respublika.lt

Stebuklas! Savižudžiai lietuviai atsidūrė tarp laimingiausių pasaulio tautų!

(309)
Publikuota: 2023 kovo 27 10:00:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Atrodo, paprasta tiesa: kai žmonės laimingi - jie būna gražūs. Tačiau pagal „mokslinius“ tyrimus nėra viskas taip paprasta. EPA-Eltos nuotr.

Jungtinių Tautų (JT) Darnaus vystymosi sprendimų tinklo mokslininkai pateikė Pasaulio laimės ataskaitą, kurioje laimingiausių pasaulio šalių dvidešimtuke pirmą kartą atsidūrusi Lietuva. Ar tikrai galima tikėti visais skelbiamais laimingiausių šalių, gražiausių tautų, karingiausių, taikingiausių, svetingiausių valstybių, aukščiausių ar žemiausių tautų statistinėmis lentelėmis, TOP sąrašais, laimės, korupcijos ir t.t. indeksais? O gal iš tokių „tyrimų" vertėtų tik pasijuokti?

 

Lyg pandemijos nebuvo

JT apie ypač laimingus lietuvius paskelbė kovo 20-ąją, kurią ši tarptautinė organizacija yra paskelbusi Draugystės diena. Vienas tyrimo autorių - kanadietis, Britų Kolumbijos universiteto Vankuverio ekonomikos mokyklos profesorius emeritas Džonas Helivelas (John Helliwell).

Tirtos 150-ies šalių laimės. Nustatyta, kad laimingiausių šalių laimei nepakenkė netgi Covid-19 pandemija. Laimingų šalių gyventojų emocijos yra dvigubai dažniau pozityvios nei negatyvios. Po pandemijos lamingiausių šalių piliečių laimė jau sugrįžo į priešpandeminį laikotarpį. Tarsi pandemijos net nebūtų buvę.

Tad, jei tikėtume JT tyrimais, iš 150-ies tirtų šalių jau šeštus metus iš eilės pirmauja Suomija. Patys tyrėjai stebisi, kodėl suomiai jaučiasi tokie laimingi ir spėlioja, gal taip veikia ganėtinai šaltas klimatas bei suomių istorinės patirtys. Tik vis vien neaišku, kaip minusinės temperatūros koreliuoja su žmogaus laime. Nes tokiu atveju, žmogui, panūdusiam laimės, pakaktų namie įsisprausti į šaldytuvą. Bent penkioms minutėms. O suomių vien XX a istorinės patirtys (karas su Rusija 1939 m, nuo Suomijos atplėšta Karelija) - taip pat pakankamai liūdnos.

Tiesa, kiti tyrėjai skelbia, kad laimingiausia pasaulio šalis yra Butanas, tačiau retas iš mūsų, jei nėra alpinistas, pabuvojo sunkiai prieiname Butane. Kebloka Himalajų kalnuose patikrinti, kiek ten yra laimės.

O antroje laimingų valstybių vietoje, pagal JT, yra Danija. Po jos seka Islandija, Izraelis, Nyderlandai, Švedija, Norvegija, Šveicarija, Liuksemburgas, o laimingiausių pasaulio šalių TOP-10 užbaigia Naujoji Zelandija. Aišku, tyrėjai akcentuoja ir laimingų šalių mažą korupcijos lygį, gerą socialinę apsaugą, atlyginimus, saugumo garantijas, bendruomeniškumą, sveiko gyvenimo trukmę ir t.t.

Laimingi paniurėliai

Lietuva, „Eurostat" duomenimis, pagal savižudybių skaičių yra pirmaujanti Europos Sąjungoje, o antri - latviai. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuva pagal savižudybių mastą pasaulyje nuolat užimat 2-8 vietas. Tačiau, jei tikėtume JT, vis vien savo laimingumu pralenkėme Austriją, Australiją, Kanadą, Airiją, JAV, Vokietiją, Belgiją, Čekiją, Jungtinę Karalystę! Ir iš 20-osios vietos į 21-ąją jau išstūmėme prancūzus.

Matyt, todėl, kad prancūzams baisu pagalvoti apie pensinio amžiaus ilginimą nuo 62-ų iki 64-ų metų. O mes išeisime į pensiją 65-metų. Ir, jei tikėsime JT, iš laimės krykštaudami. iš džiaugsmingo juoko vos neplyštančiais žandais. Matyt, todėl, kad gausime „didžiulę" pensiją.

Kodėl mes socialiniuose tinkluose nuolat skundžiamės? Jei JT tyrėjai nusprendė, kad esame labai laimingi. Ir netgi pabandė paaiškinti šį fenomeną. Anot profesoriaus Dž.Helivelo, Lietuva, kaip ir kitos Rytų bei Centrinės Europos šalys, matyt, jau prisitaikė po 1990 m. pervartų ir vis labiau įsitvirtina savo naujoje tapatybėje. Matyt, kanadietis Dž.Helivelas nežino, kad lietuviai savo tapatybės niekada nebuvo praradę, visada buvo tikri, todėl nebuvo priežasties normalizuotis.

Tarp gražiausių - latviai

Kiti lygiai taip pat „reprezentatyvūs" „moksliniai" tyrimai skelbia pasaulyje pačių gražiausių tautų 50-tuką. Esą gražiausi žmonės gyvena Indijoje. Jai pagal žmonių grožį skirta pirmoji vietą. Po indų seka JAV, Švedija, Japonija , Kanada, Prancūzija, Italija, Ukraina, Danija. Latvija gražiausių tautų 50-tuke užima 48-ą vietą, o lietuviai „tyrėjams" jau nepakankamai gražūs. Tarp gražiausių pasaulio žmonių nepatenka.

Gražiausios pasaulio moterys - indės ir vyrai britai. Antroje vietoje japonės moterys ir vyrai indai.

Bet kaip tas grožis nustatomas? Negi visi buvo Indijoje? Pasirodo, jog žmonės indų ir indžių grožį nustato iš Bolivudo filmų, kur aktoriai bei aktorės tiek išbalinti, išdažyti, tiek išpuošiami blizgiais sariais, dočiais, auksu, kad, nuėmus grimą ir įspraudus į džinsus, Kalkutos gatvėse jų niekas neatpažintų.

Kitas kriterijus - indės nuo 1966 m. iki 2017 m. net šešis kartus laimėjo Mis Pasaulis grožio karūną.

O apie amerikiečių grožį sprendžiama iš Holivudo aktorių. Nors ne visos amerikietės panašios į Merlin Monro. Prancūzai gražūs, nes esą stilingai rengiasi ir jų kalba patraukliai skamba. Danai gražūs, nes jų vyrai yra aukščiausi pasaulyje. Tačiau „tyrėjai" nieko nesako apie latvių grožį. Nors pačios aukščiausios pasaulio moterys yra latvės! Tad, aiškinantis, kurios tautos gražiausios, dominuoja ne universalūs estetiniai kriterijai, bet žmonių įsitikinimai.

Apie grožį gali kalbėti žmonės, niekada nematę gyvo lietuvio, nei indo, nei indoneziečio ir t.t. Be to, kiekviena tauta turi savo vertinimo kriterijus. Gražiau yra tai, kas rečiau, egzotiškiau. Šalyje, kur dominuoja brunetai, patinka blondinai, blondinų šalyse patinka brunetai, mėlynakiai patraukliausi tarp rudakių, negarbanoti - tarp garbanių ir pan.

Draugiškiausi - airiai

Kai kurie tyrėjai nustato ir draugiškiausias pasaulio tautas. Ir tai ne primityvus Šiaurės klajoklių tautelės atstovas, svečiui nakčiai perleidžiantis savo pačią. Pasirodo, draugiškiausi yra airiai. Esą turi skoningą juodąjį humorą ir draugiškas pažiūras į atvykėlius.

Antri pagal draugiškumą amerikiečiai. Esą nors kalbėdami stengiasi visus perrėkti, bet pasirengę jus draugiškai priimti.

Tarp draugiškiausių šalių - Malavis, Fidžis, Tailandas, Sakartvelas, labai gerbianti savo svečius, Vietnamas su šypsenomis, Indonezija su įgimtu vaišingumu bei žavėjimusi atvykėliais, škotai - džiugaus būdo, bet, kaip ir airiai, nevengiantys juodojo humoro. Taip pat turkai, anot tyrėjų, turintys nepranokstamo draugiškumo reputaciją. Tiesa, tokie vertinimai labiau primena turistams skirtą reklaminį lankstinuką...

Pagal pasaulio taikos indeksą nustatyta, kad taikingiausia šalis yra Islandija, o karingiausias Somalis. Lietuva iš 158 valstybių pagal taikingumą yra 38-oje vietoje, o Rusija - 154-oje.

Galingiausias pasas - japono

Statistikai nustatė ir pačius galingiausius pasaulio pasus. Paso galingumas apskaičiuojamas skaičiumi valstybių, į kurias paso turėtojas gali atvykti be išankstinės vizos. Šiuo aspektu galingiausią pasą turi Japonija. Japonai be išankstinės vizos gali vykti į 199 valstybes. Pietų korėjiečiai, vokiečiai, suomiai -į 188 šalis, o lietuviai, pagal paso galingumą, atsidūrė devintoje vietoje kartu su slovakais ir australais, galinčiais be išankstinės vizos aplankyti 181 šalį. Silpniausią pasą turi afganai. Jiems atviros tik 25 valstybių durys, o dabartiniu metu, kai šalį valdo talibai, - ir tai labai abejotina.

Komentuoja rašytojas, psichologas Vytautas ČEPAS:

Reikia kritiškai žiūrėti į visus sudaromus reitingus, sąrašus. Reikia prisiminti, berods, Vinstono Čečilio pasakytą frazę, kad reitingais tikiu tik tais, kuriuos aš pats sufalsifikuoju. Tai daug ką pasako. Na, o kadangi nuolat turi būti laimingiausių, nelaimingiausių, aukščiausių, gražiausių, ploniausių reitingai, tai visą laiką galima tokių sąrašų atrasti.

Lietuvoje apie laimę kalbama labai daug, nes, ko gero, esame liūdniausia tauta. Pagal liūdnumą gal irgi reikėtų sudaryti reitingą. Ką jau ką, bet mes liūdėti mokame net labai.

Kad mes pagal laimę esame 20-oje vietoje, man irgi buvo savotiškai keista, nes kai manęs kartą paklausė, kas yra laimė, aš pagalvojau ir atsakiau, kad laimė yra tada, kai laimingas jautiesi ir nežinai dėl ko. O pas mus viduje daugiau liūdesio yra. Jis matosi kiaurai žmonių veiduose, matosi nepilnamečių liūdesys.

Ir į rinkimus daugiau kaip pusė žmonių neina, matyt, iš tos „laimės". Jiems jau yra nusišvilpt, kokią valdžią išrinksime. Valdžios kritika jau perėjusi į slavišką necenzūrinį žodyną.

Tokio prietaiso kaip laimometras nėra. Yra termometras, stresometrai visokie, bet laimometro nėra ir apskritai neaišku, kiek žmogus laimingas. Jei paklausi tam tikro skaičiaus žmonių, atsakys - esu sveikas, vaikai sveiki, tai ir laimingas, ko dar reikia? Tai primityvus, sakyčiau, ūkiškas, viduramžiškas laimės supratimas. Laimė yra visiškai kitas dalykas. Tai yra ne komfortas, ne turtai, bet tai, kas yra susiję su dvasiniais, aukštesniais dalykais, su dvasine būsena.

Sutikite, kad ir kokie mes būtume patriotai, bet sakyti, kad Lietuvoje dabar yra visiškai gerai, negalime. Mes esame taip susiskaldę, kad net negalime už bendro stalo susėsti, kad nesusipyktume. Tai rodo, kad esame taip pasimetę, kad net nesuvokiame, kas yra laimė. O kai nesuvoki, gali apie ją kalbėti ką nori, kaip nori ir su kuo nori. Tai yra tas pats, kaip dvi bobutės, susėdę ant suoliuko prie daugiabučio laiptinės, kalba apie kosminių laivų susijungimą beorėje erdvėje. Kažką per TV girdėjo, tačiau galutinai nesuprato. Čia tas pats dalykas.

Pažiūrėkite, daugelis laimingų žmonių žodžiais negali išreikšti, kodėl yra laimingi, tiesiog jų sieloje šventė. Čia yra tikroji laimė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
72
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (309)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Su kuriuo iš kandidatų į prezidentus norėtumėte išgerti kavos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +3 C

+2 +6 C

+1 +7 C

+4 +9 C

+5 +10 C

+6 +11 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s