respublika.lt

Nematomi, bet realūs ir labai pavojingi - šnipai ir kolaborantai

Komentuoja Audrius Butkevičius

Publikuota: 2023 kovo 06 13:35:09, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Kremliaus režimas didelį dėmesį skiria ne tik „patriotinio“ jaunimo auklėjimui rengdamas šalyje įvairias jaunimo stovyklas, bet ir agentūrinio tinklo plėtimui įvairiose šalyse. EPA-Eltos nuotr.

Aktualiausias pastarojo meto pasaulines ir regionines tendencijas bei galimas jų pasekmes „Respublikai" komentuoja pirmasis Krašto apsaugos ministerijos vadovas, saugumo srities ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

 

- Vakarai vis praneša apie sulaikomus rusų šnipus, o Lietuvoje po Algirdo Paleckio įkalinimo daugiau nieko apie šnipinėjimą negirdėti, nors į šalį atvyko dešimtys tūkstančių užsieniečių. Kaip reikėtų vertinti šią situaciją?


- Kadaise TSRS NKVD veikėjas Lavrentijus Berija pajuokavo: „Tai, kad dar nesėdite, yra ne jūsų doro gyvenimo, o blogo mūsų tarnybų darbo įrodymas". Tiksliau ir geriau nepasakysi. Mūsų valstybei vadovauja žmonės, kurie turi tamprius verslo ryšius su Rusija energetikos, trąšų tranzito ir kitose srityse. Garsiai šaukdami apie paramą Ukrainai, tuo pat metu jie tyliai realizuoja įvairius Rusijos planus. Pasak mano šaltinių, Baltarusijoje veikiantis Michailo Chodorkovskio fondas neseniai gavo 17 puslapių planą. Jame pateikti Rusijos strategijos tikslai Baltarusijoje ir įvardinti terminai, per kuriuos Maskva planuoja „suvirškinti" kaimyninę šalį.

Bet kuris sveiko proto žmogus supras, kokį vaidmenį, stumiant visą Baltarusiją ir Aliaksandrą Lukašenką į Maskvos glėbį, atliko Lietuvos vadovybė. Tad labai abejotina, kad tie žmonės būtų suinteresuoti Rusijos šnipų gaudymu.

Kitas momentas - nemažai pabėgėlių iš Ukrainos atvyko iš Donbaso regiono, tad klausimas, kiek jie iš tikro yra ukrainiečiai. Nepaisant to, mūsų valdžia, nedarydama atrankos ir kenkdama valstybei, visus juos įsileido. Tad labai gali būti, kad daugybė jaunų vyrų, kurie, užuot buvę fronte, dabar slapstosi Lietuvoje, yra menki ukrainiečiai. Užtat jie gali būti labai rimta Rusijos agentūra.

Tas pats pasakytina ir apie baltarusius. Daug jų buvo įsileista, nes užtekdavo pasakyti, kad esi Minsko režimo auka ar jo priešininkas. Bet mes matome, kad net pati Sviatlana Cichanouskaja menkai žino, kieno yra Krymas, tad ko norėti iš visų likusių?

Be to, kalbant apie šnipus ir jų keliamą pavojų, reikia galvoti ne tik apie ypatingai slaptų žinių vogimą, bet ir apie įtakos darymą bei diversijas. Noriu priminti skaitytojui, kad 1990-91 metais kartu su Šaltojo karo pabaiga paaiškėjo, jog Rusija europinių NATO šalių teritorijoje turėjo tris pilnakraujas ypatingosios paskirties brigadas. Tai buvo NATO šalyse įsikūrusios žvalgybinės-diversinės grupės, kurios tik ir laukė įsakymo. Aljanso šalims teko stipriai pasidarbuoti tvarkantis su jomis. Taikos metu situacija pasikeitė ir pagerėjo, tačiau kolegos vakariečiai teigia, kad ir toliau NATO šalyse egzistuoja pakankamas kiekis diversantų.

Tai yra tie žmonės, kurie, aštrėjant konfliktui, bus panaudoti. Jums garantuoju, kad tokių, ir ne tiek jau mažai, yra ir Lietuvoje. Jei Lietuva susidurs su žvalgybiniu diversiniu karu, kas, turint omenyje pasaulyje ir Baltijos regione tvyrančias įtampas, yra įmanoma, mažai nepasirodys. Ypač situaciją sunkins tai, kad diversijas bus sunku atskirti nuo gamybinių avarijų ar incidentų dėl esą pasenusių statinių.

Neseniai sugriuvo vienas tiltas. Po to pasipylė kaltinimai darbo standartų nesilaikymu, buvo prabilta apie pasenusias konstrukcijas, tačiau ar tikrai priežastis buvo ta? Jeigu Lietuvoje subyrės 5-7 pagrindiniai tiltai, valstybės gyvenimas sustos. Tas pats nutiks, jeigu bus atakuotos pagrindinės elektros pastotės ar kita gyvybiškai svarbi infrastruktūra. Skirtingai nuo vielinių tvorų statytojų ar anūkėlių, kalbu apie tai puikiai žinodamas, kas yra tikrasis hibridinis karas.

Taigi, jeigu neturime duomenų apie tai, jog Lietuvoje veikiantys šnipai būtų sulaikomi arba bent prižiūrimi, tai reiškia, kad Valstybės saugumo departamentas dirba blogai.

- Kolaborantai daug padėjo Rusijai Ukrainoje. Pas mus tokių irgi gali atsirasti?

- Ne gali, o jau yra. Jie labai dažnai būna perverbuojami arba teikia pagalbą organizuodami priedangą bei rūpindamiesi ryšiais. Jie gali būti apmokomi kaip daryti diversijas. Manyti, kad kolaboravimas yra nekaltas užsiėmimas, būtų naivu. Faktinio Lietuvos vadovo mamytė Antrojo pasaulinio karo metu slėpė komunistinius partizanus. Ji, taip darydama žalą ne tik okupaciniam vokiečių režimui, bet ir vietinei rezistencijai, tuo užsiėmė jau po to, kai į Sibirą buvo išvežta dešimtys tūkstančių lietuviškų šeimų.

Siekiant to išvengti, kolaborantus būtina rasti laiku, jie turi žinoti, kad anksčiau ar vėliau jie vis tiek bus surasti. Čia pavyzdžiu galėtų būti Antrojo pasaulinio karo laikų Didžioji Britanija, ilgą laiką viena kovojusi tiek su Vokietija, tiek su jos satelitais. Britai, nepaisant to, kad yra sena ir gerai organizuota valstybė, taip pat turėjo kolaborantų. Nacistinės ideologijos rėmėjų buvo ir tarp karališkos šeimos narių. Tačiau jie sugebėjo suvaldyti situaciją ir britų tarnybos sėkmingai filtravo kolaborantus, šnipus ar pabėgėlius.

Mes šiandien esame tapę pafrontės valstybe ir realia, su Rusija besiribojančia, NATO siena. Veikiama turi būti operatyviai ir efektyviai. Deja, akivaizdžių rezultatų nėra, nors negali būti, kad Lietuvoje neveiktų Rusijos agentūra. Čia kalbu ne apie tuos, kurie akivaizdžiai matomi.

- Minėjote diversijas. Neseniai buvo surengta Baltarusijos diversija. Kiek tokie išpuoliai tikėtini Lietuvoje?

- Baltarusijoje atsakomybę už akciją prisiėmė žmonės, pasivadinę „Baltarusijos partizanais". Įsivaizduokime, kad Lietuvoje taip pat gali atsirasti partizanai, kurie gali nutupdyti droną su sprogmenimis tiesiai ant premjerės automobilio stogo. Kadangi šalis neskiria jokio dėmesio priešlėktuvinei gynybai, garantuoju, kad net primityviausias dronas su prikabintais sprogmenimis nesunkiai pasiektų beveik bet kurį lietuvišką objektą.

Keli svarbūs valstybiniai objektai nuo dronų turi tam tikrą apsaugą, užtikrinančią, kad jie bus nutupdyti, tačiau juos galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Susiduriame su absoliučiai kvailų žmonių atmestinu požiūriu į saugumo klausimus, todėl to pasekmes galime pajusti labai greitai.

- Ar dar kažką galima pakeisti?

- Reikia, kad Lietuvos vadovybė ir specialiosios tarnybos nustotų gyventi civilio laikotarpio filosofija. Pirmą kartą supratau, kad yra du būdai mąstyti ir vertinti situaciją tuomet, kai mano kareiviai 1991 metas parlamente nukėlė raudonmedžio duris ir jomis užblokavo langus. Pastato administracija kruvinomis ašaromis verkė, jog niokojamas toks turtas, o mano kareiviai žinojo, kad pro langus bus šaudoma ir mėtomos granatos, todėl juos būtina blokuoti.

VSD turi pradėti mąstyti taip, kaip mąsto kariškiai, nes mes patekome į pavojaus zoną. Tai yra pirmas ir pagrindinis reikalavimas, iš kurio kils visi kiti. Nustokite sekti pasakas, kad pas mus nieko nevyksta, o ten, kur vyksta, yra kažkieno kito, bet be mūsų problema. Toks mąstymas yra pavojingesnis už marą.

Suprantu, kad tai, ką sakau, suerzins daugybę geranorių moterėlių, nes garsusis pasakojimas apie galvą smėlyje slepiantį strutį yra ne tiek apie strutį, kuris to nedaro, kiek graži, politikams būdinga, psichologinio modelio iliustracija. Dar kartą sakau, - traukite galvas iš mėšlo, kuriame jas laikote, nes tik po to gali prasidėti specifinė specialiųjų tarnybų veikla. Pirmiausia, visose naujai atvykusiųjų užsieniečių grupėse turi atsirasti spec. tarnybų žmonės. Turi būti identifikuoti pavojingi asmenys, nustatomi jų ryšiai. Privalo veikti efektyvi elektroninio stebėjimo sistema.

Aš gyvenu greta pagrindinės Vilniaus vandenvietės. Ar manote, kad nors kas užsiima šios vietos, kuri karo atveju tampa tikėtinu taikiniu, apsauga arba stebėjimu? Todėl vėliau būtina identifikuoti visuomenei jautrius objektus, nustatyti jų apsaugos režimą ir vykdyti neformalią apsaugą ir t.t.

Visgi, interviu nėra darbinė instrukcija, tad nelaukite, jog pateiksiu visą planą, kurį turėjo parengti pačios spec. tarnybos, bet esminis momentas - būtina pradėti veikti. Krizių valdyme tai vadinama paveikios akcijos filosofija - būdamas pasiruošęs, gali pakeisti bet kokią padėtį. Bet tam reikia nelaukti, kol kils katastrofa, nes viskas, ką po jos bus galima daryti, tai skaičiuoti nuostolius ir likviduoti padarinius. Kad to nenutiktų, jau dabar būtina užkirsti kelią potencialioms problemoms. Ir jeigu išgirsiu, kad iš Lietuvos buvo deportuoti vienas ar 300 asmenų, suprasiu, kad kažkoks spec. tarnybų darbas jau daromas.

VSD komentaras

VSD konsultuoja Migracijos departamentą ir kitas valstybės institucijas dėl grėsmės valstybės saugumui užsieniečiams prašant prieglobsčio, vizų bei leidimų laikinai ir nuolat gyventi Lietuvoje. Institucija vertina turimą informaciją ir papildomą informaciją, gaunamą iš užsienio partnerių, taip pat informacija tikrinama tarptautinėse duomenų bazėse. Nustatęs rizikas dėl grėsmių nacionaliniam saugumui, VSD informaciją perduoda Migracijos departamentui, kitoms institucijoms, kurios priima galutinius sprendimus. Taip pat, išskyrus tam tikrus atvejus, įvedus nepaprastąją padėtį, vizų išdavimas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams yra sustabdytas.

VSD, vykdydamas jam iškeltus uždavinius, neviešais metodais renka žvalgybos informaciją, įdėmiai stebi procesus valstybės viduje ir grėsmes valstybės konstitucinei santvarkai. Lietuvos žvalgyba kasdien stebi ir vertina tas rizikas ir grėsmes, kurias valstybei kelia priešiškos užsienio valstybės, jų žvalgybos institucijos, skleidžiama propaganda ir dezinformacija, keliamos kibernetines grėsmės ir kt. Šios grėsmės buvo ir yra aktualiausios Lietuvai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
107
F

Dienos klausimas

Ar dalyvaujate savo miesto Kalėdinės eglės įžiebimo šventėse?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-9 -4 C

-8 0 C

-10 -2 C

-7 -2 C

-6 -1 C

-5 -2 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s