respublika.lt

Ir citrina arbatoje gali būti pavojinga

(22)
Publikuota: 2024 gegužės 14 19:05:04, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
„Pixabay“ nuotr.

Citrusiniai vaisiai - labai populiarūs, bet turi savų paslapčių. Pasirodo, juos reikia lupti ir valgyti laikantis tam tikrų taisyklių, nes bet kurie šiais laikais pramoniniu būdu auginami vaisiai, pardavinėjami parduotuvėse turguose, praeina pro žemės ūkio chemijos ir maisto pramonės technologijų girnas.

 

Susipažinkite - tiabendazolis

Citrusiniai - ne išimtis. Net nuskinti jie yra dar puškiami fungicidais - priešgrybeliniais preparatais, kurie užkerta kelią puvimo procesams, vaisiai geriau išsilaiko ir nepelyja.

Dažniausiai yra naudojamas tiabendazolis, dar žymimas kaip maisto priedas (konservantas) E233. Informacijos apie jį kai kada galima rasti ant dėžių su citrusiniais, bet jos niekada nerasite ant tinklelių, maišelių ir kitokių pakuočių, kuriuose vaisiai patiekiami pirkėjams. Be to, ši medžiaga naudojama žemės ūkyje, apdoroti sėkloms ir net jau nuimtam derliui. Tuo tikslu grūdai, bulvės ir kai kurios daržovės yra apipurškiami tiabendazoliu. Todėl, kaip ir kitų pesticidų, šios medžiagos taip pat lieka dirvoje ir vandenyje.

Saugos technika vartojant apelsinus, mandarinus ir citrinas

Tai yra, tiabendazolio gauname iš įvairių šaltinių, bet didžiausia jo koncentracija - vis dėlto citrusiniuose. Ypač daug jo yra ant vaisių žievės, juk apdorojama būtent ji. Tačiau tyrimai rodo, kad 5-12 proc. tiabendazolio patenka į vaisių minkštimą, o 7-14 proc. patenka ant mūsų rankų.

Laimė, tiabendazolis yra gana lengvai nuplaunamas, todėl prieš lupant citrusinius juos būtina nuplauti šiltu vandeniu, o dar geriau - ir su plovikliu. Kadangi chemikalo likučių gali patekti ant rankų, prieš valgant apelsiną, mandariną ar kokį kitą citrusinį vaisių jas taip pat reikia nusiplauti. Taip pat reikia elgtis ir nusilupus bananą, nors dėl minkštumo jų plauti nėra prasmės.

O su citrinomis dar kita istorija: daug kas jas pjausto griežinėliais ir juos tiesiog su odele deda į arbatą, kavą ar kitus gėrimus. Tai yra negerai, ją taip pat būtina nulupti, o ne leisti plūduriuoti karštame gėrime - taip tiabendazolis tik dar geriau išplaunamas. Suprantama, iš citrusinių žievės nėra gerai gaminti cukatas. Žinoma, jei kartą pasigaminsite ir suvalgysite, nuo to nemirsite, ši medžiaga mažomis dozėmis nėra itin toksiška, bet kenkia, kai į organizmą patenka nuolatos ir ilgai.

Ši medžiaga pasižymi endokrininio disruptoriaus savybėmis - taip vadinamos medžiagos, veikiančios hormonų pusiausvyrą, pirmiausia - lytinių. Tai yra būdinga visiems pesticidams. Pavojingiausios jos pirmiausia augančiam organizmui. Dar tiabendazolis gali pakenkti kepenims, skydliaukei ir inkstams. Bet iš visų pesticidų jis - ne pavojingiausias, jis kenksmingas, kai į organizmą patenka nuolatos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
65
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (22)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar stengiatės prisižiūrėti savo mitybą, sveikai maitintis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+8 +15 C

+12 +17 C

+8 +17 C

+17 +20 C

+13 +19 C

+16 +23 C

0-5 m/s

0-11 m/s

0-7 m/s