pranešimo, sutarta palaikyti nuolatinį kontaktą.

Kaip jau skelbta, Lenkijos vyriausybė dėl koronaviruso nusprendė uždaryti šalies sienas. Tai penktadienį per spaudos konferenciją pranešė ministras pirmininkas M. Morawieckis.

„Mes priėmėme sprendimą dėl laikino sienų grąžinimo, – sakė jis. – Rūpindamiesi lenkų saugumu, mes įvesime visišką kontrolę palei visas Lenkijos sienas“. M. Morawieckis pabrėžė, kad omenyje turimos Šengeno zonos vidaus sienos, nes sienos su Ukraina, Baltarusija bei Rusija ir taip kontroliuojamos.

Anot premjero, iš pradžių šis režimas bus įvestas 10 dienų su galimybe jį pratęsti 20 dienų, o paskui – mėnesiui.

Lietuvos vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė šeštadienį irgi pranešė, kad Lietuva atnaujina vidinių Europos Sąjungos sienų su Lenkija ir Latvija patikrą.

„Reaguodami ir norėdami suvaldyti COVID-19 keliamas grėsmes, Lietuva, vidaus reikalų ministro įsakymu, nuo šiandien atstatys kontrolę prie vidinių ES sienų. Tai vyks nuo šiandien, kovo 14 d., 18 val. Reaguodami į priemones, kurias taiko kaimynai, manome, kad ši priemonė – tikslinga ir padės suvaldyti mums kylančias grėsmes“, – sakė R. Tamašunienė.

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (44)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SAVANORIAI: Italijoje valdžios pareigūnai pasiūlė suburti 60 tūkst. savanorių grupę, kurie prižiūrės, kaip laikomasi priemonių, įvestų šalyje po truputį slūgstant COVID-19 protrūkiui.
  • BRANGO: praėjusią savaitę elektra brango visose trijose Baltijos šalyse; Lietuvoje ir Latvijoje jos kaina kilo 11 proc., iki 27,18 euro už megavatvalandę (MWh), Estijoje – 19 proc., iki 29,36 Eur/MWh.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip pasikeitė Jūsų atlyginimas karantino metu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar lankėtės pas medikus karantino metu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +8 C

+7 +9 C

 

+7 +9 C

 +16 +17 C

+20 +21 C

 

+18 +19 C

0-3 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

Nuorodos