respublika.lt

Elžbietos II mirtis - ištisos epochos pabaiga

(112)
Publikuota: 2022 rugsėjo 10 10:41:00, Marius KUNDROTAS
×
nuotr. 2 nuotr.
Elžbieta II buvo savo epochos karalienė. EPA-Eltos nuotr.

Rugsėjo 8-ąją anapilin išėjo ilgametė britų monarchė Elžbieta II (Elizabeth II). Ji sulaukė 96-erių metų, valdė 70 metų ir 214 dienas, tapusi ilgiausiai valdžiusia britų valdove ir antra suverenios valstybės monarche pagal valdymo trukmę po Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV (Louis XIV), valdžiusio 72 metus ir 110 dienų.

 

Nors po XVII a. Šlovingosios revoliucijos ir ypač - po karalienės Viktorijos mirties (1901 m.) - britų monarcho titulas tapo grynai simboliniu, jis liko svarbus moralinio autoriteto ir nacionalinio vienybės simbolio prasme. Elžbietos II asmenybė šioms funkcijoms puikiai tiko. Graži santuoka, inteligencija ir patriotizmas atitiko aukščiausią šiam postui taikytiną kartelę.

Elžbietai II teko išgyventi Antrąjį pasaulinį karą ir Britų imperijos žlugimą, Šaltąjį karą, Vakarų pasaulio pergalę, Europos Sąjungos gimimą ir stiprėjimą, globalizaciją ir nacionalizmo atgimimą, pagaliau - Breksitą. Tarp jos premjerų buvo Vinstonas Čerčilis (Winston Churchill) ir Margareta Tečer (Margaret Thatcher), Tonis Bleiras (Tony Blair) ir Borisas Džonsonas (Boris Johnson), ji dar spėjo patvirtinti Lizą Tras (Liz Truss).

Jungtinės Karalystės monarchė taip pat vadovavo Anglijos Bažnyčiai ir Britų Sandraugai, oficialiai - Tautų Sandraugai, kurią sudaro 56 valstybės nuo Kanados iki Australijos, 15-ai iš šių šalių ji buvo ir valstybės vadovė. Realiai teisėkūros galia tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek pavaldžiose Sandraugos šalyse priklauso parlamentams, vykdomoji valdžia - vyriausybėms ir jų premjerams.

Pati karalienė įprastai vengdavo skelbti savo politines pažiūras, siekdama atstovauti visiems savo valdiniams be išimties. Jai teko pasirašinėti įstatymus, keičiančius nusistovėjusias moralines normas, šeimos modelį, tautos sampratą. Išeidama ji paliko savo šalį multikultūrinę, genderistinę ir skaldomą vidinių konfliktų.

Jos įpėdiniui Karoliui III (Charles III) teko itin sunki misija būti moraliniu autoritetu ir nacionaliniu vienytoju, stokojant tam tiek asmeninių savybių, tiek objektyvių aplinkybių. Nesėkminga šeimos istorija su princese Diana dar karaliaujant Elžbietai II skatino dalį britų galvoti apie respublikinę šalies valdymo formą, o Jungtinei Karalystei pasitraukus iš Europos Sąjungos vėl aštrėja tautiniai konfliktai Škotijoje ir Šiaurės Airijoje. Karolis III gali tapti paskutiniu Jungtinės Karalystės monarchu, bent jau tokios Jungtinės Karalystės, kokią paliko jo motina. Kita vertus, Britų Sandrauga turi didžiulį potencialą tapti galingu bloku šalia JAV ir Europos Sąjungos.

Sulig Elžbieta II baigėsi ir Vindzorų dinastija. Į sostą žengė Mauntbetenų giminė. Jos valdymo sėkmė pirmiausiai priklausys nuo Parlamento ir vyriausybių darbų, taip pat - nuo monarchų gebėjimų vykdyti tas simbolines funkcijas, kurios iki šiol vienijo kultūriškai, socialiai ir politiškai sudėtingą britų valstybę.

Pasaulio garsenybių reakcijos

Britų futbolo legenda Deividas Bekhemas (David Beckham) Instagrame prisiminė karalienės atsidavimą: „Iki paskutinių savo gyvenimo dienų ji oriai ir grakščiai tarnavo savo šaliai". Karalienė įkvėpė savo lyderyste, o sunkiu metu guodė, rašė buvęs sportininkas greta nespalvotos jaunos Elžbietos nuotraukos. „Tai, kaip visi šiandien jaučiamės sugniuždyti, rodo, ką ji reiškė žmonėms šioje šalyje ir visame pasaulyje", - teigiama toliau žinutėje.

Britų atlikėjas Eltonas Džonas (Elton John), palaikantis artimus santykius su karališkąja šeima, rašė, kad dabar „kartu su visa šalimi labai liūdi". Karalienės vadovavimas, ano jo, buvo žavus ir šiltas. „Karalienė Elžbieta nuo pat vaikystės iki šiandien buvo didelė mano gyvenimo dalis, man jos labai trūks", - rašė E.Džonas.

Buvęs „bitlas" Polas Makartnis (Paul McCartney) mirusią monarchę prisiminė paviešindamas jaunos karalienės nuotrauką. „Tegul ilsisi ramybėje", - rašė jis. Ir pridūrė: „Tegyvuoja karalius".

„Rolling Stones" vokalistas Mikas Džageris (Mick Jagger) rašė, kad karalienė visą jo gyvenimą buvo kažkur šalia. Jis teigė vis dar prisimenąs, kaip būdamas mažas vaikas per televiziją stebėjo jos vestuves. Jis prisimena ją kaip „nuostabią jauną moterį", o vėliau „visų mylimą tautos močiutę".

Britų metalo atlikėjas Ozis Osbornas (Ozzy Osbourne) teigė, kad „su savo šalimi liūdi dėl mūsų didžiausios karalienės netekties". Mintis apie Angliją be karalienės esą yra siaubinga.

Veiksmo filmų žvaigždė Silvesteris Stalonė (Sylvester Stallone) Instagrame rašė: „Tegul ši didžioji karalienė ilsisi ramybėje. Pasaulis daugiau niekada nematys tokio žmogaus kaip ji". Aktorius paskelbė nuotrauką, kurioje jis stovi greta monarchės.

Atlikėja ir aktorė Barbra Streisand pavadino karalienę „konstanta mums visiems", kurią gerbė visas pasaulis. Instagrame ji paviešino nuotrauką, kurioje monarchei tiesia ranką.

„Oskaro" laureatė Vupė Goldberg (Whoopi Goldberg) Tviteryje prisiminė susitikimą su karaliene 2009 metais. Ji jautė jai „didžiulę pagarbą" ir negalėjo patikėti, kad sėdi priešais karalienę. Savo žinutę kino žvaigždė baigė žodžiais: „Dieve, saugok karalių".

Futbolo karalius Pelė (Pelé) paskelbė seriją nuotraukų, kuriose jis įamžintas su karaliene. Nuo pirmojo jųdviejų susitikimo 1968-aisiais jis buvęs didelis jos gerbėjas. „Jos darbai formavo kartas. Šis palikimas liks amžinai", - rašė buvęs futbolininkas.

Politikų vertinimai

Jungtinės Karalystės premjerė L.Tras teigė, kad „visi esame labai nuliūdinti" žinių apie monarchės mirtį, kuri „sukrėtė visą tautą ir pasaulį". Premjerė apibūdino karalienę kaip „uolą, ant kurios buvo pastatyta šiuolaikinė JK". „Būtent jos dėka šiandieninė JK yra tokia didi šalis", - pridūrė L.Tras. „Jos atsidavimas savo pareigoms buvo pavyzdys mums visiems", - kalbėjo premjerė.

JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) pavadino išėjusią karalienę „neprilygstamo orumo politine figūra". „Karalienė Elžbieta II buvo neprilygstamo orumo ir patikimumo politinė figūra, kuri pagilino tvirtą Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų aljansą", - sakoma Dž.Baideno pranešime. Jame prezidentas pridūrė, kad nekantrauja bendradarbiauti su naujuoju karaliumi Karoliu III.

Pasak kadenciją baigusio britų premjero B.Džonsono, 96-erių monarchė „turėjo unikalią ir paprastą galią padaryti mus laimingus". „Būtent todėl ją mylėjome", - sakė buvęs premjeras.

Japonijos ministras pirmininkas Fumijas Kišida (Fumio Kishida) Elžbietos II mirtį pavadino „didele netektimi" tarptautinei bendruomenei. Anot jo, karalienė „suvaidino svarbų vaidmenį kuriant taiką ir klestėjimą pasaulyje", „labai prisidėjo" stiprinant Didžiosios Britanijos ir Japonijos santykius.

Kinijos prezidentas Si Dzinpingas (Xi Jinping) priminė, kad velionė karalienė buvo pirmoji istorijoje britų monarchė, apsilankiusi Kinijoje, ir pažadėjo kartu su naujuoju karaliumi 50-ųjų Londono ir Pekino diplomatinių santykių užmezgimo metinių proga skatinti „sveiką ir stabilią dvišalių santykių plėtrą abiejų šalių ir tautų labui".

Pasaulinį vaidmenį išėjusiai monarchei pripažino ir Brazilijos prezidentas Žairas Bolsonaras (Jair Bolsonaro): ji buvusi ne tik britų karalienė, „bet mūsų visų karalienė".

Didžiosios Britanijos žiniasklaida praneša, kad Karolis III jau šiandien bus oficialiai paskelbtas naujuoju Jungtinės karalystės karaliumi.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
9
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (112)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar vyktumėte dirbti į kitą Lietuvos miestą/miestelį, jei Jums mokėtų žymiai didesnį atlyginimą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+7 +14 C

+7 +15 C

+5 +13 C

+17 +21 C

+18 +21 C

+16 +18 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s