respublika.lt

Tokioje žemėje norisi auginti vaikus (36)

2021 gegužės 16 08:00:00
Dalia BYČIENĖ

Laima ir Vladas Chockevičiai ramybės užutekį rado šalia Akmenės, nedideliame Gulbinų kaime. Iki tol jauni žmonės gyveno Londone. Vladas čia jau buvo baigęs mokyklą, koledžą ir universitetą, kuriame studijavo informacines technologijas. Taip pat buvo pradėjęs ir muzikinę karjerą. Meniškos prigimties Laima atvažiavo į Londoną užsidirbti pinigų studijoms, o laisvu laiku lankė tapybos ir grafikos pamokas. Susitikę jaunuoliai suprato, kad svetimoje šalyje savo vaikų auginti nenorės. Ar nebuvo sunku palikti Angliją? „Ne, - sakė Laima. - Mes jau buvome pradėję svajoti apie vaikus, o aš pasakiau, kad Anglijoje vaikų negimdysiu. Ir viskas tuo buvo pasakyta."

×
nuotr. 1 nuotr.
Praėjusiais metais prezidentas Gitanas Nausėda, viešėdamas Šiaulių krašte, kartu su ponia Diana aplankė tuomet dar keturių asmenų Vlado ir Laimos Chockevičių šeimą. Asmeninio albumo nuotr.

 

Jauna šeima Žemaitijos pakraštyje prieš aštuonerius metus sukūrė salelę, kurioje viešpatauja meilė, nuoširdumas, atvirumas, pajauta gamtai, natūralumui, ištikimybė papročiams, lietuvybei. Nedideliame savo ekologiniame ūkyje buvę emigrantai augina ožkytes ir javus. Sumalę grūdus, juos parduoda savo elektroninėje parduotuvėje ir siunčia natūralumą bei gerą energiją vertinantiems klientams.

Prieš du mėnesius šeimą aplankė trečioji jų laimė - dukrytė Joringė. Baltapūkiai vijurkai, penkiametis Vykintas ir trejų Aistis, palyginti su sesute, jau tikri vyrai. Zylioja tarp ožiukų, skaičiuoja viščiukus, bites ant žiedų, lekia padėti tėvams.

Giluminis klausimas

Savo ūkį Chockevičiai pavadino „KasMes". Ką jaunieji ūkininkai norėjo pasakyti taip jį pavadindami? „Tai retorinis klausimas. Kas mes tokie savo žemėje, kokia mūsų prasmė. Mūsų šeima kasdienybėje ieško sprendimų, kaip saugoti gamtą, daryti kuo mažesnę įtaką žemei", - aiškina Laima.

Anksčiau pro savo namų langus pusryčiaudami kitoje kelio pusėje jie matydavo besiganančias karves. O vieną dieną atvažiavo didžiųjų ūkininkų traktoriai ir pievą suarė. „Karvių nebėra, ir taip liūdna pasidarė. Galvojame, reikia kažko imtis. Jeigu gyvendamas kaime negali išeiti su kūdikėliu pasivaikščioti tyrame ore, kažkas negerai. Būdavo dienų, kai net galva svaigdavo nuo chemikalų smarvės. Mes gyvename čia ir privalome savo aplinką tausoti, ieškoti darnos su technika, su arimais. Dabar tą žemę išsinuomojome ir ekologiškai auginame „Spelta" ir iš Anglijos parsivežtus kviečius „Einkorn", rugius „Duoniai", avižas, šieną savo ožkytėms. Viską, ko mums reikia, užsiauginame patys", - pasakojo ūkio šeimininkė. Šeima stengiasi maitintis tuo, ką patys užsiaugina ir pasigamina: savo ožkyčių pieno sūrį, savų vištų kiaušinius, daržoves, vaisius, pačių keptą duoną.

Suviliojo namas

Nei Vladas, nei Laima nėra čia gimę. Jos gimtinė artėliau, Minčaičių kaime, netoli Žagarės. Vladas iki 13 metų augo Kaune, paskui gyveno Londone. Nusprendę kurti šeimą ir gyventi gimtinėje, jaunuoliai pasirinko kaimą. „Į miestą bet kada gali nuvažiuoti, o kaime rasti savo vietą ne visada. Svarstėme, kur ta mūsų vieta. Ar arčiau Vlado tėviškės, ar netoli mano gimtinės, ar per viduriuką tarp abiejų. Bet išėjo taip, kad sodyba mūsų laukė arčiau mano namų", - juokiasi moteris. Jauna šeima ieškojo autentiško medinio namo su senovine dvasia. Iš visų sodybų, kurias apžiūrėjo, medinis buvo tik šis namas. Ne vienkiemis, kaimynai iš abiejų pusių, bet ir ne visai šalia jų. Daug privatumo, prie namo didžiulis sodas, o toliau - pievos.

Iš Anglijos jaunieji Chockevičiai parsivežė pinigų pirkti sodybai ir automobiliui, dar šiek tiek atsidėjo ateičiai, jei kartais nerastų darbo. Vėl reikalai susiklostė tarsi pagal planą. Vladui buvę darbdaviai pasiūlė nuotolinį darbą kompiuteriu. Tik atlyginimą sumažino. Vlado uždirbti pinigai buvo paskirti pastatų atnaujinimui. Tai kainavo nepigiai, nes šeima siekė kuo daugiau natūralumo, kuo daugiau medžio. Ir medžiagas pirko natūralias, atsisakė apdorotų chemija.

Paklausa didėja

Pasak Vlado, jo ir Laimos požiūriai dėl gyvenimo kaime sutapo. Ir ūkininkavimas, grįžus iš Anglijos, atėjo natūraliai. Kai prasidėjo prie pat namų esančių laukų purškimai, tręšimai, jauni žmonės suvokė: arba teks kraustytis gyventi kitur, arba kažką sugalvoti. Kai kaimynai pasiūlė išsinuomoti žemę, jie suprato, kad ir vėl viskas vyksta tarsi pagal planą. Jauna šeima jau turėjo ožkų, tad iš pradžių sėjo avižas, kurios buvo ir nauda gamtai, ir pašaras gyvuliukams. Paskui nusprendė išsinuomoti daugiau žemės ir ekologiškai auginti grūdus. Laukų chemija jie netręšia. Taiko sėjomainą, sėja dobilus.

Iš kur miestietis sėmėsi tokių subtilių žinių? „Man įdomu, esu žingeidus, todėl kliaujuosi internetu. Standartinių ūkininkavimo subtilybių klausiau kaimynų, ūkininkaujančių giminaičių. Tik ekologiniu ūkininkavimu nedaug kas užsiima", - aiškino jaunasis ūkininkas.

Iki praėjusių metų Vladas žiemą dirbo programuotoju per nuotolį ir ūkininkavo tik vasarą. Praėjusį rudenį nusipirko didesnį malūną ir tada paaiškėjo, kad keliose veiklose „plėšytis" neverta. „Užsiaugintus ekologiškų grūdų miltus greitai išpardavėme. Paklausa buvo didelė. Galima iš to gyventi, tik reikėtų pasėlių plotus padidinti dvigubai. Dabar turime tik šešis hektarus žemės", - pasakojo Vladas.

Kam kepimas, kam malimas

„Dabar darbas darbą veja. Susistyguojame viską ir žiūrime, kieno darbai šiandien svarbiausi. Daržai, šiltnamis, namų tvarkymas, kiek vaikai leidžia, - mano rūpestis. Laimė, kad mažoji labai rami, duoda laiko man pailsėti. Matyt, žinojo, pas ką ateina", - juokiasi moteris.

Šeima augina 10 prancūzų alpinių ožkų ir vieną ožį. Dabar devynias ožkas rankomis melžia Vladas, nes Laima dar su kūdikiu ant rankų. Tačiau duonos kepimas tik jos privilegija. „Receptus užsirašinėju, darau bandymus. Žinau, kas kokią duoną mėgsta. Kai važiuoju pas mamą, nereikia galvoti, kokios duonelės jai nuvežti lauktuvių. Kaimynus vaišinu duonele pagal jų skonį. Tik duonkepės dar neturim. Tai svajonė, kuri dar laukia savo eilės. Gal ir būtų noro kepti duoną, kurią paskui parduotume, bet kai tokie dideli veterinariniai reikalavimai, kas gali sau leisti tiek daug pinigų investuoti į patalpas, kad parduotum kelis kepaliukus duonos", - pripažįsta moteris.

Ir grūdų malimas, kol teturėjo mažą malūnėlį, būdavo Laimos darbas. Tačiau, kai nusipirko didįjį malūną, malūnininku tapo Vladas. Jam tai labai patinka. Sako, geriau, nei kompiuterio klavišus spaudyti. Jis ir mala, ir fasuoja užsakytus miltus. Tokį darbą dirbdamas, sako, jaučiasi esąs gyvas. Nors Laima kūrybos žmogus, tapybai ir atvirukų kūrimui moteris randa laiko tik žiemą.

Muzika

Dar vienas Vlado projektas ir pajamų šaltinis - muzika, lydinti jį nuo vaikystės. Muzika Vladui ne hobis, o jo gyvenimas. Anglijoje vyras kūrė roko stiliaus muziką, o Lietuvoje jo dainos tapo lietuviškos, grįstos vertybėmis, kuriomis tiki. „Turiu grupę „Mėnulio fazė", išleidau pora albumų. Žodžius rašau pats, pasitardamas su Laima. Esu grupės vokalistas, groju gitara ir klavišiniais instrumentais. Grupėje, be manęs ir bosisto Vaido, dar yra ir mano broliai - Paulius ir Jonas. Beje, Jonas yra roko grupės „Thundertale" vienas įkūrėjų", - pasakojo Vladas.

Prisiminti seną pomėgį - muzikos technologijas ir kompoziciją - pakuždėjo karantinas. Praėjusį rudenį Vladas namuose įsirengė studiją ir pradėjo kurti muziką ne tik sau, bet ir kitiems atlikėjams.

Vyro pomėgiui Laima pritaria. Tuo metu, kol jis koncertuoja, moteris „užsideda" ant pečių visus ūkio rūpesčius bei atsakomybę už vaikus. „Einu pro malūninę ir girdžiu, kaip jis dirba ir dainuoja. Dainuoja ne dainas, kurias jau yra parašęs, o būsimas. Muzika - Vlado laisvalaikis ir darbas. Visa mūsų šeima yra labai muzikali", - vyro pomėgiu džiaugiasi Laima.

Laimingi, nes žvelgia giliau

Chockevičiai ne tik savo vaikus moko pažinti pasaulį tokį, koks jis yra, bet ir kitus žmones, kad šie pajaustų žolę basomis kojomis, gaivą pavėsyje, kad galėtų pagulėti ant puraus sniego. „Mes priimame šeimas iš miesto, kad basomis pasivaikščiotų po žolę, pamatytų vištas, ožkas. Atvažiavę jie fotografuojasi mūsų sode. Mes nesisaviname žemės, nors oficialiai sodyba yra mūsų, bet iš tiesų ji yra visų. Tai atvirumas, dalijimasis tuo, ką turi. Mes ir vaišiname tuo, ko turime. Būna, kad žmonės pasiūlo sumokėti. Bet mes su Vladu galvojame, kad, jei daliniesi, tai tau grįžta atgal", - šeimos gyvenimo filosofiją dėsto trijų vaikų mama.

Stengdamiesi gyventi darnoje su gamta, Chockevičiai nenutolsta ir nuo senųjų baltų papročių. Laima atskleidė, kad pagal juos pora kėlė savo vestuves:

„Abu esame labai užsispyrę ir širdis mums sakė, kad savo santuoką reikia sujungti pagal senovės lietuvių papročius. Tas jausmas nukelia tarsi į kosmosą. Visi vestuvių svečiai pirmą kartą dalyvavo tokiose apeigose ir buvo giliai sujaudinti. Vyrai net ašarojo. Gal todėl buvo taip nepaprasta, kad mano tėviškė labai gražioje vietoje tarp Žagarės ir Minčaičių kaimo. Mes ir savo vaikams palaiminimus suteikėme pagal senovines apeigas. Visi labai džiaugėsi, kad mes kitokie, kad giliau į viską žvelgiame."

Paklausus, kas jai yra šeima, moteris atsakymą dėliojo pagal gamtą: „Mes vadovaujamės požiūriu, kad jei žolės - tai žolės, o ne piktžolės, jei vabaliukai - tai tikrai ne kenkėjai. Iš to paties išplaukia ir požiūris į šeimą. Šeimą sudaro vyras, moteris ir vaikai. Esame gamtos dalis ir nuo to nepabėgsi. O tie, kurie pabėga, netenka didžiulių turtų."

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (36)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PARODA: Ketvirtadienio vakarą Nacionalinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejaus padalinyje – A. ir P. Galaunių namuose bus atidaryta paroda „Moder… Kas? Kauno modernizmas! Ir architekto profesija“ atidarymas.
  • PATYČIOS: Prancūzijos parlamentas trečiadienį pradėjo nagrinėti įstatymo projektą, pagal kurį už patyčias mokykloje būtų baudžiama iki trejų metų kalėjimo.
  • AUTOMOBILIAI: Lietuvoje sausio-lapkričio mėnesiais įregistruota apie 32.900 naujų lengvųjų automobilių – 15,2% mažiau nei atitinkamu laikotarpiu praėjusiais metais (38.820).
  • VAKCINACIJA: Europos Sąjungai laikas „pamąstyti apie privalomą vakcinaciją“ nuo COVID, trečiadienį sakė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen, nors ir pabrėžė, kad nuspręsti turi valstybių narių vyriausybės.
  • PRITARĖ: Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui pasienyje su Baltarusija dar mėnesiui pratęsti nepaprastąją padėtį.
  • GINČAS: Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) nagrinės vienos didžiausių šalies verslo grupių „Vilniaus prekyba“ ir jos smulkiojo akcininko Mindaugo Marcinkevičiaus ginčą dėl 81,25 mln. Eur žalos už bandymus stabdyti prekybos centrų „Akropolis“ pardavimą.
  • DERYBOS: Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė norįs tiesioginių derybų su Rusija, skirtų užbaigti aštuonerių metų karą su prorusiškais separatistais jo šalies rytuose.
  • PELNAS: Bankininkystės grupė „Citadele“ per 9 šių metų mėnesius uždirbo 44,7 mln. Eur, kai prieš metus tą patį laikotarpį fiksuotas 20,5 mln. Eur nuostolis.
  • PRATĘSIAMA: Austrija antradienį dar dešimčiai dienų pratęsė šalyje įvestą visuotinį karantiną.
  • BRANGIAUSIAS: Izraelio uostamiestis Tel Avivas, anot britų žurnalo „The Economist“ atliktos analizės, yra brangiausias pasaulio miestas.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar vaikai turi turėti galimybę nuspręsti skiepytis be tėvų sutikimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +5 C

-2 +3 C

 

-10 +3 C

0 +6 C

-3 +2 C

 

-3 0 C

0-12 m/s

0-13 m/s

 

0-6 m/s