respublika.lt

Seimo nariai kreipėsi į teismą dėl Gyvenimo įgūdžių programos

Publikuota: 2023 lapkričio 08 07:24:14, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Stop kadras iš Youtube

Lietuvos Vyriausiąjį Administracinį teismą jau pasiekė Seimo narių pareiškimas, kuriuo prašoma ištirti, ar nuo šių metų Lietuvoje pradėta dėstyti Gyvenimo įgūdžių ugdymo programa teisėtai yra privaloma visiems mokiniams. Tuo metu kai kurie moksleiviai viešai išdrįsta pasakyti, kad mokykloje trūksta kokybiško kitų dalykų ugdymo.

 

Renka parašus

Antradienį Seimo nario Mindaugo Puidoko spaudos konferencijoje Seime pranešta, jog šiuo metu renkami gyventojų parašai su prašymu Švietimo, mokslo ir sporto ministrui Gintautui Jakštui programą atšaukti.

„Siekiama, kad ministras be jokio teismo sprendimo tai padarytų. Jau surinkta apie 75 tūkst. parašų", - sakė Seimo narys.

Jis taip pat nurodė, kad jau surinko 34 opozicijos Seimo narių parašus dėl kreipimosi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą. Jo prašoma ištirti, ar teisinga, jog labiau neformaliam ugdymui tinkanti programa Lietuvoje tapo privaloma.

„Kai ministras savo įsakymu, o ne įstatymu patvirtino programą, kuri tapo privalomu dalyku mokiniams, tai prieštarauja įstatymams ir Konstitucijai. Tokie dalykai kaip fizika, matematika, gimtoji kalba, akivaizdu, yra bendrojo ugdymo dalykai, o gyvenimo įgūdžių programa, kaip vertina ir teisininkai, apima psichologinius, emocinius dalykus ir tai yra neformalus ugdymas, kuris yra apibrėžtas ir mūsų įstatymuose.

Manau, kad teismas tikrai skirs tam laiko ir nedarys taip, kaip buvo, kai kreipėsi piliečiai ir jiems buvo atsakyta, kad teismas nagrinėti to neprivalo. Pasikreipus Seimo nariams, klausimą nagrinėti jis privalės", - sakė M.Puidokas.

Jis priminė, kad viešojoje erdvėje buvo bandoma pateikti, esą visi moksleiviai palaiko naują programą, jos turinį ir formą: „Tą genderistinę ideologiją, LGBTQ klausimus, agresyvų genderistinį švietimą propaguojančias gyvenimo įgūdžių pamokas ir liūdnai pagarsėjusias programos rekomendacijas. Daugybė žmonių netiki, kad pamokose vaikai galėtų būti mokomi tokių dalykų".

Programą kritikuoja ir moksleiviai

Vilnietė dešimtokė Milana sakė, jog ne visi moksleiviai nori mokytis gyvenimo įgūdžių programos pamokų, kokios jos numatytos dabar.

„Esu įsitikinusi, kad man ir daugeliui mokinių yra svarbiau stiprinti matematikos, lietuvių ar anglų kalbos žinias. Ar mes per gerai mokame visas esminių mokslų pamokas? Tikrai tuo abejoju.

Kodėl nuo mažumės nemoko sveikos mitybos, blaivybės, fizinio krūvio svarbos, kaip teisingai maitintis ir sportuoti? Ar tai yra mažiau svarbu nei sužinoti, kad atsiranda vis daugiau žmonių su psichinėmis negaliomis?" - svarstė moksleivė.

Milana sakė, kad visomis temomis visada gali pasitarti su tėvais: „Jeigu reikia, papildomą informaciją randu knygose ir internete. Tad man tokių pamokų visai nereikia. Man ir mano šeimai yra svarbu šeimos vertybės ir galimybė pasirinkti.

Mokykloje mus moko, kad patyčios yra blogis, bet atvirai tyčiojamasi iš tų, kurie palaiko senamadiškomis laikomas tradicines vertybes. Matau viena - kad dabar Lietuvoje gerai girdimi tik tie moksleiviai, kurie nori mokytis apie LGBT dalykus ir lytinį švietimą. Gerai girdimi tik jų tėvai.

Kodėl negirdima dauguma tėvų, kurie to savo vaikams nenori? Kodėl negirdimi tokie moksleiviai, kaip aš? Juk mes turite teisę į nuomonę ir pasirinkimą. Prašau mus išgirsti ir apginti nuo privalomai brukamos informacijos, kuri man ir kitiems paaugliams yra nereikalinga, nepriimtina".

Prašė nesinaudoti moksleiviais

Kaunietis KTU licėjaus devintokas - penkiolikmetis Ignas - sakė niekada negalvojęs, jog mokykloje bus privalomos tokios gyvenimo įgūdžių pamokos: „Taip pat niekada negalvojau, kad man reikės ginti savo ir kitų mokinių teises į tokių pamokų atsisakymą.

Ne tokių dalykų dėstymui mano tėvai mokesčiais išlaiko šitą valdžią.

Girdėjau, kad lytiškumo programos dar tik bandomos integruoti, tad man pasisekė, kad esu vienas tų mokinių, kurių ausų dar nepasiekė ši informacija. Bet aš turiu jaunesnį šeštoką brolį, juos jau mokino apie abortą teigiamu aspektu. Žinau, kad yra ir daugiau mokinių, kuriems ši informacija yra brukama. Matau per televiziją, kad tokie dalykai labai palaikomi, tad žinau, kad vieną dieną tokios pamokos bus dėstomos ir man.

Aš nenoriu žinoti apie kažkieno ideologijas, nes jų laisvė negali varžyti mano laisvės. Man nebūtina žinoti, ką jūs ir su kuo jūs darote. Yra dvi lytys. Taškas", - sakė Ignas.

Jis atkreipė dėmesį į tai, kiek mažai dėmesio mokyklose skiriama svarbiems dalykams: „Gal atkreipkite dėmesį į fizinio lavinimo programas. Ar žinote, ką mes ten darome? Žaidžiame šachmatais. Mano tėtis pasakojo, kad jam mokykloje buvo privaloma daryti tam tikrą skaičių prisitraukimų. Šiuo metu mes peršokame šimtą kartų virvutę. Atrodo, kad fizinis lavinimas yra, bet kaip ir nėra. Anksčiau būdavo standartai, reikėjo juos pasiekti, o šiuo metu mes beveik nieko nedarome.

Aš noriu būti inžinierimi. Kodėl turiu nukrypti nuo to ir mokytis jūsų ideologijos? Kodėl mums kišama informacija, kurios mums nereikia ir kurios galime pasiklausti tėvų?

Aš noriu mokytis matematikos, fizikos, chemijos ir siekti savo tikslų. Kodėl turiu mylėti LGBT narį, bet nekęsti rusų ir palestiniečių? Kodėl taip turi būti?

Manau, kad visus turime gerbti ir mylėti. Nesinaudokite mumis kaip politinėmis priemonėmis. Gerbkite mus, kad galėtume būti jūsų ateitis. Nesinaudokite mumis".

M.Puidokas kalbėjo apie savo priešmokyklinio amžiaus sūnų ir penktoką sūnų: „Mokytojams reikia statyti paminklą, nes švietimo ministerija padarė viską, kad sugriautų švietimą. Vadovėliai kepami tokie, kad vaikai yra pasimetę. Matematikos vadovėliuose nėra aprašomos užduotys. Teko bendrauti su programavimą dėstančiais pedagogais, kurie sakė, kad jų dalykui vadovėlių visai nėra.

Ar tai yra tokia švietimo sistema, kurios norime jauniems žmonėms? Gyvenimo įgūdžių dalykus paverčiame privalomais, o tokie dalykai, kurie iš tiesų yra privalomi, yra apgailėtino lygio. Fizikos, chemijos mokytojų jau dabar trūksta ir trūks dar labiau. Mokytojų streikai yra tik ledkalnio viršūnė".

Pavadino paleistuvystės programa

Konferencijoje dalyvavęs Seimo narys Dainius Kepenis atkreipė dėmesį, kad turime puikią alternatyvą dabartinei programai. Klaipėdos universitetas jau seniai turi paruošęs sveikatingumo programas, pagrįstas Vydūno mintimis ir idėjomis, kurios puikiai tiktų mokiniams.

Deja, dabartinėje Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje yra patvirtinami tik tie vadovėliai, kurie gauna prielankumą iš tam tikrų žmonių. Pasak, jo klestintis nepotizmas neleidžia realiai naudingiems vadovėliams pasiekti mokyklų klasių. Vietoje to yra tvirtinamos tokios programos, kurios atspindi Laisvės partijos programinius tikslus ir bruka genderinę ideologiją vaikams.

„Kodėl šie vadovėliai nėra naudojami? (...) Nepotistai leidžia vieni kitiems vadovėlius ir iš to gyvena. Jeigu tavo giminių ar artimųjų nėra ministerijoje, esi pasmerktas. Niekam tavęs nereikia", - sakė Seimo narys.

Jis naująją Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą pavadino paleistuvystės programa: „Ten nuo mažumės kalbama apie juslių tenkinimą. Tai yra visų valstybių sugriovimo pagrindas. Einame valstybės griovimo keliu".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
258
F

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -1 C

-10 -3 C

-8 -2 C

-6 -1 C

-8 -4 C

-4 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s