respublika.lt

Užjūrio lietuvių pėdsakai NBA metraščiuose

(0)
Publikuota: 2019 sausio 20 09:40:08, Arūnas ABROMAITIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Leo Rautinis neįsitvirtino NBA lygoje, bet pasižymėjo tarptautiniame krepšinyje - jis ilgai žaidė Kanados rinktinėje, o 2005-2011 m. ją treniravo. EPA-Eltos nuotr.

Lietuvos krepšinio gerbėjams vargu ar ką sako Rėjaus Ragelio (Ray Ragelis) bei Veino Molio (Wayne Molis) pavardės, bet šie žaidėjai buvo bent trumpam pasiekę aukščiausią lygį ir rungtyniavo NBA. Pavardės rodo, kad jų gyslomis tekėjo ir lietuviškas kraujas. NBA arenose yra rungtyniavę nemažai emigrantų iš Lietuvos palikuonių - nuo čempioniškos dinastijos atstovo Meto Guoko (Matt Guokas) iki šiuo metu „Portland Trail Blazers“ komandoje žaidžiančio Niko Stausko.

 

Pirmieji profesionalai

Lietuvių kilmės krepšininkų stipriausioje pasaulio lygoje būta nuo pat jos ištakų, todėl reikia trumpai priminti, kokios tos ištakos. Laikoma, kad lyga įkurta 1946 m., nors tuo metu ji vadinosi kitaip - „Basketball association of America“ (BAA). Pokariu buvo ir daugiau profesionalių, viena iš jų vadinosi „National basketball league“ (NBL). Prieš 1948-1949 m. sezoną keli NBL klubai prisijungė prie BAA. 1949-aisiais atsirado visiems krepšinio gerbėjams puikiai žinomas Nacionalinės krepšinio lygos („National basketball league“) pavadinimas.

Šių paaiškinimų reikia, norint suprasti, kodėl M.Guokas laikomas vienu iš pirmųjų NBA čempionų. Filadelfijoje, lietuvių emigrantų šeimoje gimęs krepšininkas su „Philadelphia Warriors“ klubu 1947 m. laimėjo pirmąjį BAA čempionatą. Tiesa, 191 cm ūgio puolėjo indėlis į pergales buvo kuklus - tik 1,7 taško. Pirmas sezonas M.Guokui buvo ir paskutinis, jo karjerą nutraukė avarija ir kojos amputacija.

1948-1949 m. sezone NBL vis dar egzistavo kaip atskira lyga. Joje buvo „Detroit Vagabond Kings“ komanda, kuriai atstovavo 203 cm ūgio vidurio puolėjas Entonis Kašėta (Anthony Kaseta). Komanda gyvavo labai trumpai - tik iki 1948 m. gruodžio, trumpas buvo ir E.Kašėtos kelias profesionalų krepšinyje. Per 17 NBL rungtynių jis pasižymėjo kukliu 3,1 taško vidurkiu. Prieš tai vidurio puolėjas dar pažaidė nedidelėje PBLA lygoje, kuri egzistavo tik 1947-1948 m. sezone. Lietuviška E.Kašėtos kilmė abejonių nekelia, bet panašu, kad „Vagabond Kings“ sudėtyje būta dar vieno tautiečio. 4,6 taško šiai komandai rinko puolėjas Arturas Bakeraitis (Arthur Bakeraitis).

1951 m. į NBA žengė 193 cm ūgio puolėjas R.Ragelis, kurį naujokų biržoje 18-uoju šaukimu pasirinko „Rochester Royals“ klubas. Dabar ši organizacija yra Sakramente ir vadinasi „Sacramento Kings“. Šaukimą biržoje R.Rageliui garantavo tai, kad jis buvo studentų krepšinio žvaigždė, Ilinojaus valstijoje esančio Šiaurės Vakarų universiteto komandos lyderis. Studentų pirmenybėse lietuvio taškų vidurkis buvo 19,1, viename mače jis pelnė net 36 taškus. Deja, NBA lygoje sekėsi daug prasčiau. R.Ragelis profesionaliai žaidė tik vieną sezoną ir rinko 1,3 taško. Po to jis tarnavo armijoje, o dar vėliau dirbo treneriu studentų ekipose.

Žvaigždė ir atsarginiai

Kartais trūksta duomenų, leidžiančių patvirtinti, kad krepšininkas tikrai buvo lietuvių kilmės, nors jo pavardė kelia tokius įtarimus. Pavyzdžiai - NBA lygoje žaidę Džonis Ezerskis (Johnny Ezersky) ir Dveinas Šincius (Dwayne Schintzius). Kitais atvejais pavardė skamba visai nelietuviškai, bet kilmė abejonių nekelia.

Iš motinos pusės lietuvis buvo vienas geriausių septintojo ir aštuntojo dešimtmečių NBA puolėjų Rikas Baris (Rick Barry). 1965 m. naujokų biržoje jis buvo pakviestas antruoju šaukimu, ir taip prasidėjo karjera, trukusi iki 1980 m. 1967 m. R.Baris tapo rezultatyviausiu ir naudingiausiu NBA krepšininku, 1975 m. jis laimėjo čempionatą su „Golden State Warriors“ klubu. Be to, 201 cm ūgio puolėjas aštuonis kartus dalyvavo „Visų žvaigždžių“ rungtynėse. R.Bario rezultatyvumo vidurkis per visą karjerą buvo 24,8 taško.

Tais pačiais 1965-aisiais naujokų biržoje savo pavardę išgirdo V.Molis. Dabar biržoje yra tik du ratai ir 60 šaukimų, tada jų buvo daugiau. 203 cm ūgio vidurio puolėjui atiteko 75-asis šaukimas, jį pasirinko „New York Knicks“ komanda. Kaip ir aukščiau minėtų M.Guoko ar R.Ragelio atvejais, V.Molio karjera truko neilgai. Jis sužaidė vieną sezoną „Knicks“ gretose ir dar vieną - dviejose ABA lygos, nesėkmingai bandžiusios konkuruoti su NBA, komandose. Aukštaūgio vidurkiai buvo 4,7 taško ir 3,3 atkovoto kamuolio, jo karjera nutrūko dėl kelio traumos. V.Molis buvo neabejingas savo šaknims. JAV lietuvių žiniasklaidoje rašyta, kad jis atstovavo Čikagos „Neries“ komandai.

Ketveriais metais vėliau už R.Barį ir V.Molį į NBA pateko Volis Anderzunas (Wally Anderzunas). 201 cm puolėją naujokų biržoje 25-uoju pakvietė „Atlanta Hawks“. Deja, šio aukštaūgio karjera taip pat buvo trumpa. 1969-1970 m. sezone jis sužaidė 44 rungtynes „Cincinnati Royals“ ekipoje ir rinko 3,6 taško. Pirmas sezonas V.Anderzunui kartu buvo ir paskutinis.

Tėvų pėdomis

M.Guokas į istoriją įėjo ne tik dėl to, kad buvo tarp pirmųjų čempionato laimėtojų. Praėjus dviem dešimtmečiams, NBA pirmenybėse triumfavo Metas Guokas jaunesnysis. Jie buvo pirmieji tėvas ir sūnus, tapę NBA čempionais. Iš viso tokių porų yra tik keturios. M.Guokas jaunesnysis čempionatą laimėjo 1967 m. su „Philadelphia 76ers“ klubu.

Kitaip nei tėvo, sūnaus karjera buvo gan ilga. 1966 m. biržoje pakviestas devintuoju šaukimu, 196 cm ūgio gynėjas NBA žaidė iki 1976 m. Per šį laiką jis atstovavo penkiems klubams. Tapti žvaigžde nepavyko, tačiau ir statistu M.Guokas jaunesnysis nebuvo. Tai liudija 5,8 taško ir 3 rezultatyvių perdavimų vidurkiai. Baigęs krepšininko karjerą, M.Guokas jaunesnysis tapo treneriu. 1985-1988 m. jis vadovavo „76ers“, 1989-1993 m. - „Orlando Magic“ ekipoms. Tarp lietuvio auklėtinių buvo tokios žvaigždės kaip Džulijus Irvingas (Julius Irving), Mozesas Melounas (Moses Malone), Čarlzas Barklis (Charles Barkley), Šakilas O’Nilas (Shaquille O’Neal). Anksčiau, būdamas žaidėju, Filadelfijoje jis rungtyniavo su legendiniu Viltu Čemberlenu (Wilt Chamberlain).

Antroji tėvo ir sūnaus čempionų pora NBA istorijoje buvo Bariai. Profesionaliais krepšininkais tapo net penki R.Bario sūnūs: Brentas, Džonas (Jon), Driu (Drew), Skuteris (Scooter) bei Kenjonas (Canyon). Į NBA nesugebėjo patekti tik Skuteris ir Kenjonas. Driu stipriausioje lygoje žaidė epizodiškai, Džonas joje rungtyniavo nuo 1992 iki 2006 m. ir apkeliavo aštuonis klubus. 193 cm ūgio gynėjo vidurkis buvo 5,7 taško.

Garsiausias R.Bario sūnus yra Brentas, nors jam taip pat nepavyko prilygti tėvui. Šoklumu pasižymėjęs 201 cm ūgio krepšininkas 1996 m. laimėjo dėjimų konkursą, o 2005 ir 2007 m. su „San Antonio Spurs“ komanda tapo NBA čempionu. Per karjerą, trukusią nuo 1995 iki 2009 m., B.Baris rinko 9,3 taško. Lietuvos krepšinio gerbėjai jį galėjo pastebėti dar iki išgarsėjimo, nes būdamas studentu B.Baris dalyvavo Pasaulio lietuvių žaidynėse.

Kuklūs bandymai

Gaila, bet nuo vieno Bario iki kito, nuo Riko iki Brento, NBA lygoje nepavyko įsitvirtinti nė vienam užjūrio lietuviui, nors bandymų būta. 1982 m. „Chicago Bulls“ naujokų biržoje 75-uoju šaukimu pakvietė 211 cm ūgio „centrą“ Čarlzą Aleksiną (Charles Aleksin). Į NBA aukštaūgis žengė vilkėdamas ne „bulių“, o „Warriors“ marškinėlius. Stipriausioje lygoje jis žaidė tik 1984-1985 m. sezone, nors statistikos rodikliai nebuvo visai prasti - 5,1 taško ir 3,6 atkovoto kamuolio. Iki patekimo į NBA Č.Aleksinas pasižymėjo studentų krepšinyje. 1978 m. jis tapo NCAA čempionu su Kentukio universiteto ekipa. Netekęs vietos NBA, Č.Aleksinas rungtyniavo Ispanijos ir Italijos klubuose.

Perspektyvesniu už Č.Aleksiną laikytas Leo Rautinis (Leo Rautins). 203 cm ūgio snaiperį 1983 m. biržoje 17-uoju šaukimu pakvietė „76ers“. Jis tapo pirmuoju Kanados krepšininku, pakviestu pirmajame rate. Deja, karjerą sugadino traumos. Per du sezonus, praleistus „76ers“ ir „Hawks“ komandose, L.Rautinis sužaidė 32 rungtynes ir rinko tik 1,5 taško. Vėliau jis žaidė Italijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje, o 2005-2011 m. treniravo Kanados rinktinę.

L.Rautinio tėvas yra latvis, mama - lietuvė. Vaikystėje jis žaidė krepšinį Toronto „Aušros“ lietuvių komandoje. Priminti savo kilmę ar pasakyti vieną kitą lietuvišką žodį L.Rautinis nevengia ir dabar, dirbdamas „Toronto Raptors“ rungtynių komentatoriumi. Krepšininku tapo ir Leo sūnus Endis Rautinis (Andy Rautins). Jis išgirdo savo pavardę per 2010 m. naujokų biržą, kai buvo pakviestas 38-uoju šaukimu. Visgi „Knicks“ komandoje kanadietis sužaidė tik penkerias rungtynes, per kurias rinko 1,6 taško. Dabar L.Rautinis algą užsidirba Turkijoje, Stambulo klube „Bahcesehir“.

Tai, kad nusipelnė vietos stipriausioje lygoje, dar reikės įrodyti Kanados lietuviui Nikui Stauskui. 2014 m. „Kings“ klubo vadovai jį pakvietė aukštu aštuntuoju šaukimu, bet paskui jie vargu ar dėl to džiaugėsi. Per keturis sezonus 198 cm ūgio snaiperis triskart keitė klubus, tačiau tapti žvaigžde ar bent tvirtu atsarginiu kol kas nepavyko. Šis sezonas N.Stauskui yra penktasis. Jo pradžia buvo daug žadanti, bet pastaruoju metu kanadietis negauna daug laiko „Portland Trail Blazers“ komandoje. N.Stausko sezono vidurkis yra 6,2 taško. Visgi gynėjui dar tik 25-eri, taigi laidoti jo karjerą tikrai per anksti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar perkate maisto produktus tiesiai iš ūkininkų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+3 +8 C

+6 +9 C

+10 +15 C

+11 +17 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s