Mokslininkų nuomone, Z karta, t.y. 2000-2012 m. gimę žmonės jaučiasi daug nelaimingesni už savo tėvų kartą. Šis efektas yra pastebimas ir lyginant ankstesnės, Y kartos atstovus su jų tėvais ir motinomis - šalia žvalių ir gyvenimo džiaugsmų trykštančių vyresniųjų giminaičių šie jauni žmonės yra tiesiog „vaikščiojanti depresija". Kodėl jaunimas yra nelaimingesnis?
Šiuo klausimu kiekvienas psichologas ir sociologas gali turėti savo nuomonę. Štai ką apie tai mano vienas garsiausių JAV sveikatos apsaugos specialistų Vivekas Mertis (Vivek Murthy): „Dabartinį jaunimą kamuoja vidutinio amžiaus krizės ekvivalentas. Ir leisti jiems naudotis socialiniais tinklais - tas pats, kas duoti vaistų, kurių saugumas nėra įrodytas".
Pasak eksperto, „Z karta" anksčiau buvo laikoma laimingesne negu vyresni žmonės, bet šiandien jaunimo emocinė būklė prastėja, ir pirmiausia tai pasakytina apie JAV ir Europos jaunus žmones. Bent jau tokie duomenys skelbiami pasaulinėje „laimės ataskaitoje", kurioje nurodoma, kad jaunimo pasitenkinimas gyvenimu akivaizdžiai mažėja.
„Mano nuomone, būtina įstatymais mažinti socialinių tinklų įtaką jaunimui, - svarsto V.Mertis. - Duomenų apie jų saugumą iki šiol nėra. Konkrečiai reikėtų panaikinti arba apriboti galimybę be pertraukos skaityti žinias, taip pat spausti „patiktukus", nes žmonės nuo tokio „pripažinimo" tampa priklausomi. Paaugliai socialiniuose tinkluose praleidžia vidutiniškai apie 5 valandas per dieną, o trečdalis jų ir darbo dienomis prie kompiuterio užsisėdi iki pusiaunakčio".
Ataskaitos duomenys yra panašūs į tyrimo, kurį neseniai atliko Sidnėjaus universiteto sociologai, rezultatus. Jie nustatė, kad žmonių, gimusių XX a. paskutiniajame dešimtmetyje, psichikos sveikata yra prastesnė negu bet kurios kitos ankstesnės kartos atstovų. Jie spėjo, kad padėtis tik blogės. Dėl to taip pat buvo apkaltinti socialiniai tinklai su gražaus gyvenimo vaizdais, dėl kurių žmonės tampa nepatenkinti tikrove.
„Gimusieji XX a. 9-ą dešimtmetį tiesiog turėjo internetą, o tie, kurie užaugo 10-ą deš. įgijo instrumentus, atnešusius žalingų socialinių lyginimų antplūdį", - aiškina vienas iš tyrimo autorių dr.Piteris Boldvinas (Peter Baldwin). - Jaunimui nerimą kelia klausimas, ar jie yra pakankamai geri. O atsivertus socialinius tinklus ir pamačius ten šimtus supermodelių, sportininkų ir verslininkų, lyginti bus išties sudėtinga".