respublika.lt

Arbatpinigiai: savanoriškai, bet ne visai

(0)
Publikuota: 2015 kovo 26 18:59:15, VE.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Arbatpinigiai: savanoriškai, bet ne visai. Redakcijos archyvo nuotr.

Palikti ar nepalikti? Štai kur klausimas. Atsakymą diktuoja nerašytos taisyklės: kultūrinės tradicijos, intuicija ir, žinoma, jūsų charakteris.

 

Arbatpinigiai iš esmės yra padėka, tad jų paliekame savanoriškai, tačiau ne visada noriai. Ką daryti, jeigu aptarnavimas nepatiko arba jeigu aptarnavimo mokestis jau įtrauktas į sąskaitą? Pirmuoju atveju - spręskite patys (galite nepalikti nieko arba pabrėžtinai mažai), antruoju patartina atsižvelgti į šalies, kurioje esate, tradicijas.

Lietuvoje nerašyta taisyklė skelbia, kad arbatpinigių restorane ar kavinėje paliekama 10 proc. nuo sąskaitos sumos. Nors arbatpinigiai - neprivalomas dalykas, jų nepalikdami parodome, kad mums aptarnavimas nepatiko. Norėdami labai pamaloninti padavėją, kurio elgesys jums pasirodė išskirtinai profesionalus ir malonus, palikite jam 15 proc. skaičiuodami nuo užsakymo sumos.

Kaip yra kitose šalyse? Informacija su turistais dalijasi žurnalas "Forbes".

Didžioji Britanija: 10-15 proc.

Angliškuose pabuose nepriimta palikti "arbatos", užtat visada galite pavaišinti barmeną gėrimu: jo kaina bus pridėta prie jūsų sąskaitos. Restoranuose bei kavinėse paliekama 10-15 proc. viršaus.

Vokietija: monetas pridenkite

Restoranuose suma suapvalinama į didžiąją pusę arba pridedama 5-10 proc. viršaus - nelygu, ar jūs patenkintas aptarnavimu. Grynieji pridengiami servetėle, nepalikite jų ant stalo - nemandagu. Viešbučiuose ir taksi priimta palikti 5-10 proc. viršaus. Tas pats galioja ir Čekijoje.

Šveicarija: tik restoranuose

Šveicarijoje, Austrijoje, Nyderlanduose arbatpinigių paliekama tik restoranuose (5-10 proc.) ir kavinėse (3-6 proc.), ir tik po to, kai padavėjas atneša grąžą.

Prancūzija: didžiausi Europoje

Restoranuose bei kavinėse įprasta palikti 15 proc. arbatpinigių. Tai didžiausias aptarnavimo mokestis visoje Europoje. Jeigu jis jau įtrauktas į sąskaitą, padavėjui vis tiek paliekama vienas ar keletas eurų. Taksistui duodama 5-10 proc. nuo važiavimo kainos. Viešbučio aptarnaujančiajam personalui - 1-2 eurai. Tas pats galioja Italijoje, Ispanijoje ar Portugalijoje.

Skandinavija: nepriimta

Skandinavijos šalyse arbatpinigių nepriimta duoti, nes aptarnavimo mokestis (7-10 proc.) įtrauktas į sąskaitą. Taksi, grožio salonuose mokama taip pat tik pagal sąskaitą. Išimtis - nešikai: jiems duodamas euras ar du. Jeigu jums patiko viešbučio aptarnavimas, galite palikti arbatpinigių kambarinėms ir portjė: matomoje vietoje būna padėta dėžutė su lentele "1 eu". Daugiau nereikia.

JAV: iki 25 proc.

Tai kone "konstitucinė" norma. Jeigu paliksite mažiau nei 10 proc., pasielgsite nemandagiai. Tokiu atveju prie jūsų priėjęs vadybininkas pasiteiraus, kas buvo negerai. "Gerų klientų" arbatpinigiai sudaro iki 25 proc. užsakymo sumos.

Kanada: 15 proc.

Kanadoje baruose ir restoranuose, taip pat taksi automobilyje priimta mokėti 10-15 proc. viršaus, grožio salonuose - 15 proc., aptarnaujančiam viešbučio personalui - porą Kanados dolerių.

Kosta Rika: 5-10 proc.

Šioje šalyje, taip pat Panamoje, Salvadore, prabangiuose restoranuose bei viešbučiuose, aptarnavimo mokestis paprastai būna įtrauktas į sąskaitą. Jeigu ne - palikite 5-10 proc. nuo užsakymo sumos. Nešikui paduokite 1, vairuotojui - 2 dolerius ar eurus (galima ir vietine valiuta).

Meksika: 5-10 proc.

Meksikos, taip pat Argentinos, Brazilijos paplūdimių kavinėse, jeigu užsisakote lengvų gėrimų, arbatpinigių palikti nereikia. Brangiuose restoranuose padavėjui duodama 5-10 proc. nuo sąskaitos. Viešbučiuose aptarnaujantiems darbuotojams priimta palikti smulkių, grožio salonuose - mokėti 10 proc. viršaus, o taksi sąskaitą suapvalinti į didžiąją pusę. Beje, taksi atskirai mokama už įjungtą kondicionierių.

Turkija: jūsų nuožiūra

Aptarnavimo sferoje dirbančių vietinių alga labai menka ir nefiksuota, todėl arbatpinigiai - didysis jų pragyvenimo šaltinis. Viešbučiuose bei restoranuose jau įskaičiuotas 10-15 proc. aptarnavimo mokestis, tačiau arbatpinigių vis tiek pageidaujama. Viešbučiuose jie paliekami specialiose dėžutėse (tip-box), kiekis - jūsų nuožiūra. Kambarinėms ir nešikams paprastai duodama 1-2 eurai per dieną. Baruose, kavinėse ir restoranuose paprastai sumokama 10 proc. daugiau, nei nurodyta sąskaitoje.

Japonija: nepriimta

Japonijoje arbatpinigiais galite žmogų įžeisti. Gerai dirbti - kiekvieno japono pareiga, už kurią ir taip sumokama, todėl primokėti viršaus jam nereikia - tai gėdinga. Japonijoje atlikta apklausa parodė, kad šios šalies gyventojai ėmė mažiau keliauti vien todėl, kad yra pasipiktinę tokia tradicija kitose šayse.

Kinija, Honkongas: draudžiama


Šiose šalyse imti arbatpinigius draudžiama. Išimtis - viešbučiai: galite palikti eurą nešikui arba masažuotojui. Taksistui arbatpinigių duoti nereikia, atvirkščiai - vairuotojas jums paduos grąžą.

Tailandas: pageidautina

Indijoje, Šri Lankoje, Tailande arbatpinigių duoti nėra būtina, bet pageidaujama. Kavinėse priimta palikti 10 proc. viršaus, prabangiuose viešbučiuose ir restoranuose aptarnavimo mokestis (10 proc.) iš anksto įtrauktas į sąskaitą. Nešikai, kambarinės, taksistai įkyriai nekaulija atlygio, tačiau tikrai bus patenkinti, jei išreikšite savo dėkingumą monetomis.

Egiptas, PAR: visuotinai priimta

Arbatpinigiai Egipte ir Pietų Afrikos Respublikoje - visuotinai priimtas dalykas. Viešbučiuose, restoranuose paliekama 10 proc., taksi - suma suapvalinama į didžiąją pusę. Nenuskriauskite kambarinių ir nešikų: jų uždarbis - tik jūsų arbatpinigiai.

Namibija, Tanzanija: už visas paslaugas

Šiose Afrikos šalyse bet kuris žmogus, suteikęs jums net menkiausią paslaugą (pvz., leidęs su juo nusifotografuoti), tikisi atlygio. Restoranuose mokama 10 proc. viršaus, tik esančiuose nacionaliniuose parkuose ir rezervatuose arbatpinigiai oficialiai yra draudžiami.

Tunisas, Marokas: po nedaug, bet dažnai

Čia arbatpinigių ypač tikimasi. Sumos paliekamos nedidelės, tačiau dažnai. Nors prabangiuose restoranuose ir viešbučiuose aptarnavimo mokestis (10-15 proc.) jau įtrauktas į sąskaitą, iš jūsų vis tiek bus tikimasi dar 10 proc. "padėkos". Viešbučiuose kambarinėms arbatpinigius priimta paduoti į rankas.

JAE: nebūtina

Jungtiniuose Arabų Emyratuose arbatpinigiai nėra labai paplitę. Tai geros valios, tačiau nebūtinas gestas. Daugelyje restoranų aptarnavimo mokestis paprastai jau būna įtrauktas į sąskaitą (15 proc.), jei ne - palikite 10 proc. viršaus kaip dėkingumo ženklą. Su taksi vairuotoju kelionės kaina aptariama iš anksto.

Jordanija: tikimasi

Jordanijoje turizmo sektoriaus darbuotojai uždirba nedaug, todėl tikisi atlygio iš svečių. Arbatpinigiai viešbučių personalui įteikiami asmeniškai. Restoranuose paliekama 10 proc. nuo užsakymo sumos. Taksistai pasirengę duoti grąžos, bet tikisi, kad jos nepaimsite.

Izraelis: už visas paslaugas

Čia priimta atlyginti už bet kokią paslaugą ir primokėti apie 10 proc. restoranuose. Arbatpinigių duodama viešbučiuose, grožio salonuose, jų tikisi ir taksi vairuotojai. Suma priklauso nuo paslaugos kokybės.

Australija: tik restoranuose

Šiame žemyne, kaip ir Naujojoje Zelandijoje, arbatpinigiai nėra populiarūs, išskyrus brangius restoranus ir kavines, kur užmokesčio paliekama 5-10 proc. daugiau nei priklauso. Taksistai bus dėkingi, jei grąžą pasiūlysite pasilikti sau.

ĮDOMŪS FAKTAI

* Daugiausiai arbatpinigių gauna padavėjai, kurie prisistato klientams vardu.

* Vyriškosios lyties klientai yra labiau linkę palikti dosnius arbatpinigius padavėjai, kurios lūpos padažytos blizgiais raudonais lūpų dažais.

* Dosniausi arbatpinigių yra ekstravertai, neurastenikai ir moterys.

* Rekordinę arbatpinigių sumą Niujorko kavinėje sumokėjo amerikietis verslininkas. Jis padėkojo padavėjui palikdamas jam 16 tūkst. dolerių.

VERTA ŽINOTI

Viešbučių durininkams vien už tai, kad jie atidaro duris, arbatpinigių duoti nereikia. Išimtis - jeigu jie parūpina laisvą staliuką restorane, bilietus į renginį ar padaro kitą vertingą paslaugą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar tikite, jog I.Šimonytė iki kandencijos galo paskirs naują švietimo, mokslo ir sporto ministrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +11 C

+4 +13 C

+9 +14 C

+10 +18 C

+17 +21 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s