respublika.lt

Ruošiama dirva surogacijos įteisinimui

(149)
Publikuota: 2022 balandžio 28 06:20:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Ruošiama dirva surogacijos įteisinimui. „Pixabay“ nuotr.

Nevyriausybinės organizacijos, dirbančios šeimos klausimais, kreipėsi į Seimo narius, ragindamos nepritarti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo keitimo projektui. Jų įsitikinimu, projekto tikslas - paruošti dirvą surogacijos Lietuvoje įteisinimui. Negana to, pataisomis ketinama įteisinti, kad pagalbinio apvaisinimo pagalba galėtų naudotis ir partneriai, tad lesbiečių poroje galėtų pastoti viena iš lesbiečių, o homoseksualistų vyrų pora galėtų tapti tėvais surogatinės motinos pagalba.

 

 

Pataisos stumiamos dėl verslo

Minėtame projekte siūloma atsisakyti neterminuoto pagalbinio apvaisinimo metu sukurtų, bet tam nepanaudotų žmogaus embrionų saugojimo, taip pat nuostatos, jog pagalbinio apvaisinimo metu sukurtas embrionas gali būti naudojamas tik moters pagalbiniam apvaisinimui. Siūlomi pakeitimai motyvuojami noru mažinti nepakeliamą finansinę naštą poroms, kurios nori pagalbinio apvaisinimo procedūros pagalba susilaukti vaikų.

„Teiginys, kad neterminuotas nepanaudotų žmogaus embrionų saugojimas yra nepakeliama finansinė našta poroms, neatitinka tikrovės. Standartinėje vaisingumo klinikoje embriono šaldymas ir saugojimas trejus metus kainuoja 500 eurų, t.y. 166 eurų per metus. Lyginant su kitomis išlaidomis vaisingumo gydymui, tai nėra nepakeliama finansinė našta. Be to, pora yra laisva rinktis sukurti tiek embrionų, kiek bus implantuojama į moters gimdą: tada šaldymo klausimas nekyla. Akivaizdu, kad ši suma nėra priežastis, dėl kurios apie savo vaiką svajojančios poros atsisakytų šios procedūros. Įstatymo pakeitimai reikalingi ne vaikų negalinčioms susilaukti poroms, o verslo interesams", - teigiama rašte, kurį parengė Laisvos visuomenės institutas. Raštą palaikė Krizinio nėštumo centras, Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija, Rengimo šeimai asociacija, sąjunga „Vardan šeimos" ir dar kelios organizacijos.

Nepritarė - dabar patys stumia

Kaip „Vakaro žinioms" sakė teisininkas, Rengimo šeimai asociacijos pirmininkas Ramūnas Aušrotas, reikalavimas šaldyti ir saugoti perteklinius pagalbinio apvaisinimo metu sukurtus žmogaus embrionus yra taikomas visiems šias paslaugas Lietuvoje teikiantiems juridiniams asmenims, nepriklausomai nuo jų juridinio statuso ir nuo to, ar jie šias paslaugas teikia mokamai ar nemokamai (t.y. pagal sutartį su Teritorine ligonių kasa). Taigi, pasak teisininko, projektas yra labiausiai naudingas ne nevaisingoms poroms, apdraustoms sveikatos draudimu, kurioms tenka kažkiek primokėti už embrionų šaldymą ir saugojimą, bet privačias paslaugas teikiančioms vaisingumo klinikoms, kurioms šis įstatymo reikalavimas padidina kaštus ir daro jas mažiau konkurencingas globalioje rinkoje.

„Kad projektu ginami ne nevaisingų Lietuvos porų, bet verslo interesai, rodo faktas, jog projektą svarstęs Sveikatos reikalų komitetas neseniai valdančiųjų balsais nepritarė Seimo narės Agnės Širinskienės pasiūlymui išlaidas, susijusias su embrionų saugojimu, padengti valstybės lėšomis. Nors dar 2018 m. pabaigoje analogišką pasiūlymą teikė patys konservatoriai - Gabrielius Landsbergis, Mykolas Majauskas, Ingrida Šimonytė ir Antanas Matulas. Suprantama, nes priėmus šį pasiūlymą būtų kompensuojama tik tų žmogaus embrionų šaldymas ir saugojimas, kurių užsakovai yra poros, turinčios sveikatos draudimą. O tai, kaip minėta, netenkina tikrųjų įstatymo projekto iniciatorių interesų", - dėstė R.Aušrotas.

Prieštarauja ir Strasbūro teismas

Visuomenininkai atkreipia dėmesį ir į etinę siūlomų pataisų pusę - nepanaudotų žmogaus embrionų šaldymo prievolės atsisakymas prieštarauja embriono teisinės apsaugos principams, suformuluotiems Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) doktrinoje; embriono apsauga negali būti grindžiama vien ekonominiais, merkantiliniais skaičiavimais: EŽTT doktrina taip pat neprilygina embriono daiktui, kuriuo gali būti laisvai disponuojama, pripažįsta, kad embrionui yra reikalinga teisinė apsauga.

„Kyla pagrįstų įtarimų, kad tikrasis projekto autorių tikslas - sudaryti sąlygas surogacijos Lietuvoje įteisinimui", - dėstoma rašte.

Vardan homoseksualistų

Pasak R.Aušroto, kad naujosiomis Armino Lydekos teikiamomis ir Viktorijos Čmilytės-Nielsen, Jurgitos Sejonienės bei Morganos Danielės parašais palaikomomis pataisomis ruošiamas kelias surogacijos įteisinimui, įrodo du faktai.

„Pirmiausia iš įstatymo siūloma išbraukti nuostatą, kad sukurtą embrioną galima naudoti tik moters, kuri kreipėsi pagalbos, pagalbiniam apvaisinimui. Tai leidžia daryti prielaidą, kad embrionas bus panaudotas ne užsakovo, o kito asmens pagalbiniam apvaisinimui. Į klausimą, kodėl braukiama šita nuostata, niekas neatsako.

Kitas argumentas - Sveikatos apsaugos ministerija rengia naują Pagalbinio apvaisinimo įstatymo redakciją, kurioje keičiamas 11 straipsnis. Dabar galiojančiame įstatyme draudžiama bet kokios formos surogacija. Naujoje redakcijoje daroma išlyga: draudžiami sandoriai, kai susitariama, kad kita moteris bus apvaisinta, išnešios ir pagimdys kūdikį, išskyrus altruistinę surogaciją. Kitaip tariant, tokiais atvejais, „kai poros moteris serga liga, dėl kurios nėštumas tokiai moteriai yra kontraindikuotinas ir (ar) fiziologiškai negalimas ir šis procesas yra negrįžtamas", - paaiškino R.Aušrotas.

„Projekte siūloma „sugyventinio" sąvoką įstatyme keisti sąvoka „partneriai". Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą pagalbinio apvaisinimo paslauga gali pasinaudoti tik sutuoktiniai arba sugyventiniai. Pastaraisiais, pagal civilinį kodeksą, laikomi tik vyras ir moteris, kurie gyvena kartu ne mažiau kaip vienerius metus neįregistravę santuokos, turėdami tikslą sukurti šeiminius santykius.

Civiliniai sandoriai, kai kita moteris įsipareigoja pastoti, išnešioti ir pagimdžiusi perduoti užsakovui kūdikį (vadinamoji surogacija), šiuo metu yra draudžiami. Todėl pagrįstai kyla įtarimas, kad minėtų nuostatų priėmimu yra ruošiama dirva surogacijos, kuria paprastai naudojasi homoseksualios poros, Lietuvoje įteisinimui", - dėstoma rašte.

Ukrainoje surogatinė motinystė legali

R.Aušrotas priminė, kad Seimas 2020 m. birželio 25 d. yra priėmęs rezoliuciją „Dėl visų formų surogacijos pasmerkimo", kuria smerkia bet kokios formos surogacijos praktiką, tvirtina, kad bet kokios formos surogacija yra moderni vergovės ir prekybos žmonėmis forma. Surogacija yra draudžiama daugelyje ES šalių, tačiau, pasak teisininko, kai kuriose šalyse užmerkiamos akys, jei naudojamasi moterų iš trečiųjų šalių paslaugomis.

Pavyzdžiui, „Ukrainoje ir surogacija, ir komerciniai sandoriai yra galimi. Jei Lietuvoje svarstomos pataisos būtų įteisintos, atvažiavusios moterys būtų prekybos žmonėmis taikiniai. Susitarti dėl surogacijos su ukrainiete moterimi, kuri nemoka kalbos ir neturi darbo, bus daugiau galimybių ir nereikės rizikuoti ieškant lietuvių".

Seimo laikinoji grupė pataisose įžvelgia prieštaravimą Konstitucijai

Astos Kubilienės vadovaujama Seimo laikinoji grupė „Už žmogaus gyvybės ir sveikatos apsaugą nuo pradėjimo iki natūralios mirties" nepritaria Seime svarstomam patobulintam Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pakeitimo projektui ir ragina kitus parlamentarus nepritarti šiam projektui. Savo pareiškime šios grupės nariai sako, kad kai kurios siūlomos šio įstatymo nuostatos nesuderinamos su Konstitucijoje įtvirtintomis pamatinėmis teisinės valstybės vertybėmis, ir teikia panašius argumentus, kaip ir nevyriausybinės organizacijos jau minėtame rašte.

„Teisinis reguliavimas, kuris leistų neribotai kurti žmogaus embrionus, o vėliau jų atsikratyti kaip medicininių atliekų, yra nesuderinamas su Konstitucijoje įtvirtintomis pamatinėmis teisinės valstybės vertybėmis", - tvirtina pareiškimo autoriai.

Jų nuomone, su Pagalbinio apvaisinimo įstatymo tikslu ir tinkamu žmogaus teisių balansu nesuderinamas siūlymas iš galiojančio įstatymo išbraukti nuostatą, kad „pagalbinio apvaisinimo metu sukurtas embrionas gali būti naudojamas tik moters pagalbiniam apvaisinimui".

„Šios svarbios garantijos panaikinimas atveria kelią embrionų naudojimui ne tik apvaisinimui, bet ir kaip biologinės žaliavos, kas šiurkščiai pažeidžia pagarbos žmogaus gyvybei ir jos orumui principą, atveria kelią piktnaudžiavimui", - mano pareiškimą inicijavę Seimo nariai, pateikdami ir daugiau argumentų.

Komentuoja Seimo narė Agnė ŠIRINSKIENĖ:

Praėjusią kadenciją Pagalbinio apvaisinimo įstatyme buvo pasiektas kompromisas: perteklinius embrionus buvo leista kurti, bet neleista jų naikinti - buvo nustatytas ilgalaikis saugojimas. Dabar norima leisti juos naikinti. Motyvuojama tuo, kad žmonėms trūksta pinigų juos saugoti. Todėl pateikiau siūlymą, kurio esmė - reikia užtikrinti ilgalaikį embriono saugojimą ir aukštą apsaugos laipsnį, tačiau nustatyti valstybės pareigą saugojimo išlaidas kompensuoti iš ligonių kasų. Iš esmės tai nedidelės lėšos - apie 20 eurų per mėnesį.

Kitas dalykas, ką dabar norima padaryti - išbraukti galiojančią nuostatą, kad embrionus galima naudoti tik moters pagalbiniam apvaisinimui. Tai reiškia, kad embrioną būtų galima naudoti surogacijai arba kamieninėms ląstelėms, tiesa, tik kai jos gaminamos gydymo tikslu. Nes kamieninių ląstelių gaminimą eksperimentams draudžia Biomedicininių tyrimų etikos įstatymas. Siūlau galiojančią nuostatą išlaikyti.

Dar vienas dalykas - į Dirbtinio apvaisinimo įstatymą norima įtraukti ir partnerystę. Priėmus Tomo Vytauto Raskevičiaus projektą, tai reikštų, kad pagalbinio apvaisinimo būdu būtų galima padėti ir homoseksualioms poroms - ne tik lesbietėms. Naudojant surogatinę motinystę, atsirastų galimybė homoseksualiems vyrams susilaukti vaiko! Mano pasiūlymams pritarus, tokių galimybių nebeliktų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (149)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s