respublika.lt

Slogus nuobodulys ir kiti nemalonumai rudenį. Kodėl būtent dabar?

2022 spalio 01 18:18:00
Parengė Milda KUNSKAITĖ

Tikriausiai esate girdėję, kaip ekscentrišką arba neadekvatų kurio nors pažįstamo elgesį aplinkiniai ironiškai pavadina „rudeniniu paūmėjimu". Gal ir patys esate ką nors taip pakomentavę? O ką iš tikrųjų reiškia šis terminas ir kam rudenį reikėtų būti ypač atsargiems?

×
nuotr. 1 nuotr.
Nors atvėso, nereikėtų vengti būti gryname ore. Vitos Jurevičienės nuotr.

 

 

Kuo čia dėtas ruduo?

Dabar jau sunku atsekti, kada ir kodėl atsirado nuomonė, kad rudenį psichikos ligos paūmėja (o sveikiems žmonėms ima ir atsiranda). Ar šis fenomenas išties turi realų pagrindą?

Rudeninis paūmėjimas - daugiau liaudiška negu psichiatrijos sąvoka. Psichika - smegenų veiklos dalis, o smegenys - toks pats organas kaip skrandis ar žarnynas. Jų darbas nepriklauso nuo sezono. Todėl tiesioginio dėsningumo, kad rudenį pasireiškia gerokai daugiau psichikos sutrikimų, aišku, nėra. Smegenims ir, atitinkamai, psichikai nėra skirtumo - darbo diena, ar savaitgalis, rugsėjis ar vasaris. Liga gali paūmėti tik jau sergantiems žmonėms ir bet kada. Vis dėlto sezoninis veiksnys gali turėti reikšmės, tiesiog jis nėra svarbiausias.

Rudenį trumpėja šviesusis paros metas. Šviesos būna mažiau, oras prastesnis - apima tingulys, nuobodulys, liūdesys. Mes vienareikšmiškai esame Saulės vaikai. Vasarą yra daugiau dirgiklių smegenims (kad ir tiesioginiai saulės spinduliai), todėl jos būna aktyvesnės. Šviesos mažėjimas veikia ir nervinių mediatorių, darančių poveikį žmogaus psichikos būklei, apykaitą.

Ką sako mokslas?

Yra daugybė metų laikų įtakos paūmėjimų dažnumui tyrimų, bet jų duomenys neretai būna prieštaringi. Pavyzdžiui, vieni tyrimai neatskleidžia jokių dėsningumų, kitų duomenimis, šizofrenija sergantys pacientai dažniausiai hospitalizuojami sausį ir birželį, maniakine psichoze - vasaros mėnesiais, depresija - žiemos. Gydytojai psichiatrai pastebi, kad į juos dažniau kreipiamasi ir guldoma į ligonines rudens mėnesiais, bet to priežastis gali būti ne šiaip metų laikų pasikeitimas, o, pavyzdžiui, gydymosi režimo nesilaikymas vasarą. Dažnai pacientai nesigydo per atostogas. Taigi tyrimus būtina tęsti atsižvelgiant į daugelį veiksnių.

Žmonėms, nesergantiems psichikos ligomis, rudenį gali grėsti tik nuotaikų kaita, pirmiausia tiems, kas apskritai yra jautrūs įspūdžiams ir yra linkę nerimauti. Nerimas fiziologiškai stiprėja prietemoje, smegenys taip reaguoja į tamsą, todėl kai kasdien pradeda temti penktą valandą vakaro, nerimas užklumpa kur kas dažniau negu, tarkime, vasarą. Dėl to gali sutrikti jautrių žmonių miegas, o dėl to blogėja ir nuotaika. Savaime tai nėra baisu, bet geriau laiku atkreipti dėmesį į emocinius pakitimus, kad būtų užkirstas kelias depresijai vystytis.

Su tokiomis būsenomis žmonės dažnai gali susidoroti patys, be specialistų pagalbos. Yra laikoma norma, kai slogi nuotaika išlieka iki 14 dienų, bet jeigu būsena užsitęsia, galima įtarti rimtesnį sutrikimą, dėl kurio verta kreiptis į specialistą. Praėjusio amžiaus 9-ą dešimtmetį tokios būsenos buvo vadinamos apibendrinančiu pavadinimu - sezoninis afektinis sutrikimas. Jo tikslios priežastys nežinomos, bet kai kurie specialistai jį aiškina serotonino disbalansu.

Kaip įveikti rudeninį slogutį?

Kaip elgtis rudenį paūmėjus psichikos ligai, jei jau taip nutiko? Nežiūrint šalčio, reikia dažniau būti gryname ore, nevengti fizinio krūvio, atsisakyti žalingų įpročių, miegoti ne mažiau kaip aštuonias valandas ir, esant reikalui, kreiptis į psichoterapeutą ar psichiatrą. Be to, reikia peržiūrėti įprastą atostogų grafiką. Dažnai atostogos išpuola vasarą, bet reikėtų pasilikti bent 5-7 dienas, kad būtų galima atsikvėpti rudenį. Poilsis - geriausia, ką galima padaryti savo psichinei sveikatai.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
6
F
  • SKUNDAI: Lietuvos Aukščiausiasis Teismas antradienį atmetė buvusios teisėjos ir Seimo narės Neringos Venckienės bei jos advokato skundus byloje, kurioje ji nuteista dėl pasipriešinimo pareigūnams, antstolio nurodymo nevykdymo ir smūgių sudavimo.
  • SIUNTOS: Siuntų į užsienį terminams ilgėjant, Lietuvos paštas primena, jog liko vos keletas dienų šventinėms siuntoms išsiųsti į Vakarų Europos šalis: skaičiuojama, kad į Jungtinę Karalystę, Norvegiją, Airiją, Nyderlandus ar Vokietiją siuntos keliauja nuo 6 iki 13 kalendorinių dienų.
  • DOVANOS: Šalies gyventojų kalėdinių dovanų biudžetas šįmet žada siekti vidutiniškai 106 eurus, rodo apklausa: vienai dovanai gyventojai yra pasirengę išleisti vidutiniškai 25 eurus arba 7 proc. mažiau nei prieš metus.
  • NAMAS: Vilniaus apygardos teismas antradienį paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, jog žinomas atlikėjas Egidijus Dragūnas neturi nugriauti Pavilnių regioniniame parke sostinėje pastatyto namo.
  • BAUSMĖ: Į mokyklą Kėdainiuose su kirviu lapkritį atėjusiam vyrui teismas antradienį skyrė subendrintą beveik pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę.
  • PAMINKLAS: Antakalnio kapinėse Vilniuje antradienį pradedamas ardyti paminklas sovietų kariams - jį sudaro penkios stelos, bus nukeliamas stengiantis paminklui nepakenkti, o užbaigti darbus planuojama per keletą savaičių.
  • VAISTAI: Pacientams vaistinėse pasigendant kai kurių vaistų, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, jog daugiau nei pusė trūkstamų viešai įvardijamų medikamentų yra sandėliuose.
  • NAFTA: Pirmadienį įsigaliojus Europos Sąjungos prieš pusmetį paskelbtoms sankcijoms rusiškos naftos ir jos produktų importui, „Lietuvos geležinkeliai“ teigia, kad Rusija šiemet jau išnaudojo apie 60 proc. metinės tranzito per Lietuvą į Kaliningradą ir atgal kvotos.
  • TURTAS: Vilniuje viešinti JAV Valstybės departamento specialioji pasiuntinė Holokausto klausimais Ellen Germain pasveikino Lietuvos Vyriausybės projektą kompensuoti žydams už prarastą privatų turtą, pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerija.
  • AUTOBUSAI: Susisiekimo ministerija Klaipėdos savivaldybei papildomai skyrė 4,08 mln. eurų Europos Sąjungos fondų lėšų šešiems elektriniams autobusams įsigyti.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui įteikti 2022 m. Laisvės premiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +1 C

-3 +3 C

 

-9 -1 C

-1 +4 C

-5 +1 C

 

-3 0 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-5 m/s