respublika.lt

Ką gali atnešti NATO plėtra į Rytus? Komentuoja ROLANDAS PAULAUSKAS (161)

2021 gegužės 17 10:48:48
Ričardas ČEKUTIS

Buvęs Donaldo Trampo (Donald Trump) patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džonas Boltonas (John Bolton) neseniai iškėlė idėją panaikinti vadinamąsias „pilkąsias zonas" Europoje - jo manymu, tai sustabdytų Rusiją, kuri tose zonose esą kursto įvairius konfliktus. O panaikinti tas zonas įmanoma tik tokiu atveju, jeigu tokios šalys kaip Ukraina, Moldova ar Gruzija būtų priimtos į NATO bloką arba joms bent būtų suteikiamas panašus į narystę Aljanse statusas. Kuo tokių idėjų realizacija gali baigtis, komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Buvęs JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džonas Boltonas pataria, kaip „sutramdyti Rusiją“ panaikinant „pilkąsias zonas“. EPA-Eltos nuotr.

 

Pastaruoju metu JAV žiniasklaidoje nemažai kalbama apie viešai išsakytus Dž.Boltono planus, kuriuos net ir amerikiečių apžvalgininkai prilygina Adolfo Hitlerio „Barbarosos" planui. Šių planų tikslas - panaikinti „pilkąsias zonas", nusidriekusias tarp Rusijos ir NATO, sukurti naujus konfliktus geopolitinio priešininko pasienyje bei neleisti užgesti seniems, galutinai sudaužti kaktomuša Rusiją su Ukraina ir suteikti NATO „stogą" visiems tiems, kurie mato Rusijoje grėsmę.

Tokie samprotavimai išsakomi prieš JAV prezidento Džo Baideno (Joe Biden) birželį numatytą susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Todėl manoma, kad Dž.Boltono lūpomis amerikiečiai kiek blefuoja, mėgindami išzonduoti galimas Rusijos reakcijas.

Dž.Boltonas JAV leidinyje „National Review" atvirai dėsto, ką artimiausiu metu turėtų padaryti Dž.Baideno administracija.

„Kol tarp NATO ir Rusijos išlieka „pilkosios zonos", nestabilumas regione išliks, - rašo Dž.Boltonas savo straipsnyje. - Šios savo esme pavojingos geografinės erdvės apkarpymas kartu mažina ir potencialias grėsmes iš Rusijos pusės, faktiškai iškeldamas Maskvai esminį klausimą: prisijungti prie Vakarų ar toliau jiems priešintis?"

„Įstojimas į NATO - tai iš esmės vienintelis būdas grėsmę jaučiančioms Europos šalims minimalizuoti neapibrėžtumą ir nestabilumą santykiuose tarp Aljanso ir Rusijos, - teigia Dž.Boltonas. - Anksčau NATO vengdavo priimti naujus narius, kurių teritorijose yra užsienio karinės pajėgos, kadangi tai sukeltų karo grėsmę ir 5-ojo Vašingtono sutarties punkto aktyvavimą. „Pilkųjų zonų" sumažinimas nepareikalaus iš NATO tuojau pat priimti naujus narius, tačiau šiuo atveju, neabejotinai, paskatins sukurti toms šalims naujus atitinkamus statusus, leidžiančius spręsti dabartines Europos problemas. Kad tai pasiektume, pirmiausia turime sukoncentruoti dėmesį į V.Zelenskio diplomatines ir karines pastangas, išvarant Rusiją iš Ukrainos Rytų..."

Komentuoja nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas PAULAUSKAS:

Minint Antrojo pasaulinio karo pabaigą prisiminiau, jog dar paauglystėje, žiūrint filmus apie karą, man buvo neaišku - kas privertė tuos vokiečius ir kitus visos Europos gyventojus (Hitlerio pusėje savanoriškai kariavo beveik visi vakarų europiečiai ir daugelis Rytų Europos tautų) žygiuoti į tuos kruvinus Rusijos sniegynus? Kas juos ten galėjo sugundyti?

Vėliau, jau šiais laikais, maždaug prieš 20 metų, patekau į vieną kurortinį Bavarijos kaimelį kalnuose. Aludėje linksmai grojo vietos vokietukai bavariškais nacionaliniais drabužiais, o ant aludės sienos buvo surašytos pavardės karių, kilusių iš to kaimo, kurie žuvo Antrojo pasaulinio karo metais. Man vėl tas klausimas kilo: kas privertė tuos linksmus, gerai gyvenančius bavarus viską mesti, paimti šautuvą ir keliauti į šaltus Rytus?

Vėliau teko skaityti labai įdomią knygą, kurioje publikuojami vokiečių kareivių laiškai artimiesiems iš apsupto Stalingrado, išskraidinti faktiškai paskutiniu lėktuvu... Ką gi rašo tie jauni iš Vakarų Europos atvykę žmonės, kurie netgi suvokia, kad jiems liko nedaug laiko gyventi? Jie svarsto - kokie bepročiai tie rusai, kad nepasiduoda, nors mes jau tą Stalingradą kiaurai subombinom... Kiti svarsto, kad gal mes ne per tą pusę puolėme, gal reikėjo smogti kitur, gal padarėme kažkokias klaidas, kad pakliuvome į apsuptį... Bet nė viename iš tų laiškų neradau pasvarstymo: o ką aš čia veikiu, tuose Stalingrado griuvėsiuose?

Taigi, kaip visa tai galėjo atsitikti? O taip nutinka dėl dviejų priežasčių: pirmiausia, dėl žmogaus smegenų struktūros ir jo sugebėjimo daugiau ar mažiau suvokti, kas vyksta pasaulyje. O antra priežastis - žiniasklaidos vaidmuo. Šiuo atveju Dž.Boltonas yra atstovas tų jėgų, kurios šiandien turi visišką pagrindinės pasaulio žiniasklaidos kontrolę, o tos žiniasklaidos atšakos pasiekia ir Lietuvą, netgi labai smarkiai čia išbujodamos. Kai žiūriu, ką su mūsų žmonėmis daro tokia žiniasklaida, tai matau, kad jau faktiškai yra pagaminti tie Hitlerio kariuomenės kareiviai, kurie yra pasiruošę sėdėti Stalingrado griuvėsiuose - jiems jau suformuotas atitinkamas pasaulio vaizdas. Jie jau nesuvokia, kokiais tikslais ir kas tą vaizdą formuoja.

Vis dėlto yra dalis žmonių, kurie turi išlaikę sveiką nuovoką ir pasaulį mato daugmaž realiai. Tačiau didžioji dalis žmonių gyvena pagal tokios žiniasklaidos suformuotą pasaulio vaizdą. Vieni kitų požiūrio niekaip negali priimti ir tai vadinama „visuomenės susiskaldymu". Normalūs žmonės negali priimti šito pasaulio, kuris dabar masiškai peršamas. Ryškiausias pavyzdys - kai mums siūlo patikėti, kad yra keliasdešimt lyčių... Arba štai vaikui alų parduoda nuo 21 metų, bet lytį jis gali pasikeisti jau nuo 8 metų... Na, negali normalus žmogus tokio pasaulio priimti. Bet didelei daliai visuomenės tai jau yra normalu.

Taigi, tokia Dž.Boltono idėja iš esmės yra iš to paties lauko. Visi tie vakariečiai, kurie plūstelėjo prieš kelis dešimtmečius į Rytų Europą, visada laikė save „teisesniais" už rytiečius. Jie tokie jaučiasi nuo gilios senovės. Pavyzdžiui, kas buvo tie kryžiaus žygiai? Vatikanas skelbdavo žygį prieš „netikėlius", susirinkdavo visa Vakarų Europa ir eidavo mūsų plėšti bei nešti savo „tiesą". Kaip jie tada įsivaizdavo, kad yra teisūs, taip ir dabar įsivaizduoja, jog yra teisesni už visus kitus. Ir Dž.Boltonas su savo „pilkųjų zonų" naikinimo idėja puikiai iliustruoja šiuos teiginius. Jam yra nusišvilpt, ką galvoja tų „zonų" gyventojai, jam visiškai neįdomu, kaip tos „zonos" susiformavo. Beje, didelei daliai mūsų visuomenės tai taip pat jau nesvarbu - jie to nė žinoti nenori. Pavyzdžiui, pati Moldavijos valstybė buvo bolševikų kūrinys, o bolševikai tas „respublikas" braižė, kaip jiems tuo metu užėjo ant seilės - Kazachstaną, Ukrainą, Baltarusiją, net Latviją su Estija... Tokių valstybių niekada iki bolševikų nebuvo, o tie patys latviai su estais priklausė danams, švedams, vokiečiams, vėliau - rusams... Tai yra visiškai kita valstybingumų istorija nei Lietuvos, jos yra labai skirtingos ir savitos. Pavyzdžiui, Padniestrės gyventojai patys atsisakė gyventi kartu su moldavais, tarp jų kilo karas, o Rusija Jungtinių Tautų buvo paprašyta įvesti ten kariuomenę, kad sustabdytų kraujo liejimą. O Dž.Boltonas nori visas tas zonas panaikinti, nekreipdamas dėmesio į istorinį kontekstą bei ten gyvenančių žmonių norus bei interesus.

O koks atsakas gali būti? Vakarams atrodo, kad atsakas bus toks, kokio jie nori... Kažkada jiems taip atrodė ir prieš Žalgirio mūšį, kol gavo į kaulus, taip atrodė ir švedams, kurie gavo į kaulus prie Poltavos, Napoleonas taip pat nešė savo šviesą, o paskui bėgo iki Paryžiaus, tuomet buvo Stalingradas... Nieko naujo. Man tik skaudu žiūrėti, kaip Lietuvoje visiškai svetimoms jėgoms tarnaujanti žiniasklaida mulkina mūsų žmones. Ir matau, kaip jie vėl eina į Stalingrado griuvėsius aiškinti savo tiesų ir rašyti laiškus, kai net savo mirties akivaizdoje jie nebus pajėgūs realiai pasižiūrėti į juos supantį pasaulį ir save.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (161)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KONVENCIJA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad vertinant dėl Stambulo konvencijos Seime tvyrančias įtampas yra akivaizdu, jog teikti konvenciją ratifikavimui šiuo metu būtų labai rizikinga.
  • EKONOMIKA: Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė įsitikinusi, kad Lietuvos ekonomika per COVID-19 pandemiją nenukentėjo, todėl valstybei reikėtų galvoti ne apie atsigavimą, o tolesnį augimą.
  • UŽSTATAS: Buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui bus grąžintas 25.000 Eur užstatas, antradienį galutinai nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas.
  • VAKCINOS: Dabartinės vakcinos nuo COVID-19 sunkiai susidoros su omikron atmaina, o sukurti naują veiksmingą skiepą prireiks kelių mėnesių, JAV vakcinų gamintojos „Moderna“ vadovas sakė laikraščiui „Financial Times“.
  • MEDIENA: Valstybinė miškų urėdija pirmadienį skelbė, kad pasibaigus medienos pardavimo aukcionui 2022 m. pirmajam pusmečiui, matomas didelis medienos poreikis rinkoje – planuojamas 238 mln. eurų uždarbis.
  • DUJOS: Gamtinės dujos gyventojams, priklausomai nuo suvartojimo, nuo sausio brangs 27–36%.
  • ŪKIAI: Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, ūkių skaičius Lietuvoje per 10 metų sumažėjo 34 proc ir labiausiai sumažėjo ūkių, turinčių 2–5 ha, 1–2 ha ir 5–10 ha naudojamų žemės ūkio naudmenų (palyginti su 2010 m. – atitinkamai 52, 48 ir 34 proc.).
  • IŠLAIDOS: Per „Juodojo penktadienio“ išpardavimų dieną (lapkričio 26 d.) „Swedbank“ klientai apsipirkdami interneto parduotuvėse šįmet išleido bent 7,6 mln. eurų ir palyginus su praėjusių metų „Juoduoju penktadieniu“, interneto parduotuvėse išleista suma išaugo 19 proc., o lyginant su analogiška 2019-ųjų diena – užfiksuotos 2 kartus padidėjusios išlaidos.
  • PLĖTRA: Antradienio rytą prasidės Lietuvos žemės ūkio rūmų tarybos posėdis, kuriame bus aptariamas visam kaimui ir žemės ūkiui svarbus klausimas – Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginis planas.
  • POLITIKA: Vertinant Lietuvos politiką Kinijos ir Taivano atžvilgiu, dabartinę Lietuvos poziciją palaikė 34% apklaustųjų, nepalaikė – 41%, o dar 26% neturėjo nuomonės.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote naujos koronaviruso atmainos „Omikron"?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +3 C

-7 +1 C

 

-2 +5 C

-6 +1 C

-4 +2 C

 

-1 +2 C

0-9 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s