respublika.lt

R.Karbauskis: A.Veryga daro tokius pokyčius, kurių labai reikia (23)

2017 lapkričio mėn. 20 d. 17:08:40
Jadvyga Bieliavska, Elta

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis teigiamai vertina interpeliacijos sulaukusio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos darbą.

 

„Šiuo atveju vertinu jo darbą labai gerai. Tai, kad ministras sulaukė tokios kritikos, yra požymis, kad jis daro tokius pokyčius, kurių labai reikia. Pirmiausia reikia visuomenei pasakyti, kad ministerija nepriėmė jokių nutarimų dėl to, kokiems vaistams reikalauti receptų ir kokiems nereikalauti. Pasirodo, kad labai ilgą laiką tiems vaistams, kurie nėra griežtos apskaitos, vaistinės tiesiog nereikalaudavo recepto, bet tokiu būdu vaistinės pažeidinėjo įstatymus“, - sakė R. Karbauskis.

Reikalauti ar nereikalauti recepto, anot jo, nustato ne ministerija, o vaistų gamintojas. „Ministras kaltinamas tuo, kuo jis negali būti kaltinamas iš principo. Ne ministerija nustatinėjo šitą tvarką, ministerija paprasčiausiai nori to, kad būtų laikomasi įstatymų“, - sakė R. Karbauskis.

Jo nuomone, opozicija yra suinteresuota tuo, kad valdžia kuo nesėkmingiau dirbtų. „Opozicija, be abejo, yra labai vieninga, nes jų interesas, kad šita valdžia kuo nesėkmingiau dirbtų, o ji dirba pakankamai sėkmingai, nes tie pokyčiai ypač farmacijos srityje yra akivaizdūs“, - sakė R. Karbauskis.

Seimo opozicija rengiasi inicijuoti interpeliaciją sveikatos apsaugos ministrui Aurelijus Verygai, primena ELTA.

„Mes buvome susitikę su opozicinių frakcijų vadovybe ir sutarėme pradėti pirmuosius žingsnius, tai yra pradėti rengti klausimus sveikatos apsaugos ministro Verygos interpeliacijai“, - pirmadienį Eltai sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

 

S.Skvernelis: nematau jokių požymių, kad turėtų judėti A. Verygos kėdė

Nepaisant opozicijos ketinimų inicijuoti interpeliaciją sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, Premjeras Saulius Skvernelis sako šio ministro darbą vertinantis teigiamai.

„Nematau jokių požymių, kad turėtų sveikatos apsaugos ministro kėdė judėti. Jo darbą vertinu teigiamai“, - pirmadienį Seime žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Premjero teigimu, ministras iškėlė įsisenėjusias problemas šioje srityje, ypač kalbant apie vaistų rinką. „Tvarka turi būti įvesta, pacientais yra manipuliuojama šiuo atveju“, - mano Vyriausybės vadovas.

Premjero teigimu, daugeliui žmonių pakenkė savigyda, kai pagal kaimyno arba pažįstamo rekomendaciją perkami vaistai, o apleidus ligą galiausiai einama į gydymo įstaigą, kur konstatuojami toli pažengusios ligos procesai.

S. Skvernelis pažymėjo, kad vaistų tiekėjas, tiekdamas vaistus, nustato, ar jis turi būti receptinis ar ne. „Tos tvarkos keliolika metų buvo nesilaikoma, tai čia didžiausia problema“, - mano Vyriausybės vadovas.

Medikų algos, anot Ministro Pirmininko, kaip ir buvo tartasi, kitais metais tikrai didės. „Kokia apimtimi didės, tai priklausys nuo to, kaip susiderėsime, ir nuo to, kokios bus valstybės finansinės galimybės“, - teigė S. Skvernelis.

Seimo opozicija rengiasi inicijuoti interpeliaciją sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai.

„Mes buvome susitikę su opozicinių frakcijų vadovybe ir sutarėme pradėti pirmuosius žingsnius, tai yra pradėti rengti klausimus sveikatos apsaugos ministro Verygos interpeliacijai“, - pirmadienį Eltai sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Pasak jo, susitikime dalyvavo konservatorių, Liberalų sąjūdžio, Socialdemokratų partijos, Tvarkos ir teisingumo frakcijų ir Mišrios Seimo narių grupės vadovai.

„Vieningai sutarėme, kad tuos žingsnius pradedame. Tikimės per šią savaitę suderinti klausimus, ir tada spręsime, ką toliau darome su interpeliacijos registracija“, - sakė G. Landsbergis.

Seimo statutas numato, kad ministro interpeliacijai pradėti reikia ne mažiau kaip 29 Seimo narių parašų. Interpeliacijos metu ministrui raštu pateikiami klausimai ir reikalaujama į juos per dvi savaites pateikti atsakymus. Ministrui pateikus atsakymus raštu, Seimas plenarinio posėdžio metu šiuos atsakymus nagrinėja ir galiausiai priima sprendimą slaptu balsavimu. Jeigu nepritariama ministro atsakymams, jis privalo atsistatydinti.

 

Ministrui A.Verygai opozicija ketina inicijuoti interpeliaciją

Seimo opozicija rengiasi inicijuoti interpeliaciją sveikatos apsaugos ministrui Aurelijus Verygai.

„Mes buvome susitikę su opozicinių frakcijų vadovybe ir sutarėme pradėti pirmuosius žingsnius, tai yra pradėti rengti klausimus sveikatos apsaugos ministro A. Verygos interpeliacijai“, - pirmadienį Eltai sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Pasak jo, susitikime dalyvavo konservatorių, Liberalų sąjūdžio, Socialdemokratų partijos, Tvarkos ir teisingumo frakcijų ir Mišrios Seimo narių grupės vadovai.

„Vieningai sutarėme, kad tuos žingsnius pradedame. Tikimės per šią savaitę suderinti klausimus ir tada spręsime, ką toliau darome su interpeliacijos registracija“, - sakė G. Landsbergis.

Jo teigimu, klausimų ministrui prisikaupė labai daug.

„Paskutinis lašas kantrybės taurėje yra turbūt dėl receptinių nekompensuojamų vaistų, dėl kurių susidarė problemos daugeliui Lietuvos žmonių, jie negali jų įsigyti pagal anksčiau galiojusią netvarką. Bet akivaizdu, kad Vyriausybė ir ministras galėjo būti tam pasiruošę ir numatyti tokias pasekmes, kurios atsitiko dabar. Tai vienas iš klausimų “, - sakė G. Landsbergis.

Antras dalykas, jo teigimu, tai yra rezervo fondo lėšų panaudojimas medikų algoms kelti ir kodėl ministras to nepalaiko.

G. Landsbergis sako, kad keliamas klausimas ir dėl „spaudimo, daryto ministerijos pavaldžių įstaigų vadovams pasitraukti iš pozicijos, remiantis ne vieša slapta informacija“.

„Taip pat turime klausimų dėl žmonių, įdarbintų į politinius postus ministerijoje. Tų klausimų yra labai daug“, - sakė konservatorių lyderis.

Tikimasi iki trečiadienio tarp opozicinių frakcijų suderinti interpeliacijos klausimus ir surinkus reikiamą parašų kiekį ne vėliau kaip ketvirtadienį pradėti interpeliacijos procedūrą.

Seimo statutas numato, kad ministro interpeliacijai pradėti reikia ne mažiau kaip 29 Seimo narių parašų. Interpeliacijos metu ministrui raštu pateikiami klausimai ir reikalaujama į juos per dvi savaites pateikti atsakymus. Ministrui pateikus atsakymus raštu, Seimas plenarinio posėdžio metu šiuos atsakymus nagrinėja ir galiausiai priima sprendimą slaptu balsavimu. Jeigu nepritariama ministro atsakymams - jis privalo atsistatydinti.

Kaip ELTA jau skelbė, vaistininkai, pažeidę vaistų išdavimo taisykles, piniginėmis baudomis dar nebus baudžiami - Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad bus taikomas pereinamasis pusmečio laikotarpis (iki kitų metų gegužės 1 d.). Vaistinėse apsilankę ir pažeidimų užfiksavę Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) slapti pirkėjai nebaus vaistininkų piniginėmis baudomis, o tik įspės.

Ministro A. Verygos teigimu, toks sprendimas priimtas įvertinus vaistinių veiklos trūkumus, susikaupusius per daugybę metų, kurie išryškėjo nuo lapkričio įsigaliojus naujovėms, nors iki šiol dar nė vienoje vaistinėje nebuvo apsilankęs joks slaptas pirkėjas.

SAM primena, kad pastarosiomis dienomis paaiškėjo, jog dauguma vaistinių ilgą laiką pažeidinėjo vaistų išdavimo taisykles ir neprašydavo iš pacientų receptų tam tikriems vaistams, nors privalėjo tai daryti.

 

Interpeliaciją A. Verygai remianti LSDP frakcija: ministras nevaldo proceso

Pradėjusi konsultacijas dėl interpeliacijos sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija sako, kad sveikatos apsaugos sektorius pastaruoju metu tapo „tikru minų lauku, bet ministras nevaldo proceso ir negali pateikti reikiamų sprendimų“.

Pirma, Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) iškėlė labai svarbias sektoriaus problemas, tačiau ministras, anot socialdemokratų, iki šiol nepateikė reikiamų atsakymų.

Medikai ir slaugytojai reikalauja 30 proc. didinti darbo užmokestį nuo 2018 m. sausio mėnesio. Valstybinių ligonių kasų duomenimis, 2017 m. sausio-rugsėjo mėnesiais gydytojų vidutinis vieno mėnesio darbo užmokestis fiziniam asmeniui siekė 1093 eurus iki mokesčių, slaugytojų - 749 eurus.

„Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga bei Sveikatos apsaugos ministerija nepateikė atsakymų į klausimus apie darbo užmokesčio didinimą arba pateikė iš dalies: nėra aiškūs lėšų šaltiniai“, - sako Seimo LSDP frakcija.

Medikai taip pat iškėlė ir kitų klausimų, kurie reikalauja greitos Sveikatos apsaugos ministerijos reakcijos bei sumanių sprendimų: tai ir darbo krūvių reglamentavimas nustatant minimalų vienam pacientui skiriamą laiką, gydytojų tobulinimasis, eilių reguliavimas be bausmių ar sankcijų.

„Ministro A. Verygos vadovaujama ministerija nėra pateikusi išsamių atsakymų, kas bus daroma mažinant biurokratinę naštą medikams ir gerinant pacientų aptarnavimą“, - apgailestauja LSDP frakcija.

Antra, sprendimas nuo lapkričio 1 d. įteisinti „slaptus pirkėjus“ vaistinėse sukėlė tikrą krizę: vaistininkai išsigando atsakomybės už ne pagal taisykles parduotus receptinius vaistus, tai padidino eiles prie medikų durų. „Kyla klausimas, kodėl Sveikatos apsaugos ministerija nenumatė tokio scenarijaus, nesiėmė prevencinių priemonių ir nedirbo su vaistininkais informuodami gyventoju“, - sako Seimo socialdemokratai.

Trečia, klausimų jiems kelia ir siekis įvesti kadencijas ne tik sveikatos priežiūros įstaigų vadovams, bet ir visiems vadovaujantiems asmenims administracijoje. Socialdemokratų manymu, taip būtų paralyžiuojama visos įstaigos veikla ir pakenktų pacientų interesams.

Ketvirta, socialdemokratų nuomone, nekvalifikuotai vykdoma ir priklausomybės centrų reforma Lietuvoje, kai koordinuojančią įstaigą ketinama kurti ne Vilniaus priklausomybės ligų centre, bet steigiant naują instituciją. Seimo Priklausomybių prevencijos komisija yra rekomendavusi stabdyti šią reformą.

„Dėl man nesuprantamų priežasčių ponas A. Veryga sąmoningai nesiima sisteminių sveikatos priežiūros problemų sprendimo ir imituoja savo veiklą vaikydamasis vaistininkus, be recepto parduodančius druskintą vandenį. Eilės, gydytojų ir slaugytojų krūviai bei atlyginimai yra tos problemos, kurios šiandien stokoja ministro dėmesio ir idėjų“, - teigia LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.

„Opozicinės frakcijos Seime nutarė pradėti konsultacijas dėl nepasitikėjimo procedūros sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai, nes mums kyla klausimų dėl sveikatos apsaugos sektoriaus vizijos - ar tokia apskritai egzistuoja. Šiuo metu nėra aišku, kaip ministras mato reformas, kiek jos pagrįstos, ar jos racionalios“, - teigia LSDP frakcijos narys Algirdas Sysas.

„Būdamas psichiatrijos daktaras savo sprendimais ir veiksmais įneša neadekvačiai daug psichinio diskomforto visuomenei“, - reziumuoja socialdemokratas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (23)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • INVESTICIJA: Vokietijos vyriausybė atidėjo apie 3 mlrd. eurų dirbtinio intelekto tyrimams ir plėtrai, siekdama sumažinti Europos galiūnės atotrūkį inovacijų srityje nuo Amerikos ir Azijos, skelbia naujienų agentūra „Reuters“.
  • PADARINIAI: Argentinoje liūtims su audromis sukėlus potvynius, trys žmonės žuvo, daugiau kaip 2 tūkst. turėjo būti evakuoti iš savo namų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar švietimo ministrė J.Petrauskienė nusipelnė interpeliacijos?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate savo finansinę padėtį?

balsuoti rezultatai
reklama
liu desertine 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +5  +7 C

 

   +3  +7 C

  +8   +11 C

   +8  +9 C

 

   +7  +10 C

 7-12 m/s

 3-4 m/s

 

   2-3 m/s

 

reklama
Sveikata Grožis
reklama
caritas indija